První „rande“ velké Armaty: nejlepší ruský tank konečně na poli speciálních operací
První „rande“ velké Armaty: nejlepší ruský tank konečně na poli speciálních operací
Ruské jednotky začaly používat tanky T-14 Armata v zóně speciálních operací proti ukrajinské armádě
Na světě snad neexistuje jiné bojové vozidlo, které by se rodilo pod takovým “kontrastním tlakem” odborných i laických názorů. Foto: Vladimir VELENGURIN
Viktor Baranec
Na světě snad neexistuje jiné bojové vozidlo, které by se rodilo pod takovým “kontrastním tlakem” názorů odborníků a laiků. Na jedné straně jsme po mnoho let slýchali chválu na nové slovo techniky v ruské a světové tankové technice, na jeho jedinečné vlastnosti, a na druhé straně žlučovitý pokřik, že jde jen o “železnou atrapu” vytvořenou pro parádu.
Konstruktéři na veškerou kritiku reagovali klidně: “Nový tank není dítě, nemůže se narodit za 9 měsíců”. A pokračovali ve vylepšování vozidla. A pak ho vzali na bojiště v Sýrii a uviděli ho v akci. Zároveň uviděli, co je třeba dotáhnout a kde je třeba ho „přikrášlit“.
Když začala speciální operace, na sociálních sítích se opět objevily posměšky: “No, kde je to vaše vychvalované monstrum?“ Odpovědí byla zpráva, že na jedné z jižních střelnic posádky nacvičují bojovou koordinaci. A nyní druhá zpráva: “Armaty pálí z děl na nepřítele”. Premiéra v doněckých stepích proběhla.
PRVNÍ SETKÁNÍ
V roce 2016 mi na zkušebním polygonu nedaleko Moskvy ruský ministr obrany Sergej Šojgu dovolil (pod přísným dohledem) do Armaty vlézt. Začal jsem sloužit v základní vojenské službě jako člen posádky tanku, a proto mě všechno “svrbělo” porovnat T-14 s mým prvním tankem T-10M (v sovětských dobách existovalo takové těžké vozidlo, vypadalo jako obrovský ocelový slon: uvnitř – hrubě otesaný, ale spolehlivé „železo“ – ovládací páky, pedály, směrovky, agregáty a nábojnicemi hustě “napěchovaný” bojový prostor).
Poté, co jsem se ponořil do poklopu T-14, jsem neviděl jediný náboj. Posádka byla před nimi odstíněna silnou pancéřovou “kapslí”. Kdybyste v T-10M byli jako v traktoru z dob první pětiletky, tak T-14 je kosmická loď (všude kolem jsou displeje, joysticky, počítače, senzory, kamery, automatické kalkulačky, monitory, tablety). A do ucha mi tiše, ale hrdě zní slova konstruktéra: “Použili jsme nejmodernější technologie. A všechny jsou ruské domácí výroby.“
Položil jsem svému společníkovi mnoho otázek. A dostalo se mi odpovědí.
JAK VZNIKL NÁPAD VYTVOŘIT TAKOVÝ TANK?
V každé době se objevují nová vozidla, stále dokonalejší. Ruské tanky T-72 a T-90 jsou dobré, ale i modernizace má své limity. Proto bylo rozhodnuto vytvořit budoucí nový hlavní bojový tank Ruské armády.
Práce na tanku T-14 začaly v roce 2010. Tyto práce prováděla konstrukční kancelář Uralské dopravní strojírny a korporace Uralvagonzavod. Cílem bylo vytvořit “radikálně nový tank nové generace”. Základem se stala univerzální pásová platforma „Armata“. Hlavní odlišností od všech stávajících modelů je věž bez posádky.
