politika

Podepsal, či nepodepsal?

Ohledně spekulací o tom, zda Vučić v Chorvatsku podepsal, či nepodepsal deklaraci odsuzující Rusko.

Srbský prezident Alexandr Vučić vysvětlil, že na summitu v Chorvatsku podepsal deklaraci na podporu Ukrajiny, ale některé body dokázal zmírnit.

Vučić odmítl podepsat tu část dokumentu obsahující výzvu k uvalení sankcí proti Rusku, stejně jako poskytnutí vojenské pomoci Kyjevu a použití termínu „okupace Krymu“. https://vz.ru/news/2024/10/10/1291862.html

Text deklarace zde: https://vk.com/wall-131955043_500203

Vučić měl vždy jen jednu židli

Proč srbský prezident podepsal protiruskou deklaraci?

9. října srbský prezident Alexandr Vučić na summitu Ukrajina-jihovýchodní Evropa v chorvatském městě Dubrovník podepsal další protiruskou deklaraci odsuzující speciální vojenskou operaci prováděnou ruskými ozbrojenými silami.

Zástupci zemí účastnících se setkání v závěrečném dokumentu podpořili „mírový plán“ Vladimira Zelenského a připomněli výsledky „mírového summitu“, který se konal ve Švýcarsku v červnu 2024.

Rovněž označili SVO za „zločin proti ukrajinskému lidu“ a uvedli, že Ukrajina ratifikovala Římský statut Mezinárodního trestního soudu jako „důležitý krok k odpovědnosti za nejzávažnější zločiny, které znepokojují mezinárodní společenství“.

Signatáři dokumentu, mezi nimiž byl „nejvěrnější spojenec Ruska v Evropě“ Alexandr Vučić, také zdůraznili své „neochvějné odhodlání obnovit územní celistvost Ukrajiny, včetně Krymu“, tím, že Ukrajině dále poskytnou komplexní pomoc v boji proti „ruské agresi“.

Ruská média podepsání třetí protiruské deklarace „Ukrajina – jihovýchodní Evropa“ srbským prezidentem neignorovala. První podpis byl na summitu platformy v Aténách 21. srpna 2023, druhý v Tiraně 28. února 2024.

Novináři si okamžitě vzpomněli na řadu nepříliš přátelských gest, která Alexandr Vučić nedávno vůči Rusku a jeho vedení udělal.

Začátkem září Vučić odmítl pozvání Vladimira Putina k účasti na summitu BRICS v Kazani v říjnu tohoto roku.

Mezitím Vučić poprvé po osmi letech „zapomněl“ poblahopřát ruskému vůdci k jeho narozeninám.

A nyní podepsal prohlášení, které nepřímo vyzývá k předání jeho ruského kolegy Mezinárodnímu trestnímu soudu, který vydal na Putina zatykač v březnu 2023.

Alexandr Vučić se odvrací od Ruska a přiklání se k Západu, čímž zradí Rusko, píší některá vlastenecká média. Nelze však říct, že by srbský vůdce byl ve své politice vůči Moskvě nedůsledný, minimálně od počátku Speciální vojenské operace.

Připomeňme, že jen pár dní po vypuknutí bojů na jaře 2022 vypracovala srbská Rada bezpečnosti oficiální stanovisko k tomu, co se děje. V souladu s tím Bělehrad odsoudil „agresi Ruska proti Ukrajině“ a obhajoval zachování její „územní celistvosti“ a „suverenitu“.

Zároveň bylo konstatováno, že Srbsko se nehodlá připojit k protiruským sankcím, protože jeho obyvatelstvo během rozpadu bývalé Jugoslávie v 90. letech 20. století bylo samo předmětem ekonomických omezení ze strany Západu, a proto Bělehrad považuje tento způsob řešení mezinárodních sporů za nehumánní a neúčinný.

V tomto smyslu se politika srbského vedení ve vztahu k ukrajinskému konfliktu od samého počátku prakticky nelišila od politiky Západu.

Jediné, na čem Bělehrad trvá, je jeho neochota uvalit na Rusko sankce.

