Existuje kolektivní Západ?
Pohledem z Ruska kolektivní Západ samozřejmě existuje, protože všechny státy, jejichž vlády se považují za součást Západního okruhu všelidské civilizace, už nějakým způsobem deklarovaly, že je Rusko ohrožuje, či dokonce že jsou s Ruskem v nepřátelském vztahu, nebo se alespoň jako nepřátelé Ruské federace v reálných vztazích chovají. Jenže realita je poněkud složitější.
Napřed trochu teorie. Všechny země dosud chápané jako Západ vyznávají ideologii, kterou si pojmenovaly liberalismem, nebo dokonce po rozpadu SSSR poněkud nepřesně neoliberalismus. Či také neokonzervatismus (hanlivě neokoni), a navíc s demagogickou vírou v nutnost urychlování přirozeného sjednocování lidstva, tedy v jakýsi globalismus. Ze samého dogmatu liberální věrouky jsou, a dokonce musí být, subjekty tvořící Západ, antikoletivní. Liberalismus je nejen protikladem kolektivity, ale navíc vědomým odpůrcem snah o její jádro, o rovnost. Liberté za všech okolností, egalité nikdy.
V liberální ideologii platí za nejvyšší hodnotu svoboda, ale také individualismus, soutěžení, a především nadřazování zájmů jednotlivce nad prospěšnost celku. Takové společenství individuí je schopné, ba dokonce ochotné společného chování, až spolupráce teprve a jenom tehdy, když se naprostá většina cítí v existenčním ohrožení. Proto každý, kdo chce v liberálním společenství vyvolat společnou aktivitu, musí o nějakém společném nebezpečí celou komunitu přesvědčovat, anebo takové nasimulovat.
A nyní zpět k základnímu tématu. Tvrdím, že v současném reálném mezinárodním pohybu nejenže není Západ kolektivní, ale už ani neexistuje cosi jako jednotný Západ čili Západ všeobecně. Od rozpadu SSSR se totiž reálně začaly rýsovat jeho dvě nadstátní sféry. Anglosaská a kontinentálně Evropská. Anglosaská s reálným hegemonem nejen Západu, ale ještě pořád i většiny světa. Kontinentálně Evropská představovaná dnes Evropskou Unií poté, co z ní vystoupila Velká Británie coby spojovník západu Evropy s hegemonem.
Právě odchod Velké Británie demonstroval zásadní krok k uvedenému rozdělení Západu. Jsou při tom náznaky, že se o Brexit zasloužily vlivové síly USA. Stejně pak existují důkazy, že to byli vládci USA, kdo po rozpadu SSSR nutil EU doslova k divokému rozšiřování. Odchod Britů a příliv zemí z Východu totiž podstatně snížil konkurenceschopnost EU vůči USA.
Silným pojítkem Západu je ještě pořád NATO, ovšem od konfliktu na Ukrajině je stále zřejmější, že právě uvedená vojenská spona umožňuje hegemonovi chování ne nepodobné kolonialistickému vztahu vůči Evropě, který se každým dalším krokem Deep State USA zesiluje. Zatím. Měl asi plnou pravdu nebožtík Kissinger o důsledcích nepřátelství a přátelství k USA.
Dalším spojovatelem je fakticky dolar, především petrodolar, jelikož euro je pouze jeho ekvivalentem. I když fakt, že EU má svou vlastní měnu rovněž může usnadnit možnost rozluky současných dvou sfér Západu. Po celou dobu studené války byl navíc pevným pojítkem Západu antikomunismus a z něho plynoucí specifický vztah k SSSR. Atavismy onoho vztahu v jednotlivých zemích Evropy přežívají nyní v různé intenzitě ke dvěma postsocialistickým zemím, Rusku a Číně.
