blogpolitika

Jak USA deindustrializovaly Evropu.roli Evropy v této ekonomické (sebevražedné) vraždě

10. srpna 2023 Od jpdekonomika Komentář

Válka na Ukrajině – nebo přesněji reakce Západu na ni – způsobuje, že se Evropa děsivou rychlostí deindustrializuje. A co hůř, existuje dostatek důkazů, že z pohledu Ameriky to byl po celou dobu zamýšlený výsledek.

1/ Rusko-ukrajinský konflikt hluboce proměnil transatlantické vztahy, což vedlo k větší míře evropské „vazalizace“ (slovy nedávné zprávy @ecfr) vůči USA než kdy předtím.

2/ V geopolitických otázkách, jak jasně ukázala současná válka, Brusel nemá žádnou smysluplnou nezávislost na Washingtonu.

https://cdn.sanity.io/images/rqbxxjr2/production/00d15cf8886ea20dfe306e3c2d5b224a04c4d701-6000×4000.jpg?w=1200&h=630

How America Controls Europe Compact Magazine, radikální americký časopis https://compactmag.com/article/how-america-controls-europe

3/ V ekonomické sféře jsou relativní úpadek Evropy a rostoucí závislost na Americe – které samozřejmě předcházely ukrajinskému konfliktu, ale byly tím posledně jmenovaným masivně vyhroceny a urychleny – ještě evidentnější.

4/ V roce 2008 byla ekonomika Evropské unie o něco větší než americká; dnes je americká ekonomika v roce 2023 o jednu třetinu větší než ekonomika Evropské unie a Británie dohromady a o 50 % větší než ekonomika Evropské unie bez Spojeného království.

5/ Ekonomické bohatství EU a USA se již před ukrajinským konfliktem začalo značně rozcházet, a to z několika důvodů, v neposlední řadě kvůli sebevražedné úsporné politice Evropy po roce 2008. Pro přehled toho druhého se podívejte do mé knihy:

Bitva o Evropu Bitva o Evropu přibližuje historický význam současné krize eurozóny. Thomas Fazi tvrdí, že elity Evropské unie (EU) mají… https://www.plutobooks.com/9781783710232/the-battle-for-europe/

6/ Za poslední rok a půl však tento proces prošel dramatickým zrychlením. Na rozdíl od Ameriky utrpěla Evropa obrovskou ekonomickou ránu z konfliktu – přesněji řečeno z reakce Západu na ni (sankce/oddělení od ruského plynu).

7/ Tento drastický krok vedl k „masivnímu a historickému energetickému šoku“, jak uvedla OECD, umocněnému spekulacemi na účet velkých energetických společností, které ochromily průmysl i domácnosti.

8/ V loňském roce prudce rostoucí ceny energie a klesající poptávka způsobily, že desítky závodů v celé řadě energeticky náročných průmyslových odvětví – sklářském, ocelářském, hliníkovém, zinkovém, hnojivech, chemii – omezily nebo zastavily výrobu, což vedlo k hromadnému propouštění.

Energetická krize: evropský průmysl se vypíná S cenami energie na desetiletých maximech se evropské energeticky nejnáročnější společnosti začaly zavírat. Desítky závodů v nejrůznějším rozsahu… https://www.intellinews.com/energy-crisis-europe-s-industry-shutting-down-255913/

9/ V té době mnoho vědátorů tvrdilo, že tyto efekty budou krátkodobé – že v určitém okamžiku se ceny energií stabilizují a evropská ekonomika se znovu zvedne. No, velkoobchodní ceny plynu se skutečně nedávno stabilizovaly na mnohem nižší úrovni než před rokem – ale…

10/ … jsou stále zhruba trojnásobné, než byly před začátkem krize. Titíž učenci nyní začínají uznávat, že politická rozhodnutí za posledních 17 měsíců uvrhla Evropu do hlubší (ve skutečnosti strukturální) krize, než předpokládali.

11/ Nejnovější údaje ukazují, že průmyslová výroba se v celé Evropě nadále rychle zhoršuje v důsledku trvale vysokých cen energií, stagnující vnitřní (i celosvětové) poptávky a zpřísňujících se úvěrových podmínek.

