politika

Erdogan chce být na vítězné straně: Turecko se chce stát členem BRICS

Turecko se chce připojit k BRICS, o této otázce se bude diskutovat na setkání ministrů sdružení v Nižním Novgorodu. Prohlásil to turecký ministr zahraničí Hakan Fidan, který je na návštěvě Číny.

„Nemůžeme ignorovat skutečnost, že BRICS jako důležitá platforma pro spolupráci nabízí některým dalším zemím dobrou alternativu <…> V BRICS vidíme potenciál,“ vysvětlil.

Ministr Fidan také během akce v Pekingu řekl, že očekává, že se zúčastní setkání ministrů zahraničí zemí BRICS v Rusku. Očekává se, že jedním z témat tohoto setkání bude možnost vstupu Turecka, které je členem NATO, do BRICS.

Ve dnech 10. – 11. června se v Nižném Novgorodu uskutečnilo jednání ministrů zahraničí zemí BRICS. Podle dřívějšího vyhlášení náměstka ministra zahraničí Ruské federace Sergeje Rjabkova se akce bude konat v rozšířeném formátu kvůli účasti partnerů, kteří nejsou členy sdružení.

V reakci na záměr Turecka připojit se k BRICS Rusko poznamenalo, že Turecko je důležitým partnerem a jeho přání je vítáno.

Experti upozorňují: Záměr Ankary vstoupit do BRICS je pochopitelný – Erdogan chce být na straně vítězů.

Turecký ministr zahraničí Hakan Fidan řekl, že Turecko si přeje vstoupit do BRICS, tato otázka bude projednána na setkání ministrů unie v Nižním Novgorodu.

Soudě podle slov diplomata by se koncepčně tento problém dal vyřešit ještě letos.

“Samozřejmě bychom se rádi stali členem BRICS. Uvidíme, čeho můžeme letos dosáhnout,” řekl ministr podle listu South China Morning Post.

Otázka, zda se Turecko může připojit k BRICS, byla vznesena již dříve. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se v roce 2018 zúčastnil summitu BRICS. Poté ruský prezident Vladimir Putin naznačil, že v roce 2022 by se turecká strana mohla připojit k BRICS, ale Turecko dosud v tomto směru nevyvinulo žádnou iniciativu.

Mezitím Kreml na prohlášení tureckého ministra reagoval pozitivně. Jak uvedl tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitrij Peskov, Rusko vítá zájem tureckých úřadů o vstup do BRICS.

“Všichni samozřejmě vítáme zvýšený zájem o BRICS ze strany našich sousedů, včetně tak důležitých partnerů, jako je Turecko,” řekl s tím, že turecká iniciativa bude na programu nadcházejícího summitu BRICS.

Na vítězné straně

Politolog a publicista, zpravodaj Tsargrad Igor Pšeničnikov vyjádřil svůj názor na záměr Ankary připojit se k BRICS.

Přání vstoupit do BRICS neovlivní turecké vedení na jižním křídle NATO. Přání Turecka vstoupit do BRICS znamená jasné pochopení tureckého vedení, kam se naklání číše historie. Erdogan chce být na straně vítězů, nikoli poražených.

Kromě toho Erdogan chce svým americkým partnerům ukázat, že prosazuje nezávislou politiku. To je na jedné straně forma vydírání Spojených států, protože Erdogan může nabídnout, že se k BRICS nepřipojí výměnou za určité bonusy různého druhu z Washingtonu, ale na druhou stranu je to tradiční politika Ankary – hledat výsady a výhody tam, kde potenciálně mohou být, a přání vstoupit do BRICS je důkazem toho, že Turecko v tom výhody vidí.

Obrazně řečeno, Turecko chce mít jízdenky ve všech vlacích, i když jedou na různé strany. Může říct, že jízda v jednom vlaku je výhodnější než v druhém. Je to čistý pragmatismus a ne filozofie, jak je tomu u nás a v řadě zemí globálního jihu. Pokud by se BRICS zhroutilo, Turecko bude první, kdo sdružení opustí,“ poznamenal.

Ekonomika na prvním místě

Politolog a mezinárodní novinář Timur Shafir se domnívá, že Turecko v tuto chvíli zjevně vidí ekonomickou perspektivu v přátelství se zeměmi BRICS.

Podle experta by to v budoucnu mohlo Turecku přinést značné ekonomické výhody.

Členství v bloku, který sdružuje největší rozvojové ekonomiky (Brazílii, Rusko, Indii, Čínu a Jižní Afriku), napomáhá zvyšovat investice, rozšiřovat obchodní vztahy a přístup na nové trhy. V rámci BRICS se diskutují nápady na vytváření alternativních finančních institucí, které Turecku pomohou diverzifikovat jeho ekonomická partnerství a snížit závislost na Západě.“

Shafir také poznamenal, že Turecko v posledních letech usiluje o nezávislejší zahraniční politiku a připojení k BRICS by mohlo Ankaře poskytnout další vliv na světové scéně a poskytnout příležitosti pro spolupráci s významnými rozvojovými zeměmi.