Anglosaská sféra (AS) je ve všech směrech mnohem silnější než kontinentální Evropa, která je stále víc a víc doslova vysávána hegemonem. USA, Spojené království Velké Británie a Irska, Kanada, Austrálie, Nový Zéland, a ještě k tomu Američany skoro osmdesát let okupované Japonsko a Korejská republika, to je kolos, se kterým se fakticky celá Evropa nemůže srovnávat a samotná EU už vůbec ne. Navíc je AS ve všech ohledech soběstačná, zatím co o Evropě to nelze říct ani náhodou. Trend národohospodářského vývoje při tom viditelně rozevírá nůžky ve prospěch AS. O budoucím vývoji těchto dvou sfér Západu asi nikdo soudný nepochybuje. Evropa by jej možná mohla zvrátit, kdyby obnovila vztahy s Ruskem minimálně na úroveň před rokem 2014 a navíc se zásadně připojila k Čínskému pásu a stezce. O čemže si ale mohou v tom směru aktivní Evropané dovolovat pouze snít.
Základním geopolitickým rysem AS je, že se rozkládá skoro na všech kontinentech, a navíc si euroasijský super kontinent hlídá ze svých dvou nepotopitelných letadlových lodí, Japonska a Británie. Takže se mu oprávněně někdy říká Anglosaský svět.
Státy vyznávající liberalismus jsou jako spojenec ze samotného ideologického principu nespolehlivé. Povyšují totiž své zájmy nad spojenectví. Proto také Deep State USA už dávno založil NATO. USA problematiku společné akce řešila vesměs tím, že „spojence“ svázala tak, aby jakýkoliv odchod z jejich nadvlády byl pro něj prakticky likvidační. Tato výhoda se ale začíná reálně drolit, takže zbývá mnohdy právě jen to NATO, jímž USA ovládá své komplice.
Západ není jenom rozdělen na AS a EU, ale v AS bují skryté a dávné nepřátelství mezi matkou a dcerou, mezi Británií a Amerikou. Británie, kdysi velká nezapomněla, že USA ji degradovala z impéria všech kontinentů na nicotného geopolitického hráče. Finanční kolos The City of London se pomocí Secret Intelligence Service, lidově MI6, sec může snaží zaplétat USA do všemožných vojenských konfliktů, aby ji vyčerpával, a především v očích světové veřejnosti doslova satanizoval. Já proto tvrdím, že tím současným celoplanetárním zlem je právě jmenovaná instituce v Británii. Britové zásadním způsobem rozdmýchali konflikt na Ukrajině, nyní se jim povedlo zapálit mnohem nebezpečnější konflikt v Západní Asii, čímž neustále brání vůdcům USA soustředit se na svou dominanci v Indopacifiku, který byl kdysi právě doménou Britů.
Vůdci AS by navíc neměli moc spoléhat na „spojenectví“ Japonska a Korejské republiky, jejichž historie je příliš spjatá s východní Asií. Nehledě na to, že dlouholetá okupace v těch zemích ještě nedokázala v lidech vypěstovat „Stockholmský syndrom“. Rovněž tak bych moc nespoléhal ani na Austrálii a Nový Zéland, země bývalých Brity zavržených.
O té kontinentální Evropě
Jeho nejlepší charakteristiku vyjadřuje slogan „pytel blech“. Pro Čínu je Evropa tím rozeklaným poloostrovem na západě „jejich“ světa. Západní Evropa pak pro Orient byla a je územím vhodným ke kolonizaci. Onen geografický tvar měl asi na vývoj Evropy zásadní vliv. Průběhem minulých časů krystalizovala západní Evropa, východní Evropa, ale též jižní a severní. A především střední, která za Habsburské dynastie měla vysoce reálnou množnost pokusit se Evropu sjednocovat. Jiné tendence „velké Evropy“ v celých jejích dějinách nového věku nevidím. Napoleona a Hitlera už vůbec ne.