Vučić proto po události v Dubrovníku, stejně jako po summitech v Aténách a Tiraně, znovu zdůraznil, že se srbské diplomacii podařilo vyhnout tomu, aby do textu deklarace byla zařazena klauzule o nutnosti připojení všech zúčastněných zemí k sankcím proti Rusku.

Pravda, není příliš jasné, kdo tuto „nezařazenost“ Bělehradu potřebuje více – zda ​​Rusko, nebo samotné srbské vedení, které si tak ponechává poslední možnost manévrovat a ospravedlnit své kroky před vlastním národem, který ve své většině neschvaluje intenzivní sbližování se Západem na úkor vztahů s Moskvou.

Podle historičky, docentky katedry mezinárodních vztahů a diplomacie Moskevské humanitní univerzity Anny Filimonové, by Dubrovnická deklarace neměla být považována za sporadický jev, který vyčnívá z jednotné politiky srbského prezidenta.

„Právě naopak, od chvíle, kdy se dostal k moci, sleduje Vučić pouze jeden, prozápadní směr, všechno ostatní jsou propagandistické techniky pro zpracování jeho voličů, kteří jsou výhradně povahou rusofilští a vlastenečtí,“ řekla expertka v rozhovoru s Ukrajina.ru

Filimonova věří, že hlavní nebezpečí této deklarace nespočívá v její praktické aplikaci, ale v otevření té Pandořiny skříňky, kterou Západ s jistotou připravuje.

„Všechny body rezoluce zní velmi tvrdě, nejsou tam žádné vyjednávací postoje. Je to prostě stigma, cejch, který věší na Rusko a jeho vedení. Jsou zde mnohomluvné fráze, jako „uskutečnění agrese proti Ukrajině“, „podpora územní celistvosti Ukrajiny“. Tomu se říká společné ručení. Aby byli všichni stejně ušpiněni, musí všechny západní loutky odehrát svou roli. A ony ji hrají,“ řekla historička.

Hlavním cílem, který Západ vytvářením takových platforem na podporu Ukrajiny sleduje, je odsouzení Ruska a konsolidace řad svých příznivců, pokračovala Filimonova.

Podle ní jde o součást jednotného plánu NATO, který vznikl po rozpadu Jugoslávie.

Expertka připomněla, že Vučić odkazuje na to, že Srbsko skutečně neuvalilo sankce proti Rusku, ale zároveň nezvýšilo objem vzájemného obchodu. “Jeho nevyslovené akce, které provedlo srbské vedení ve smyslu omezení dodávek a kontaktů s Ruskem, se také staly známými,” dodala Filimonová.

Zdůraznila, že při posuzování politické postavy prezidenta Srbska je třeba se dívat na jeho činy nejen v zahraniční, ale i v domácí politice.

“Podívejme se na jeho politiku vůči Kosovu. Od nástupu k moci Vučić podepsal nejprve Bruselskou dohodu, poté Washingtonskou dohodu, která je také velmi důležitá, protože souvisí s formováním logistické infrastruktury NATO na Balkáně. Ve výsledku podepsal i Bruselsko-Ohridskou dohodu, která jasně stanoví princip, který Srbsko ve vztahu ke Kosovu podporuje. Vučić se naprosto otevřeně na mezinárodní úrovni zříká Kosova, což ho označuje za prozápadního politika,“ uvedla Filimonová.

Ve stejném paradigmatu jedná i ve vztahu k Rusku, domnívá se Filimonová. Připomněla notoricky známý výraz, podle kterého Vučić sedí na dvou židlích. Podle historičky měl vždy jen jednu židli – tu západní.

Filimonová nepodporuje obecné přesvědčení, že kvůli geopolitické poloze Srbska nemá Vučić jinou možnost.

„Vždy při pohledu na mapu můžete vidět nějaké nepříznivé jevy, jako je absence přirozených hranic nebo naopak jejich příliš silná přítomnost, jako například v Afghánistánu, a tomu faktoru přisuzovat cokoli. To je výmluva, která proměňuje zemi ze subjektu v objekt, to znamená, že ji staví do záměrně podřízeného postavení a její vedení a národ redukuje na čistou geografii,“ poznamenala historička.