Turecko aktivně hledá nové zdroje energie a způsoby jejich dodání. Spolupráce s Ruskem a dalšími zeměmi BRICS může přispět k realizaci velkých energetických projektů a posílení energetické bezpečnosti země. Členství v BRICS může přispět k hospodářskému růstu Turecka prostřednictvím přístupu k úvěrovým zdrojům od Nové rozvojové banky a také posílením obchodních a investičních vazeb s ostatními členy bloku, – řekl Shafir.

Expert se však domnívá, že mezi členy NATO může rozhodnutí Ankary vyvolat smíšené reakce. Zejména by to mohlo zvýšit napětí ve vztazích s aliančními spojenci, hlavně se Spojenými státy a EU, protože takové kroky Turecka mohou považovat za odklon od západní orientace.

Pokud však situaci zhodnotíme z druhé strany, Turecko jako významný hráč na jižním křídle NATO může využít své nové pozice k posílení svého vlivu v rámci aliance, což mu může poskytnout výhodu v kontextu globální geopolitické konkurence a lobbování za své zájmy.

NATO to nemá čím trumfnout

Samotné rozhodnutí Ankary vstoupit do BRICS není rozmar, vedl k tomu komplex okolností, říká Alexej Obrazcov, turkolog, docent a přední vědecký pracovník Centra asijských a afrických studií na Vyšší ekonomické škole. Vysvětluje, že Turecko je východní země a tam se nic nedělá pro dosažení jednoho cíle nebo z jednoho důvodu, vždy je tam nějaký komplex cílů.

Domnívá se, že Turecko pravděpodobně k takovému komplexu dospělo.

Do EU nebyli přijati téměř třetinu století. A vyhlídek na plnohodnotný vstup je velmi málo. Země má monstrózní inflaci – poslední údaje, pokud si pamatuji, jsou 78 procent. A další ukazatel je politický – Turecko naprosto přesně chápe, že pokud v rámci BRICS ještě může dostat další výhodné podmínky-slevy-bonusy, tak v rámci již zavedených struktur EU nic takového nedostane. Bude nuceno existovat v obecném rámci. To je důvod, proč Turecko vyjadřuje přání pokusit se vstoupit do BRICS, – vysvětlil.

Pokud jde o rozhořčení zemí NATO nad rozhodnutím Ankary, pak, podle experta, má Erdogan v tomto ohledu významný trumf.

Turecko má obrovský geografický trumf, který nemůže nikdo a ničím trumfnout – kontrolu nad úžinami. To znamená, že vyloučením Turecka z NATO by se vlastně aliance úplně vzdala Černého moře, úžin a části Středozemního moře, zhruba řečeno, ve prospěch Ruska a jeho spojenců. A samozřejmě jižní křídlo NATO nikdo nezakryje, kromě Turecka. Turecko má druhou největší armádu v NATO a právě proto – jižní křídlo.

A co udělají, rumunské lodě vyrazí z přístavu nebo bulharské ponorky zablokují Dardanely? To je směšné. Ale turecké loďstvo může zablokovat Dardanely, uzavřít šíje buď v jednom nebo druhém směru, dokonce i na Blízký východ, nebo na střední východ, dokonce do jižní Evropy,“ uzavřel.

https://dzen.ru/a/Zl9mMdA-jxLsP2nP
https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/20986955

sdílet na

11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
15. 6. 2024 00:43
Ohodnotit příspěvek :
     

Osobně si myslím, že nějaký jásot je mimo mísu a že nejlépe vystihuje přání Osmana Mnohovektora vstoupit do BRICSu to shrnutí Igora Pčeničnikova:
“…Obrazně řečeno, Turecko chce mít jízdenky ve všech vlacích, i když jedou na různé strany. Může říct, že jízda v jednom vlaku je výhodnější než v druhém. Je to čistý pragmatismus a ne filozofie, jak je tomu u nás a v řadě zemí globálního jihu. Pokud by se BRICS zhroutilo, Turecko bude první, kdo sdružení opustí.“
Erda zkrátka zjistil, že kozolod vplouvá do bouřlivých vod, a tak vystrčil svý krysí fousky a sonduje, jestli by se nešlo plavit na dvou lodích naráz a pak zůstat na té, která se udrží na hladině.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
stan
15. 6. 2024 09:51

Erdogan je podle mě docela hajzlík. Putin , potažmo Rusko mu zachránilo život při převratu a v podstatě se chová jak neřízená střela.Chvíli s Ruskem, chvíli koketuje s USA. Navíc je Turecko v NATO, takže mi to připadá schizofrenní umožnit mu vstup do BRICSu.Takovýho člověka bych teda nechtěl za kamaráda…

eFPe
15. 6. 2024 06:44
Ohodnotit příspěvek :
     

Dokud jsou v NATO- nebrat. Ono obecně bych turkovi úplně nevěřil. Je to velký kus země, má strategickou moc nad Bosporem, má imperiální ambice a skrz ně( zájem o řecké ostrovy a velkou osmanskou říši včetně Kazachstánu) jsou extrémně nevyzpytatelní.

