blogKrize UKRAJINA

Uvnitř ‚Bachmutského mlýnku na maso‘: Jak Rusko donutilo Ukrajince k ústupu z Arťomovska, jejich údajné ‚pevnosti‘ na Donbasu

Uvnitř ‚Bachmutského mlýnku na maso‘: Jak Rusko donutilo Ukrajince k ústupu z Arťomovska, jejich údajné ‚pevnosti‘ na Donbasu
Devět měsíců bojů o symbolické místo v pokusu Kyjeva znovu získat kontrolu nad regionem skončilo dalším triumfem moskevských sil.

FILE PHOTO: Wagner Group servicemen in Donbass © Sputnik / Viktor Antonyuk

Bitva o Arťomovsk (Ukrajinci mu říkají Bachmut) začala v srpnu 2022 a postupně se stala epicentrem bojů mezi Ruskem a Ukrajinou. Zatímco ostatní části fronty zůstávaly relativně stabilní, obě strany aktivně stahovaly síly do tohoto malého města. Pro Kyjev, který v květnu 2022 utrpěl porážku u Azovstalu, jež pomohla podkopat jeho image, se Arťomovsk stal novým Mariupolem. Ukrajinská propaganda jej označila za “Bachmutskou pevnost” a snažila se dodat bojujícím v tomto městě punc hrdinství. 

Přestože město nemá pro postup na západ žádný strategický význam, ruské jednotky výzvu ukrajinské propagandy přijaly. Co tedy Moskva získala z devět měsíců trvajícího “mlýnku na maso Bachmut”?

Z provinčního města se stala vojenská pevnost
V devatenáctém století byl Arťomovsk provinčním městem v Ruském impériu a správním centrem rozvíjející se oblasti Donbasu. S rozvojem dalších měst však jeho role ztrácela na významu. Na začátku ruské ofenzivy v únoru 2022 mělo město přibližně 70 000 obyvatel. Nacházelo se zde několik průmyslových podniků včetně továrny na výrobu šumivého vína, kde se počátkem roku 2023 odehrávaly boje. Podle ukrajinských úřadů bylo v té době již 60 % města zničeno.

Význam města nesmírně vzrostl po zahájení ruské vojenské operace v únoru 2022. Zpočátku, když ruská vojska prolomila první linii opevnění v oblasti Popasnaja, Zolotoje a Lisičansko-severodoněcké aglomerace, byl Arťomovsk důležitým dopravním uzlem. Udržoval spojení ukrajinské frontové linie se zbytkem země.

Poté, co se Rusům podařilo prolomit tuto obrannou linii a zcela odstranit kyjevské síly z území Luganské lidové republiky (LLR), se Arťomovsk z dopravního uzlu stal druhou obrannou linií Ukrajiny kolem řeky Bachmutky. Toto pásmo se táhlo od ukrajinských pozic naproti Gorlovce – od roku 2014 kontrolované Doněckou lidovou republikou (DLR) – na jihu až k Seversku na severu a ústilo přímo do Severského Doněce, hlavní řeky Donbasu. obranný systém ruských tanků

Damaged high-rise buildings in the western part of Artyomovsk. © Sputnik / Yevgeny Biyatov

Obklíčení Arťomovsk
Příznivé podmínky pro obklíčení Arťomovska se začaly tvořit v květnu loňského roku po ruském vítězství v Popasnaji. Do konce měsíce byl dobyt Svetlodarsk – satelitní město Uglegorské tepelné elektrárny, kterou ukrajinské síly proměnily v obranný uzel. Zmocnit se města trvalo dva měsíce a elektrárna neutrpěla větší škody.

Boje pokračovaly také severně od Gorlovky. Kromě hlavního cíle, kterým byl postup k Arťomovsku, bylo důležité posunout ukrajinské jednotky dále od města, aby byla zajištěna bezpečnost jeho obyvatel. Od začátku ofenzívy zahynulo v Gorlovce 101 lidí a dalších 360 bylo zraněno. Během bojů o osady Semigorje, Kodema, dvě vesnice s názvem Zajcevo, Mayorsk, Kurdyumovka a Ozarjanovka, které trvaly celé léto a podzim 2022, byl tento úkol částečně splněn. Bezpečnost Gorlovky byla zajištěna ze severu a severovýchodu, zatímco hrozby zůstaly pouze ze západu a severozápadu.

