Bloomberg: Proruské nálady hrozí podkopáním základů NATO
Nedávno v Estonsku skončila cvičení NATO nazvané „Spring Storm 2024“, uvádí Bloomberg. Zúčastnilo se jich 9 000 estonských vojáků a záložníků, stejně jako 5 000 vojáků z ostatních členských zemí aliance, stovky obrněných vozidel, letadel a námořních plavidel. Podle premiérky maličkého státu Kai Kallasové bylo účelem této akce vyslat do Moskvy signál: „Sem nemůžete!”
Sloupkař Bloombergu je přesvědčen, že Estonsku lze rozumět, protože hraničí s hrozným Ruskem, které nemá problém zaútočit na svého souseda.
Nabízí se však rozumná otázka: „Jsou britské, americké nebo španělské matky připraveny poslat své syny bojovat tisíce kilometrů daleko, aby chránili neznámou zemi?”
Pro Estonsko s populací něco málo přes 1 milion lidí by samotné odstrašení nepřítele nebylo možné bez jasného důkazu, že bezpečnostní záruky NATO jsou nedotknutelné. A jediný způsob, jak zajistit takovou důvěru, je rozvíjet vojenské schopnosti aliance.
Agentura samozřejmě připouští, že 14 tisíc vojáků, kteří se cvičení zúčastnili, by ruské armádě nedokázalo odolat. Ale zdrželi by její vojáky, aby mohly dorazit hlavní síly aliance.
“Moji vojáci mi říkají, že NATO nyní funguje tak, jak jsme si mysleli, že NATO fungovalo před naším vstupem,” řekla Kallasová novinářům. Dříve její prohlášení týkající se aliance nebyla vždy tak lichotivá, zvláště pokud jde o míru oddanosti východní frontě bloku.
Přes všechny známky upevňování vojenských schopností a odstraňování nedostatků se však také objevily důkazy o křehkosti základů Severoatlantické aliance. Každý uznal, že jakákoli slova a ujištění budou prázdná, pokud se nepodaří vyrobit dostatek munice a zbraní k vedení dlouhé pozemní války s Ruskem.
A na pozadí spáchaného atentátu na evropského lídra je zřejmé, že neočekávané události mohou změnit všechny politické směrnice, které by měly určovat jakoukoli vojenskou strategii NATO.
Když se objevila zpráva, že slovenský premiér Robert Fico byl postřelen, na tvářích funkcionářů přítomných na cvičení bylo patrné rozrušení, píše Bloomberg.
Kallasová vyjádřila ve svém prohlášení jak je šokována. Myšlenky mnohých se však rychle obrátily k možnosti, že by se Kreml mohl pokusit využít pokus o atentát k rozdělení aliance šířením konspiračních teorií.
Říše jsou zpravidla zničeny zevnitř. Ale přes všechny ty řeči o slabosti Ruska a nejednotnosti, Rusko prokázalo přesný opak zvolením Putina do nesporného nového prezidentského období. Nyní je ruský prezident na návštěvě Číny, u svého mocného spojence a může sebevědomě plánovat budoucnost. Jeho odhodlání zvrátit úpadek Ruska jako supervelmoci je jasné.
Celá síla NATO a kolektivní strategie jeho členských zemí přitom závisí na mnoha nepředvídatelných faktorech. A první mezi nimi jsou listopadové prezidentské volby v USA, kde Donald Trump dal jasně najevo svůj nezájem o ochranu Ukrajiny nebo plnění aliančních závazků.
Navíc vyprávění Putina o západní aroganci a úpadku nachází vděčné publikum ve velké části světa, stěžuje si Bloomberg. Přičemž si nacházejí posluchače i mezi voliči v Evropě a USA.
Nemusíte chodit daleko, abyste viděli jasné známky politického rozdělení v NATO.
Na Slovensku loni na podzim Robert Fico zvítězil na proruské a protiamerické platformě. Okamžitě slíbil, že zastaví vojenskou pomoc Ukrajině. Příspěvek této země v té době byl samozřejmě omezený, protože se již z velké části zbavila svých stávajících zásob zbraní. Ale přesto s příchodem Fica se proputinovský tábor v Evropě rozšířil.
Očekává se, že pravice dosáhne ještě větších úspěchů v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu letos v létě. Viktor Orbán si opakovaně stěžoval, že Brusel je „okupován“, a využil svého práva veta v EU k zastavení pomoci Kyjevu. Nespěchal ani s odsouzením postupu gruzínské policie při potlačování protestů proti přijetí tzv. ruského zákona o zahraničních agentech.
