The Cum-ex Files jako nový skandál s daňovými úniky
Akciové obchody označované jako cum-ex podle médií připravily evropské země v čele s Německem minimálně o 55,2 miliardy eur (přes 1,4 bilionu Kč). To je výrazně více, než se dosud předpokládalo. Informuje o tom dnes agentura DPA, která se odvolává na vyšetřování mediální organizace Correctiv, na kterém se podílela i další média, například list Die Zeit.
Při transakcích cum-ex si účastníci v době rozhodné pro výplatu dividendy mezi sebou rychle vyměňují akcie s nárokem a bez nároku na dividendu, takže finanční úřady ztrácejí přehled ohledně jejich vlastnictví. To následně umožňuje získat od finančních úřadů několikanásobnou refundaci daně z kapitálového příjmu.
V samotném Německu podle daňového experta Christopha Spengela přišly daňové úřady v letech 2001 až 2016 v důsledku transakcí cum-ex nejméně o 31,8 miliardy eur. Kromě Německa tyto transakce údajně poškodily také minimálně dalších deset evropských zemí, a to Francii, Španělsko, Itálii, Nizozemsko, Dánsko, Belgii, Rakousko, Finsko, Norsko a Švýcarsko. “Jde o největší daňovou krádež v historii Evropy,” uvedl Spengel.
The Cum-ex Files jako nový skandál s daňovými úniky
25.10.2018
Mezinárodní skupina investigativních novinářů, sdružujících se pod názvem CORRECTIV, spustila minulý týden stránky, na kterých je popsán další skandál s daňovými úniky. Jak se ukazuje, je to pravděpodobně jeden z největších skandálů svého druhu (hlavně pak z hlediska objemu prostředků, o které byly jednotlivé státy ochuzeny).
Tzv. cum-ex podvody (případně jejich varianty) probíhají pravděpodobně po celé Evropě, nejvýznamnějším místem však bylo Německo. V Německu měl tento skandál poměrně výraznou odezvu a německé úřady nejenže prošetřují možné úniky, ale přijaly už v minulých letech opatření, která by těmto operacím měla zabránit. I přesto však investoři nabízí nadále možnost těchto investic, které stojí na vratkách nezaplacených srážkových daní z dividend.
Dvojice novinářů v utajení kontaktovala jednoho předního zprostředkovatele těchto investic s cílem získat nabídku investičních možností a zjistit, jakým způsobem dnes tyto podvody fungují. Na základě zjištěných informací mezi nejprofitabilnější země dnes patří pravděpodobně Francie a Itálie, ale třeba i Česká republika (viz obrázek). Naopak v Německu a Dánsku, kde byly dosud odhaleny největší úniky, je dnes možné páchat podobné operace jen velmi omezeně.
Celý mechanismus využívá možnosti vrácení srážkové daně z dividendy. Při výplatě dividendy je z ní totiž ihned sražená daň, ale zároveň příjem z dividendy je i předmětem daně z příjmů, proto, aby nedošlo ke dvojímu zdanění, finanční úřady vrací sraženou daň. V určitých případech však našli investoři možnost, jak obdržet sraženou daň od finančního úřadu dvakrát, aniž by byla dvakrát odvedena.
Cum-ex podvod probíhá následujícím způsobem. Obchodník koupí akcie (cum) v den či těsně před datem výplaty dividend, ale s tím, že doručení akcií (ex) je až za několik dní (po výplatě). Následně se akcie prodají zpátky (případně přeprodají dále skrze třetí osoby). Tyto operace se provádějící specifickým způsobem a velmi rychle, a díky tomu umožní oběma subjektům požádat o vratku srážkové daně z dividendy, ačkoliv tato daň byla zaplacena pouze jednou. Tato daň se platí (a nárokuje) v daňovém domicilu společnosti, jejíž akcie jsou obchodovány (tedy v domicilu společnosti, která dividendy vyplácí). Investoři se však mohou pohybovat po celém světě. To umožňuje aktérům provádět tyto operace mezinárodně a ve velkém. Banky poskytují daňová potvrzení jednotlivým obchodníkům, kteří pak na jejich základě nárokují (úspěšně) srážkovou daň. Tímto způsobem se provádějí i další variace cum-ex podvodů, jako je třeba tzv. cum-cum podvod (ten právě probíhá přeshraničně).