Troufám si tvrdit, že za západní Evropu lze jednoznačně považovat pouze země s pobřežím Atlantického oceánu. Snad kromě Norska, které současný Západ integruje spíše z pragmatických důvodů, čti, pro jeho zásoby uhlovodíků. Charakteristickým rysem všech zmíněných regionů je jejich minulost vyjádřená slovem kolonialismus. V druhé půli minulého tisíciletí prostřednictvím zaoceánských „objevů“ Západní Evropa anektovala a ke svému území připojovala každou část „objevené“ pevniny na této planetě, až se jim podařilo dosáhnout stavu, že veškerá pevnina někomu patřila. Dovoluji si tvrdit, že jen a jenom tyto země jsou jediným Západem v historickém slova smyslu. Konec konců jsou to i ony, kdo „porodil“ USA.
Jih Evropy, který je nejvíc prozápadní, má, ať chce či nechce historicky značné vazby na Orient, takže pro budoucí utváření „nového světa“ není příliš pevným spojencem současného hegemona. Sever Evropy má zase své zkušenosti s Ruskem, takže se nerad upíná k nějaké super mocnosti.
Východní Evropa nebyla, není, a ať se snaží sebevíc, nikdy nebude Západem. Ani ta část inklinující k vytvoření „mezimoří“, čili spjatá s ambicemi Polska na regionální mocnost. Západní Evropou byla totiž vždy považována za periferii poskytující laciné pracovní sily a využívána jako zdroj zisku. Jednak exploatací jeho surovin, dovozem zemědělských produktů a produkcí výrobků s malou přidanou hodnotou. Reálná tvář vztahu západu a východu se v plné nahotě odhalila po rozpadu sovětského bloku. Restituce, divoká privatizace a chamtivé investorství byly ve skutečnosti ekonomickou okupací východu západem, která dodnes zajišťuje rozevírání sociálních nůžek ve prospěch ekonomického okupanta. Jakési vyrovnávací fondy v rámci EU jsou jenom kosmetickou úpravou, která nic nezmění na tom, že východ zůstal periferií, která je západem vysávána. Jen každoroční odliv dividend z východu na západ jako výsledek zmíněného chamtivého investorství je toho učebnicovým dokladem. Východní Evropa sloužila, slouží, a pokud se nedokáže emancipovat ze závislosti k Západu, pak bude neustále pouze zvyšovat blahobyt Západu na úkor vlastích obyvatel,
Střední Evropa čili převážně historická území Svaté říše Římské národa Německého stejně tak nebyla nikdy Západem, není a nebude, i když si někteří její politici od Vltavy na západ myslí, že ano. V prvé řadě neměla kolonie. Za druhé její dnešní jádro tvořené bývalým Pruskem, Bavorskem a Saskem je dlouhodobě vojensky, a v posledních letech i ekonomicky okupováno hegemonem Anglosasů, takže se ze samotné této podstaty nemže stát sebevědomou součástí Západu. Za třetí nelze nebrat v úvahu jejich historické vazby na carské Rusko, stejně jako vliv na vytvoření SSSR a z toho plynoucí vztahy.
Jedním z diferenčních rysů uvnitř střední i východní Evropy je navíc reálná existence vlivových sil různé intenzity rusofobie, až militantního anti ruského nacionalismu. Uvnitř EU jsou zase stejně četné i vnitřní proamerické síly zvyšující pnutí uvnitř této aliance. Unie Evropská se navíc zásadně liší od Unie Americké tím, že prvá se vytvářela poměrně organicky s nárůstem počtu obyvatel daných především migrací. Za tu dobu si jednotlivé státy po delší dobu, čti pomalu, vypracovaly k Unii dost jasné vztahy subsidiarity až suverenity. EU se naopak začala sjednocovat jako již dávno vytvořené, a se svými specifiky a vzájemnými vztahy existující, čti „hotové“ státy. A navíc se chová, jako by nyní chtěly dohnat dávno promarněný čas. Což je její zásadní problém.
