Asijské země samy opustí systém SWIFT
Asijské centrální banky přijmou íránskou alternativu k SWIFT, protože dedolarizace se zrychluje.
Globální nástroje finančních a ekonomických trhů vytvořené Západem byly vytvořeny nejen proto, aby usnadnily fungování liberálního světového řádu, ale také proto, aby byly použity jako nátlakové páky. To bylo jasně vidět v procesu vydírání Ruska odpojením od systému mezibankovní finanční telekomunikace SWIFT.
Vynucené osvobození Ruské federace z této závislosti vlivem sankcí však ukázalo cestu dalším zemím, které, sice ještě nejsou pod sankcemi, ale kvůli své pozici, která se neshoduje s postojem Západu, se mohou kdykoli dostat do zorného pole represivního stroje Washingtonu.
Kromě toho vytvoření nezávislého alternativního systému by mělo být považováno za součást konceptu dedolarizace a deglobalizace, tedy opuštění západních systémů.
Generální tajemník Asijské clearingové unie (zahrnuje Bangladéš, Barmu, Indii, Írán, Nepál, Pákistán a Srí Lanku) Farhad Morsali uvedl, že íránský systém SEPAM nahradí SWIFT v obchodních transakcích v blízké budoucnosti, resp. příští měsíc. Dřívější způsob převodu plateb a finančních informací bude časem zcela opuštěn. 12. června o tom informoval íránský tisk.
Farhad Morsali poukázal na to, že íránský SEPAM byl přijat členy ACU jako interní systém finančních zpráv již dříve. Jinými slovy, byl ověřen v praxi, potvrdil spolehlivost v určitém prostředí.
Podle Morsaliho bude úplné nastavení otevřeného systému trvat šest měsíců, než bude platforma pro zasílání zpráv zcela dokončena. Mezitím by měli členové ACU po dohodě nahradit SWIFT za SEPAM, za což si Írán jako vlastník transakčního serveru bude účtovat poplatek.
Je zřejmé, že finanční aliance zemí, které se připojily k dohodě o řešení nerovnováhy v mezinárodních vyrovnáních, aniž by čekaly na sankce, sama opouští západní sféru.
Bývalý světový řád, finanční a politický, pokračuje ve hroucení, respektive probíhá jeho demontáž. To je ale pohyb do budoucnosti, který se hegemonovi starého světa nemusí líbit.
Například přání Indie stát se finančně nezávislou je pochopitelná. Dovozem obrovských objemů „zakázané“ ruské ropy se Dillí může kdykoli a v každém okamžiku stát objektem útoků Washingtonu. Přání asijských zemí po nezávislosti a snaha sázet na jistotu jsou proto zcela rozumné, přirozené a aktuální.
Krok ACU následuje po rostoucím sortimentu dalších de-dolarizačních iniciativ po celém světě.
Jak katalogizoval Pepe Escobar v The Cradle:
- Čína a francouzský Total obchodují s kapalným plynem v jüanech
- Rusko a Čína používají rubl nebo jüan pro více než 70 % svého obchodu
- Indie a Rusko obchodují s ropou v rupiích
- Brazilská Banco BBM se stává první latinskoamerickou bankou, která se připojila k čínské alternativě SWIFT – přeshraničnímu mezibankovnímu platebnímu systému (CIPS).
- 19 zemí žádá o vstup do BRICS, geopolitického soupeře G7, který původně zahrnoval Brazílii, Rusko, Indii, Čínu a Jižní Afriku.
Jak Escobar shrnul přechod, který mění svět:
“Hegemon, který lpí na toxickém koktejlu neoliberalismu, v důsledku sankční demence a rozšiřování hrozeb – krvácí zevnitř. De-dolarizace je nevyhnutelnou reakcí na kolaps systému. Není divu, že rusko-čínské strategické partnerství nevykazuje žádný úmysl rušit nepřítele, když je tak zaneprázdněn porážkou sebe sama.”
Mají pravdu, už dávno bylo zapotřebí klepnout je přes pařáty. Dobře jste se odkopali pitomci. Ale vy to potřebujete jako koza drbání. Ještě máte ale pitomce doma, kterým ničíte životy, takže jste ještě vysmátí. Když vidím tu evropskou sestavu, tak nevím zda plakat a nebo se z plna hrdla smát.
Republiku si rozvracet nenechame. Chceme klid na práci. Lidové milice.
Žádáme tresty smrti pro všechny nepřátele pracujícího lidu.
Vládo třes se. Už je to tady….
Člověk se až musí smát,jak se slavné protiruské sankce a krádeže ruského majetku na západě “demokratickými” zeměmi vrátili jako bumerang a jak hlubokej hrob si tím USA & spol. vlastně vykopali👍