nezařazené

Střílet či nestřílet, to je, oč tu běží…

Ivan David fb

Zpravodajské agentury dospěly k závěru, že vyhovění ukrajinské žádosti o použití západních raket proti cílům hluboko v Rusku by mohlo vyvolat silnou odvetu, aniž by to zásadně změnilo průběh války.

To píší autoři Adam Entous a Julian E. Barnes ve včerejším NYT. Předkládám celý článek:

„Zpravodajské agentury se domnívají, že Rusko pravděpodobně provede odvetu větší silou proti Spojeným státům a jejich koaličním partnerům, případně smrtícími útoky, pokud budou souhlasit s tím, že Ukrajincům dají povolení k nasazení raket dlouhého doletu dodaných Spojenými státy, Brity a Francií k úderům do hloubky uvnitř Ruska, řekli důstojníci US tajných služeb.

Zpravodajské hodnocení, které nebylo dříve zveřejněno, také snižuje vliv, který budou mít rakety dlouhého doletu na průběh konfliktu, protože Ukrajinci mají v současnosti omezené množství zbraní a není jasné, kolik jich – pokud vůbec nějaké – mohou poskytnout západní spojenci.

To je podstata hodnocení potenciálního rizika a nejistého zisku z vysoce riskantního rozhodnutí, které nyní spočívá na prezidentu Bidenovi, jenž se ve čtvrtek v Bílém domě setkal s prezidentem Volodymyrem Zelenským z Ukrajiny.

Tato zjištění mohou částečně pomoci vysvětlit, proč je rozhodování pro prezidenta Bidena tak obtížné, a také poukazují na vnitřní tlaky které ho mají vést k tomu, aby řekl ne na Zelenského žádost. Američtí úředníci, kteří mluvili pod podmínkou anonymity o zpravodajských záležitostech a interních jednáních, řekli, že zůstává nejasné, co se Biden rozhodne udělat.

Zelenskyj veřejně i soukromě lobboval za to, aby veřejné autority povolily použití raket k zavlečení války dále do Ruska.

Ruský prezident Vladimir V. Putin často používá hrozby, aby odradil Spojené státy a jejich koaliční partnery od poskytování pokročilejších zbraňových systémů Ukrajincům.

Kritici Bidena i někteří jeho poradci tvrdí, že se mnozí nechali zastrašit Putinovou nepřátelskou rétorikou a říkají, že pomalý přístup administrativy k vyzbrojování Ukrajinců je na bojišti znevýhodnil. Zastánci jeho přístupu říkají, že se mu z velké části podařilo odvrátit násilnou ruskou reakci, i když to již nemusí platit.

Britští lídři byli méně bojácní vůči riziku. Vyjádřili podporu pro to, aby Ukrajinci mohli používat rakety dlouhého doletu, které jim dodali, pro údery hluboko uvnitř Ruska, ale čekají, jakou pozici k této záležitosti zaujme Biden, než povolí údery, protože případná ruská reakce by mohla mít důsledky pro bezpečnost NATO jako celku.

Zpravodajské hodnocení popisuje řadu možných ruských reakcí na rozhodnutí povolit útoky na dlouhou vzdálenost pomocí U.S. a raket a raket dodaných Evropou – od vystupňovaného žhářství a sabotáží zaměřených na zařízení v Evropě až po potenciálně smrtící útoky na USA. a evropské vojenské základny.

US zpravodajci tvrdí, že za většinu sabotáží v Evropě, které se dosud staly, je zodpovědná ruská vojenská zpravodajská služba G.R.U. Pokud se Putin rozhodne rozšířit stínovou kampaň v reakci na použití U.S. a evropské rakety hluboko uvnitř Ruska, úředníci se domnívají, že Rusové v tom budou pokračovat skrytě, spíše než provádět otevřené útoky na USA. a evropská zařízení a základny, aby se snížilo riziko širšího konfliktu.

