Huawei hrozí Česku soudy i arbitráží. Do týdne žádá zrušit varování NÚKIB

Čínská společnost Huawei je připravena se kvůli varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před jejími technologiemi bránit u soudů i prostřednictvím mezinárodní arbitráže. Požaduje zrušení nebo úpravu varování.

Společnost to napsala v dopisech adresovaných premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a řediteli NÚKIB Dušanu Navrátilovi. Odpověď chce čínská firma do 14. února, napsal ve čtvrtek server Deníku N. Dopis podle něj v pátek projedná vláda.

Firma uvedla, že nemá povinnost do svých produktů instalovat „zadní vrátka“, která by mohla sloužit ke zneužití zařízení třetí stranou, ani špionážní software. 

„Varování proto není založeno na skutečnosti a výše uvedené zákonné podmínky pro jeho vydání nebyly splněny,“ cituje server z dopisů. Varování NÚKIB firmu vážně poškodilo i v zahraničí, utrpěla kvůli němu ztráty a její značka byla poškozena, napsala Huawei.

Podle čínské společnosti varování NÚKIB porušilo mezinárodní právo, včetně smluv o ochraně investic. „Spolu se svými externími poradci jsme analyzovali právní možnosti, které by společnost Huawei měla, pokud by nebylo varování zrušeno nebo změněno. 

V případě nutnosti je připravena bránit svá práva mimo jiné soudní žalobou proti nezákonnému zásahu a případně následnou žalobou o náhradu škody, ústavní stížností a rozhodčím řízením na základě příslušných dvoustranných smluv o ochraně investic,“ cituje Deník N. Odpovědi na své dopisy požaduje do 14. února, protože musí využít lhůtu do 17. února, uvedla také firma.

Zeman varování kritizoval

Zástupci NÚKIB na páteční jednání vlády pozváni nejsou. „Oficiální pozvání na vládu úřad nedostal. Tudíž se jednání nebudeme účastnit,“ uvedl pro Deník N mluvčí NÚKIB Radek Holý. Premiér na dotazy deníku nereagoval.

NÚKIB před používáním technologií čínských společností Huawei a ZTE varoval v prosinci. Hardware a software těchto firem označil za bezpečnostní riziko. Na základě varování úřadu Generální finanční ředitelství vyřadilo Huawei z veřejné zakázky za půl miliardy korun na vybudování portálu Moje daně. Firma se proti varování NÚKIB ohradila, vystoupila proti němu také čínská ambasáda.

Varování kybernetického úřadu opakovaně kritizoval prezident Miloš Zeman a varoval před odvetou Číny vůči českým firmám. Podle Babiše by se kybernetická bezpečnost měla řešit na celoevropské úrovni. Bezpečnostní výhrady vůči Huawei zaznívají také v některých dalších evropských zemích i ve Spojených státech.

PŘEHLEDNĚ: Jak se vyvíjela kauza Huawei
Už roce 2012 zpráva tajných služeb pro americký Kongres ukázala, že firmy jako Huawei a ZTE jsou úzce spojeny s čínskou armádou, která koordinuje kybernetickou špionáž vůči USA
Varování před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE vydal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) 17. prosince 2018.
Postup úřadu premiér Andrej Babiš nejprve kritizoval, nakonec své stanovisko přehodnotil.
V úterý 18. prosince Babiš nařídil, že se úřad vlády musízbavit všech telefonů od společnosti Huawei.
Kvůli případu se v neděli 23. prosince premiér sešel s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem. Čínská ambasáda pak napsala, že se varování před technologiemi nezakládá na skutečnostia bere na vědomí úsilí české vlády o nápravu příslušných chyb. 
Premiér Babiš obvinil čínského velvyslance ze lži. Diplomat se pak sešel s předsedou Senátu i ministrem zahraničí a uznal prý chybu.
Prezident Miloš Zeman NÚKIB otevřeně kritizoval v rozhovoru pro TV Barrandov 10. ledna 2019. Postup úřadu podle něj ohrozil ekonomické zájmy země.
Vše kolem kauzy Huawei najdete přehledně zde.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/kauza-huawei-arbitraz-nuikb-babis-soudy.A190207_222539_domaci_evam

Šéf české pobočky Huawei před kamerou: Co řekl ke slovům o čínské hrozbě? (VIDEO)

Data neshromažďujeme, s čínskou vládou nespolupracujeme. Proč se šel za firmu přimlouvat na Hrad čínský velvyslanec, na to se musíte ptát jinde. Generální ředitel česko-slovenského zastoupení čínského technologického obra Radoslaw Kedzia odpovídal na otázky Seznamu.

