Čína odposlouchává odposlechy telefonních hovorů v USA
Zpráva Wall Street Journal hovoří o rozsáhlém kybernetickém útoku skupiny napojené na čínskou vládu.
Hackeři pronikli do sítí několika poskytovatelů širokopásmového připojení a získali přístup k vnitřnímu odposlechovému systému v USA.
Tři velcí poskytovatelé širokopásmového připojení v USA, Verizon, AT&T a Lumen, byli hacknuti a odposloucháváni čínskou skupinou Salt Typhoon.
Podle úředníků a vyšetřovatelů obeznámených s úniky informací jde o potenciální katastrofu.
Míra paniky je krajně neobvyklá.
Za posledních deset let se zdá, že to zabírá na seznamu problémů kybernetické bezpečnosti první místo.
Dustin Volz: To je potenciálně katastrofální. To je to, co slyšíme od úředníků a vyšetřovatelů obeznámených s narušeními. Míra paniky je extrémně neobvyklá. Za mého 10letého podávání zpráv o problémech kybernetické bezpečnosti je to tak trochu na prvním místě seznamu toho, co zdánlivě lidi znepokojuje. Dávají to hodně na začátek seznamu.
Čína na druhou stranu prohlásila, že je proti kybernetickým útokům ve všech formách.
Existují však důkazy, že to byla právě ona, kdo se naboural do citlivých sledovacích systémů USA, které se používají k provádění soudem povolených odposlechů, jež musí dotyčné společnosti poskytovat FBI a dalším agenturám pro účely vyšetřování trestných činů a národní bezpečnosti.
Ryan Knutson: Verizon, AT&T a Lumen odmítli tento hack komentovat. Mluvčí čínské ambasády ve Washingtonu uvedl, že Čína je proti kybernetickým útokům ve všech formách. Pronikáním do amerických sítí by čínští špióni by potenciálně mohli získat přístup ke všem druhům komunikace, jako jsou textové zprávy a internetový provoz, dokonce i telefonní hovory. Kromě toho se tito čínští hackeři zaměřili na jeden ze systémů, které americká vláda používá pro domácí sledování.
Dustin Volz: Existují známky toho, že se zaměřili na citlivé americké sledovací systémy, které se používají k vyhovění soudem povoleným odposlechům, které musí dotyčné společnosti poskytnout FBI a dalším agenturám pro vyšetřování trestné činnosti a národní bezpečnosti. Posledních 30 let platil federální zákon známý jako Communications Assistance Law Enforcement Act, který od telekomunikačních společností vyžadoval, aby v podstatě umožnily vládě USA přístup ke komunikačním datům ve svých sítích, pokud dostanou soudní příkaz týkající se cíleného zločince nebo vyšetřování národní bezpečnosti. Kongres to časem zmodernizoval, takže nejde jen o telefonáty, ale i o digitální provoz. Myslete na textové zprávy a další druhy internetového provozu
Postupem času Kongres tento zákon modernizoval, takže se netýká pouze telefonních hovorů, ale také digitálního provozu, tj. textových zpráv a dalších typů zpravodajských informací internetové komunikace.
Ryan Knutson: Dostat se do této sítě odposlechů znamená, že Číňané mohou mít přístup k čemukoli, co vyšetřují američtí úředníci.
Dustin Volz: Číňané byli v podstatě schopni špehovat to, co špehovala americká vláda. Možná si tedy říkáte, proč se Číňané starají o žádosti o přístup donucovacích orgánů související s rutinním vyšetřováním trestných činů, které se odehrává ve Spojených státech? A o spoustu z nich se nemusí zajímat. Možná je nezajímá případ obchodování s drogami v Novém Mexiku, na kterém pracuje FBI nebo něco takového.
Ryan Knutson: Ale jiné druhy vyšetřování by mohly být pro čínskou vládu mnohem zajímavější.