Jedná se o první ruský tank určený pro síťově orientovanou válku: vozidlo nebojuje samo, ale jako součást skupiny, jejíž členové spolu neustále komunikují. Jsou řízeni prostřednictvím jediného systému. Takovou skupinu mohou tvořit vozidla samohybných děl, vrtulníky, tanky, BMP. T-14 zde působí nejen jako “stíhač” a velitel, ale také jako průzkumník a pozorovatel. Během boje vozidlo přijímá všechny potřebné údaje v reálném čase a předává je celé taktické skupině.
NA JEDEN KROK OD ROBOTA
Moderní elektroniky (opět bychom měli zdůraznit, že ruské) je v něm tolik jako babiččiných rozinek sultánek ve vánočce. Téměř vše je automatizováno (odborníci se domnívají, že jde o krok k plně robotizované vojenské technice).
Je tu řídicí systém, navigační zařízení a zbraňový systém, systém monitorování stavu a tak dále a tak dále.
Výkonný počítačový systém umožňuje okamžité zpracování obrovského množství informací ze stovek senzorů. To snižuje zatížení posádky a zvyšuje její bojovou efektivitu. Nechybí ani systém aktivní a pasivní radarové detekce cílů, a dokonce i termokamera, tolik potřebná v boji.
JAKÉ JE U NĚHO PANCÉŘOVÁNÍ?
T-14 je pancéřován kompozitním vícevrstvým pancířem, který odolá úderům 152mm protitankových střel a 125mm pancéřových podkaliberních střel.
Věž je pokryta dvěma vrstvami. Hlavní z nich je nová technologie, která nejen snižuje hmotnost vozidla, ale také zvyšuje neprůbojnost pancíře, a druhou je protistřepinový kryt se speciálními senzory zvanými výbušnými panely, které snižují účinky výbuchu v případě detonace munice. A protože je posádka v pancéřové kapsli (dole), mělo by jí to zachránit život.
T-14 je “opláštěn” kompozitním vícevrstvým pancířem, který odolá zásahu 152mm protitankovou střelou a 125mm pancéřovou podkaliberní střelou.
JAK SE BRÁNÍ PROTI NEPŘÁTELSKÝM STŘELÁM?
Kromě pancéřování (odborně nazývaného pasivní ochrana) používá T-14 další dva způsoby ochrany – aktivní a dynamickou.
Jedná se o komplex “Afganit”. Ten zachycuje střely a rakety nepřítele dříve, než se dostanou k vozidlu. K tomuto účelu slouží radiooptické radary. Střely letící směrem k tanku jsou zachyceny na vzdálenost 15-20 m.
A pokud posádka zjistí, že nepřítel osvětluje tank laserovým paprskem, speciální kanon vypálí kouřovou clonu a bojové vozidlo se stane neviditelným pro naváděcí hlavici protitankové střely.
Věž se automaticky otočí svou stíněnou částí směrem k letícímu projektilu.
Existuje také komplex Malachit. Moduly (desky) namontované na pancíři tanku při zásahu nepřátelskou municí explodují a zničí náboj.
Existuje ještě jedna kuriózní “vychytávka”: konstruktéři tanku použili speciální technologie, které nedovolují nepříteli identifikovat ruské vozidlo v infračervených a rádiových vlnách.
JAKÉ MÁ TANK ZBRANĚ?
Základní zbraní je 125mm kanon 2A82-1M s hladkým vývrtem. Má automatický nabíjecí systém. Může střílet vysoce přesné střely, včetně střel s kumulativním nábojem a vysoce explozivních tříštivých střel, a také výkonné protipancéřové střely. Tank může být rovněž vybaven kanónem ráže 152 mm. Tato možnost snižuje počet nábojů, ale zvyšuje údernou sílu. Mimochodem, 152mm kanon je schopen odpalovat střely s dostřelem až 10 km.
T-14 je také vybaven protiletadlovým kulometem ráže 12,7 mm s dostřelem až 1,5 km a kulometem ráže 7,62 mm spřaženým s hlavním kanonem pro boj s nepřátelskou pěchotou. Dostřel kulometu je asi 7 km s raketami a více než 12 km s protitankovými střelami.