Ukrajinská opevnění byla navržena tak, aby odrazila ruskou ofenzivu ze směru od Gorlovky a z jihu. Ale kvůli další ofenzívě z východu se taktická hodnota těchto opevnění snížila a oproti jiným úsekům fronty byla rychle vybourána.

Do prosince dosáhly ruské jednotky jižních předpolí Arťomovska a zablokovaly je. Zatímco ještě v říjnu se přítomnost ruské armády na jižním okraji města omezovala na předsunuté jednotky bojující o Opytnoje, v prosinci byly “přípravné práce” v polích těsně za městem plně dokončeny.

V té době už byl nepřítel plně zapojen do bitvy o Arťomovsk, z něhož média udělala symbol ukrajinské armády, podobně jako z bojů o Mariupol a Azovstal. Ukrajinci si vytvořili legendu o “Bachmutské pevnosti” a nebyli ochotni se jí vzdát. Ve skutečnosti do města neustále posílali posily. V souladu s tím byly dalšími cíli Ruska Kleščejevka, důležitá opevněná oblast jihozápadně od Arťomovska, a Opytnoje, které pokrývalo jižní čtvrti města.

Těchto taktických cílů bylo možné dosáhnout až koncem ledna. Do té doby se situace pro ukrajinské síly značně zhoršila. Postup Rusů na jihu ohrožoval silnici mezi Konstantinovkou a Arťomovskem a na severu pád Soledaru znamenal, že město bude brzy obklíčeno. Jak se události vyvíjely v lednu, ukrajinská armáda mohla ještě bezpečně uprchnout z města, přičemž v její prospěch pracovalo šest měsíců obrany. USA údajně navrhovaly podobnou strategii, ale ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj zřejmě dával přednost boji až do konce.

Boje ve městě
Po celý únor se Ukrajinci snažili zadržet ruskou ofenzívu na silnici Konstantinovka-Arťomovsk, zabránit Wagnerově skupině dostat se do Časov Jaru a obsadit hlavní opevněný prostor v obci Krasnoje. Ukrajina do oblasti přesunula zálohy, což umožnilo tyto pozice udržet a donutit Rusy k akci ze severu.

Když se Rusům nepodařilo dobýt Krasnoje, přesunuli se na západní okraj Arťomovska, do oblasti bývalého dělostřeleckého útvaru známého památníkem sovětských letadel – oblíbeného místa pro fotografování ukrajinských novinářů, dobrovolníků a vojáků. Pomník byl během bojů zničen. Podle některých zvěstí jej vyhodili do povětří Ukrajinci, aby zabránili ruským vojákům pořídit na místě vítězné fotografie.

V březnu, kdy tento úsek fronty potřeboval více ukrajinských záloh, byly přivedeny jednotky 92. mechanizované brigády, dříve dislokované u Kupjanska. V té době však již skupina Wagner postoupila hlouběji do jihozápadního předpolí Arťomovska. Obsadila čtvrť Kvadraty a pokračovala směrem k Čajkovského ulici, čímž zablokovala tuto část města. Současně ruská vojska postupovala v jižní části města a 29. března získala kontrolu nad čtvrtěmi Budenovka a Sobačevka.

FILE PHOTO: Wagner Group serviceman near Artyomovsk © Sputnik / Viktor Antonyuk

V průběhu dubna Ukrajinci pokračovali v odrážení ruských útoků na linii Krasnoje vesnice – Čajkovského ulice. Rusům se podařilo ovládnout komplex průmyslové školy a dosáhnout křižovatky ulic Čajkovského a Jubilejní až 28. dubna. Obrana Arťomovska se pak prakticky rozdělila na dvě části. Ukrajinské síly začaly vyhazovat do povětří výškové budovy v blízkosti areálu leteckého památníku v obavě, že budou využity jako pozorovací stanoviště pro sledování vesnických silnic, které ukrajinské jednotky používaly pro zásobování a evakuaci.

