Konec internetu, jak ho známe. Nová směrnice EU žene před volbami do ulic davy lidí

26. 2. 2019 5:30

Koncem března nebo začátkem dubna bude Evropský parlament schvalovat novou unijní směrnici o ochraně autorských práv na internetu. Ta v sobě však obsahuje dva kontroverzní články, které v řadě lidí vyvolávají obavy o budoucnost internetu, tak jak ho znají. Miliony lidí už proti směrnici podepsaly petici a koncem března, jen několik týdnů před evropskými volbami, se očekávají velké demonstrace po celém starém kontinentu.

“Omlouváme se, ale tento obsah je v Evropské unii nedostupný.” Právě s takovým oznámením by se mohli čeští uživatelé internetu setkávat mnohem častěji, pokud Evropský parlament v březnu či dubnu schválí směrnici o ochraně autorských práv na internetu. Směrnici, proti které se zdvihla nevídaná vlna odporu.

Petici požadující její odmítnutí už na serveru change.org podepsalo v době přípravy tohoto článku 4 882 764 lidí. Podle dostupných údajů je to nový evropský rekord.

Signatáři mají zásadní problémy s dvěma články směrnice, které podle nich výrazně změní podobu internetu. Prvním je článek 13. Ten má internetové platformy donutit, aby ručily za to, že se na jejich webech neobjevuje obsah, který svým užitím porušuje autorský zákon.

Nejvíce by se dotkl platforem, kam nahrávají obsah sami uživatelé, jako je například Facebook, YouTube, Instagram, Uloz.to, Twitch, ale také menší i komunitní weby, kde uživatelé navzájem sdílejí vlastní fotografie či třeba recepty. Netýkalo by se to navíc jen jejich nejviditelnějšího obsahu, jako jsou videa či fotografie, ale mimo jiné i diskusních sekcí a tamních komentářů.

Evropská unie tak vychází vstříc nárokům společností, které sdružují majitele autorských práv, zejména těch z hudebního průmyslu. Ti si stěžují, že na dnešním internetu se ochrany těchto práv jen velmi těžko domáhají a tvůrci obsahu tak přicházejí o zasloužené výdělky.

Dohlédne na uživatele umělá inteligence?

Dnes celý systém funguje tak, že za dodržení autorských licencí ručí sami uživatelé, kteří obsah nahrávají. Platforma má pouze povinnost závadné příspěvky smazat, pokud se o nich dozví – například proto, že na ně majitelé práv upozorní. 

Nově by Facebook, YouTube a další společnosti odpovídaly za to, že se na jejich stránkách takový obsah vůbec neobjeví. V opačném případě by jim hrozila pokuta. To však pro platformy znamená, že musí předem zkontrolovat cokoliv, co chce uživatel s ostatními sdílet. Kvůli obrovskému množství příspěvků, které lidé na podobné weby nahrávají, ale taková kontrola nemůže být prováděna ručně.

Státy EU se shodly na podobě směrnice na ochranu autorských práv číst článek

Řešením má být “umělá inteligence” a algoritmy, které automaticky porovnají nový příspěvek s databází těch předchozích a rozhodnou, jestli porušuje autorský zákon. Takový systém už dokonce existuje, vyvíjí ho dobrovolně firma YouTube. Nazvala ho Content ID a aktuálně ho používá pro zpětnou kontrolu obsahu. Má však dva zásadní problémy.

Prvním je, že YouTube jeho vývoj vyšel už na více než 100 milionů dolarů a není tak reálné, že by si jej mohly dovolit naprogramovat i menší společnosti – musely by si ho tedy od větších hráčů na trhu pronajímat.

Ve výsledku by tak o obsahu, který se na celém internetu objeví, rozhodovalo jen několik největších firem. To jednak zvyšuje riziko systémové cenzury a jednak by to pro menší firmy značilo finanční zátěž. Nehledě na to, že by větší hráči na trhu mohli rozhodovat o tom, komu software pronajmou a komu ne, a kontrolovat tak svou konkurenci.

Diskusních fór by zřejmě zásadně ubylo

“V Německu máme například platformu, kam lidé mohou nahrát fotografie jídel a sdílet spolu své recepty. Tato platforma tak nabízí autorsky chráněný obsah, ale žádným tvůrcům zde škoda nevzniká, jelikož jde zpravidla o fotky těch lidí, kteří recepty sdílí,” říká německá europoslankyně Julia Reda z pirátské strany. Přesto i takové platformy budou muset nová pravidla dodržovat. 

Může se tak stát, že některé z nich budou nuceny změnit způsob, jakým fungují, nebo zcela přestanou v Evropské unii svůj obsah nabízet. Dokonce i ty platformy, které žádný uživatelský obsah neobsahují, budou muset zrušit diskusní fóra nebo využít placených služeb někoho, kdo dokáže naprogramovat fórum s filtrem autorsky závadných příspěvků.

sdílet na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Editor
8. 3. 2019 23:05
Ohodnotit příspěvek :
     

Ať už jdou k šípku, se divím, že internet nezruší úplně, to by se jim líbilo mít patent na pravdu.