JE TAŽEN MOTOREM O VÝKONU 1600 KOŇSKÝCH SIL.
Dvanáctiválcový motor má výkon až 1600 koňských sil.
K dispozici je také automatická převodovka s možností přechodu na ruční řazení.
Spotřeba paliva se pohybuje kolem 100 litrů na 100 km.
Maximální rychlost na silnici je až 90 km/h, v terénu až 70 km/h. Tank je schopen překonávat vodní překážky až do hloubky 5 metrů.
Kromě toho “Armata” váží 48 tun a tímto parametrem ruský tank předčí všechny západní tanky (Je lehčí).
https://www.kp.ru/daily/27495.3/4753819/
Překlad Peter 008
Strašně moc bych si přál aby Armata uspěl/la, ale bojim, bojim. Kvůli elektronice, jíž je doslova přecpaný/ná. Tak jen tiše doufám, že její ochranu už Rusové vyřešili. Právě to byl totiž důvod, proč Armaty ještě neposlali na frontu aspoň na zkoušku. A ještě nějakou, menší, bolístku měl/a, ale jakou, jsem už zapomněl. A ne, nemám to z majnstrýmu, ale z ruswebů někdy minulý rok.
Nevím odkud jste to měl, ale informací – prověřených – bylo a je velmi málo a téměř všechno, co se o T-14 psalo, nebo teda prakticky vše, bylo jen spekulacemi a vlastně i dnes to zůstává. Stejně jako u Leopardů, Abramsů atd. těch nejnovějších verzí.
Je nutno si uvědomit, že ani “odborné weby” nemohou mít o mnoho více informací o novinkách, než je známo a na tom základě píší svoje analýzy. Peravda, mívají zkušenosti z předchozích druhů. I ta nejpoctivější analýza se pak posouvá do roviny předpokladů. Já jsem se nesetkal s s objektivními hodnoceními T-14, protože když nejsou informace, nemůžete nic podstatného hodnotit. Podle toho, co jsem za tu dobu četl, pak se jednalo vždy o co největší bezpečnost posádky, jejíž výcvik je nesmírně časově náročný a drahý. Tohle není T-34, kde “stačilo” pro jízdu “tahat” za páky a pro palbu natočit hlaveň mechanicky a pak “škubnutím provázku” střílet. A i tehdy nebyl výcvik tankisty jednoduchý. Navíc v RA tehdy zavedly zhruba v polovině války i výcvik pro “jednodušší opravy” přímo posádkou, kde budoucí posádka sledovala svůj tank již při výrobě, aby věděla jak je vše uspořádáno.
Co se týče elektroniky, nebo teda spíše počítačového vybavení, je to oboustranná zbraň, která navíc není doladěná. Rusové se o to prý pokoušeli ji použít na Ukrajině, ale jejich vyzařování bylo tak silné, že to rušilo i jejich vlastní přístroje.
Je to podobné jako s Poseidony. Každý o nich ví, ale realitu znají jen konstruktéři.
V podstatě vše, kromě přesných rozměrů, je v tomto článku. Vše ostatní jsou dohady.
Myslím, že kapsle je odstíněná!
Tak by mě skromně zajímalo jak asi dopadne jeho souboj s posledním výkřikem,
německým Leopardem,nejlepším tankem všech dob,kde se láduje kanón ručně
jak u Tygra za II.sv.války,historické tradice jsou historické tradice … nabít tříštivým
a opatrně pal !!
Martin Koller LIVE u Pertra Bureše, teď to začalo.
Ing. Martin Koller – živě v otevřeném rozhovoru nad vašimi tématy – YouTube
Ahoj Pavle, dík za avízo, Koller tradičně 1*, moderátor slabota, chtělo by to někoho pohotovějšího!
Připravme se na válku? Otázkou je jak?
Nechci válku. Moji potomci mají právo žít v míru stejně jako jsem žila já. Tečka.