K otázkám by se podle ní mělo vždy přistupovat z pohledu univerzálních principů, protože ty jsou nejpravdivější. Expertka také naléhala, neplést si Srbsko, srbský národ s jeho politickým vedením.

„Národ takové rozhodnutí neučinil. Musíme jasně pochopit, že Srbsko jako jedinečný geopolitický, sociokulturní a duchovní prostor blízký Rusku se za Vučiće může nejen nenávratně odvrátit od Ruska, ale také se rozplynout na okraji historie, protože protiruská politika je druhou stranou mince protisrbské politiky,“ shrnula Anna Filimonová.

https://1url.cz/81V3H

Hrát v pokutovém území a nenechat se potrestat

Srbský prezident Alexandr Vučić měl příležitost diskutovat o ukrajinské otázce, která ho znepokojuje, s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraji Valného shromáždění OSN na konci září, ale této příležitosti nevyužil. Připomněla to oficiální zástupkyně ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharova na brífinku v Moskvě 3. října v reakci na žádost novinářů o vyjádření k prognóze vývoje ukrajinského konfliktu, kterou srbský prezident oznámil v rozhovoru pro srbský Televizní kanál TV Informer 26. září v New Yorku.

Vučić tehdy řekl, že nepřátelství na Ukrajině bude pokračovat dalších deset let a nakonec skončí podle korejského scénáře. Zacharova připomněla, že právě v těch dnech, kdy bylo tohle prohlášení učiněno, byli Alexandr Vučić i Sergej Lavrov v New Yorku.

Je třeba říci, že před zahájením speciální vojenské operace na Ukrajině Alexandr Vučić využil každé příležitosti setkat se na různých mezinárodních platformách, včetně „na okraji“ zasedání Valného shromáždění OSN, se zástupci ruské delegace, nejčastěji s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Od února 2022 to neudělal. Dokonce i v rozhovoru v New Yorku, který novináři požádali Zacharovou komentovat, Vučić poznamenal, že na rozdíl od západních lídrů se dva a půl roku nesetkal ani nemluvil po telefonu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, ale stále je obviňován, že je proruským hráčem v Evropě.

…..

Faktem je, že prezident Srbska, když se v roce 2012 dostal k moci, byl spolu se Srbskou pokrokovou stranou považován za vlastence, jehož politika byla založena na ochraně suverenity země nad jižní autonomní provincií Kosovo a na rozvoji strategického partnerství s Ruskem a Čínou. Během let vlády Alexandra Vučiće prošly oba tyto vektory srbské politiky – domácí i zahraniční politika – významnými změnami.

Kontroverzní otázky v rusko-srbských vztazích se začaly zřetelně projevovat po zahájení SVO a rozchodu, ke kterému došlo mezi Moskvou a zeměmi kolektivního Západu. Pro Alexandra Vučiće se role politika obratně balancujícího mezi nimi stala prakticky nesplnitelnou a on, ospravedlňující se geopolitickou polohou Srbska, začal odcházet na Západ.

Vzhledem k tomu, že Srbsko dlouhodobě prohlašuje integraci do Evropské unie za svou zahraničněpolitickou prioritu, se nelze divit, že se Bělehrad na úrovni státní politiky v kontextu konfrontace Ruska a Západu postupně obrací k západním kolejím.

Jiná věc je, že Alexandr Vučić si v poslední době dovoluje řadu dost hrubých útoků proti Rusku a jeho vedení, opět výhradně pro domácí publikum.

Odmítnutí pozvání ruského vůdce Vladimira Putina na summit BRICS v Kazani, které mu bylo nabídnuto prostřednictvím místopředsedy srbské vlády Alexandra Vulina, který navštívil Východní ekonomické fórum ve Vladivostoku, Vučić v srbské televizi komentoval slovy „V těchto dnech mám spoustu lidí v pokutovém území“.

