Nová hedvábná stezka aneb jak Čína za dvě desetiletí ekonomicky ovládla svět
Podívejte se na obrázek níže a na rozdíl mezi lety 2000 a 2020. Podívejte se, jak Čína ekonomicky vytlačila USA jako nejsilnějšího obchodního partnera? No, to vysvětluje nervozitu, nebo spíše paniku na americké straně a proč chce Bidenova administrativa zastavit Čínu víc než cokoli jiného na světě. A nevybírá si prostředky.
Státy, jejichž největším obchodním partnerem je Čína (červeně) nebo USA (modře).
Srovnání let 2000 a 2020.
Euroasijská aliance – Rusko, Čína, Írán – byla Brzezinského největší noční můrou.
Mělo by se udělat cokoli a cokoli, aby se jí zabránilo.
Impérium zjevně selhalo.
Zástupná válka USA a NATO na Ukrajině je válkou nejen proti Rusku, ale také proti Německu a Číně.
Straussovi neokonští psychopati se obávají, že Německo bude následovat Bismarcka a uzavře spojenectví s Ruskem a Čínou.
K tomu může dojít v blízké budoucnosti. NATO se samozřejmě rozpadne.
Pepe Escobar: sítě
THE NEW SILK ROADS IN EFFECT
— Pepe Escobar (@RealPepeEscobar) August 18, 2023
Nations whose largest trading partner is China (red) or the US (blue).
Comparison between 2000 and 2020.
An Eurasia alliance – Russia, China, Iran – was Brzezinski’s ultimate nightmare.
Anything and everything should be done to prevent it.… pic.twitter.com/Lci2RTxm9y
pod čarou:
Americká neúspěšná technologická válka proti Číně
19. srpna 2023
Poslední dvě americké administrativy (Trumpova a Bidenova) se pokusily zastavit hospodářský vzestup Číny prostřednictvím stále složitějšího mechanismu celních bariér, zákazu vstupu čínských technologických společností na americký trh, zákazu vývozu špičkových technologií do Číny a zákazu výroby polovodičů. export (čipové) technologie. Tato technologická válka však Američany zcela selhala.
Podívejme se na některé podrobnosti o této válce. V roce 2018 začaly USA dělat problémy čínské technologické společnosti ZTE pod záminkou, že ta obchoduje s Íránem. V té době se čínské čipové společnosti nemohly bránit a ZTE nakonec souhlasilo s americkými podmínkami, přijalo trest a dokonce i americký obchodní hlídač. To byl důvod, proč Čína zahájila vlastní vývoj čipů.
V roce 2019 začali Američané dělat Huawei potíže, zatkli Meng Wanzhou, zakázali dodávky čipů Huawei a přerušili obchodní vazby mezi Huawei a mnoha americkými společnostmi, jako je Google jako poskytovatel operačního systému Android. Huawei, který byl tehdy smartphone číslo 1 na světě, zcela ztratil svůj podíl na trhu, ale dokázal si udržet byznys s komunikačními sítěmi 5G. Kromě toho pokračovala v expanzi do dalších oblastí, jako jsou elektromobily a počítače. Huawei vyvinul mnoho alternativ k americkým produktům, jako jsou ERP, EDA a OS Harmony. Letos Huawei oznámil, že vyvinul vlastní čipy a vrací se s 5G telefonem.
Po Huawei všechny čínské společnosti zpanikařily kvůli čipům, protože si uvědomily, že důvodem zastavení ZTE a Huawei nebyl Írán nebo možnost technologické špionáže, ale Čína. Čínské společnosti začaly zběsile hromadit a nakupovat co nejvíce čipů, což vedlo k narušení globálního dodavatelského řetězce čipů. V roce 2021 Američané s překvapením zjistili, že s nedostatkem čipů se potýkají i americké společnosti.
USA také zpanikařily poté, co zjistily, že 90 % čipů vyrobených na Tchaj-wanu nebo v Jižní Koreji bylo v dosahu čínských raket. Pokud by se Čína rozhodla zaútočit na Tchaj-wan, Američané by také přišli o své zásoby žetonů. Američané tedy začali zběsile tlačit na Tchaj-wan a Jižní Koreu, aby založily továrny na výrobu čipů v USA, zavedli Chip Act a dotovali výrobu čipů desítkami miliard dolarů.
Věci však nejdou podle plánu. V posledních čtyřech desetiletích USA zanedbávaly vzdělávání v oblasti technických profesí, a tak je dnes nedostatek inženýrů a techniků pro zahájení domácí výroby čipů. Poslední zprávou je, že americká továrna TSMC byla přesunuta z roku 2024 na rok 2025.