Putinova rétorika byla v posledních dnech obzvláště bojovná v očekávání rozhodnutí o dlouhodobých úderech, a alespoň někteří z Bidenových hlavních poradců se domnívají, že pokud rozhodnutí padne, pravděpodobně odpoví smrtící silou, pokud se Zelenskému vyhoví.

Mluvčí Bílého domu na žádost o komentář k hodnocení nereagoval. Komentář pro Úřad ředitele Národní rozvědky odmítl komentovat.

Spojené státy a jejich koaliční partneři poskytli Ukrajincům tři typy dlouhých raketových systémů – Army Tactical Missile Systems americké výroby, známé jako ATACMS; střely Storm Shadow britské výroby; a Francouzi dodané střely SCALP.

Některé z těchto raket už Ukrajinci použili k úderům na ruské vojenské cíle na Krymském poloostrově a v jeho okolí.

Ti v U.S. armádě a Bidenově administrativě, kteří podporují ukrajinskou žádost, aby byly tyto střely použity k úderům až do vzdálenosti 190 mil uvnitř Ruska, tvrdí, že by jim to umožnilo zaměřit se na vzdálenější ruské základny a sklady munice.

To by Rusku ztížilo zásobování svých sil na předních liniích uvnitř Ukrajiny a potenciálně by to Ukrajincům pomohlo zastavit ruský postup. Tvrdí, že by to také prokázalo silnou západní podporu Ukrajině ve chvíli nejistoty ohledně jejích vyhlídek na bojišti.

Ale ve svém hodnocení U.S. zpravodajské agentury vyjadřují pochyby, že i kdyby Ukrajinci měli povoleno používat rakety dlouhého doletu, měli by jich dost na to, aby zásadním způsobem změnili průběh konfliktu.

Navíc, po prvních útocích Rusové pravděpodobně přemístí muniční sklady, velitelská stanoviště, útočné vrtulníky a další životně důležité funkce bojiště mimo dosah raket.

U.S. armáda by prý mohla Ukrajincům poskytnout více ATACMS (vyslovováno „atak ’ems“). Úředníci ale tvrdí, že U.S. armáda sama má omezenou zásobu raket a potřebuje si ponechat rezervu pro své vlastní potenciální vojenské potřeby.

sdílet na

12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
P9
28. 9. 2024 11:31
Ohodnotit příspěvek :
     

Larry Johnson: Může Izrael zabít svou cestu k míru? + Přesuneme-li se na Ukrajinu, tamní situace je pro ukrajinskou armádu stále zoufalejší. Deník Financial Times zveřejnil tento trhák…

https://kispep.wordpress.com/2024/09/28/larry-johnson-muze-izrael-zabit-svou-cestu-k-miru/

Jouda
28. 9. 2024 11:38
Odpovědět  P9

Ukrajina už prohrála, ale Západ se to “bojí” přiznat, on totiž “puknul” s nimi

Jarek
28. 9. 2024 14:19
Odpovědět  P9

Sionistický umělý stát Izrael svými neskutečnými zvrstvy které už dávno překonaly všechny dřívější a konflikty a nejsou už svou hrůzností vůbec s čímkoliv srovnatelné , intenzivněš prcuje na svém zániku.
Semité se musí zbavit svého vředu sionismu.

Bety
28. 9. 2024 19:00
Odpovědět  P9

To se jim to zveřejňují trháky, když díky jim vyvolaným válkám umírají lidé někde jinde.
Jestli si s těmi raketami nedají pokoj, tak dojde řada i na ten jejich washington či New York, nebo London. To pak bude křiku, ale už bude pozdě. Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne.

Gales
28. 9. 2024 11:48
Ohodnotit příspěvek :
     

Snad nedojde k tomu že bude chunta Zelňáka vypouštět na Rusa rakety s dlouhým doletem. Pak by došlo k tomu že KoZa zasel vítr a sklízí bouři.Jenom lupiči chtějí krást a proto válčit.Obchodníci chtějí mír. Že fialovejmrdi.