Závěrečné poznámky
Dvě sféry Západu se liší i v charakteristice svého mezinárodního působení. AS, především USA se neustále ohání tvrzením, že v mezinárodních vztazích prosazuje „pořádek založený na pravidlech“. EU zase tvrdí, že její zahraniční politika je „založena na hodnotách“. Nic proti tomu, jenže ani jedna z Unií jasně nedeklarovala ani pravidla, ani hodnoty. Což znamená, že je pro oba jediným a nejvyšším „pravidlem“ i „hodnotou“ nadvláda nad zbytkem světa a soupeření o co nejvyšší zisk z jeho vysávání bez ohledu na jeho snahy postarat se sám o sebe, jak učí jedno z posvátných liberálních dogmat.
V onom pytli blech, tedy v zásadě v EU jsou navíc velmi četné roviny možného pnutí, že by si to vyžadovalo speciální text, a především velmi podrobnou analýzu. Ovšem i tak si troufám konstatovat, že kolektivní Západ neexistoval, neexistuje a nikdy existovat nemůže. V moderní době byl proto zatím pořád diktaturou mocných, až nejmocnějšího. Prospěšné spolupráce sobě rovných není schopen, dokud jej bude ovládat ideologie liberalismu. Jenže jakmile se jí vzdá, tak už to ani Západ nebude.
Blok zemí emancipujících se z dlouhodobé nadvlády Západu by pro svůj konečný úspěch měl podrobně analyzovat vztahy mezi příslušníky Západu, naučit se je narušovat, a tak drolit jeho zdánlivou, leč pouze pragmatickou spolupráci.
Stanislav A. Hošek
Podotýkám, že v úvodu “Liberalismus” myslí tu původní ideologii Individuální Svobody, a ne “Tyranii Dekadence”, která se běžně ale nesprávně jako “Liberalismus” nazývá, spíš ze setrvačnosti…
(článek je převzatý z InfoKurýra a jen mírně gramaticky opravený, a nějak jsem nenašel kontakt na pana Stanislava Hoška, abych se zeptal, jestli to tu smím převzít…)
πα½
Dobrej článek. Připojuji odkaz na něco tak trochu od věci – ale na druhou stranu dost k věci, bo všechno souvisí se vším a zákon akce a reakce. Tohle je o té reakci, o čemž se z majstrýmu nedozvíme. A v závěru taky o tom, jak se majstrým raduje že Orbán ustoupil a jak se to s tím ustoupením má ve skutečnosti. Model Chytrá horákyně. Orbán ustoupil, ale Orbán není Madarsko – tedy madarský parlament. Ale o tom už majstrým mlčí.
https://www.novarepublika.cz/2024/02/brusel-stupnuje-studenou-obcanskou-valku-proti-zemedelcum-a-madarum
Zdravím. Taky myslím, že je článek hodně zajímavý. Originální myšlenky, inspirující. Velký přínos, díky za něj.
Pro lepší pochopení, odkud vítr fouká:
https://necenzurovanapravda.cz/2024/02/mmf-vyzyva-vlady-aby-zakrocily-proti-protestujicim-zemedelcum/
“Brusel” je jen výkonná páka, na kterou tlačí bankéři z MMF…
πα½
K tomu článku na Nové Republice, velmi dobré…
Autor Martin Kunštek, převzato z Litterate, kde píše i “naše” Jana Kunšteková – zajímalo by mě, jestli je to manžel nebo tchán, nebo je to jen náhoda…?
(Litterate je de-facto pokračování webu “Vidklákovy kydy”…)
πα½
Tak nějak mi přijde, že jsou z jednoho hnízda. Jen dojem.
Myslím, že manžel. Paní Kunštekové je přes 60, tedy alespoň jsem to četla na Litterate, takže tchána teoreticky může mít, ale už ne nejmladšího.
Zajímavé… Na fotce v Pedagogické Komoře vypadá dost mladě, řekl bych tak na 40… (ale to nemusí být aktuální fotka…? anebo je to dcera…?)