Ekonomický bulletin číslo 4, 2023 https://www.ecb.europa.eu/pub/economic-bulletin/html/eb202304.en.html

12/ Podle nedávné zprávy Evropské centrální banky klesla poptávka po podnikových úvěrech ve druhém čtvrtletí letošního roku o 42 % po 38% poklesu v prvním čtvrtletí a klesla na historické minimum od začátku letošního roku. průzkum v roce 2003.

Průzkum bankovních úvěrů v eurozóně – druhé čtvrtletí roku 2023 https://www.ecb.europa.eu/stats/ecb_surveys/bank_lending_survey/html/ecb.blssurvey2023q2~6d340c8db6.en.html#toc9

13/ Velmi přísná měnová politika ECB – která nevykazuje žádné známky poklesu – k tomu jistě přispěla. V důsledku toho nyní MMF předpovídá, že eurozóna letos poroste o skromných 0,9 % – ve srovnání s odhadovaným tempem růstu pro USA ve výši 1,8 %.

14/ Ale i to se zdá optimistické, vezmeme-li v úvahu, že země, která v Evropě trpí nejvíce, je zároveň její největší a nejdůležitější ekonomikou: Německo. Podle MMF je to jediná země G7, která letos utrpí propad.

15/ Jako exportně orientovaná ekonomika soustředěná kolem energeticky náročných výrobních odvětví, jako je automobilový průmysl, a silně závislá na nákladové konkurenceschopnosti svého zboží, bylo Německo obzvláště tvrdě zasaženo energetickým tlakem.

16/ Německý establishment si ale tuto krizi z velké části přivodil sám. Před válkou Německo dostávalo více než 50 % svého plynu z Ruska (přes plynovod Nord Stream 1, který vede z ruského pobřeží poblíž Petrohradu do severovýchodního Německa).

17/ Německo bylo také v procesu zintenzivnění svých ekonomických vztahů s Ruskem. Před válkou Německo hodně investovalo do výstavby druhého plynovodu paralelního se stávajícím plynovodem, Nord Stream 2, který by zdvojnásobil roční kapacitu.

18/ Nord Stream 2 byl dokončen v roce 2021 a měl být uveden do provozu v roce 2022. Po ruské invazi na Ukrajinu však Německo obrátilo politiku o 180 stupňů a oznámilo, že se zcela odstaví od ruského plynu do roku 2024 .

https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-03-25/germany-targets-end-to-russian-gas-imports-by-middle-of-2024

19/ Otevření plynovodu Nord Stream 2 bylo zastaveno. Pokud jde o Nord Stream 1, byl vyřazen z provozu bombovým útokem – pravděpodobně dostal zelenou, ne-li přímo proveden, Washingtonem. Zde je dobrý přehled toho, co víme o útoku:

Pravda vyplouvá na povrch — Bournbrook Magazine Ve dnech a týdnech po útoku na Nord Stream byly novinové sloupky plné spekulací, že Rusko je vinno tajnou sabotážní operací, která zničila ropovody. Přesto… https://www.bournbrookmag.com/nord-stream-files-blog/the-truth-bubbles-to-the-surface

20/ Německo, stejně jako jiné evropské země, se snažilo získávat plyn odjinud, například nákupem více zemního plynu z Norska nebo Nizozemska nebo rozšířením své infrastruktury pro dovoz kapalného zemního plynu ze Spojených států a Kataru.

21/ Kombinace snížených toků plynu a vyšších cen energií – doplněná rozhodnutím Německa odstavit své poslední zbývající jaderné reaktory a zvýšením sazeb ECB – zasadila průmyslu země obrovskou ránu.