Tento typ daňového úniku vznikl pravděpodobně náhodou, když jeden takový investor provedl podobnou operaci a následně dostal vratku daně, aniž by v tu dobu akcie vlastnil. Původně chtěl peníze vrátit, nicméně odborníci provedli právní rozbor a zjistili, že to protizákonné není a může si je nechat. Vychází se zde z myšlenky, že taková operace není zákonem vůbec pokryta, a není tedy zakázána. A co není zákonem výslovně zakázáno, to je povoleno.
Na základě toho začaly vznikat organizované skupiny finančních investorů, investičních fondů a bank, ale také právníků a daňových poradců (a dalších), které těchto mezer využívali a připravovali státní pokladny o miliardy EUR. Odhady těchto úniků jsou naprosto bezprecedentní a enormní. Navíc byly (a jsou) tyto mechanismy stále vylepšovány. Jeden z nejagresivnějších a nejznámějších „investorů“, který tyto úniky prováděl, si k tomu dokonce koupil banku, aby měl celý cum-ex řetězec pod kontrolou (hlavně tedy vydávání potvrzení o zaplacené srážkové dani). Ve výsledku se tedy akcie točily pořád dokola, banka vydávala potvrzení a stát vracel nezaplacenou daň. K provedení takového obchodu však není ani potřeba akcie fyzicky kupovat. Finančníci si akcie mezi sebou půjčují (institut stock lending and borrowing), a poté navzájem vrací. Celá akce je tedy pouze na papíře a profit z těchto investic je nejenže obrovský, ale zároveň i „bezrizikový“, jelikož státní pokladna je obrazně řečeno nevysychající zdroj peněz. Ve výsledku jsou tedy tyto investice krátkodobé a extrémně výnosné.
Otázka, zda je tento typ operací opravdu legální, není vůbec jednoduchá. Když Německo na tento typ operací přišlo, tak v roce 2011 přijalo první legislativní opatření k zabránění těmto podvodům. Další pak přišlo v roce 2016, nicméně pravděpodobně pořád existují způsoby, jak tyto zákony obejít, což dokazuje i infiltrace novinářů z cum-ex files. Prokazování úmyslné participace na podvodu či falšování daňových dokumentací je extrémně náročné, mnoho aktérů se možná ani nelegálního jednání nedopustilo.
Morální či etický aspekt je zde však naprosto jasný. Insider, kterého investigativní novináři zpovídali, vyprávěl o tom, že si tohoto aspektu byli všichni účastníci naprosto vědomi. Zaznívaly i věty, že kdokoliv by měl problém s tím, že jejich jednání povede třeba k nižšímu počtu školek postavených v Německu, měl by opustit místnost. Nikdo to však neudělal. Spousta investorů si také zakládala na co nejvyšší diskrétnosti, právě proto, aby náhodou nemohli být s takovou operací spojeni. Zapojeno bylo totiž spousta předních a známých podniků či byznysmenů, kteří nechtěli přijít o svoji reputaci. Proto také většina z toho mála investorů, kteří z těchto obchodů vycouvali, tak udělali v obavě o svoji reputaci, ne kvůli morálním nebo etickým důvodům.
Morální a etický aspekt koneckonců měl možná i podíl na odhalení těchto praktik. Investigativní novináři obdrželi flash disky s inkriminovanými materiály a na sestavování celého příběhu spolupracovali s Insiderem, který pocházel přímo ze špiček těchto organizovaných struktur. Tento Insider spolupracuje s německou prokuraturou na rozklíčování cum-ex podvodů, včetně celého pozadí. Odhaluje totiž i motivaci a zákulisí, které tuto skupinu lidí charakterizuje. Podle jeho slov už nejde jen o peníze, ale o co nejvyšší úniky dokazující schopnosti a zvyšující reputaci. Tato chamtivost měla také bezesporu svůj podíl na zveřejnění této kauzy.
Novináři však ještě zdůrazňují politický problém, který spočívá v tom, že například státy, které již tyto daňové úniky před léty objevily a již některá legislativní opatření třeba přijaly, neudělaly z tohoto tématu prioritu. Vlastně se tím nejspíš na mezinárodní úrovni nijak zvlášť nezaobíraly, navzdory tomu (nebo možná proto), jak rozsáhlá síť je kolem těchto úniků vytvořena. Nezbytné je tedy zvýšit komunikaci mezi jednotlivými státy (a jejich daňovými autoritami).
