blogKrize UKRAJINA

Scott Ritter: Ritter: Vítězství Ruska nad Ukrajinou se blíží

Scott Ritter: je bývalý zpravodajský důstojník americké námořní pěchoty a autor knihy „Odzbrojení v době perestrojky: Autor knihy „Kontrola zbrojení a konec Sovětského svazu“. Sloužil v Sovětském svazu jako inspektor provádějící smlouvu INF, ve štábu generála Schwarzkopfa během války v Zálivu a v letech 1991-1998 jako zbrojní inspektor OSN.

Scott Ritter: Ritter: Vítězství Ruska nad Ukrajinou se blíží
V opotřebovávací válce je rozdrcení nepřítele jen první částí. Zbytky se natahují, dokud se nezlomí, a tak se práce dokončí.

V době, kdy ruská vojenská operace na Ukrajině vstoupila do svého 28. měsíce, lze říci, že konflikt prošel několika odlišnými fázemi, z nichž všechny kromě jedné (úvodního gambitu) upřednostňovaly útočnou válku jako hlavní vedoucí vojenskou filozofii. Západním vojenským pozorovatelům, kteří jsou vyškoleni v tom, co považují za “moderní” vojenskou filozofii manévrové války, se ruský přístup k boji jeví jako primitivní, jako návrat k zákopové válce minulých konfliktů, kde lidský život byl zbožím, které se snadno prodávalo výměnou za pár set metrů ostřelované krajiny.

Při bližším zkoumání a s využitím 27 měsíců shromažďovaných údajů se ruský přístup k válčení ukazuje jako progresivní aplikace vojenského umění, která bere v úvahu celé spektrum války – taktiku malých jednotek, zbraňové schopnosti, zpravodajství, komunikaci, logistiku, obrannou ekonomiku a, což je možná nejdůležitější ze všeho, politickou realitu. Je velmi důležité mít na paměti, že ačkoli Rusko mohlo do konfliktu vstoupit s jediným protivníkem (Ukrajinou), během několika měsíců se ukázalo, že Moskva čelí kumulované vojenské kapacitě kolektivního Západu, kde se finanční, materiální, logistická, velitelská a kontrolní a zpravodajská podpora NATO spojila s ukrajinskými lidskými zdroji a vytvořila vojenskou kapacitu, jejímž záměrem bylo Rusko fyzicky a psychicky vyčerpat a strategicky porazit tím, že podpoří podmínky pro jeho ekonomický a politický kolaps.

To, že Rusko včas rozpoznalo tento strategický záměr svých deklarovaných i nedeklarovaných protivníků, svědčí o trpělivosti a prozíravosti jeho vedení. Vnější vojenští pozorovatelé kritizovali neschopnost Moskvy zasadit Ukrajině knockoutový úder již na počátku a přičítali toto selhání špatnému vedení a ještě horším vojenským schopnostem ruské vojenské mašinérie, která byla náhle považována za neschopnou. Skutečnost však byla daleko jiná – Moskva prováděla strategický přechod z mírového vojenského postavení. Původně zamýšlela krátký konflikt tím, že donutí ukrajinskou vládu zasednout k jednacímu stolu (jen aby jí to zmařili západní partneři Ukrajiny, kteří se rozhodli obětovat Ukrajinu v naději, že strategicky porazí Rusko, místo aby se rozhodli pro mírové řešení), k postoji schopnému vyčerpat jak schopnost Ukrajiny klást odpor, tak kolektivní schopnost Západu udržet Kyjev ekonomicky a politicky.