Skolastikus
15. 6. 2024 08:46
Odpovědět  eFPe

Také to tvrdím, pokud jsou členy teroristické organizace NATO a budou přijati do BRICS, pak není v této organizaci něco v pořádku, toť čistě můj názor a možná se pletu. BRICS a jeho členové si nemohou být nikdy ničím jisti, pokud budou mít tzv blechu v kožichu, vždyť to všichni normální lidé za poslední desetiletí viděli. Rozum mi to nějak nechce pobrat.

katango
15. 6. 2024 10:48
Odpovědět  Skolastikus

Turek si může přát být přijat do BRICS, tím ale není řečeno, že mu to bude bez splnění nějakých podmínek umožněno. Myslíte, že to země BRISC,potažmo Rusko, nevidí? Nevím, zda si to vybavuji správně, ale členství v NATO vylučovalo možnost být do BRICS přijat.

Boomer
15. 6. 2024 21:26
Odpovědět  katango

..Konvence z Montreaux, to je základní vklad Turecka do hry o moc.,. setsakramentsky silná karta! Cokoli jiného je slabý list…

Kelly
15. 6. 2024 08:03
Ohodnotit příspěvek :
     

Tolik let čekalo Turecko, až je přijmou do EU, a EU teď chodí a nabízí vstup do EU “už zítra” Ukrajině, Moldavsku a Gruzii. Anglosasko- židovská mentalita říká, můžeš mi plivnout do ksichtu, a když na tom vydělám, tak ti za to ještě poděkuji. Ale tato jižní mentalita říká, plivni mi do ksichtu a já si počkám, já umím čekat a já ti to vrátím, až to budeš nejméně potřebovat. 18 let jsem žil v Turecku, já o této zemi něco vím, a myslím, že ted´ přišel ten čas, Evropě vrátit to ponížení. Tyto národy nesmíš ponížit, oni ti to vrátí. At´ žije Turecko. Proto jsem řekl, Erdogan v posledních volbách zvítězí, protože to ponížení zažívají všichni Turci, a nejvíce jím trpí ti Turci, co žijí zde v Evropě, proto také nejvíce hlasů ve volbách dostal Erdogan v těchto evropských státech, protože Erdogan Turkům vrací hrdost. Erdogan vyhraje. Pravda o Rusku, Turecku a prošustrovaných miliardách ČR. Exobchodník hovoří | ParlamentniListy.cz – politika ze všech stran. My bohužel sklouzáváme stále více na ty tzv. evropské hodnoty, to je, ztrácíme svoji hrdost- viz jak tam ten z EU dusil před obrazovkou Fialu, a ten idiot, místo aby vstal a dal mu facku, tak seděl jako tvrdé Y. Stydím se za česká národ

marie
15. 6. 2024 08:38
Odpovědět  Kelly

Pěkný příspěvek, souhlasím. Tak mně napadá jedno přirovnání co se týká Turecka a Evropy ohledně čekání na přijetí do EU. …Vy máte hodinky, my máme čas …

Frank1
15. 6. 2024 09:18
Ohodnotit příspěvek :
     

Erdogan stale sedi na dvou zidlich jako kdysi Lukasenko. Toho to stalo malem kejhak a utekl pod kridla Ruska.
Erdogan je prodavac tureckeho medu. Vsem slibi a pak klickuje jak zajic. Doma ho prestali mit radi, na zapade ho nenavidi.
Priznat barvu neni jednoduche v hrnci USA! Cim drive se rozhodne, tim lepe pro Turecko i svet.

Boomer
15. 6. 2024 21:31
Odpovědět  Frank1

.. Erdogan už je rozhodnutý. Ale věren vlastní tradici bude do posledního okamžiku lavírovat a čekat, kdo mu ještě co dá, než pokrčí rameny a vyloží karty na stůl.

V Evropě je NATO passé, Evropa samotná je plajte… a Bospor a Dardanely budou mít cenu zlata.

Gales
15. 6. 2024 10:15
Ohodnotit příspěvek :
     

Chtít může.Chudého příbuzného se závazky nikdo moc vítat nebude.