Tímto tématem se bude zabývat také Evropský parlament v rámci výboru TAX3. Zatím tato odhalení nebudí tak vášnivé reakce, jako byl únik tzv. Paradise Papers nebo Luxembourg Leaks, ale je pravděpodobné, že pokud se podaří tuto kauzu rozklíčovat, stane se z ní vysoce sledovaný a senzační skandál, jelikož na rozdíl od ostatních případů, zde dochází přímo k čerpání obrovských finančních prostředků z jednotlivých státních kas.Autor článku : Jakub Klíma, stážista v kanceláři Luďka Niedermayera
Evropský parlament přijal usnesení ke kauze „Cum-ex“
http://www.petrjezek.eu/novinka/cz/676/evropsky-parlament-prijal-usneseni-ke-kauze-%E2%80%9Ecum-ex%E2%80%9C/
http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+MOTION+P8-RC-2018-0551+0+DOC+XML+V0//CS
Tak to je taky dobrý… finančníci, obchodníci, investoři… a přitom to jsou obyčejní šizuňkové, normální mafiáni. Zákony stojí z starou belu, ať je to jak chce, tyhle skulinky v zákonech, nebo když to není vyloženě zakázáno, tak se krást může, tak tohle těm predátorům jenom nahrává a pokud nebude nástroj na jejich potrestání, tak to budou dělat pořád.
Prý prestiž… pchá.
Ahojky Janinno,..Vy dva jste se zase rozjeli 😉
Buzení! Už nestačí minuta ticha za ty, které zabíjejí teroristé!
Řím 15. prosince 2018 (HSP / Foto: ANSA)
Den po nedělním teroristickém útoku ve Štrasburku na vánočních trzích vystoupil v Evropském parlamentu poslanec za italskou politickou stranu Liga Angelo Cioccy s prohlášením, že Evropská unie zavírá oči před skutečností, že ani ona ani Francie nevědí ochránit své občany, jejichž životy hasn v rukou islámských extremistů
Na protest si oblékl žlutou vestu a oznámil, že se rozhodl opustit parlament, který v této situaci zůstává nečinný a vrací se do Itálie.
Než opustil jednací sál, Angelo Cocca žádal vyvodit odpovědnost za smrt nevinných lidí a vyzval také prezidenta Macron, aby přišel vysvětlit, jak je možné, že sledovaný terorista může nerušeně zabíjet bezbranných lidí v centru města.
Na závěr vyzval všechny, aby se konečně probudili.
https://www.facebook.com/hricalubos1/videos/2245546875769622/
Ahoj:)) ufff, už jsem si myslela, že se nekamarádíš, že nás máš dost? a ty si “dálkový pozorovatel”:))
Chi, chi….Nerozjeli:)), musím se ti požalovat, to scipio si začal, furt mě zlobí? Ne a ne, aby vylezl z toho svého kokonu.:)
Italové koukám začínají v EP vystrkovat růžky, je vidět, že mají v Salvinim oporu. Jenže s tím začali ne za pět dvanáct, ale s křížkem po funuse. Oni, aby vyvodili nějakou odpovědnost? To určitě, maximálně projeví falešnou účast a semknou se.
Ne ne, jim už není pomoci, mají jich tam už moc. Tam se bude teror už jenom stupňovat.
S tím teroristou mi to připadá jako když nás pěkně houpou, střílel, obklíčili ho, kliďánko si v obklíčení chytne taxi, údajně už utekl, pak je skoro doma, … a zlatý hřeb… opět nemají koho vyšetřovat, když ho zastřelili.
To video mi nefunguje.
zrovna píšu taky jeden příspěvek o EU.
To video ti nefunguje protože je to na fejbooku. Dal jsem ti jen vpravo do toho bočního panelu.
Tohle je také dobré https://slobodnyvyber.sk/manipulacia-google-v-priamom-prenose/
No jo, to už si mi vlastně jednou říkal (možná i víckrát) že z něj mi to nejde. Neuvědomím si to.
Pořád piluješ:)) já bych si toho videa zase nevšimla.
S tím googlem je to fakt síla, ať žije cenzura. Kam se hrabou komunisti… žabaři.
A bude hůř, pokud se osazenstvo v EP po volbách nezmění. Protlačí to, aby veškerá kritika migrace a teroristů v EU byla trestná.
Taky se mi líbilo, už nevím kde jsem to četla, jak na našich webech začínají úřadovat elfové – si říkají. Bojovníci s dezinformacemi, bože kam až tohle zajde.
Jestli tam polezou tací, jak se tam od nás tlačí ,tak jsou to jen starý koleje.