22/ Německý index výrobních a nákupních manažerů, ukazatel ekonomického zdraví, je od začátku roku 2022 ve volném pádu – tedy v recesi – a průmyslová výroba jako celek nadále stagnuje: . https://t.co/HeJ7eL2Y6w destatis.de/DE/Presse/Pres…


Produkce v květnu 2023: -0,2 % oproti předchozímu měsíci Podle předběžných informací Spolkového statistického úřadu (Destatis) byla reálná (očištěná) produkce ve zpracovatelském průmyslu v květnu 2023 oproti dubnu 2023 sezónně a kalendářně očištěna o … https: //www.destatis .de/DE/Presse/Press Releases/2023/07/PD23_268_421

23/ Není divu, že se stále více německých společností začíná poohlížet jinde ve snaze snížit své provozní náklady – především energii. Několik velkých německých společností napříč všemi sektory oznámilo plány na snížení počtu zaměstnanců v Německu a přesun jinam (USA a Čína).

24/ Podle The Economist téměř třetina německých středních firem uvažuje o přesunu výroby a pracovních míst do zahraničí; 1 ze 6 už to dělá.

Němečtí šéfové jsou v depresi a nespokojeni s vládou https://www.economist.com/business/2023/06/08/german-bosses-are-depressed

25/ To vše se odráží v šokujících číslech, která nedávno zveřejnil Institut der Deutschen Wirtschaft (@iw_koeln), německý ekonomický think-tank, která ukazují, že zahraniční investice v Německu téměř zkolabovaly.

Investice: Odliv peněz v Německu vyšší než kdy dříve – Německý ekonomický institut (IW) Podle nové studie Německého ekonomického institutu (IW) ještě nikdy společnosti nevytáhly z Německa tolik peněz jako v minulém roce. Čísla jsou alarmující: V nejhorším případě… https://www.iwkoeln.de/presse/pressemitteilungen/christian-rusche-geldabfluesse-in-deutschland-so-hoch-wie-nie.html

26/ Jak zpráva uvádí, toto všechno jsou jasné známky deindustrializace. Dokonce i mainstreamová média to nyní začínají vnímat…

Evropský ekonomický motor se zastavuje: Německo deindustrializuje Úpadek největší ekonomiky kontinentu vyvolá otřesy v již tak polarizovaném politickém prostředí EU. https://www.politico.eu/article/rust-belt-on-the-rhine-the-deindustrialization-of-germany/

27/ Zoufalý stav německé ekonomiky je předzvěstí ekonomické zkázy pro kontinent jako celek. Jak již bylo řečeno, němečtí a evropští lídři si za tuto situaci mohou z velké části sami. Nepochybně se podřídili strategii USA na Ukrajině…

28/ … rozhodl se oddělit se od ruské energie a dychtivě se připojit k americké proxy válce. To je o to udivující, že americké bohatství bylo nepřímo úměrné evropskému: v relativním…

29/ … řečeno, Amerika zesílila, zatímco Evropa zeslábla. Nejenže konflikt představoval příležitost pro Washington, aby znovu potvrdil svou vojenskou hegemonii nad Evropou prostřednictvím NATO…

Názor | NATO není to, co říká , že je Aliance se od svého počátku nikdy primárně nezabývala vojenskou silou. https://www.nytimes.com/2023/07/11/opinion/nato-summit-vilnius-europe.html

30/ … ale také učinil Evropu ekonomicky závislejší na Americe. Existuje důvod se domnívat, že z pohledu Washingtonu to byl po celou dobu zamýšlený výsledek.

Evropa obviňuje USA z profitování z války Představitelé EU útočí na Joea Bidena kvůli závratně vysokým cenám plynu, prodeji zbraní a obchodu, protože válka Vladimira Putina hrozí zničením západní jednoty. https://www.politico.eu/article/vladimir-putin-war-europe-ukraine-gas-inflation-reduction-act-ira-joe-biden-rift-west-eu-accuses-us-of-profiting- z války/

31/ Vražení klínu mezi Evropu (a zejména Německo) a Rusko, a tím zabránění vzestupu euroasijské geopolitické reality, bylo dlouho americkým geopolitickým imperativem.
.

Způsobila Amerika evropskou energetickou válku? Biden nechce jen oslabit Rusko https://unherd.com/2022/10/did-america-cause-europes-energy-war/

32/ Před válkou evropské země, a zejména Berlín, tento imperativ bezostyšně zpochybňovaly, což ztělesňovaly plynovody Nord Stream, proti kterým se Washington vždy vehementně stavěl.