První čínský pokrok přišel na poli čipů pro ukládání dat, dříve monopolizovaných korejskými společnostmi. V roce 2022 Čína zahájila masovou výrobu úložných čipů a čínský dovoz korejských čipů prudce klesl, zatímco tržby a zisky čínských čipových společností rostou.
Poté, co si USA všimly pokroku Číny ve skladovacích čipech, představily USA spolu s Japonskem a Nizozemskem plán na přerušení dodávek zařízení na výrobu čipů do Číny. Ale už bylo pozdě, čínský čipový průmysl dnes není to, co byl v roce 2018. Budoucnost čínských čipů jde tímto směrem: Čínská DUV litografie (pro výrobu více než 7 nm čipů) se objevila na trhu letos a Mobilní telefony Huawei 5G se vrací s těmito čipy ve druhé polovině tohoto roku. Čína v roce 2024 převezme i podíl USA na poli GPE čipů. V roce 2025 se očekává, že se objeví čínská EUV litografie (pro výrobu 2 nm čipů a méně). Čínská čipová soběstačnost bude v příštích 3-4 letech nadále růst a přesáhne 50 %, v tomto okamžiku se americké trvání na čipové válce proti Číně stane bezpředmětným.
Největší obětí americké čipové války je jihokorejský čipový průmysl a další bude tchajwanský v čele s TSMC. Ani budoucnost amerických čipů není světlá. Vysoké náklady, nedostatek technického personálu a nízká efektivita a problematické odbory budou vždy doprovázet americký čipový průmysl, čímž se stane méně konkurenceschopným. Kdo by si koupil o 50 % dražší americké chipsy?
Ale americká strategie zastavit Čínu technologicky selhala nejen na poli čipů, ale ve všech oblastech. Navíc to vedlo ke čtyřem zvráceným, zcela nechtěným efektům. První je, že USA donutily Čínu urychlit vlastní technologický rozvoj.
Za druhé, čínský vývoz technologických produktů do USA se skutečně snížil, ale Čína tyto produkty přesměrovala na americký trh přes třetí země (z Indie a Vietnamu do Mexika), a vyhnula se tak americkým bariérám.
Za třetí, USA tím uvrhly tyto třetí země do čínského objetí nebo do čínských dodavatelských řetězců. Tyto třetí země se nyní staly závislými na čínských investicích a objednávkách, a pokud se někdy budou muset rozhodovat mezi USA a Čínou, pravděpodobně si vyberou Čínu, která je industrializovala a „dává jim chleba“.
A za čtvrté, s ekonomickou integrací třetích zemí s Čínou přichází geopolitická integrace. Čína si tím rozšiřuje okruh svých spojenců a svou geopolitickou moc, což se v neposlední řadě odráží na nárůstu významu uskupení BRICS+ a počtu nových žádostí o členství (23 zemí).
Takže pro USA tato strategie zastavení Číny technologicky a ekonomicky žalostně selhala, což urychlilo geopolitický úpadek USA. Americká čínská strategie byla střelou do kolen.
https://1url.cz/UuwHW
Před několika týdny jedno Ukrosaranče vraždilo nožem v Brně, pak v Plzni a Praze dvě další Ukrosarančata zbila a znásilnila dvě české ženy, z nichž jednou byla patnáctiletá slečna, tak, že budou mít doživotní následky. Policie tyhle ukrajinské stvůry dopadla, za což jí patří dík, ale jak na reagovalo Rakušanovo MV ? Tak, že se snažilo všemožně zakrýt a utajit, že šlo o Ukrosarančata. V takovém státě žijeme, přátelé.
Platíme plno všelijakejch výzkumáků a užitek z nich nemáme žádnej. Mohli by ,,vyzkoumat” nějaké čipy a Čezko by mohlo taky postavit továrnu na čipy. To by byl vejvar a důchodcům by se mohlo přidat. A nejenom důchodcům ale i mladým rodinám.
nie je to také jednoduché, na to treba vyrobiť (vypestovať) monokryštál zo superčistého kremíku, ten sa nareže na tenulilinké plátky a do tých sa vypaľujú čipy litografickým zariadením. Tie litografické stroje vyrába jediná firma – ASML z Holandska. K tomu ASML firma potrebuje optiku od nemeckej firmy Carl Zeiss. Treba k tomu superčisté prostredie a obrovské množstvo superčistej vody. Ešte k tom u treba blueprinty – projekty, ako majú byť miliardy malilinkatých tranzistoríkov naskladené tak aby to fungovalo.