πα½
Asi není aktuální…
Tady má zajímavou přednášku u Ivana Davida o inkluzi ve školství:
https://www.youtube.com/watch?v=QKyVS8ZCba4
(16 minut přednáška…)
πα½
Nevím nevím,jestli je to dobrý nápad ten zákrok proti zemědělcům,páč když se zemědělci naštvou a nebudou zemědělčit,tak přijde hlad a bída,přičemž zemědělci si budou žít celkem v pohodě,mají půdu.Proto ten tlak ze strany EU na dovoz potravin z jiných zemí mimo ojropu.
Jasně. Budou si točit palcema mlejnek a koukat se, jak jim rezne nářadí a zarůstaj pole bodlákama a budou si medit že nemusej nic dělat a všechny půjčky – jako že jeden každej z nich jich má jak babiš s rajchlem dohromady keců – jim banka mírnix týrnix odmázne. Jo, a tu poslední větu myslíte ve vší vážnosti?
Snaží se dovážet levně nejen z Ukrajiny, ale i z Argentiny a Jižní Ameriky obecně…
A ovšem v USA je největším vlastníkem půdy prý Bill Gates… Zřejmě proto tak WEF tlačí na likvidaci zemědělců a žháři v USA ničí potravinářský průmysl…
Nejdřív zničí ty stávající, aby pak přišli se svými, všechno zkrachovalé skoupí za hubičku, a budeme mít utrum a jíst brouky…
πα½
Tak tajné služby čechrají peří jako školastika mamona “brojlerů a starají se aby měli “práci. Vše je jinak.
https://www.facebook.com/marcy.vlckova/videos/360861713402135/
Pokud jde o rozdělení Západu na Anglosaskou a Kontinentálně Evropskou sféru, dá se říci že rozdíly mezi těmito dvěma regiony jsou historické, kulturní a politické povahy a mohou ovlivňovat jejich vnímání světových událostí a politiky. Nicméně, je důležité si uvědomit, že tyto rozdíly nejsou absolutní a existuje mnoho faktorů, které mohou formovat společné zájmy a politické spojenectví.
Společné zájmy podporuje společný základ a to, že prakticky všechny evropské země jsou pod silným vlivem anglosasů. Navíc USA a Anglie každý hraje na své zájmy, především jeden druhého oslabit a využít toho. Téměř ve všech státech Evropy je silná skupina lidí, kteří jsou přímo ovládáni USA a nebo jim oddaně slouží.
V současné době není možné říci nic jiného, než že USA se rozhodli již dávno oslabit Evropu a udělat z ní kolonii, plně závislou na USA.
Mimochodem víte, že jsou vážně narušeny dodávky stlačeného plynu do Evropy z USA? Na nátlak amerických “ochránců přírody”, kterým vadí zařízení pro nákládání plynu na lodě. Takže s enebude rozšiřovat možnost – tak halasně slibovaná USA – plného zásobování Evropy americkým plynem. Navíc je známo, že Američané klidněš prodají tomu, kdo dá víc.
Článek je to zajímavý, v mnoha ohledech souhlasím, někde zase o tom co autor píše, přesvědčený nejsem.Ale myslím , že na válce na Ukrajině mají minimálně stejný díl viny jak USA tak i Velká Británie. USA neustále živili nenávist ukrajinských nacionalistů vůči rusky mluvícím obyvatelům, nebo minimálně těch co se k Rusku hlásili a Británie zase skrze Johnsona Zelenského donutila bojovat, místo toho , aby podepsal mírovou dohodu s Ruskem, která byla pro Ukrajina výhodná.Takže USA jsou ten největší satan, ale Británie mu zdárně sekunduje, když se tedy budeme bovit o konfliktu na Ukrajině.
Ukrajina po rozpadu CCCP dostala samostatnost a bylo na ni a jejich představitelích,jak s tímto statkem naloží,Že se zbláznili,podobně jáko českomorácko,a nechala se oblbnout emerikánci,lépe řečeno anglosasy, byl a je jen a jen její problém.Podle toho také dopadneme a dopadnou,ti ukrajinci….
Je důležité sledovat tyto události a vyhodnocovat informace z různých zdrojů. Geopolitické vztahy jsou často dynamické a vyvíjející se, a proto je důležité mít celkový kontext a přehled, abychom lépe chápali, co se děje a proč.