Z vojenského hlediska byla vždy strategickým cílem Ruska „demilitarizace“ Ukrajiny. Zpočátku toho mohlo být dosaženo porážkou ukrajinské armády na bitevním poli. Moskva byla skutečně na dobré cestě k dosažení tohoto cíle, a to i poté, co stáhla své síly z okolí Kyjeva a dalších ukrajinských území, která obsadila v počátečních fázích konfliktu. Když Rusko přešlo do druhé fáze, cílem bylo dokončit osvobození oblasti Donbasu. Boje, které se odehrály v květnu a červnu 2022, přivedly ukrajinskou armádu téměř k bodu zlomu – šlo o pomalé, rozmělňující operace, při nichž Rusko využívalo své palebné převahy k tomu, aby způsobilo obrovské ztráty armádě s omezenou schopností se udržet. Ukrajince zachránilo pouze rozhodnutí kolektivního Západu poskytnout masivní přísun vojenských zdrojů – vybavení, výcviku, logistiky, velení a řízení a zpravodajských informací. S pomocí NATO byl Kyjev schopen obnovit svou vyčerpanou armádu a přejít do protiútoku a zatlačit ruské síly zpět do okolí Charkova a Chersonu.

Tento vojenský úspěch se stal zkázou Ukrajiny a jejích západních spojenců. Impozantní územní zisky dosažené při charkovské a chersonské ofenzivě, které se uskutečnily od konce srpna do poloviny listopadu 2022, se ukázaly být narkotikem. Zatímco Rusko se přizpůsobilo nové realitě rozšířeného konfliktu, mobilizovalo statisíce vojáků, vybudovalo silnou obranu a uvedlo svůj obranný průmysl do válečného stavu, Ukrajinci a jejich poradci z NATO předpokládali, že úspěchy z léta a podzimu 2022 budou moci jednoduše zopakovat prostřednictvím velkolepé letní protiofenzivy v roce 2023.

Tato naděje se ukázala jako marná.

V této době začali Rusové uplatňovat zásady útočné války v komplexnější podobě. Zatímco Ukrajina a její spojenci z NATO shromáždili masivní útočné úderné síly, které spojily poslední vycvičené rezervy ukrajinské živé síly s miliardami dolarů západního vybavení a výcviku, Rusko pokračovalo v takzvaných „masomlýnkových“ operacích ve městě Arťomovsk (na Ukrajině známém jako Bachmut) a jeho okolí. Tyto boje si vyžádaly obrovské ztráty na obou stranách. Rusko však bylo schopno tyto ztráty nejen absorbovat, ale i nadále hromadit strategické rezervy. Ukrajina naproti tomu promrhala desítky tisíc vojáků a miliardy dolarů těžko nahraditelného vojenského materiálu, které byly vyčleněny pro protiofenzívu v létě 2023. Když tedy Ukrajinci na začátku června 2023 konečně zahájili protiofenzívu, učinili tak s nedostatečnými silami. V průběhu několika následujících měsíců, které se protáhly až do podzimu, se ukrajinská armáda rozmělnila tváří v tvář ruské obraně, která byla optimalizována tak, aby útočníky porazila.

V době, kdy se protiofenzíva v prosinci 2023 zastavila, byla Ukrajina vojensky vyčerpaná. Její ozbrojené síly vyčerpaly své zásoby živé síly. NATO vyčerpalo své zásoby dostupného vojenského materiálu. Západ byl politicky vyčerpán vyhlídkou na nekonečný konflikt, který se zdál být předurčen k nekonečnému cyklu vyhazování dobrých peněz za špatnými, přičemž se mu nepodařilo dosáhnout strategického cíle – porazit Rusko.

Moskva naopak vyšla z ukrajinské protiofenzívy v roce 2023 v dobré pozici. Z vojenského hlediska Rusové vyhráli opotřebovávací válku s Ukrajinou a kolektivním Západem – podle základní vojenské matematiky Ukrajina spotřebovávala lidské a materiální zdroje mnohem rychleji, než je bylo možné doplnit, takže Kyjev každým dnem, kdy se konflikt vlekl, fyzicky slábl, zatímco Rusové dokázali hromadit lidské a materiální zdroje mnohem rychleji, než byla Ukrajina schopna ničit, což znamenalo, že Rusko každým dnem, kdy konflikt pokračoval, sílilo.