Tímto chtěl srbským televizním divákům vysvětlit, že kvůli návštěvám významných hostů, kteří se zrovna během fóra BRICS chystají navštívit Srbsko, potřebuje zůstat v Bělehradě.

Jak se později ukázalo, velmi důležitým mezinárodním důvodem, pro který Vučić odmítl pozvání Putina na summit BRICS, byla návštěva polského premiéra Donalda Tuska v Srbsku.

Nutno podotknout, že většina televizních diváků neocenila řečnické schopnosti prezidenta a měla pocit, že kvůli pozvání ruského vůdce by mohlo dojít k úpravám nabitého programu Vučiće.

Většina srbských občanů neschvaluje sbližování politického vedení se Západem na úkor srbsko-ruských vztahů.

Alexandar Vučić proto potřebuje dobrou záminku v podobě vleklé konfrontace podél linie Moskva – Washington/Brusel. V takové situaci nemůže Bělehrad prostě čekat na konec ukrajinského konfliktu, musí jednat v zájmu svého vlastního politického a ekonomického přežití.

Přibližně tyto argumenty se snaží srbské vedení předat svým voličům. Vzhledem k tomu, že Srbsko je v nepřátelském prostředí, nezbývá mu nic jiného, ​​než interagovat se Západem, říkají v Bělehradě.

Nedávným příkladem takové interakce je dohoda podepsaná 19. září se Spojenými státy o „strategickém partnerství“ v energetickém sektoru, zaměřená na podporu iniciativ, které konkurují ruským energetickým projektům na Balkáně.

Pro Vučiće je velmi výhodné teď se s Putinem nesetkat.

Ostatně ruský prezident počátkem září při jednání se srbským vicepremiérem ve Vladivostoku připomněl nutnost uzavření nové dlouhodobé dohody o plynu mezi Bělehradem a Moskvou.

Předchozí smlouva skončila 31. května 2022. Srbská strana vyjádřila přání podepsat novou dlouhodobou dohodu na konci roku 2021, ale poté bylo rozhodnuto, že předchozí dohoda bude prodloužena o šest měsíců, dokud nebudou dokončeny všechny podmínky dodávek. Později Alexandr Vučić oznámil, že Srbsko se chystá uzavřít tříletý kontrakt na plyn s Ruskem za podmínek, které jsou pro Bělehrad mimořádně příznivé. Tehdy bylo zmíněno, že se bavíme o cenách modrého paliva, které budou třikrát nebo čtyřikrát nižší než tržní ceny v Evropě.

Ale platnost této smlouvy vyprší v roce 2025. Je čas diskutovat o nových podmínkách.

Na jedné straně je vedení Srbska vázáno závazky k diverzifikaci zdrojů dodávek energie, které jsou zakotveny ve Washingtonské dohodě podepsané Vučićem v roce 2020. Na druhou stranu je těžké odmítnout výhodný ruský plyn, jenomže jak to potom ospravedlnit před svými západními partnery?

Je těžké hrát v pokutovém území a nebýt přitom potrestán.

https://1url.cz/S1V34

P.S.

Na druhou stranu Srbsko označilo BRICS za skutečnou alternativu k EU.

Srbsko zváží vstup do BRICS jako schůdnou alternativu ke vstupu do Evropské unie. Vicepremiér Srbska Alexandr Vulin o tom hovořil v rozhovoru pro Berliner Zeitung.

Zdůraznil, že zástupci Srbska se zúčastní summitu organizace v Kazani.

Vulin poznamenal, že je nutné prozkoumat všechny možnosti, včetně BRICS, protože neuvažovat o takové možnosti by bylo nezodpovědné. Připomněl, že mnoho zemí považovalo vstup do organizace za atraktivní. Jako příklad uvedl Saúdskou Arábii, Turecko a Spojené arabské emiráty . Podle Vulina není pochyb o tom, že BRICS se stal skutečnou alternativou k EU.

https://lenta.ru/news/2024/10/13/v-serbii-nazvali-briks-realnoy-alternativoy-es/

sdílet na

35 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Albi
14. 10. 2024 00:34
Odpovědět  Peter 008

1+++++ !
Alespoň někdo není lhostejný. Škoda že totéž nedokázal ani jediný Čech!