S tím ,,Kolektivním západem” to bude jako s našimi soudy. – Předseda Ústavního soudu (ÚS) Josef Baxa se pozastavil nad množstvím urážek, výhrůžek a dalších nenávistných projevů, jimž on i jeho kolegové čelí po rozhodnutí ÚS ohledně valorizace důchodů, kterou napadlo hnutí ANO. Baxa to v neděli uvedl v České televizi.
Na lampě už by tak chytrej nebyl parazit.
Prakticky vzato EU nema energie, suroviny, nic. I technologie zacinaji spatrovat svetlo sveta jinde.
A uz vubec nema armadu, ktera ktera by to vse Rusku ukradla.
Jedine co ma je jitrnice, jakou svet nevidel.
Celý svět se mění a to velmi.Kolektivní západ neexistuje,je to jen oblbovací manévr anglosasů po neustálé touze ovládat.Jejich USA končí, rozkládá se zevnitř očividně a nevyhnutelně,jejich bláboly jim žere jedině ta naše pětikolka i s ůstavními soudci s jedinou odborností, panáčkování podle výšky platů.Už nemají jinou možnost,než vyhrožovat a přesvědčovat své ůdajné poddané o nevyhnutelnosti použití jaderných zbraní.Topí se už ve své vlastní žumpě.Zákonitě se sami ničí a zničí.Jaderné zbraně mohou být využity na stovky i celá tisíciletí na teplo a energii,konečně zcela zadarmo. A konečně zmizí i to panáčkování pitomců i u nás.
“Kolektivní Západ” je zjednodušující klišé Rusů… Nevím o tom, že by ten termín používali i na Západě…
πα½
A jak mají nazvat sance skupiny?
Je to jedno velké zdegenerované hnojiště. Hrůza pomyslet, co za zmr.di to tady řídí.
To by bylo furt ještě dobrý, ale konečná je ta, že to někdo snad ještě obhajuje a fandí tomu na úkor vlastního národa, tlupy. To je na zapovězení a vyhnání z rodu.
akoby nie?? a co je to ti, ktori presadzuju pravidla??
Skutečně tě tankuje, co používá, nepoužívá, odmítá západ? A co se blíží pravdě?
Tož když někde vidíte KoZa, nebo Kolektivní Západ, tak to je Ruská rétorika, házejí nás do jednoho pytle…
Když u nás nějaký Demagog tvrdí, že “jsme Západ”, tak z nás dělá Východní Konec Západu… Když se zeptáte Holanďana nebo Angličana, jestli jsme Západ, ne, my jsme Východní konec EU… Západ jsme jenom pro Ukrajince, Rusy a Číňany…
(To když se zeptáte v Texasu nebo Arizoně, tak Západ je California, kdežto New York je East Coast – Východní pobřeží…)
Jenže my jsme Střed Evropy, a takhle bychom se měli vnímat… Most mezi Východem a Západem… A někdo nám ten most chce ustřihnout jako v Avignonu, aby byl naprosto zbytečný, most bez jednoho konce…
πα½
Tak třeba na tomto videu https://www.youtube.com/watch?v=Z_jJbgMZN34 (Richard Wolff on How Russia Destroyed NATO’s Economic War and changed Europe Forever)
profesor Richard Wolff říká, jakou největší chybu udělal kolektivní západ (Collective West) proti Rusku… (zhruba v 5. minutě) – takže se to asi používá i na Západě…
Za sebou má knihovnu a prominentní místo v ní má kniha Marxism (je za ním, vidět jen když se nakloní), nevím s jakým podtitulem, obrázek tam vypadá jako opičák ale možná to je plešatý Marx…? (takže je otázka, co je ten profesor vlastně zač?)
Vysvětluje Military Keynesianism…
πα½
https://www.infovojna.bz/article/video-agroblokada-evropy
Z mého pohledu velmi dobrý článek. Autor má co říci.