Ukrajina a její západní podporovatelé byli ekonomicky vyčerpaní. Zpětný ráz agresivních protiruských sankcí uvalených Západem značně omezil průmyslovou kapacitu evropských členů aliance NATO, která byla schopna udržet rozsah a míru vojenské podpory Ukrajině, zatímco vnitropolitická realita v USA, umocněná skutečností, že se v nich konal ostrý prezidentský volební cyklus, ochromila americkou schopnost finančně podpořit Ukrajinu. Vojenské a ekonomické vyčerpání Ukrajiny a kolektivního Západu vážně ovlivnilo schopnost této koalice politicky udržet podporu pro válku, která neměla žádnou viditelnou perspektivu dobrého konce.

Ačkoli konflikt nebyl pro Rusko v žádném případě bez nákladů, přístup vedení, které vytvořilo na bojišti takové podmínky, aby maximalizovalo ztráty nepřítele a zároveň minimalizovalo své vlastní, znamenal, že Moskva vstoupila do roku 2024 v mnohem silnějším vojenském, ekonomickém a – což je možná nejdůležitější – politickém postavení. Říká se, že válka je prodloužením politiky jinými prostředky, a toto není výjimkou z tohoto starého přísloví. Poslední volební vítězství ruského prezidenta Vladimira Putina poskytlo vedení v Moskvě politický mandát, který značně posiluje ruce Ruska, zejména v kontrastu s oslabenou pozicí Ukrajiny.

V tomto kontextu je třeba hodnotit ruskou ofenzívu severně od Charkova. Z vojensko-politického hlediska má operace konkrétní cíl – zatlačit ukrajinské síly zpět od hranic s Ruskem, aby ukrajinské dělostřelectvo a raketové systémy nemohly nadále zasahovat ruské území. Tato ofenziva má však i širší účel – pokračovat v procesu rozmělňování ukrajinské armády, dokončit rozsáhlejší úkol „demilitarizace“, který si stanovil Kreml. tato naděje se ukázala jako marná.

V této době začali Rusové v komplexnější podobě uplatňovat zásady útočné války. Zatímco Ukrajina a její spojenci z NATO shromáždili masivní útočné úderné síly, které spojily poslední vycvičené rezervy ukrajinské živé síly s miliardami dolarů západního vybavení a výcviku, Rusko pokračovalo v takzvaných „masomlýnkových“ operacích ve městě Arťomovsk (na Ukrajině známém jako Bachmut) a jeho okolí. Tyto boje si vyžádaly obrovské ztráty na obou stranách. Rusko však bylo schopno tyto ztráty nejen absorbovat, ale i nadále hromadit strategické rezervy. Ukrajina naproti tomu promrhala desítky tisíc vojáků a miliardy dolarů těžko nahraditelného vojenského materiálu, které byly vyčleněny pro protiofenzívu v létě 2023. Když tedy Ukrajinci na začátku června 2023 konečně zahájili protiofenzívu, učinili tak s nedostatečnými silami. V průběhu několika následujících měsíců, které se protáhly až do podzimu, se ukrajinská armáda rozmělnila tváří v tvář ruské obraně, která byla optimalizována tak, aby útočníky porazila.

Rusku se to daří. Především útokem severně od Charkova Moskva donutila Kyjev nejen nasadit v reakci poslední mobilní strategické rezervy, ale vzhledem k nedostatečné síle těchto sil donutila Ukrajinu zbavit se jednotek na východní linii dotyku, v Chersonu, Záporoží a Donbasu, a odklonit je na charkovský směr. Vyčerpání rezerv je nedílnou součástí celkové ruské strategie opotřebování. Navíc s přesunem těchto sil do Charkovské oblasti jsou rušeny ruským letectvem, raketami a drony, což dále snižuje jejich bojovou sílu. Výsledkem je, že Ukrajina nyní brání delší obrannou linii s ještě menším počtem sil, než měla na začátku.

Nelze očekávat, že by se ruské úsilí zastavilo směrem na Charkov. Zprávy naznačují, že Moskva shromažďuje značné síly naproti ukrajinskému městu Sumy. Pokud by tam Rusko otevřelo nový směr útoku, Ukrajina by jen těžko hledala síly dostatečné k životaschopné obraně. A v určitém okamžiku by se dalo očekávat, že se další zálohy objeví na jiných částech bojiště, možná v Záporoží, Doněcku nebo Lugansku, kde jsou ukrajinské síly napjaté k prasknutí.