V prosinci 2022 se ruská vojska kromě dobytí Kleščejevky a Opytnoje soustředila na postup na východ do průmyslové části města. Skupina Wagner dříve kontrolovala pouze okrajové části města, ale v prosinci získala téměř úplnou kontrolu nad průmyslovou oblastí a také nad lesní oblastí na severu. To umožnilo postoupit do okresů Mjasokombinát a Zabachmutka v Arťomovsku a také pomohlo při lednovém obsazení Soledaru.

Vítězství u Soledaru umožnilo Rusku zdvojnásobit tlak na Arťomovsk. Aby zabránili Rusům v prolomení fronty, přivedli Ukrajinci další zálohy. To však pomohlo jen částečně. Rusové na několika místech přebrodili Bachmutku a zajistili si křídlo proti Seversku obsazením Krasnopole, Sacca a Vanzettiho a Nikolajevky. Poté postavili zátaras proti Slavjansku u vesnice Železňanskoje.

Poté se Rusové obrátili na jihozápad a dobyli poslední velká opevnění v Krasné Hoře a Paraskovjevce. V sovětských dobách se v místě solného dolu v Paraskovjevce nacházely velké vojenské sklady. Ukrajinci mohli tuto infrastrukturu využít k vytvoření obranné linie, ale to jim neumožnilo stabilizovat frontu.

Ústup ukrajinské armády
V tomto okamžiku se ukázalo, že jižní křídlo arťomovského obklíčení narazilo na ukrajinskou obranu Krasnoje. V té době pociťovala Wagnerova skupina nedostatek střel, což omezovalo dělostřelecké akce. Jakmile byl problém vyřešen, stíhači se přesunuli k Berchovce, jedné z posledních cest z Arťomovska.

Dobytí Berchovky 24. února a přístup k Berchovské nádrži přinutily Ukrajince ustoupit ze Stupek, severní části Arťomovska, a otevřely jim cestu na jihozápad k obci Arťomovskoje (Chromove), poslední relativně bezpečné cestě z města.

Den po osvobození Berchovky se Ukrajinci stáhli z Jagodnoje. Poté vyhodili do povětří přehradu Severnyj Stavka, což omezilo jejich schopnost protiútoku ze severozápadního okraje Arťomovska. Únor skončil pro ukrajinské síly špatně – Rusové zavedli poměrně stabilní palebnou kontrolu nad oběma zbývajícími cestami z města, zatímco oteplující se počasí komplikovalo Ukrajincům šance na útěk přes pole.

Mezitím Rusové pokračovali v postupu hlouběji do Arťomovska z východu a jihu. Městské boje vázaly značné síly na obou stranách, ale převaha dělostřelectva a útočná taktika Rusů jim umožnila zvítězit. Během těchto bojů šéf skupiny Wagner Jevgenij Prigožin opakovaně zdůrazňoval, že hlavním úkolem je sevřít a zničit živou sílu nepřítele.

FILE PHOTO: Wagner Group serviceman in Donbass © Sputnik / Viktor Antonyuk

2. března natočil velitel ukrajinské bezpilotní jednotky s vojenským volacím znakem “Madyar” video, v němž negativně hodnotí situaci v Arťomovsku a říká, že by Ukrajinci měli odtamtud vypadnout. Obvinil také ukrajinskou mládež, že není ochotna bojovat. Jeden z jeho podřízených slíbil, že po válce zmlátí všechny, kdo se vyhýbají odvodům. Dne 3. března “Madyar” a jeho bojovníci pod záminkou rozkazu velitele uprchli z Arťomovska.

Téhož dne Prigožin nahrál Zelenskému videozprávu, v níž říká, že ukrajinské posádce zbývá jediná úniková cesta. Ukázal také tři ukrajinské zajatce, mezi nimiž nebyli žádní profesionální vojáci – jen jeden starý muž a dva mladíci.

Do 8. března byla celá východní část města pod kontrolou ruských vojsk a Ukrajinci byli zatlačeni na západní břeh řeky Bachmutky. Jak Wagnerova skupina postupovala, narativ v západních médiích se rychle měnil – zatímco dříve byl Arťomovsk označován za strategicky důležitý bod, 6. března šéf Pentagonu oznámil, že město má spíše symbolickou než strategickou hodnotu.