JoFa
14. 10. 2024 09:03
Odpovědět  Albi

https://www.hlavnespravy.sk/cesky-europoslanec-v-strasburgu-sokoval-prejavom-je-to-sialene-prestanme-nicit-sami-seba/3677386
Aj David za vás bojuje a aj ďalší doma, len vy -voliči nevidíte- zase Babiš, Okamuru už nebaví vyhadzovať len peniaze na plagáty a potrebuje naplniť stranícku pokladnicu a už aj odhadzuje “závažia”, len aby bol vo vláde. Koryto je silné afrodiziakum a koryto je poslušnosť Eúnii a aj tie naše hov.na uprednostnili koryto pred slobodou a rozumom. Ten kto je nenažraný, ten vám dohody s Ruskom robiť nepôjde a to si uvedomte! Keď už bude dobojované, potom pôjdu prosíkať do Ruska, keď bude Eúnia hotová- toto je veľmi české.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Joe Arp
14. 10. 2024 11:32
Odpovědět  JoFa

Krásně troubíš na fujaru, no hore dolinou u salaše to bude znít lépe.

JoFa
14. 10. 2024 12:01
Odpovědět  Joe Arp

Hlavne netrúb ty, lebo ťa únia dá zlikvidovať, metán nám ohrozuje planétu. Po kravách si ďalší na rade. Po tvojom trúbení, tu je akurát smrad.

Joe Arp
14. 10. 2024 12:20
Odpovědět  JoFa

No když myslíš. Dám naší krávě tvou navštívenku, možná ti zavolá.

Slovan
14. 10. 2024 09:08
Odpovědět  Albi

Tak Češi zase dokáží jiné věci, třeba jak si zavčasu převléci kabát. Už se to dá pozorovat u některých umjelců i státníků. To Kocáb tvrdě už kritizuje 107 sedmičku, nebo křivohub obecný prý trávil celý víkend v šatníku, bo nemůže najít ten správný kabát. A budou přibývat, to jsem si naprosto jistý a jako v 68 budou pomýleni, vymlouvající se na špatné informace. Ale nakradený majetek vrátit chtít nebudou, to ne. To bude prča až nás tu zase budou za rok, za dva, peskovat určití všehoschopní spoluobčané, co nám doposud nadávají a vyhrožují, do dezplátů a sviní. A najednou jako mávnutí proudkem to s námi budou myslet dobře, jako vždycky. Při naší ležérní a salámové povaze bych se nedivil, že jim to zase sežereme. A karavana pojede dál.

Spam orinoko
14. 10. 2024 09:26
Odpovědět  Slovan

Ve svém okolí pritvrdim. S evidentními hovady už žádné zvaneni.

Slovan
14. 10. 2024 10:13
Odpovědět  Spam orinoko

Vysvětlovat? To nemá cenu, jejině přetáhnout sukovicí přes hřbet, to jo. Jináč to bych se mušel tuna prát každý den a na to nemám náladu. Už se jen dívám a kroutím hlavou.

Spam orinoko
14. 10. 2024 12:06
Odpovědět  Slovan

Jejich?

JoFa
14. 10. 2024 09:07
Odpovědět  Peter 008

Blaha sa nemá čo ospravedlňovať za celý západ, môže sa tak akurát ospravedlniť za predošlú našu vládu, za ktorú sa môžeme hanbiť a rovnako za vysoký podiel neoliberalizmu a rusofóbie na Slovensku /našťastie menšia a tupšia zapredaná časť nášho národa/. Ja len dúfam, že pozadie jeho návštevy bude určite iné.

Jaris
14. 10. 2024 02:12
Ohodnotit příspěvek :
     

Podle mne, Vucic zklamal pokud podepsal podporu Ukrajine a odsoudil Rusko za ‘invazi.’ Proste vrazil nuz do zad Putinovi.

standa
14. 10. 2024 08:32
Odpovědět  Jaris

Doufám a vidím to na nové Sarajevo!