Dustin Volz: Pravděpodobně by je zajímalo kontrarozvědné vyšetřování čínských špionů, kteří žijí a pracují ve Spojených státech, možná v různých výzkumných institucích nebo technologických společnostech. Za posledních několik let jsme viděli od ministerstva spravedlnosti mnoho případů souvisejících s čínskou špionáží v USA. A pokud jste z čínské zpravodajské služby, měli byste velký zájem vědět o druhu sledování, provedené na těchto cílech, abyste byli schopni porozumět tomu, co USA vědí, a byli schopni na to reagovat a potenciálně lépe skrývat vaše špionážní prostředky, které žijí ve Spojených státech.
Ryan Knutson: Za hackem stojí skupina známá jako Salt Typhoon. O Salt Typhoon toho nevíme zas tolik kromě skutečnosti, že výzkumníci kybernetické bezpečnosti spojili jejich aktivity s čínskou vládou. Jak si stojí hack Salt Typhoon ve srovnání s jinými čínskými hacky, které jsme viděli v minulosti?
Je pozoruhodné, že Číňané bývali považováni za velmi nemotorné, „viditelné“ a zanechávající spoustu hackerských stop.
Naproti tomu Rusko bylo bráno jako velmi, velmi nenápadné, velmi zkušené.
Před deseti lety Čína kradla Spojeným státům obrovské množství dat, ale nechávala se chytit. Tento útok a další nedávné útoky připisované Číně se mnohem více podobaly tomu, co jsme v posledních letech viděli od Ruska, které je prostě neuvěřitelně skryté, neuvěřitelně sofistikované, používá komplexní útoky zahrnující mnoho různých technik, které by mohli vyvinout opravdu jen ti nejsofistikovanější hackeři, aby dosáhli trvalého přístupu do sítí po dobu měsíců nebo let, vyhnuli se odhalení a vytvořili způsoby, jak mohou třídit příchozí a odchozí zprávy v síti a skrývat svoji přítomnost.
Cílem hackerského útoku čínské skupiny hackerů Salt Typhoon bylo shromažďování zpravodajských informací, ale Čína se zabývá i dalšími typy hackerských útoků, jejichž cílem je způsobit chaos v americké společnosti.
A to je následně na programu dne v Číně.
Ambice a rozsah čínských kybernetických útoků rostou. Až donedávna se američtí představitelé domnívali, že se Čína zaměřuje hlavně na krádeže firemních a vědeckých tajemství, ale nyní je jasné, že se pokouší nabourat i do různých typů kritické infrastruktury USA, jako jsou letiště, ropné a plynové systémy, zařízení na úpravu vody a energetické sítě.
Čínská vláda a čínští hackeři ve skutečnosti jen infiltrují americké sítě všeho druhu a pak jen čekají, co se stane.
USA se obávají infiltrace špionů.
Ryan Knutson: Je tedy někdo na vině, proč se tito hackeři dokázali dostat dovnitř a zůstat tak dlouho neodhaleni?
Dustin Volz: Je těžké ukázat prstem na jednoho poskytovatele nebo technologickou společnost a říct: “To je důvod, proč k tomuto hacku došlo.”Na konci dne“ jsou Číňané tak neuvěřitelně talentovaní na to, co dělají, a mají desítky tisíc, ne-li více, hackerů, kteří dnem i nocí pracují na infiltraci těchto sítí, že většina lidí, se kterými mluvím, říká: To je nevyhnutelné, že se dostanou dovnitř. Co musíme udělat, je být tak odolní, jak je to jen možné, co nejlépe to detekovat, když se to stane, a mít systémy, které budou reagovat.
Ryan Knutson: Bude možné dostat tyto hackery ven?
Dustin Volz: Doufám, že ano. Neznáme plný rozsah současné úrovně zasažení v rámci sítí těchto poskytovatelů. Jistě, probíhají snahy o jejich identifikaci a vyhození ze sítě. Ale není snadné dostat tyto lidi ven. Jsou extrémně dobří v tom, co dělají. Nejde jen o to, najít zloděje, který krade věci z vašeho obývacího pokoje, nasadit jim pouta a vykopat je. Tohle je mnohem složitější. A nakonec jsem si jistý, že společnosti jsou přesvědčeny, že budou schopny zabezpečit své systémy a dostat hackery ven, ale teprve se uvidí, jak dlouho to bude trvat nebo zda dosáhly takového úspěchu.
