Taky dobrý
OSN nařídila Británii, aby vrátila okupované ostrovy. To se ale nestane? Mezinárodní soud OSN v Haagu se minulý týden usnesl na tom, že Velká Británie musí předat Čagoské ostrovy Mauriciu, přičemž co možná nejdříve. Toto rozhodnutí bylo přijato téměř jednohlasně: 13 soudců proti jedné zástupkyni USA. (Foto: Wikimedia) Zdálo by se, že územní spor, který trval několik desetiletí, byl vyřešen. Londýn ale odpověděl, že „pozorně prozkoumá” dané rozhodnutí. V překladu z diplomatického jazyka to znamená, že ostrovy byly a zůstanou naše.
Čagoské ostrovy jsou skupinou šesti atolů a více než 600 dalších menších ostrovů Indického oceánu. Největší z nich Diego García má plochu pouhých 27 kilometrů čtverečných. Zdálo by se, že spor o tyto roztroušené neobývané ostrůvky nestojí ani za řeč.
Jenže vody kolem souostroví, které Londýn vyhlásil za výhradní, činí přes 500 tisíc kilometrů čtverečních (dvakrát více než samotná Velká Británie). A s ohledem na strategický význam daného území, jež umožňuje kontrolovat prakticky celý Indický oceán, bude jasné, proč se spory kolem atolů dostávají čas od času na tu nejvyšší mezinárodní úroveň.
Na ostrově Diego García se nachází jedna z největších tajných amerických vojenských základen v zahraničí, ze které byly koordinovány bojové operace v Iráku a Afghánistánu. Američtí úředníci se přiznali, že tato základna byla nedávno používaná jako tajná věznice CIA, ve které se páchaly „hnusné věci”.
Americký zájem o tuto základnu, a nikoli „nějaké” zákony a mezinárodní pravidla, rozhoduje o osudu Čagoských ostrovů. I když se Londýn po desetiletí snaží dokázat, že územní spor o souostroví je výhradně předmět dvoustranných jednání mezi Británií a Mauriciem, a proto se nedá projednávat u mezinárodních soudů a v OSN, byla původně jasná závislost samotného Londýna na Washingtonu.
Tyto rajské atoly Indického oceánu obývaly až do sedmdesátých let minulého století podle různých odhadů dva až čtyři tisíce lidí, původní obyvatelé souostroví. Ale jakmile projevily USA v polovině šedesátých let zájem o vybudování základny, bylo o osudu těchto lidí rozhodnuto.
V mnohém právě díky tomuto soudnímu líčení byly odhaleny některé podrobnosti tajných jednání Londýna s Washingtonem, který požádal, aby původní obyvatelé Čagoských ostrovů byli násilně přesídleni. Korespondence přitom obsahovala velmi cynické výrazy, jež svědčí o skutečném vztahu západních „nadlidí” k domorodcům. Vysoký britský úředník z ministerstva zahraničí si například v roce 1966 postěžoval: „Mezi ptactvem se bohužel dá potkat několik Tarzanů a Pátků.”
Američanům bylo slíbeno, že na souostroví nezůstane do dne otevření vojenské základny žádné původní obyvatelstvo kromě racků. Ptáci ale podle výroku úředníka z Foreign Office nemají nárok ani na práva žen. Byl to takový humor západních civilizovaných lidí.
Většina obyvatel Čagoských ostrovů byla v letech 1971-73 vyhoštěna za hranice své vlasti bez práva na návrat. Někteří dostali symbolické odškodné, někteří se o ně soudí dodnes. Ano, někteří z těchto nucených přesídlenců jsou naživu. Nebylo to přece dávno, v době, kdy v SSSR již zapomněli na to, co je to deportace národů.
Ano, perestrojka a glasnosť mnohé z nás jaksi přesvědčily o tom, že
deportace národů patří výhradně do sovětské, Stalinovy doby. Ale Čagoské
ostrovy nejsou zdaleka jediným příkladem podobných akcí Západu v minulém
století.
Připomeneme hrozný osud obyvatel atolu Bikiny, který byl přeměněn na americký
jaderný polygon. Nebyli jenom vyhoštěni z vlastní země, ale stali se prakticky
pokusnými králíky pro výzkum následků radioaktivního zamoření.
V padesátých letech minulého století přesídlila kanadská vláda násilím původní obyvatele Labradoru (Inuity) z míst nerostného bohatství do pustých arktických krajů. Prý pro jejich vlastní blaho. Nebudou se tam s nikým křížit, tak se zachovají jako národ.
Také v Evropě došlo poměrně nedávno k přesídlení etnických skupin na oficiální úrovni. Mezinárodní vyjednavači přispěli například k dosažení dohody mezi Kyprem a oddělenými severními územími o výměně řeckého a tureckého obyvatelstva. Rozdělení Jugoslávie bylo rovněž doprovázeno masovým přesídlením etnických Srbů z Chorvatska a Kosova, což Západ fakticky podporoval.
Nebylo by spravedlivé říct, že se ve Velké Británii neozvaly kajícné hlasy, když byl odhalen vztah vlády vůči „Tarzanům” Indického oceánu. Známý britský televizní moderátor Ben Fogle napsal například sloupek pod výřečným titulkem „To, co jsme udělali s obyvateli Čagoských ostrovů, mě nutí, abych se styděl, že jsem Brit”.
Vůbec to ale nebrání britským úředním osobám, aby tvrdily, že Čagoské ostrovy stejně patří Londýnu bez ohledu na rozhodnutí Mezinárodního soudu OSN. V každém případě do té doby, dokud bude království potřebovat toto souostroví „kvůli bezpečnostním účelům”.
Vladimir Kornilov
Našel jsem to, docela se mi to sem hodí !