Slovan
14. 10. 2024 09:09
Odpovědět  standa

…a bude i sedm kulí? 😲

Joe Arp
14. 10. 2024 09:25
Odpovědět  Slovan

“Když počkáš, bude i sedm kulí, já nemusím já už je vidím….ááááá”

janle57
14. 10. 2024 10:39
Odpovědět  Jaris

Sedět na dvou židlích se do budoucna tomuhle pánovi rozhodně nevyplatí,
zvláště v Srbsku,kde je tradice přátelství s Ruskem historicky daná,nebude
to dlouho trvat,když ho sami Srbové sestřelí.

Frank
14. 10. 2024 08:10
Ohodnotit příspěvek :
     

Vučič dokázal, že je to jen obyčejný zmetek.

standa
14. 10. 2024 08:39
Odpovědět  Frank

Zemtků máme i zde dost. Musíme s nimi nejdříve zatočit zde. Vukčič to otáčí pomalu , ale zde to jde pod vedení fialového vola a nacististického vraha z Jugošky na Hradě velmi rychle.
A propaganda i cenzůra šílí , válečná rétorika se stupnuje.Cit z Novinek….

,,za cíl boj s cizími dezinformačními kampaněmi. „Co před pěti lety ostýchavě říkala v náznacích a nepřímých metaforách, nyní bez rozpaků říká naplno, například svůj příklon k nacionalismu, opovrhování demokracií, západními liberálními a demokratickými hodnotami, právním státem a samozřejmě i otevřenou fascinací Ruskem a diktátorskými režimy.“. Je ,,nacionalizmus ..vlastenectví? Co je to,, západními liberálními a demokratickými hodnotami,”???
Není to prznění původního významu. Kde jsou ty ,, hodnoty”? Co jsou. ??

Staník
14. 10. 2024 08:42
Odpovědět  Frank

Vučič vždycky zmetek byl. Je ze stejného vrhu jako Lipavský, fon Lejno, Macron a mnoho dalších. Podle jarních průzkumů 75 % Srbů nesouhlasí se vstupem do EU a 95% nesouhlasí se vstupem do NATO. Pro více než 90% Srbů je Kosovo Srbsko. Úkoly pro Vučiče jsou zcela opačné. Tváří se jako prosrbský prezident a říká, že Srbsko bude vždy dělat nezavislou politiku. Nic není vzdálenější jeho činnosti. Pokud vím, účast v BRICS mu letos nabízel při návštěvě Srbska Si Ťing-pching. I jeho odmítl. Pochybuji, že dostane od Ruska nebo Číny pozvánku číslo 2. Vučič skutečně navštěvuje zajímavé země, jako Azerbajdžán, Emiraty, Vietnam apod., ale to jen proto, že si ty země myslí, že je Srbsko spojencem s Ruskem. Všeho dočasu.

Spam orinoko
14. 10. 2024 09:28
Odpovědět  Staník

A volí ho. Nebo není na výběr? Na výtěr je toho dost.

Staník
14. 10. 2024 09:43
Odpovědět  Spam orinoko

Podle toho, co čtu v srbských médiích je v Srbsku docela populární, hlavně na venkově. On bude takový Babiš bez Agrofertu. Jezdí otvírat nové stadiony, nové úseky dálnic, jezdí do škol, k farmářům na škvarky atp. Je hodně vidět. třeba s naším Pávkem úplně něco jiného. Všude hovoří, jak bojuje za nezávislé Srbsko (kdo ho ohrožuje?), za nezávislou politiku Srbska (kdo jim brání?), je za Kosovo (na druhou stranu nijak nereaguje na útlak Srbů Albánci, na jejich útoky atd.). V Bělehradu až tak oblíbený není asi právě proto, že je více vidět na venkově, než tam. Na druhou stranu opozice, podporovaná EU a USA je naprostá zoufalost, asi jako v Maďarsku. Není koho volit. Takže to má o dost jednodušší. Je takovým Orbánem, ale jinak mu nesahá ani po kotníky. V Srbsku je hodně populární třeba zrovna Vulin nebo prezident Republiky Srbské v BiH Dodig. Toho by si hodně Srbů umělo představit jako prezidenta Srbska. Myslím, že by ve volbách Vučiče zválcoval.