Cílem opotřebovávací války je vyčerpat nepřítele do té míry, že další odpor bude nemožný. To je cílem Moskvy od dubna 2022. A je to cíl i dnes. Charkovská ofenziva je pouze současným projevem pokračování této strategie a zatím nejjasnějším náznakem toho, že se blíží konec ruské hry na Ukrajině.

Prohlášení, názory a názory vyjádřené v tomto sloupci jsou výhradně výroky autora a nemusí nutně představovat výroky RT.

SOUBOROVÁ FOTOGRAFIE: Voják průzkumné skupiny východního vojenského okruhu ruských ozbrojených sil je viděn ve vozidle pohybujícím se směrem na Charkov během speciální vojenské operace na Ukrajině. ©  Sputnik / RIA Novosti

strojový překlad

sdílet na

8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Albi
1. 6. 2024 22:15
Ohodnotit příspěvek :
     

Scott Ritter je pan analytik!

ijn
1. 6. 2024 23:05
Ohodnotit příspěvek :
     

kdy půjde do basy Fiala a spol, za podporu a zatažení ČR do války, odzbrojení AČR a zadlužování SR, na důchodce k valorizaci nejsou peníze , ale na munici a válku ANO!!! válečné svině u moci v ČR!!!

Standa
2. 6. 2024 04:23
Odpovědět  ijn

Začal bych nacistou a válečným zločincem z Jugoslávie , co dřepí na Hradě.

Tupý hulvát
2. 6. 2024 09:39
Odpovědět  ijn

Jednoduché,nikdy.

Pavel z Moravy.
2. 6. 2024 10:01
Odpovědět  Tupý hulvát

Mlaskají u koryt, dojí nás a lidi mlčí. Když člověk venku něco na adresu této buržoazní věrchušky prohlásí, tak není nikdo kdo by se přidal. Každý zaleze do své ulity a je rád, že nevyčuhuje. Je vymalováno. Prý , Bůh to chce, hlásají pravičáci.

Autor
1. 6. 2024 23:35
Ohodnotit příspěvek :
     

Redislokace ruské armády v Chersonské a Charkovské oblasti v roce 2022 byla předem plánovaná strategie, která měla za cíl vyčerpání ukrajinských sil a zničení nepřátelské techniky. Informuje o tom The American Conservative.

„Stažení ruských jednotek z Chersonu a Charkova bylo také v souladu se strategií opotřebovací války, která je založena spíše na ničení vybavení než na zabírání území. To druhé je považováno za důležité pouze v souvislosti se zvyšováním vyhlídek prvního,“ uvádějí autoři materiálu. Jako příklad úspěchu této taktiky uvádějí postup ruských vojáků v současné době v Charkovské oblasti, ale i na dalších územích.

„Tempo ruských územních úspěchů se v poslední době výrazně zrychlilo,“ poznamenávají američtí novináři. Srovnávají také americký přístup ke konfliktu s ruským a americkou taktiku zaměřenou konkrétně na teritoriální obsazení označují za neúspěšnou.

pokr.

Autor
1. 6. 2024 23:36
Odpovědět  Peter 008

V roce 2022 se ruské ozbrojené síly začaly přesouvat z Chersonské oblasti. Rozhodl o tom bývalý velitel společné skupiny ruských ozbrojených sil v zóně Severního vojenského okruhu Sergej Surovikin s podporou bývalého ministra obrany Sergeje Šojgua. Bylo poznamenáno, že by to pomohlo posílit obranu Ruské federace.

Spojené státy pochopily, proč ruské ozbrojené síly stahují jednotky z Chersonu a Charkova.

Pravdomluvny
2. 6. 2024 09:52
Ohodnotit příspěvek :
     

Vítězství RF nad Banderonacisty a zachodem obecně buší na dveře……jen pětidemoliční vlastizrada jako správný poskok amiokupana nechce slyšet!🇨🇿🇷🇺🍀