(na tie má monopol Intel, AMD a Nvidia z hnUSAkova). V Československu sa vývojom čipov jeden výskumák v Brne zapodieval a mal vlastné zariadenie na vypaľovanie čipov a pracoval na jeho zdokonalení. Pred 35 rokmi obsahovali čipy oveľa menej tranzistorov a boli oveľa väčšie než dnešné, Tesla Rožňov a Piešťany vyrábali kópie čipov Intel. Tých 35 rokov sa už nedá len dohnať, na to treba obrovské množstvo investícií, vzdelaných a šikovných inžinierov a technikov. Pre mňa ako pre starú ženskú je to španielska dedina, ale videla som jedno super video na youtube, kde to bolo po lopate vysvetlené, takže píšem, čo som si z toho zapamätala.
Jak Čína, tak Indie, tak i Rusko již před dobou začaly výzkum výroby svých vlastních čipů. Maximálně do pěti let všichni dokáží vyrábět vlastní čipy nejmodernějších technologíí. Je to otázka času.
Rusi (a možno aj India) samozrejme dokážu vyrábať vlastné čipy aj polovodiče, ale zaostávajú za svetovou špičkou min 10 rokov. Najväčší problém sú tie litografické stroje.
Okrem tej firmy ASML ich ešte vyrábajú aj Nikon a Canon, ale do Ruska ich kvôli sankciám nedodajú. A vyvíjať vlastný stroj od piky nie je záležitosť jedného roka.
ale je pravda, že do mnohých vecí vôbec nie sú potrebné tie úplne najmodernejšie čipy
Právě proto všechno. V Rusku vytváří vlůastní přístroje a možná to bude dříve, než si kdo myslí. Je třeba si uvědomit, že když zvládnete nějakou úroveň výroby hustoty čipů na desce, pak máte předpoklad na to, aby jste se hned dostala na polovinu této hodnoty. Protože zde rozhodují především masky, které vytvářejí hustší síť.
Ale jestliže někdo dokáže vyrábět aspoň něco, pak je otázkou času, pokud se věnuje výzkumu, že dokáže jít dál. Např. Číňané již postoupili dost daleko, sice ne na mobily a PC, ale je to zcela z jejich produkce! Teď si nevzpomenu na tu přesnou hodnotu, ale přiblížili se podstatně ke svému cíli. A navíc – Čína má několik společností, kterré se tím zabývají a do dalšího vývoje vložila cca 10x více než celý Západ …
Stále se dnes Čína ještě podceňuje, co si budeme povídat, ale uvědomte si, že rozhodujícím faktorem je jen to, jakou kvalitu si zadá zákazník. Když bude levné zboží, pak samo levné součástky, jestli chcete kvalitu, pak ji dostanete, ale bude to stát mnohem více. Ale zase.
Jestli Čína využije a prodá obrovské série, pak např. předpokládaná cena USA výroby je již dnes odhadována na 30-40% dráže než z Thajwanu.
To znamená jedno – USA nemohou konkurovat na světovém trhu a budou si to vyrábět pro “sebe”. Protože vy potřebujete především odbyt a kvalifikovanou pracovní sílu. A tu Západ prostě prohrává. Již jen inkluzivním zvráceným procesem dnešních škol všech druhů. Ale v Číně musíte, jako příklad, aby jste postoupila na Vysokou školu, která má jméno, tak musíte se opravdu hodně snažit. Konkurence je tam velká. Má to svoje výhody i nevýhody, ale každopádně je pravděpúodobnost skutečně kvalitních absoloventů mnohem vyšší. Mimochodem posledních cca 10-15 ket výrazně klesá počet zahraničních studentů v USA, které si dříve takové, pokud jejich specializaci potřebovali, tak si je nechávaly u sebe a to výrazně upadlo.
Takže jestli bych si na někoho měl vsadit, tak bych sázel na Čínu, Rusko a Indii, přesně v tomto pořadí s tím, že jedině Rusko je nepředvídatelné a může udělat velký skok. Sázel bych na něj jako na černého koně, který musí.
Aby nedošlo k nedorozumění. Západ se snaží v elitních školách o “normální” výuku, ale dosavadní absoloventi – především politici – ukázali, že tam ta degradace nastoupila již dávno.
Ještě dodám, že jak Rusko, tak i Čína mají první kroky za sebou. Takže oni nejdou od nuly.
Odborník hledá spoustu důvodů proč to nejde.A přijde laik,který ty důvody nezná a udělá to.
ČVUT FEL? 🙂
Před převratem 89 v Brně bylo VUT FE. Myslím, že ČVUT FEL bylo v Praze, nebo se do Brna dostalo až po převratu.
Na ty křemíkové destičky má víceméně monopol Rusko.