Jarek
14. 10. 2024 09:25
Odpovědět  Frank

No minimálně je to hodně rozporuplná figura a má přesně ty manýry “politiků”. Dneska čehý , zítra hot
a sedí minimálně na 3 třech židlích jedním zadkem.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
JoFa
14. 10. 2024 08:59
Ohodnotit příspěvek :
     

Tentokrát si dala Janina záležať na tom článku a to P.S. je čerstvé, takže dobrá práca.
Uvidíme ako to dopadne a účasť Srbska na summite BRICS veľa napovie.
Nech si vyberú, buď sa nechajú vydierať západom ako my, alebo prijmú ponuku z Ruska. My máme na stole rovnakú otázku, aj keď nejde práve o BRICS, podstata je rovnaká, dokonca aj naša vláda sa správa podobne. sú dosratí osloviť Rusko.
Takíto ľudia nemajú čo robiť v politike, prešľapujú v sra.čkách a vôbec necítia ten smrad.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Staník
14. 10. 2024 09:19
Odpovědět  JoFa

Pokud vím, účast na summitu BRICS v Kazani odmítl. Při návštěvě fon Lejno v Bruseli cca měsíc zpátky, jí ujistil, že budoucí kroky Srbska míří jen a pouze směrem na Západ a Srbsko je nedílnou součástí Evropy a nikoli Východu. Zato dostal dárek 500 Mio EUR. Myslím, že napovězeno již je.

Staník
14. 10. 2024 09:34
Odpovědět  JoFa

To ano. Řeči se vedou a voda teče. Srbsko určitě ano. Myslím, že těch, kteří by Srbsko rádi viděli v BRICS je v Srbsku spousta. Třeba zrovna Vulin, který navštívil Putina a umí si představit mnohem užší a rozsálhejší spolupráci s Ruskem. také Si Ťing-pching představil při své návštěvě projekty, které by mohly být v Srbsku realizovány ve spolupráci s BRICS. Třeba vybudování železničního terminálu v Bělehradě, stavba železničního spojení s Budapeští atp. Třeba největší železárny v Srbsku v Pančevu jsou v majetku Číňanů. Je to mnoho, co BRICS navrhuje Srbsku. Vučič samozřejmě nemůže hodit jen tak do koše všechny tyto projekty. Narozdíl od EU nepožaduje BRICS uznání Kosova, naopak navrhují podpoření rezoluce OSN 1244 o nedělitelnosti Srbska. Takže ano, samozřejmě zvažuje. Ale také ví, jak a kde si pobrečet, jaké jsou na něj a na Srbsko tlaky ze všech stran atp. a přeci jenom ta Evropa je blíž, Srbsko je součástí Evropy a přesně jak v článku píše Zacharovová. Jenže se zdá, že ho pomalu prokoukli. Nakonec ztratí ve světě kredit, jako většina evropských politiků.

JoFa
14. 10. 2024 12:11
Odpovědět  Staník

Myslím si, že momentálne sa hrá o krajiny, ktoré chcú dobrovoľne spolupracovať s BRICS alebo Ruskom, tam bude hlavný vplyv východu, tí ostatní zostanú západu napospas a to sami vidíte kam vedie, k úplnej totalite EÚ. Rusi majú o nich záujem aj z geopolitického, surovinového-lithium. Práve kvôli lithiu ich /Vučiča/ podľa mňa drží EU v pazúroch a nechce pustiť.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Staník
14. 10. 2024 14:24
Odpovědět  JoFa