Jarní bitvy
Navzdory tomu ukrajinská armáda odmítla uvolnit své sevření a do města přesunula další zálohy – včetně 67. mechanizované brigády, známé svou neonacistickou a ukrajinskou nacionalistickou ideologií a zformované z extremistických jednotek Pravého sektoru. Podle Prigožina měly tyto jednotky obklíčit a zaútočit na ruské boky.

Ukrajinské zálohy utrpěly při střetech s Vagnerovými bojovníky značné ztráty. Někteří jejich důstojníci, včetně známého neonacisty Dmitrije “Davinciho” Kocjubaila, velitele jednoho z praporů 67. brigády, byli zabiti ruským dělostřelectvem.

Broken Ukrainian armored vehicles in Artyomovsk. © Sputnik / Sergey Averin


Kyjev měl nicméně stále dostatek prostředků na stabilizaci úseku Bogdanovka-Arťomovskoje, který přes vesnické silnice spojoval jednotky umístěné v Arťomovsku se zbytkem ukrajinských jednotek. To donutilo ruské jednotky přesunout tlak na sever, po trase na Slaviansk. Dubovo-Vasilevka a Zaliznyanskoje byly osvobozeny 9. března a 15. března. Při tomto postupu bylo také dobyto několik výšin, což značně zabezpečilo severní křídlo proti ofenzivě ze směru od Slavianska.

Pokusy o útok na město pokračovaly ze severu a Rusové se snažili ovládnout areál Arťomovského závodu na zpracování kovů (AZOM). Závod byl přepaden 10. března a 14. března byl dobyt závod Vostokmaš, kde Zelenskij v prosinci 2022 předával vyznamenání ukrajinským vojákům. AZOM byl plně osvobozen 4. dubna.

Do té doby PMC Wagner zahájil rozsáhlou ofenzívu v centrální části města, přičemž využil pozice na severu a jihu. Zničená budova městské správy se dostala pod kontrolu ruských jednotek do 2. dubna. Rusové upustili od pokusů o úplné obklíčení města a soustředili se na zatlačení nepřítele na západ.

Navzdory úspěchům vojsk šturmové brigády existovalo neustálé nebezpečí “deblokačního” úderu ukrajinské armády. K eliminaci této hrozby byly do oblasti převeleny další jednotky pravidelných ruských ozbrojených sil. Po většinu dubna se Rusové pokoušeli dosáhnout poslední ukrajinské opevněné oblasti – čtvrti výškových budov na západě města a čtvrtí Čerema a Nový.

Bouřlivé jednotky byly nuceny zahájit ofenzívu z východu, ze správních čtvrtí města a ze severu a prolomit ukrajinskou obranu v obytné čtvrti Posjolok a u Alejí růží. Jako obranná linie posloužila železnice u nádraží Bachmut-2.

Navzdory vážnému odporu Ukrajinců a řadě protiútoků se 22. dubna Rusové této životně důležité lokality zmocnili. Tím si uvolnili cestu k výškovým čtvrtím z východu. Na severu Rusové dosáhli ulice Kraynaja, jižně od níž se nachází velká sovětská vojenská základna.

Současně se zintenzivnily boje u silnice mezi Časov Jarem a Arťomovskem. Na tuto silnici pravidelně útočily ruské jednotky, ale neměly nad ní přímou kontrolu. Procházel tudy ukrajinský opevněný prostor, který kryl silnici na jih a omezoval vizuální kontrolu nad zbývajícími únikovými cestami z Arťomovska.

FILE PHOTO: Wagner Group servicemen in Donbass © Sputnik / Viktor Antonyuk

Dobytí této opevněné oblasti o rozloze přes 2,5 km2 bylo závěrečnou kapitolou dlouhé bitvy o Arťomovsk. Počátkem května Prigožin oznámil, že útočný potenciál jeho vojsk je téměř vyčerpán kvůli nedostatku munice a potížím s náborem nových vojáků. Varoval před blížící se ukrajinskou protiofenzívou a znovu zdůraznil, že jeho muži potřebují munici a že pozice na sever a jih od města musí být kryty ruskými jednotkami. V té době činil postup Wagnerových vojsk v průměru asi 150-200 metrů denně a jediné, co mohlo ukrajinskou posádku myslitelně zachránit, byl pokus o prolomení obklíčení zvenčí.