Ta doba, kdyby to lidé v Česku zvládli je dávno pryč. Lidé, kteří dostali odpovídající vzdělání před rokem 89 míří do důchodu…
Pořád jsou tady lidi a firmy, co by mohly působit jako inkubátory pro rozvíjení hromadnýho špičkovýho průmyslu. V Precioze a jejích následnících by pořád mohli vyvíjet špičkový materiály pro laserový průmysl, křemíkový a čipový jistě taky. Jenže to sabotuje západní kapitál, ten zobe jen co se mu hodí. Vydírají, zastrašují, kradou a nutí k prodejům patentů pod cenou. Jsme kolonie západních zločinců. Mudrování o výrobně čipů s tím nic nezmůže. Musí se změnit celej ekonomickej a politickej systém.
I na Rusko to melo stejny efekt. Donutilo ho spolupracovat s Cinou a byt sobestacny ve vyrobe technologicky narocnych veci. Ty ucinky uvidime brzy.
Impérium neselhalo , impéria jsou strukturně i bezstrukturně záměrně likvidována .
Místo hnUSA a anglistánu , mají vyrůst na mrtvolách odepsaných globálních center řízení , centra nová . Čína a Írán .
Ale pořád zde vadí Rusko , se svojí vlastní koncepcí , která má za cíl , jednou provždy odstranit z povrchu planety hnisající vřed , zvaný davoelitární systém . Žádné elity , žádné školy pro děti elit , žádné parazitování na většině . Informace a příležitosti pro všechny , kteří něco dovedou a nemají tak potřebu parazitovat .
👍 👍 👍 👍
Súhlasím! Práve preto sa obávam, že nakoniec Rusko bude zas a znova “odrbané” a aj my ostatní Slovania…!
Nesouhlasím. Dnes jde o to, jak se bude dále svět vyvíjet. A jakákoliv odchylka od monopolního “vládce světových prstenů moci” je prohra globalistů. Jakéhokoliv druhu ze Západu.
Podle mne si totiž neuvědomili, že takořka ideální globalizovaný svět měli kolem roku 2010. Jenže ani tady se nezastavili a chtějí ještě více moci.
A nevěřím tomu, vzhledem k tomu, že všichni dosavadní globalisté jsou ze “Západu”, že by se chtěli podělit o moc, či ji předat Číně či dokonce Íránu, protože by neměli žádné – vůbec žádné – páky na řízení procesů.
Nebo se pletu a Rotšildi, Rokefeleři a jiní už přecházejí na asijský genofond?
Proto osobně říkám, ať se to komu líbí či ne, že dojde ke kompletní FYZICKÉ výměně elit, to ale zase neznamená, že je budou věšet, či střílet. Prostě se z nich stanou zchudlí Králíčkové … A proč? Protože žádné peníze nic neznamenají, když si za ně nemůžete nic pořídit. Proto stádium vývoje Západu, či jestli chcete kapitalismu, které je pod přímým vlivem finančníků musí krachnout, tak či onak.
A zase ta výměna neznamená změnu podstaty záležitostí. Ale nedojde k ryze finančnímu ovládnutí planety, protože rozhodují reálné výrobky a zdroje.
I Rotšildi i Rockefeleři , jsou jen používané nástroje . Sice už jsou na vyšším stupni řízení , ale zdaleka nejsou GP, ale mají smůlu . Ten odpis starých globálních center řízení , bude pro ně znamenat pád .
Jejich síla plyne ze čtvrté priority řízení – financí . Jakmile je blok BRICS odřízne od svého finančního systému , tak ty jejich nafouknutá čísla padnou prudce dolů a přivodí pád jejich impériu . Ten , kdo umí jen parazitovat , ten nemá budoucnost .
Národnost může fungovat v různých patrech davoelitární pyramidy . Ale se špičkou pyramidy , GP , nemá nic společného .
Zajímalo by mě, jestli někdy admin opraví tu chybu v opravách komentářů. Nelze opravovat komentáře. Háže to chybnou hlášku o rychlosti vkládání. Děkuji za pochopení.
Zkusím … …
Tohle funguje…
Aha, nyní vidím, že to “chvíli počkat” se poněkud nepřiměřeně prodloužilo…
(to tam je nyní na hodinu ?!)
V tom diskuzním pluginu je těžké dělat změny – on to vždycky hlavní admin jednou za čas aktualizuje a přemázne mi tam opravu, že tam třeba nemají být ty hvězdičky u komentářů, pokaždé to tam ustřihnu a za měsíc je to tam znova…
πα½
Ještě pokus…
No, asi jsem to nějak opravil, ale nevím přesně, proč se to rozbilo…
Ještě pokus…
Jde opravit…