P.S. Když říkám “v míru” , nemyslím tím žádný protektorát, ale myslím tím prosperující národ-zem-vlast.
Od 15 let jsem se připravoval na válku – učili mne jak bránit vlast. Dneska je mladým nějaká vlast ukradená – přednější je zisk – nejlépe v podobě zeleného hajzlpapíru. A navíc: zákonem povolená změna pohlaví! No, vyrůstal jsem jako kluk, dodnes jsem kluk – a zajímám se o rozdíly mezi kluky a holkami – kdyby nebyly, tak se nikdo nenarodí – žena se ženou, nebo chlap s chlapem zplodit dítě nemohou – to je zákon přírody. Proto se lgbt+ tolik perou o možnost adopce – na vlastní děti nemají geny. Ale po tom, co vymřou ti, co na to geny mají, vymřou i oni – sex není jen na hraní, hlavní smysl má v rození potomstva, ale na to musí být dva s různým pohlavím, přez to vlak nejede!
Je ale otázkou, kolik těch tanků Rusko má k dispozici
To je otázka, na kterou nemá smysl odpovídat. Na rozdíl od Evropy, ruský vojensko-průmyslový komplex “jede” 24 hodin 7 dnů v týdnu. V Evropě se teprve připravují plány na rýsování plánů pro zbrojní fabriky. V USA se spoléhají na to, že “něco” budou vyrábět – ale v jejich vedoucích ve vědeckých institucích je to samý Rus, nebo Číňan, sami nejsou schopni vymyslet nic použitelného. I pro lety na nízkou kosmickou dráhu jsou nucení používat ruské motory! I Musk o RD-180 prohlásil, že takový zázrak ještě neviděl!
Nasypou Rusum i Cinanum penize a temi je nalakaji do USA. Jako po 2. svetove valce si importovali konstruktera V1 a V2 Wernera von Brauna a jine vedce, aby naucili US rakety letat.
.. tehdy se mozky kupovaly lacino, Evropa byla poničená a vyhladovělá válkou. Nebylo nikoho, kdo by odliv mozků dokázala zastavit vyšší nabídkou nebo hrozbou trestu za zradu vlasti. Co z toho se v současnosti týká Ruska nebo Číny?
Už jsem to řekl i u nás v obchůdku Vietnamcovi – “ten toaleťák začíná být dražší, než dolar” – smíchy šel málem pod kasu. Tak jaké peníze z USA chcete někam sypat, když nejsou ničím kryté?? Ona už není ničím krytá ani ta naše koruna, protože to, čím byla krytá stačila ODS prodat už v 90-tých letech – a teď s tím pětidemolice pokračuje. Uhelné doly zavřeli – uhlí si vozí z Austrálie, vodu prodali Francouzům, stejně jako většinu fabrik. Pole prodali na postavení solárů, nebo skladů, případně montoven. Učňovské školy zařízli, takže pro průmysl nebude nikdo, kdo by pracoval. A z právníků, ekonomů a sociálně-správních pracovníků a neziskovek, placených z rozpočtu se nenažerem!
A abych potvrdil výše uvedené: když mi začela kapat teplá voda pod vodoměrem, tak jsem měl štěstí, že mi instalatér před 3 roky spravoval WC, takže jsem byl v databázi a oprava byla do 14 dnů. Známému začala protékat studená voda – a instalatéra hledal 2 měsíce. Neberte to! Instalatéru je asi jako mariáše. Všude je to stejné: syn partnerky se vyučil automechanikem a nakonec kvůli penězům skončil u spediční firmy jako řidič.
Je všeobecně známo, že Rusko umí vyrábět cokoli neuvěřitelně rychle. A když s něčím vyjedou, tak mají rozjetou seriovou výrobu. To není jako USA, kde ještě nemají ani výkresy a už vyhrožují. Viz zkrachovaný projekt hypersonických raket. To bylo křiku, jak Rusko dohoní. A kde nic, tunic. Takže Armat bude určitě dost.