blog

Přijela světice, prý „hlava Běloruska“. Aplaus v Senátu a amatérská propaganda mezi lidmi.

TÝDEN V MÉDIÍCH Na návštěvě Bělorusky Svjatlany Cichanouské v Česku nebylo nejhumornější vyjádření předsedy Senátu Miloše Vystrčila, že ji horní komora Parlamentu považuje za vítězku běloruských voleb, přičemž v nich dostala jen něco kolem deseti procent. Tím nejzábavnějším byla podle Petra Žantovského nepovedená demonstrace na Staroměstském náměstí, která ilustrovala nezájem Čechů o tuto paní. Nepomohl ani neustálý aplaus mainstreamových médií, který byl zhruba na úrovni, jako by přijelo něco mezi Marií Curie-Skłodowskou a Matkou Terezou.

Pravidelný přehled nelze začít ničím jiným než zprávou, která v těchto dnech zaplnila největší část mediálního prostoru. „Tou je návštěva občanky Běloruska, jakési paní Cichanouské, která byla v České republice, na rozdíl od Běloruska, prohlášena běloruskou prezidentkou na úrovni nejvyšších ústavních činitelů, konkrétně druhého nejvyššího ústavního činitele, předsedy Senátu pana Miloše Vystrčila. Ten prohlásil, že český Senát považuje paní Cichanouskou za vítězku běloruských voleb, a tím i prezidentku. Doplním, že ve volbách dostala něco kolem deseti procent. Asi by bylo vzhledem k naší historické zkušenosti sympatické, že držíme palce lidem, co bojují s režimem, který to se svými občany nemyslí úplně nejlíp, zneužívá je a omezuje jejich svobody a práva. Ale dnešní Bělorusko není někdejší Československo a nelze ty věci takhle mechanicky porovnávat,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Mechanických porovnávání včetně neustálého opakování jména Václav Havel zazněla během její návštěvy spousta. „Paní Cichanouská jezdí po Evropě a ukazuje se – nechci říct jako cvičený primát v nějakém cirkusu – jako osoba, která získává po Evropě nějaké spojence, nějaké peníze, nějaké sympatie pro nějaký zásah do běloruského státu. Jak ten zásah může vypadat, si můžeme představit, protože si pamatujeme docela dobře oranžovou revolucí. Ta se moc nepovedla. A posléze Majdan, ten se tedy povedl až k občanské válce na Donbasu. To byla opravdu vynikající práce a ukázka toho, jak máme demokraticky nechat vládnout zvolené režimy v daných zemích. Vyvezli jsme tam svoji představu o demokracii, a do dneška je tam občanská válka. Asi to je, co někdo chtěl. Nejsem příznivcem konspirací, ale náhoda asi nebude, že Cichanouská jezdí po Evropě a usiluje vlastně o něco podobného,“ upozorňuje mediální analytik.

Něco mezi Marií Curie-Skłodowskou a Matkou Terezou

Domnívá se, že tak úplně nahodilé to nebude. „Náhodou snad jsou naši ústavní činitelé buď tedy zapojeni do té neuvěřitelné mezinárodní konspirace, nebo jsou tak hloupí. Jinak si neumím vysvětlit, že téhle paní dávají zdání na státní úrovni včetně formálních procedur typu, že jakožto ‚hlava‘ Běloruska, ‚hlava‘ státu, má možnost vystoupit na schůzi našeho Senátu. To každý běloruský občan určitě nemá. A paní Cichanouská disponuje těmi zmíněnými deseti procenty. Já bych to nepodceňoval, byť ty volby mohly být nějakým způsobem posunuté a cinknuté, ale co mám informace zevnitř Běloruska, tak to není takhle dramaticky pociťováno. Konec konců, když vidíte ty ostrůvky lidí, co se tam scházejí na nějakých demonstracích, podobně jako na demonstracích za pana Navalného, tak vám ten pohled také dává určitý smysl. Když mluvím o demonstracích, tak ta u nás byla nejzábavnější část programu paní Cichanouské v Česku,“ míní Petr Žantovský.

Přitom byl její program neustále aplaudován našimi mainstreamovými médii, která zřejmě žila v dojmu, že přijelo něco mezi Marií Curie-Skłodowskou a Matkou Terezou. „Zhruba na té úrovni ten aplaus byl. Naopak výrazem nezájmu českého člověka o tuhle paní byla ta nepovedená demonstrace na Staroměstském náměstí, kde podle oficiálních tlampačů byly řádově stovky lidí. Když jsem se na to díval, tak jsem to spíš odhadoval na desítky lidí. A předpokládám, že většinu z nich tvořili pracovníci Milionu chvilek a jiných neziskovek, které se na tom podílely. Plus ochranka našich ústavních činitelů, kteří se potřebovali vyfotit s paní Cichanouskou v akci, aby si to zarámovali a dali si to do svého liberálnědemokratického sekretariátu. Byla to opravdu ostuda po všech stránkách. Nepřipravené, amatérské, improvizované, zcela zjevně na oko vytvořené, propagandistické cosi, co mělo asi částečně posloužit i předvolebnímu renomé těch našich úžasných vrchnostů,“ podotýká mediální odborník.

Podpora Cichanouské je nesmysl. Nebo poražený Fischer lže

To je vidět i podle soupisu lidí, kteří se s běloruskou návštěvou setkali. „A to počínaje řečeným Vystrčilem, přes piráty, stanaře, ani pan premiér Babiš nezůstal pozadu. Pozadu nezůstal ani pan prezident, u kterého to mnoho lidí možná překvapilo. Na to mám takovou teorii, která dokáže asi vysvětlit, proč se Miloš Zeman přidal do šiku aplaudujícího paní Cichanouské. Cituji vyjádření jeho mluvčího pana Ovčáčka: ‚Prezident republiky vyjádřil Svjatlaně Cichanouské osobní podporu, podporu České republiky a vysoce ocenil její odvahu. Popřál opozici vítězství v boji s posledním evropským diktátorem.‘ Potvrdila to i Cichanouská na svém profilu. Nu a já bych to porovnal s vyjádřením senátora Fischera, který se jako poražený Zemanův protikandidát z prezidentských voleb stal v Senátu hlavním mluvčím boje proti Zemanovi a za jeho impeachment. A v televizi DVTV minulý pátek prohlásil, že Zeman je dezorientovaný, je mimo a svým chováním ohrožuje ostatní instituce,“ připomíná Petr Žantovský.
https://bit.ly/3guO2f0

sdílet na

2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Herodes
12. 6. 2021 09:56
Ohodnotit příspěvek :
     

Katastrofální je podporovat boj proti vysledku voleb, které jsme jako EU ivnorovali. Novinaři nemají právo, tak jako i USA, určovat, kdo bude prezidentem. Je to zbytečný humbuk, v zájmu západu, proti zájmům lidu Běloruska. Pokud je dávno naplánovaná privatizace Běloruska, a Lukašenko těmto podvodům brání, něco tu SMRDÍ!!!

KarelDar
12. 6. 2021 17:38
Ohodnotit příspěvek :
     

Pomáháme rozvracet cizí stát…