Článek

Bylo to v půli prosince, když Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) označil čínskou společnost Huawei za bezpečnostní hrozbu. K závěrům úřadu se připojila vláda; premiér Andrej Babiš nařídil, aby se Úřad vlády zbavil mobilů této firmy. A krátce na to kabinet uložil strategickým společnostem, jakými jsou například elektrárny, aby analyzovaly rizika užívání softwaru a hardwaru čínských společností.

Firma se vůči postupu českých úřadů ohradila a ve svých stanoviscích opakovaně odmítá, že by představovala jakékoli riziko. Polák Radoslaw Kedzia, který již čtvrtým rokem stojí v čele regionálního zastoupení Huawei pro Českou a Slovenskou republiku, nyní souhlasil s rozhovorem na kameru.

Ve Večerních Zprávách Televize Seznam prohlásil, že ke kritice Huawei chybí jakékoli důkazy. „Veškerá obvinění proti mojí společnosti se zakládají spíše na tom, co se povídá. Na informacích, které nejsou na ničem založeny. Kritika mnohdy vychází jen z toho, že jsme čínská firma. Že možná nejsme pro lidi dostatečně transparentní a že nejsme dobře známí,“ prohlásil Kedzia.

Pracuje tedy i například FBI s drby, pokud přišla s tvrzením, že firma Huawei platila svým zaměstnancům za to, že budou sbírat data o zákaznících? „Podívejte se, já nepracuji ve Spojených státech a něco takového nemohu komentovat. Pokud vím, tento případ už ale byl uzavřen,“ reagoval.

V rozhovoru, který si můžete pustit v úvodním videu, mnohokrát zopakoval, že zařízení a technologie, které společnost nabízí, jsou bezpečné.

A co řekl na námitku, že přímo v čínských zákonech je zakotvena povinná spolupráce všech čínských firem s tamní vládou? Podle generálního ředitele takto Huawei s Čínou nespolupracuje. A pokud by čínská vláda za firmou Huawei přišla s požadavkem o poskytnutí dat o zákaznících, společnost by podle Kedziy odmítla.

Reagoval i na dotaz, proč tedy poté, co NÚKIB vydal varování před riziky Huawei, členy vlády i prezidenta obcházel čínský velvyslanec a za zájmy společnosti lobboval. „To se musíte zeptat čínského velvyslance. My jsme soukromá společnost. Nemůžete mě žádat o komentář toho, jak postupuje čínský velvyslanec,“ sdělil.

Uvedl ovšem, že samotné společnosti Huawei se nedaří spojit se s lidmi z úřadu pro kybernetickou bezpečnost. Sám se pokusil s vedením NÚKIB setkat osobně, aby si mohli situaci vyjasnit, úřad však na žádost odpovídal vyhýbavým způsobem a oddaloval schůzky. „Poslali jsme dopis, ve kterém jsme vyzdvihovali nekonzistentnost jednotlivých obvinění a chtěli jsme se obhájit a vysvětlit situaci,” řekl Kedzia v rozhovoru pro televizi Seznam.

Deník N dnes napsal, že Huawei v dopise požaduje zrušení nebo úpravu varování, které NÚKIB vydal. Odpověď chce čínská firma do 14. února, dopis podle Deníku N v pátek projedná vláda.

Video v odkazu…

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/data-neshromazdujeme-s-cinskou-vladou-nespolupracujeme-rika-reditel-ceske-a-slovenske-pobocky-huawei-65819?dop-ab-variant=4&seq-no=2&source=hp

sdílet na

2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Editor
8. 2. 2019 00:04
Odpovědět  josh-xy

No jasně, to jenom Babiš a spol. jedním dechem tvrdili, že nemají indicie, že by Čína chystala odvetné kroky. Ale ještě na tom s tím us vlezdoprdelství nejsme jak Kanaďané. Ti to se zatčením té ředitelky na rozkaz USA dost podělali. Tohle je bude ještě hodně mrzet.
Celá ta kauza je na vodě, jenom na přání USA….. a rozkazu.