Poslední impuls
Dne 10. května zahájily ukrajinské síly ofenzívu z Chasova Jaru dvěma směry – na jih směrem na Kleščejevku a na sever směrem k Berchovské nádrži. Do té doby zaujaly v těchto oblastech obranné pozice 9. motostřelecký pluk, 4., 72. a 200. brigáda ruských ozbrojených sil a 106. výsadková divize, vyslaná k posílení boků kolem Arťomovska.

V té době byly ruské předsunuté pozice severozápadně a jihozápadně od Arťomovska, včetně opěrných bodů na západním břehu Severského kanálu Doněc-Donbas, považovány za zranitelné. Ukrajinská obrana Krasnoje zabránila ruským jednotkám dokončit obklíčení, a tak se obě ruská předsunutá stanoviště stala cílem ukrajinské ofenzívy.

Aby mohla být obrana účinná, přeměnila ruská vojska své předsunuté pozice na předsunutou obrannou linii. Po zahájení ukrajinské protiofenzívy se Rusové stáhli a ostřelovali přicházejícího nepřítele dělostřelectvem, čímž ho nutili k potyčkám. Tato strategie měla řadu slabin: Především byla opuštěna řada výškových pozic západně od Arťomovska, které byly rozhodující pro obklíčení města.

Ukrajinská posádka si měla oddechnout a přeskupit se, ale právě v té době zahájily jednotky Wagnera závěrečnou ofenzívu proti třem zbývajícím opevněným oblastem na západě města: Gnezdo, Konstruktor a Domino. Po urputném boji se jim podařilo získat kontrolu nad všemi třemi, přičemž Domino padlo jako poslední 18. května. Od té doby měli Ukrajinci pod kontrolou pouze nízkou obytnou oblast a několik výškových budov v pevnosti Samolet podél silnice do Krasnoje. Rusové fakticky vyhráli závod s časem a získali kontrolu nad Arťomovskem dříve, než se Ukrajincům podařilo prolomit ruské křídlo.

Dne 20. května ukrajinské síly ztratily zbývající opevněné pozice ve městě. Vagnerovi vojáci je vyhnali ze samoletské pevnosti, oslavovali vítězství a oznámili konec “bachmutského mlýnku na maso”.

Závěry
Podle Prigožina spočívá význam bitvy o Arťomovsk v tom, že umožnila Rusku rozmělnit ukrajinské rezervy – a donutila Kyjev soustředit se na Arťomovsk – a narušit ukrajinskou ofenzívu na jiných částech fronty, konkrétně ve směru na Melitopol. “Dne 8. října 2022 bylo spolu s armádním generálem Sergejem Surovikinem rozhodnuto zahájit operaci ‘Bachmutský mlýnek na maso’ – útok na vesnici Bachmut s cílem vyprovokovat Vladimira Zelenského, aby vrhl co nejvíce sil k udržení Bachmutu. V Bachmutu jsme semleli ukrajinské síly, odtud název – ‘Bachmutský mlýnek na maso’,” řekl Prigožin.

FILE PHOTO: Wagner Group serviceman in Artyomovsk © Sputnik / Yevgeny Biyatov

Více než devítiměsíční bitva o Arťomovsk každopádně natrvalo změnila vnímání konfliktu a donutila Ukrajinu i Rusko opustit představy o rychlém tažení nebo hlubokém průlomu. 

Boje, o nichž pojednává tento článek, se odehrávaly sotva 30 kilometrů do hloubky frontové linie. V podmínkách letních veder, podzimního bláta a zimních mrazů do značné míry připomínaly první světovou válku. Podle Prigožinových odhadů bude osvobození celého území Doněcké lidové republiky trvat ještě jeden a půl až dva roky.

Více než devítiměsíční bitva o Arťomovsk každopádně natrvalo změnila vnímání konfliktu a donutila Ukrajinu i Rusko opustit představy o rychlém tažení nebo hlubokém průlomu. 