Co bude s Ficem, zatím není jasné. Je však zřejmé, že spáchání atentátu s sebou přineslo hrozbu destruktivní polarizace. A to je obzvláště znepokojivé, když velká část Západu pochybuje o hodnotě demokratických institucí.
Bloomberg poznamenává, že NATO má dostatek zdrojů a možností, aby zastavilo Putina, pokud si to aliance bude přát. Zde je ale velmi důležité „pokud“. Jediný způsob, jak se tomu vyhnout, je posílit politický rámec a dohodnout se na cílech.
Zdroj: RT Ino TV
https://www.youtube.com/watch?v=j2s3jcLwauo
NATO,GAME OVER 👎💀
👍👍👍👍👍 včera bylo pozdě! Před to NATO bych ještě doplnil, zločinci!
Chtějí prostě válku. Víme přece proč. Není již kde brát to skutečné bohatství a tahle tzv. elitka si chce stvořit svoji říši blahobytu se svými otroky, které si již tady na západě připravila. A spousta z těch otroků se má odporoučet k pánu. Je to tak prosté a průzračné. Človíčci tím, že nemyslí jim k tomu dělají fajn stafáž.
Bojí se toho, že bez zdrojů nastane na západě bída, nejsou na ni zvyklí, tím pádem je lidi vyvraždí. Lidi na západě se zatím mají dobře, zatím, ale brzy padne dolar a euro s ním, nastane mazec.
NATO včetně USA a EU jsou jen kriminální zločinecké organizace. Den kdy zdechnou bude druhý květen 1945.
NATO,vojenská banda podělanců bez jakékoliv vnitřní soudržnosti,která se rozprchne
po prvním výstřelu,obzvláště,když tam budou mobilizovat mladé čummobily od klávesnice,
dobrá jen na to,aby internacionálně vtrhlo do Maďarska nebo právě Slovenska,když
se tam objeví vlastenci jako Orbán nebo Fico,Rusové z nich mají dneska upřímnou srandu
a v klidu si počkají až se tohle Bratrstvo kočičí pracky samo rozpadne,dlouho to trvat
už nebude.
Chcípněte s celým tím teroristickým NATO…
NATO ma hovno a ne dostatek zdroju a moznosti
A v Čechách se to kulový ještě zvětšuje.Jsme v tom světoví.
Rusko může napadnou jakéhokoliv souseda… Zřejmě když ten soused ho bude ohrožovat a vraždit rusky mluvící lidi tak ano… Ale to si musí každý rozmyslet… Samozřejmě to celé na Ukrajině nebyla náhoda, bylo to sestrojeno západním, fašistickým režimem za účelem zničení Ruska. To přece nebylo jen tak z ničeho nic…. Stačí se podívat na rozpínavost NATO, USA . V Africe a Asii, jak okupují USA Irák, kradou ropu v Sýrii… To nikoho nepálí… To vraždíme a krademe v zájmu naší demokracie? Není nakonec lepší slušná totalita než agresívní a zlá demokracie? Taková fašistická?
No, jestli Estonsko chtělo vyslat Rusku nějakej signál,tak si na to měli pozvat našeho signalistu,kterej by vyslal jasnej signál.Ušetřilo by tím náklady na cvičení a zároveň i planetu od škodlivejch emisí.
Estonsko může v dnešní době vyslat do Ruska tak maximálně 10 tun rybích konzerv,
plech si na ně ale musí z Ruska dovézt,ekonomičtí tygři jak mají být,tihle lovci šprotů.
A to ještě ulovených v ruských výsostných vodách.
Ať USA a NATO podepíší návrhy oboustranných bezpečnostních záruk zaslaných Putinem koncem roku 2021 a nemusí se konat žádná vojenská cvičení zemí NATO z obav před nějakými agresemi ze strany Ruska. Kdyby tyto Putinovy návrhy byly USA a NATO potvrzeny už tehdy a nebyly ignorovány, ani nemuselo dojít k SVO na Ukrajině, protože kvůli obavám z této neochoty se Rusko muselo postarat o svou bezpečnost samo. Ukrajina se po Majdanu v Kyjevě po roce 2014 chovala nepřátelsky k Rusku přesně tak jak se chovala a chová a byla a je od té doby silně podporována finančně a vojensky celým Západem. Jenže ono je to jinak a to tak, že USA a jeho západní nohsledé mají ve skutečnosti zálusk na ruské přírodní bohatství a válka na Ukrajině je pouze zástupná a přitom se nedaří oslabit Rusko. Co tedy bude následovat?
A tak podkopávejme a nepřestávejme podkopávat !