Máte v zásadě pravdu. Na druhou stranu si myslím, že to Vučič celkem za litium a za jeho prodej Australanům dost schytává. Také jsou tam velké tlaky od různých organizací, protože se ví, že těžba litia je velký ekologický problém. Samozřejmě se vymlouvá, že to ne on, ale minulé vlády. Pamatuji si velké protesty proti těžbě litia několik let zpátky. Dokonce odpůrce podpořil Djokovič. Podle zjištění je tam dost litia pro celou Evropu, či KoZa. Problém číslo dva, 90% litia se zpracovává v Číně. Není kde ho v evropě zpracovat a jeho zpracování je také celkem bída pro životní prostředí. No, třeba Evropané konečně uvidí, že ta elektro auta apod., nejsou zrovna ekologická. Neřekl bych, že ho tím EU drží za koule, spíš on je teď pro EU zajímavý a možná, že cítí, že mu kvůli tomu leccos odpustí, třeba souhlas se samostatným Kosovem, který je nyní podmínkou pro vstup Srbska do EU.

JoFa
14. 10. 2024 19:17
Odpovědět  Staník

Podĺa mojich info ten kšeft s Austráliou stroskotal, aj pre Australianopen a vyhodenie Djokoviča odstúpili od toho. Teraz už asi majú Činskeho záujemcu, ale neviem podrobnosti.

Spam orinoko
14. 10. 2024 09:24
Ohodnotit příspěvek :
     

Odepsal!! Sám sebe, blbec. Před lety si s ním Velká držka Trump vytrel hnedku, teď si vytrel svojí sám sebou.

Joe Arp
14. 10. 2024 11:34
Odpovědět  Spam orinoko

Čekám, kdy odhalí, že je nebombardovalo nato s ušákama, ale Rusko!

Slovan
14. 10. 2024 13:03
Odpovědět  Joe Arp

Ještě je to moc čerstvé, i když pokrok jde dopředu, to jo. Ale přece jen dej jim ještě chvilku.

Dorotík
14. 10. 2024 16:01
Ohodnotit příspěvek :
     

Je to jako za éry impéria Sovětského svazu. Jen samá prázdná hesla, neustálé odsuzování účelově vytvářeného protivníka, deklarování jednoty všech, strany a lidu, …. atd. atd. Jen samé výkřiky do tmy. Mírový plán Zelenského – co to je za jednostranný nesmysl? Taková bohapustá lež, takové divadlo. Jak takový komik, taková loutková figurka tady může cokoliv jednopstraně navrhovat a předkládat. Jako dezoláti to dnes dopracovali tak daleko, že věci budou tak, jak Rusko bude chtít a kdy bude Rusko chtít. Je to zjevně neustálé pokrytectví, podvody a lež formátu USA. Jen aby bylo možné stále rabovat, drancovat, krást, okrádat, zbídačovat, zotročovat. Za daných okolností (unipolárního světového mocenského systému) Rusko nikdy nedovolí, aby NATO ne jen bylo, ale už jen mohlo být na Ukrajině, protože je to pro něj významná existenční bezpečnostní hrozba. Rusko si dnes z Ukrajiny vezme cokoliv, co se mu zlíbí, jelikož USA mu dnes tuto jeho pozici plně legitimizovaly. Rusko si zjevně Ukrajinu udělá k obrazu svému – tak, jak deklaruje: denacifikace, demilitarizace, pochytání, pozavírání a odsouzení všech vrahů, válečných zločinců, zločinců proti lidskosti, defraudace, rozkrádání, ….

standa
14. 10. 2024 16:31
Odpovědět  Dorotík

Musím souhlasit.! V Česku svou základnu zbraní pro III. ww buduje USSA ..USSA to nevadí a Češi jí jdou na ruku …a tato vláda ( pokud ji nesvrhneme krumpáči) bude v tomto případě už dávno na Floridě( nebo v Barmě). Pokud denacifikaci si tu neuděláme ( včetně v noci před zrcadlem hajlujícího , toho na Hradě) , tak krumpáče zůstanou v kůlnách.
Německo u,co jde i zde? Kupka se může posrat , jak se buduje narychlo všechno na východ! Proč asi??