politika

Slíbili něco jiného

Jelena Saveljeva

Téměř veškerý dovoz ropy a ropných produktů byl zakázán, ale ruské palivo aktivně proudí na evropské trhy – mezery v legislativě to umožňují. Podle Centra pro výzkum energie a čistého ovzduší (CREA) a Centra pro studium demokracie (CSD) zaplatily západní společnosti Moskvě během šesti měsíců dvě miliardy dolarů.

Mezera v sankcích

Analýza ukázala, že dodávky benzinu a nafty vzrostly kvůli třem ropným rafineriím v Turecku.

Jedna z nich, ázerbájdžánská společnost Star Aegean, je z 98 % závislá na ruské ropě, přičemž asi 73 % pochází od sankcionovaného energetického gigantu Lukoil, říkají autoři zprávy. Přesto téměř devět z deseti barelů z rafinérie míří na Západ.

Politico upozorňuje na mezery v sankční legislativě. Přestože G7 již dlouho blokuje téměř veškerou ropu z Ruska, po zpracování v Turecku si můžete palivo koupit.

A západní společnosti těchto mezer s radostí využívají, a to navzdory opakovaným výzvám z Kyjeva, aby se mezery ucpaly.

V loňském roce, podle odhadů CREA, jen turecké dodávky ruských ropných produktů na západní trhy přinesly Moskvě zhruba tři miliardy eur.

Ankara zvýšila nákupy o 105 %, export do EU vyskočil o 107 %.

To neznamená, že veškeré náklady paliva přicházející do EU z Turecka jsou ruské. Tamní rafinerie dokážou zpracovat téměř milion barelů ropy denně. Pravděpodobně určitý objem neruského paliva také přeprodávají. Geografická poloha přístavů v kombinaci s údaji o dovozu a vývozu však prokazatelně dokazuje, že značné objemy ruské ropy prostě “přebalují” a přepravují dál“, poznamenávají analytici CREA.

Navíc Turecko není jediným překladištěm.

„Sankce“ také vydatně protékají Indií. EU v roce 2023 zvýšila dovoz z Indie o 115 %.

Ihned po uvalení embarga začali Britové nakupovat produkty z největší světové ropné rafinerie Jamnagar na západním pobřeží Indie. Poté přidali nákupy z dalších dvou rafinérií – Vadinar a New Mangalore. Podle mezinárodní nevládní organizace Global Witness Londýn v roce 2023 dovezl asi 5,2 milionu barelů ropných produktů ruského původu. Většinou (4,6 milionu) – letecké palivo.

Německo tento “kanál” také zvládlo. Podle Federálního statistického úřadu, od ledna do července 2023 z Indie bylo dovezeno 12krát více ropných produktů než ve stejném období roku 2021. Německo odebírá především plynový olej, který je nezbytný pro výrobu motorové nafty. V roce 2022 na to vynaložilo 451 milionů eur – plus 1100 % ve srovnání s rokem 2021.

V roce 2023 celkem 20 z 27 zemí EU nakoupilo ropné produkty z Indie. Vedoucími zeměmi jsou Nizozemsko (24 %), Francie (23), Rumunsko (12), Itálie a Španělsko (po 11).

Fiktivní úspornost

Hlavními příjemci tohoto schématu jsou indické rafinerie. Ale řekněme, že 49 % velkého podniku Nayara Energy patří ruské společnosti Rosněft.

Moskva samozřejmě poskytuje dobré slevy. Odhaduje se, že například Turecko ušetří až 20 dolarů za barel.

Podle výpočtu společnosti Kpler bylo v roce 2023 z Ruska do Indie dodáno v průměru 1,75 milionu barelů ropy denně – o 140 % více než v roce 2022. A letos Dillí dokonce předběhlo předchozího lídra – Peking a zabezpečilo Moskvě 44 % exportu. Za den – 2,07 milionu barelů.

Turecko v roce 2023 zvýšilo dovoz o 34 % a o 70 % v letošním roce.

Ale pro evropské spotřebitele jsou však úspory Západu při nákupu „levného“ sankcionovaného paliva imaginární.

EU platí Turecku o deset procent méně než Saúdské Arábii, ale výhody z toho pociťují pouze společnosti a dealeři,“ řekl Vaibhav Raghunandan, analytik Centra pro výzkum energie a čistého ovzduší.

Všechno je tak, jak je

Skutečnost, že zakázané palivo se na Západ dlouho dostává zadními vrátky, uznal již v květnu 2023 šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell.

Nenakupujeme ruskou ropu, ale naftu získanou jako výsledek zpracování jinde, což nám umožňuje obejít naše vlastní sankce,“ poznamenal.