V době rudé hrozby Sovětského svazu panovaly nejrůznější obavy, že špioni budou všude ve vládách a malých městech po celé Americe.
Ale tito špióni byli lidé.
Ale toto je v podstatě ekvivalent 21. století, jakýsi nejhorší scénář, kdy máte pravděpodobně tisíce těchto digitálních špiónů zabudovaných v sítích, velkých i malých, po celých Spojených státech, připravených kdykoli buď provést něco rušivého, nebo tajně ukrást důležité zpravodajské informace a informace z těchto kompromitovaných sítí.
Američtí zpravodajští činitelé jsou prostě ohromeni tím, jak je to vážné a jak je to rozšířené.
Glosa: No není to sranda …?
– The Journal je koprodukce Spotify a Wall Street Journal a úryvky textu (kursívou) jsou přímo z přepisu podcastu –
Překlad Peter 008
Až se najde někdo, kdo bude odposlouchávat odposlouchače odposlechů a případně ještě o jednu úroveň vejš, nebude už žádných odposlechů třeba, neboť to bude jedno.
Tahle doba je namouduši jedna velká groteska 😀 😀
To máte pravdu. Ajťáci tvrdí, že hekři jsou VŽDY o krok dál a že se dostanou úplně do všeho a ke všemu. Proto ty opravdu tajné pokyny a rozkazy jezdí dávat usalondon osobně. Viz pravidelné návštěvy v Kyjevě u zeleniny a u Satanjahu, proto byl soroš osobně před 21.12. u Pávka, proto byl Babiš svého času a pak i Pyjala s čučkaři v sídle CIA v Lengly. Proto jel osobně Boris Johnson k zelenině mu zatrhnout mírové záchvěvy.
ještě že máme forum 24 ti vědí vše
Do Hotdoglandu by měli neprodleně pozvat gen.Koudelku z BIS,který by okamžitě odhalil
všechny čínské špióny v zemi a měli by tam po problému,obzvlášť potom,co ho propustili
z ústavu dr.Chocholouška.
@ janle
Pane Karfík, vy nás ale zásobujete….
Přesně tak ! A ti odposlouchávači aby místo aby drželi hubu a styděli se za svinstvo které dělají , ještě
prskají že je někdo odhalil a odposlouchává. Tak to už hlava nebere co za kretény v té sionistické žumpě USA si hraje na ty “vyvolené”.
Ja topže poodposlouchavala meine oblibeny bily šena Markiz. Ja mjela radovanec, še bily šena mit topra nalada. Aber moja tšerna africky potšitašovi analityka u nas v africka pralesa mi chlasila, še ty nevernytsa poržadně vybrousila bila muš Milana.
To se mi nelibila, ja ržarlila a musela bila muš MIlan potrestala. Udjelala ja nechala bila muš ugrilovala a skonsumovala na vikenda slafnost BongoMatongo.
🤣 🤣 🤣 🤣 🤣 🤦♂️ 🤦♂️
A já si blbec myslel, že už měš nikdo předběhnout nemůže.
Vždyť sami Američané avizovali, že se zaměří na zadržování Číny (což už se děje) a na spor o Tchaj-wan. Takže je logické, že Číňané se připravují na válku. Ta se totiž po dosažení určitého stupně eskalace stává nevyhnutelnou. Pokud ji Čína nechce prohrát, tak je i tato příprava nezbytná. Jestli si někdo myslel, že bude Čína sedět se založenýma rukama a čekat, až si to s ní USA přijdou vyřídit, tak to se tedy velice zmýlil.
Odposlouchávat mohou přece jen Američané ne?
Meducina normalne podavana druhym samotnym amikum nechutna?
A ze jich ruznych pachuti uz navarili.
Kdyby je vsechny meli zacit uzivat sami tak se z toho ne osypou ale zesypou.
Uz aby to bylo.
Jsou tak schopní, že se napíchli a zároveň tak neschopní, že se prozradilí? A tomu mám věřit?
Mají recht.Číňani.Odposlouchávat odposlechy není trestné a vlastně proti ničemu.
Inak, Čína dala do veľkého amerického ucha štenicu …