Zaslechla jsem, že Štětina už kandidovat nebude… ale ona Topka určitě ze svého středu někoho vygeneruje, ani jim to nedá žádnou práci, protože tam jsou všichni holomkové. Jeden lepší než druhý.
Odchází, asi aby ji uplně nepotopil;)
koukám na wester…včera někdo v Paříži četl tvůj článek o Slovanech
Tak koukej:)) a kterej?
Jeremijáš (Jeremiah Johnson)
Tak ten neznám:) v tomhle mám veliké mezery, znám jenom starozákonního proroka Jeremiáše:)) ale o něm to určitě není?
Dobrou kluci.
S R.Redfordem, on není typ pro westernovky a tehle romantický, A “Zaříkávače koní ” jsi viděla?
No, on hlavně tuší, že TOP asi neprojde do EP, tak kouká, za koho jinýho by se tam zase procpal, aby měl plat europarazita.
Nemůžu pořád strašit u počítadla, Denně musím naštípat, abych měl co cpát do kamen, uklízím, sem tam vařím, sem tam dojedu na nákup. Mám na starosti 88 letou mámu, která chodí jen s fr. holemi, sem tam něco uvaří, ale moc toho nestíhá, takže fakt to není, že bych byl v kokonu a nechtěl se s lidmi bavit. Holt to je ten opravdový život.
Ale scipio, takhle jsem ten kokon vůbec nemyslela přeci. Bylo to v souvislosti s tvou zacykleností u sovětských umělců a tyrana. Myslela jsem, že je to zřejmé, budu se muset vyjadřovat konkrétněji. Nikdy by mě ani ve snu nenapadlo tě kritizovat nebo ti vyčítat frekvenci u počítače. To mě mrzí, žes to takhle pochopil.
No, já toho Richtera znal osobně. Byl jsem shodou náhod u toho, když se trochu rozpovídal. Najdi si knihu o něm, vyšla v Supraphonu.
Vím, už ses o tom zmiňoval. Víš, já mám u těchto vyjádřeních rozsvícenou kontrolku. Po bitvě je každý generál.
já s ním nemluvila, ale pořád je tu ta otázka.. nemusel tam žít.
To máš jako s naším božským Kájou, taky mohl kdykoliv zůstat venku, vrátit se a plivat jak bylo všechno fuj.,, jak byl pronásledovaný, jak se měl špatně, nic nesměl, atd… vždyť ta vyjádření určitě znáš, jsou jak přes kopírák.
Taky to neudělal. Nežilo se mu pod komunistickým jhem asi tak špatně. A co u něj oceňuji, že si plivance odpouští i dnes.
Nebudu si tu knihu hledat, až tolik mě to zase nezajímá, jenom letem světem. Už jsem ti k němu napsala toho dost, a na jednom vyjádření – i když fenoména ve svém oboru – nelze stavět celkovou mozaiku té doby. Prostě nelze, tomu se říká zaujatost, výseč, jeden kamínek, který vůbec nemusí zapadat do celkové mozaiky.
Scipio, už jsem se k tomu nechtěla vracet, ale teď se mi to ještě rozleželo v hlavě. Víš o tom, že si vlastně protiřečíš?
Píšeš, že Stalin rozdával vyznamenání jenom za “úderky” … jako za “Opravdového člověka, dostali Stalinovu cenu a prémii”.
Dobře…. za jakou “úderku” tedy v roce 1950 dostal Richter? On ji dostal, že si ji zasloužil. A tak to bylo se všemi vyznamenáními od Stalina. On velice pečlivě zvažoval kdo bude nosit plaketu s jeho jménem. Cena nebyla udělena na základě zásluh, ale za konkrétní práci a úspěchy. Vzhledem k tomu, že byla koncipována jako materiální pobídka, byla udělena hlavně lidem ve středním věku nebo dokonce mladým lidem.
A Stalinova cena za literaturu a umění byla založena na počátku čtyřicátých let. Po celou dobu své existence dostalo ocenění 1 706 lidí a na platby bylo vynaloženo 57,7 milionů rublů….. jenom v této kategorii. A jednu perličku ti řeknu, o které dnes málokdo ví…. víš, že většinu těchto odměn šlo od Stalina? ne ze státní kasy, ale z peněz, které obdržel za vydání publikací a část jeho platu, dával do tohoto fondu.
Jo a víš proč si ho vážím? že se nebál a hrál i v obléhaném Leningradu, ale za to medaili nedostal a měl, dostal ji až v roce 1950 za koncertní činnost.