Taky dobrý:)) hodí, hodí? jojo, anglosaský zrůdičky a jejich mantra o lidských právech a další kecy. Genocida to je jejich krédo. Hlavně že si furt berou do huby Stalina.
Když mě je víc líto toho Prokofjeva, toho miluju, ten toho ještě dost měl napsat. A dobře se hraje, on to uměl napsat.
Scipio… nezačínej… ano mohl toho ještě hodně napsat, srovnáváš nesrovnatelné. Kdyby Stalin žil ještě alespoň 10 let… svět by byl někde úplně, ale úplně jinde.
ÁÁÁ hop na hrazdu 😛 na první šlápnutí bezpečně, Pavlovův pejsek !
Hele, hele…. chi, chi… jo:)) tak mě furt nevytáčej, evidentně tě to těší. Přesně, na první šlápnutí… to mi jde?
no a to je ta (_!_)
Jsem vůbec netušil….Dobré čtení. Naštěstí pár desítek let vyřeší Británii,
Nakonec celý edit je v tvé režii 😉
že jo?:)) taky mi ten článek unikl. Máš pravdu za pár desítek let z Velké Británie bude Malo Británie.
Jen te titulek pro vyhledávače by měl být OSN nařídila Británii, aby vrátila okupované ostrovy.
Jo, máš pravdu… taky ho musíme drobátko popíchnout, aby si nemyslel, že je to jenom jeho doména?
no co si myslíte, obšlehnul jsem to z AC a pro interní pokec jsem to nadepsal takhle. Klidně se tam nechá dát to původní.
Já už vůbec na AC nechodím, tak nemám přehled co tam publikují. V každém případě tenhle článek je fakt…taky dobrej:))
no to je ta perla o slepém starém kohoutovi, co zrno najde, ani ho vidět nemusí …
Tak jo .. jen nám nezpychni. ?Něco se mi zase porouchalo.. tady mi jde ti odpovědět, ale když si dám ten článek od Skály… tak to po mě chce abych se přihlásila.
možná tou úpravou konceptu
Na Sputniku také https://cz.sputniknews.com/politika/201903049365803-cagoske-ostrovy-usa-britanie-osn/
co vy všechno nestihnete přečíst.. kam se na vás hrabu. Vůbec nejsem v obraze.
jsem chcíplej, bacil mě bacil.
A jéje… kdopak na tebe co hodil? Tak to koukej vyležet, ještěže nemusíš dělat dřevo:)
asi na mě někdo prsknul, zánět nosochřtánu jak vyšitej. Kdybych byl venku a dělal dřevo, nikdo by na mě neprskal.
kdyby, kdyby… znáš to:)) myslela jsem to tak, že když si chcíplej a ještě bys musel lítat kolem baráku, tak by ti to dvakrát nepřidalo.
no, tak bych nelítal, mám jako zálohu pro podobný případy elektrický topidla. Sice je to o dost dražší, ale prostě musí být alternativa. A přijeli by mladý pomoct, dříví je nařezaný a vyskládaný, jen se podle okamžitý potřeby štípe na štípačce. Jen nanosit dovnitř na pár dní a vynést popel, to se dělá tak jednou za tři dny a mají to ke mě 40 km, to zas až tak tragický není a hlavně i v tomhle stavu bych to dal sám, to není žádná až tak velká potíž.
hele… evidentně nechceš, abych tě politovala… furt v opozici, co???? … no… až tak blbě ti nebude?
Chi, chi… představ si, taky vím co je topit a vynášet popel:))
Ne, vážně, pořád si stýskáš, viď? Velkoměsto nejspíš není pro tebe to pravý vořechový.
No, ono je to složitý, prostě mi to připadá, že jsme na návštěvě u mrtvýho strejdy a tety. Máma to bere tak taky. V Praze jsem prožil celej život, ta nevadí, jenom mě srali ty turisti v centru a pochopitelně domácí a činže.
Už to máte za pár, ne? mluvil jsi o dubnu, nebo je změna plánu?
no, záleží na tom, kdy mě objednají na výměnu stimulátoru. Až potom, protože to je nejmíň dva dny ve špitále, jeden den to dělají a pak přes noc, to mě sere, protože nejsou schopný předem říct, jestli bude volnej nadstandard, když mi to dávali nebyl a kařdý dvě hodiny lezla sestra někomu dát injekci nebo zkontrolovat a já byl na psychiatrii. A dva dny před tím na JIPu kvůli hodně nízkýmu tepu, 38 za minutu. Když jsem na ambulanci řekl, že sem přijel autem, tak jsem málem křísil já je.
Jak dlouho ho už máš? To ti věřím, že je to otravný, když je nemocniční pokoj jak průchoďák. Já jsem zaplaťpánbůh v nemocnici ještě neležela… teda když nepočítám porodnici:)
No a ten tep… a ty kliďánko řídíš, bože, bože.
7 let, končí mi baterka. Jsem kyborg, naštěstí ne Borg 🙂 S tím autem, to jsem jako měl jet metrem? Nebo tramvají s ruksakem s věcma do špitálu a počítadlem nebo čekat na sanitku? Lítačku by na to neposlali, to bych čekal půl dne jako debil. Jak to dopadne jsem věděl dopředu, jiné řešení není (teda ještě transplantace).
Ty kyborgu?, tak hlavně ať to máš dobrý.
Na kdy to máš plánovaný, už teď v březnu? A to se mění jenom ta baterka nebo celá mašinka?
celý. teď mi změřej baterku a domluvěj termín, podle posledního měření ještě tak půl roku by běžel, ale měněj to v předstihu.
to je dobře, že to mění v předstihu, přeci jenom nechávat zrovna “pumpičku” běžet nadoraz by byl dost risk.