Fakta o opozici USA vůči Nord Stream 2 – Ministerstvo zahraničí Spojených států Dne 20. prosince 2019 podepsal prezident Trump zákon o povolení k národní obraně (NDAA) pro fiskální rok 2020, včetně oddílu 7503(d), známého také jako Chrání Evropu. Zákon o energetické bezpečnosti (P… https://2017-2021.state.gov/fact-sheet-on-us-opposition-to-nord-stream-2/

33/ Zdá se, že údajná uniklá zpráva společnosti RAND Corporation (která popřela pravost dokumentu) potvrzuje, že evropská energetická krize nebyla nehoda, ale byla skutečně plánována Spojenými státy.

Šokující dokument: Jak USA plánovaly válku a energetickou krizi v Evropě Jako první odbytiště v Evropě může Nya Dagbladet zveřejnit zdánlivě tajné plány USA rozdrtit evropskou ekonomiku pomocí války na Ukrajině a vyvolané energetické krize. https://nyadagbladet.se/utrikes/shocking-document-how-the-us-planned-the-war-and-energy-crisis-in-europe/

34/ Bez ohledu na to, zda je dokument autentický, není pochyb o tom, že ekonomicky oslabený evropský kontinent z krátkodobého hlediska prospěje Americe, protože prosazuje širší politiku deglobalizace, která zahrnuje nejen oddělení od Číny…

34/

The Deglobalization We Need Compact Magazine, radikální americký časopis https://compactmag.com/article/the-deglobalization-we-need

35/ … ale přebudování výrobní kapacity země a zajištění soběstačnosti Spojených států v řadě strategických průmyslových odvětví. V tomto kontextu není Evropa strategickým spojencem, ale konkurentem a rivalem, na jehož udržení má Washington veškerý zájem.

36/ Jinými slovy, jsme svědky procesu vnitrozápadní ekonomické kanibalizace. Je těžké si představit, jak by oslabení důležitého strategického spojence mohlo být vnímáno jako vítězná dlouhodobá strategie, ale jde to.
stroj. překlad

Vir: Thomas Fazi , Twitter (X)

sdílet na

7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pavel z Moravy
12. 8. 2023 12:22
Ohodnotit příspěvek :
     

Nu, když je Evropa nakažena neoliberalismem, agendou LGBTQI a zeleným údělem a vedou ji tihle Aspeňáčtí mamlasi a národy tomu rozvratu pouze přihlíží, tak je zde hotovo. Proč bych se měl něčemu divit. Koukněme na naši společnost, musí vás jímat hrůza a děs. To co se zde nyní urodilo nemá asi v historii národa obdoby a že si již ten náš národ prožil své.

sizok
12. 8. 2023 15:46
Odpovědět  Pavel z Moravy

Zopakuji, s tím nejde nic dělat. 95% lidí je hloupých, dnes jsem se o tom znovu
přesvědčil, a naši pohlaváři jsou analními alpinisty, dostaneš bezvýchodnou situaci.

12. 8. 2023 19:14
Odpovědět  sizok

Nedá. Jen čekat na východní vichr, až to vymete.

Pavel K
12. 8. 2023 20:02

Souhlas.

Gales
12. 8. 2023 12:48
Ohodnotit příspěvek :
     

Ať sípnou naši Jidáši…

Jaris
12. 8. 2023 14:41
Odpovědět  Gales

Je treba tem jidasum pomoct. I ten biblicky se nakonec sam obesil.

PENNYS
12. 8. 2023 20:49
Ohodnotit příspěvek :
     

Největší válečný uspěch
“našich nových hrdinnych bratří ze zamoří.”
BEZ JEDINÉHO VÝSTŘELU BĚHEM 30 LET
ZA POMOCI PRORADNÝCH ZRÁDNÝCH POLITIKU
A HLAVNĚ COVIDU, usa HRDINNĚ ZVÝTĚZILO NAD CELOU EVROPOU.
DOUFÁM ,ŽE RUSKO S NIMA Z UKRAJINY VYBĚHNE TAK RYCHLE ,ŽE NEBUDOU STAČIT
ANI UTÍKAT!
VIVAT ROSSIA