Na Západě se však dodnes pravidelně odvolávají na „neznalost“ skutečného původu paliva, rozhořčeně poznamenává Politico.

V loňském roce Oleg Ustenko – tehdejší ekonomický poradce ukrajinského prezidenta – požadoval „zákaz všech ropných produktů“ od prostředníků, jako je Turecko, Indie a Čína.

Ale na to EU zjevně připravena není.

Podle přijatých pravidel smíchané palivo “podléhá sankcím v závislosti na podílu ruské složky”. To je určeno podle toho, zda surovina prošla „podstatnou transformací“, aby se stala zcela novým produktem. Ale v praxi se prověřuje dokument o tom, odkud náklad pochází – „osvědčení o původu“. To stačí k tomu, aby byl produkt označen jako „neruský“.

Příjmy Moskvy z exportu energetických zdrojů zůstaly za posledních 18 měsíců překvapivě stabilní, konstatuje Foreign Policy. Přebytek účtu probíhajících operací (kladné saldo v lednu až červenci: 39,7 miliardy eur, což je 1,7krát více než ve stejném období roku 2023) hovoří sám za sebe. Zdá se, že sankční boj dospěl do slepé uličky.

https://1url.cz/v1Roo

sdílet na

10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
ijn
10. 10. 2024 00:17
Ohodnotit příspěvek :
     

pokrytectví Bruselu zničí Evropu, ale loutky v EP+EK jsou k tomu určené a placené, jak se jich zbavíme,…..nebo jak je přimějeme k prosazení zdravých národních zájmů??? Pokud bude někdo vědět, jak dosáhnout progresivní změny, tak místa pro návrhy je zde dost….!!!

Jaroslavem
10. 10. 2024 04:39
Odpovědět  ijn

Ratatatata a možná ještě rychleji.,..

Jarek
10. 10. 2024 08:23
Odpovědět  ijn

Loutky bez loutkaře jsou jen krám v regále na které se práší.

Albi
10. 10. 2024 00:42
Ohodnotit příspěvek :
     

Co k tomu říci – snad jen že odborníci a politici EU potvzújí úsloví, že nikdo nemůže překročit svůj stín.
Ani kdyby si to EU odhlasovala.

orinoko
10. 10. 2024 09:18
Ohodnotit příspěvek :
     

Je jeviště a je zákulisí. A je před pikolou a za pikolou:

https://youtu.be/w_tSBGA0BVo?si=Oh_Ls5xCS7MCITyQ

Gales
10. 10. 2024 09:25
Ohodnotit příspěvek :
     

Bez ruské ropy by Evropa chcípala jako obyvatelé naši kolonie pod vládou ,,pětidemolice”.

Jarek
10. 10. 2024 14:55
Odpovědět  Gales

A proč “by” , když už dávno chcípá. Každý kdo nemá v hlavě leino , přece věděl a ví ,že evropa jakž takž prosperovala jen díky levnému ruskému plynu, ropě a surovinám.

Nazdar
10. 10. 2024 10:01
Ohodnotit příspěvek :
     

Dusledek sankci EUhnie na Rusko je zdrazeni surovin v EU, snizeni konkurenceschopnosti. Navic suroviny jsou dodavany lodemi, pohanene mazutem, nejvetsim sajrajtem pohonnych hmot. Nikomu to nevadi. Jenom kravy vadi, ze pry prdeji. Kravy neprdeji, to je dalsi ucelova lez EUhnie a Lejna na spici. Ziji na venkove a vim to.

Nazdar
10. 10. 2024 10:06
Ohodnotit příspěvek :
     

Ruske suroviny si EUhnie zakazala. Dostava je ted i nadale, ovsem pod jinou nalepkou jako z Indie, Turecka, ktere zadne suroviny nemaji. To obelhavani sama sebe ale nikomu nevadi, protoze vsichni vedi, ze bez ruskych surovin nejde prezit. Tyhle hratky politiku ovsem zaplati obcane ve vyssi cene surovin, prirazce prekupniku a drahe doprave lodemi. Je cas vzit na ne klacek a rozmlatit tu pakaz na kusy!

Jarek
10. 10. 2024 15:23
Odpovědět  Nazdar

Každá další vláda v zemích evropy která bude opravdu myslet na svou zem,se nutně k ruským surovinám a upravení vztahů s ruskem musí vrátit. Pokud ti současní debilové to nedoženou ve své
páníčky nadiktované povinné nenávisti ,fašismu a sionismu až tomu , že bude nutno je přivést k rozumu tvrdou silou.