Odrazový můstek
Zvláštní zástupce generálního tajemníka NATO pro jižní Kavkaz a střední Asii, James Appathurai, jménem Aliance, nedávno vítal Gruzii. Ve svém projevu uvedl:
“NATO zůstává v souladu s těmito rozhodnutími a nadále podporujeme Gruzii. Členské státy NATO vítají pokrok, jehož dosáhla Gruzie, a říkáme, že reformy podporované NATO, pomáhají tomuto aspirantskému státu přiblížit se k normám aliance. NATO pokračuje v podpoře Gruzie a Gruzie pokračuje v reformách. “
Připomeňme, že tato kavkazská republika nemůže dokončit natovskou „aspiranturu“ již dvacet let.
Kurz ke vstupu do bloku NATO byl přijat gruzínským vedením již v roce 1999.
….. Tbilisi vodí za nos a „ženit se“ nespěchají, preferují „vztah bez závazků“.
I logika Bruselu je jasná:
- nejprve musí
Gruzie vyřešit územní spory se svými sousedními státy, Abcházií a Jižní Osetií
a zjevně nemá v úmyslu kvůli Gruzii změnit svá pravidla.
- zadruhé, na “zemi aspiranta” se nevztahuje článek 5 kolektivní obrany NATO. To znamená, že pokud se něco stane, není nutné bránit takovou zemi (jako v roce 2008). Hlavním úkolem je mít čas na evakuaci zařízení a základen umístěných v této zemi.
A základny NATO v Gruzii budou.
Na nedávném setkání vedení gruzínského ministerstva obrany se zástupci Pentagonu rozhodli o vybudování vojenského letiště NATO v této republice.
Rozhodnutí o jeho výstavbě ve městě Vaziani bylo oznámeno po setkání gruzínského ministra obrany Levana Izoria s velitelem pro dopravu amerických ozbrojených sil S. Lyonsem.
Veškeré práce budou probíhat v rámci GDRP – tzn. “Program připravenosti na obranu”, který bude následně implementován v rámci dohody o bezpečnostní spolupráci mezi USA a Gruzií na období 2016-2019 zahrnující účast Spojených států na modernizaci gruzínských ozbrojených sil.
“Máme v úmyslu přivést k životu iniciativu předloženou v komisi NATO-Gruzie o vytvoření společného střediska připravenosti na obranu Gruzie a Severoatlantické aliance na základě Vaziani,” uvedl Izoria.
Podle zpráv v gruzínských médiích je plánováno rozšíření a vybavení letiště v souladu s normami Severoatlantické aliance. Předpokládá se, že se stane hlavním logistickým centrem bloku a základnou
pro bojové letectví.
Ale téměř současně gruzínské publikace hlásí záměr vojenského oddělení země opustit od útočných letadel.
Logika tohoto rozhodnutí je jednoduchá:
Tbilisi chápe, že proti svým nepřátelům, do kterých zařazují Abcházii, Jižní Osetii a Rusko, nic nezmůžou, neboť obloha těchto republik je spolehlivě pokryta ruskými systémy PVO, které nenechávají agresorovi žádnou šanci. Kromě toho si pamatují, že během útoku gruzínské armády na Jižní Osetii v roce 2008, ruské ozbrojené síly neutralizovaly gruzínskou leteckou sílu tím, že zahájily raketovou palbu na letištní plochy a řídící střediska všech letišť v zemi.
Vzhledem k tomu, že ruské systémy protivzdušné obrany S-300 a S-400 jsou v případě potřeby schopny zablokovat veškerý vzdušný prostor nad Gruzií, pak nebude možné v případě války s Ruskem použít útočná letadla, ale ani jakékoli jiná letadla. A to se plně vztahuje i na víceúčelové stíhače NATO, které mají být umístěny ve Vaziani – budou prostě sestřeleny při vzletu.
Pokud ruské rakety samozřejmě nezničí dříve ten „vzlet“.
To vše platí v případě konfliktu s Ruskem.
Faktem však je, že Gruzie je dobrou základnou pro akce proti jiným zemím, například Íránu.
O využívání gruzínského území pro agresi vůči Íránu probíhají rozhovory už dlouhou dobu.
A ne jen rozhovory. Gruzie již dávno vytváří vhodnou logistickou infrastrukturu včetně sítě nemocnic schopných přijímat zraněné.
Hodnota Gruzie jako odrazového můstku pro útok na Írán také vysvětluje zvýšený zájem Izraele o tuto zemi, který pokračuje ve vojensko-technické spolupráci s Tbilisi, nehledě na nespokojenost Moskvy s touto okolností.
Význam této Zakavkazské republiky prudce vzrostl, když využití území Turecka pro agresi proti Íránu se ukázalo být velkou otázkou.
Navzdory historické rivalitě Íránu a Turecka o vedoucí postavení v muslimském světě, se jejich vztahy oteplily, o čemž svědčí úzká vojensko-technická spolupráce v otázkách regionální bezpečnosti. Ankara samozřejmě nebude podporovat válku proti Íránu, ale ani provokace proti této zemi.
Ázerbájdžán byl také považován za anti-íránský odrazový můstek. Kalkulovalo se nejen s jeho zeměpisnou polohou, ale také s třecími plochami ve vztazích mezi těmito zeměmi.
Dnes je však mnoho problémů mezi Baku a Teheránem překonáno. Navíc Ilham Alijev je příliš ostřílený politik, aby hrál roli obětního pěšáka v gambitu, a dokonce ve hře někoho jiného.
Otázka možnosti využití za tímto účelem iráckého území je také podle amerických odborníků spíše skeptická.
Pro-íránské sentimenty v této zemi jsou dnes extrémně silné a šíité jsou nejvlivnější silou.
Proto je důležitost Gruzie jako platformy pro útok na Írán nesmírně velká a lze říci, že nemá jinou alternativu. A Spojené státy jak vidíme, agresivně směřují k válce proti Íránu. A záležitost není jen v informačních “únicích“ požadavků Johna Boltona na Pentagon ohledně možnosti útoku na Írán.
Celá logika jednání americké správy v tomto směru hovoří o přípravě tohoto útoku.
A je možné, že částečné stažení vojsk ze Sýrie, Afghánistánu a Afriky, které Trump oznámil, není nic jiného
než soustředění sil před novou válkou.
I když síly a prostředky nasazené v Gruzii nejsou směřovány přímo proti Rusku (ačkoli samozřejmě nejsou zaměřeny jen na Írán), skutečnost, že se na jižním Kavkazu objeví americké letiště, výrazně zvyšuje napětí a rizika v regionu, je to obrovská hrozba pro bezpečnost v celém regionu.
https://topwar.ru/152787-po-iranu-udarjat-iz-gruzii.html