František
28. 9. 2024 16:10
Odpovědět  Gales

Všichni si myslí, že Putin bude útočit pouze na USA základny v Evropě. Patrně přeslechli, že to bude na vrchní velitelská centra. A velitelství USA se na základnách nenachází. Proto je v Atlantiku a Pacifiku 80 ruských ponorek, o kterých amíci nevědí, kde jsou. Útok by šel i na USA.

Helena
28. 9. 2024 12:04
Ohodnotit příspěvek :
     

Však oni by rádi do Ruska stříleli a pak se vrhli v chaosu na ropu. Jenže Rusové vědí, že mířit odvetu na poslušné psíky už nemá smysl. Ti praví váleční zodpovědní velitelé-ti mají obetonované haciendy v USA, tam na ně totiž není tolik vidět a tam mají jakous takous jistotu, že jim na hlavu bomba nepadne. Stejně tak Izrael- Netanyahu-poslušný vyvolávač válek v regionu s ropou
Na území Izraele nikdo z Ž už dávno není. Nebo si někdo myslí, že by zůstávali na území uprostřed války? Na území, kam nevkročí noha turisty ani investora, ani obchodníka? Oni klidně území Izraele obětují, nechají ho spálit ve válečném ohni, jen když se dostanou v nastalém chaosu ke svému cíli: ropě, plynu, surovinám v okolí. Ti obyčejní židáčci, co tam demonstrovali proti vládě a žijí tam, jsou jim šumafuk.
A jak se to dělá v praxi, přesně popsáno na : casopisargument.cz Washington si od své nezákonné invaze v roce 2003 udržuje kontrolu nad iráckými příjmy z ropy! A teď si představte ten ukrutný ranec, kdyby se jim to povedlo v Rusku. Oni nikdy Rusku nedají pokoj. A Rusové to vědí, proto jejich odveta bude zamířena na USA, Londýn, západ vůbec a mířili by jistě velmi přesně!
OPĚT DÍKY P. IVANU DAVIDOVI!!

Skeletor
28. 9. 2024 13:44
Ohodnotit příspěvek :
     

Stále mi není jasné myšlení těch Yenkees, oni si skutečně myslí, že se jich případná válka nebude týkaz? Kdo bude ty jejich rakety řídit na cíl, Rus není tak hloupí a ví že veškeré souřadnice mohou být jen USSA a států jenž mají satelity jimiž lze rakety na cíl řídit. A to Ukradinci nejsou. Takže milí zlatí bude veselo i u vás.

Jarek
28. 9. 2024 14:24
Odpovědět  Skeletor

Po zničení svých základen v evropě a zjištění , že místo Wašingtonu a pentagonu mají jen obrovskou díru v zemi , amík rychle přichází na jiné myšlenky. Předvádí to v každém konfliktu který vyvolali. Závěr
je vždy stejný. Ruky na bradavky a rychle pryč.

28. 9. 2024 15:14
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak či onak, minulý týden Gosudar nařídil desetkrát navýšit výrobu nějakých raket či granátů – čeho přesně jsem zapomněl a nemám čas to dohledat. V každém případě pokud v roce 2023 vyrobila RF 140 000 kusů oněch granatů či čeho, na rok 2025 je naplánována výroba 1 400 000 kusů toho něčeho. Toto si pamatuji přesně. A tohle je sakra bytelná rukavice hozená ušákům s jejich zbrojní výrobou do xistu.

Jarek
28. 9. 2024 17:35

Jejich vlastní lidi s rozumem v hlavě je varují, že to co jsou schopny vyprodukovat USA a NATO dohromady , rusko vyprodukuje za půl roku. A to nemluvím o bohatých spojencích s vyspělýma ekonomikama.

j.sladin
28. 9. 2024 19:17
Ohodnotit příspěvek :
     

Ten starý dement o ničem nerozhoduje.Jen snad o tom jestli to udělá do plíny nebo zkusí najít WC.