Boje, o nichž pojednává tento článek, se odehrávaly sotva 30 kilometrů do hloubky frontové linie. V podmínkách summituBude nyní na ruské armádě, aby postupovala dále na západ. Cestou nalezne město Slavjansk, kde začalo ruské povstání v roce 2014, a také třetí obrannou linii Ukrajiny, která se nachází podél Krivého Torce. Na severním křídle je třeba se vypořádat také s ukrajinskými pozicemi v Seversku.

Na druhou stranu řada vojenských expertů naznačila, že jednotky Wagnera budou nyní převeleny do jiných klíčových oblastí – buď k útoku na město Ugledar, nebo k odražení případného protiútoku ukrajinské armády. Prigožin vyzval k 25denní pauze, aby se jeho jednotky zotavily a obnovily svou bojeschopnost po dlouhé bitvě o Arťomovsk.

Ve videozáznamu oznamujícím úplné dobytí Arťomovska 20. května Prigožin uvedl, že po 25. květnu odejdou Vagnerovy jednotky do týlu, aby si odpočinuly a přeskupily síly.

Západně od Arťomovska však stále zůstávají významné ukrajinské síly, které se během květnové protiofenzívy zmocnily řady pozic. Vytvořily si opěrný bod v Časov Jaru a drží linii mezi Krasnoje a Minkovkou, čímž brání ruským silám stabilizovat frontu podél kanálu Severský Doněc-Donbas. Nad Arťomovskem vlaje ruská vlajka a ruští vojáci plně ovládají bojiště, prioritou je nyní způsobit maximální škody ukrajinským silám shromážděným k protiofenzívě a vytlačit je na západní břeh kanálu.

Vladislav Ugolnyj, ruský novinář narozený v Doněckužár, podzimní bláto a zimní mráz do značné míry připomínaly první světovou válku. Podle Prigožinových odhadů bude osvobození celého území Doněcké lidové republiky trvat ještě jeden a půl až dva roky.
https://bit.ly/439IVb6

stroj.překlad

sdílet na

30 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Frank1
22. 5. 2023 11:41
Ohodnotit příspěvek :
     

Wagner ukazal ruske armade jak ma bojovat. Ta stale vyckava.
Podivejte se na ucinky nove drogy v USA:
https://cz24.news/video-zombie-droga-ovlada-ulice-usa-mestem-se-plizi-lide-doslova-jim-hnije-kuze/

Pavel z Moravy
22. 5. 2023 12:18
Odpovědět  Frank1

A co chcete ve zdegenerované společnosti. Toto jsou výsledky kapitalistického zázraku.

Pavel K
22. 5. 2023 14:57
Odpovědět  Pavel z Moravy

Já nevím, tady možná kapitalistický zázrak je v tom nevinně, vidím v tom česnekové zákeřné kejkle. Ano my jsme na pořadníku číslo jedna, jako Slované, však ten anglosaský Západ v těhlech sraččkáách následujeme. Oni jsou na tom tak jak jsou protože to ďábeldké pokušení jim bylo dopřáváno o několik desítek let dříve. Umíš si představit jkak by to tuna vypadalo za čtyřicet let, když se ovcím povolí větší výběh? Už nám tu chybí je tři miliony negrů, volný prodej zbraní atd. Jinak hramada neřestí lidstva už tu je. No a ti kteří nefetují a mají přísné jewrej zvyky ti budou OK.

22. 5. 2023 16:07
Odpovědět  Pavel z Moravy

Tak trochu mimo. Pavlíci, co myslíte, má pravdu, nebo téměř ve všem lže a ve zbytku manipuluje?
https://rumble.com/v2nk7jo-pan-rajchl-sob-i-vm-vysvtl-pro-v-dnm-ppad-nevystupovat-z-eu.html

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel K
22. 5. 2023 16:48

Těžko teď hned odpovědět dopředu. To by se vidělo až tam ti jiní lidé budou. Ale to by tam museli jít ti co nikde nejsou nějak zaháčkovaní a vydiratelní. Ale ONI mají mustr na neposlušný.

Albi
22. 5. 2023 17:22

Pokud se týká mne, řekla bych, že v mnohém, možná ve všem má pravdu, ale silně manipuluje v tom, že suverénně říká” OKAMŽITĚ”.
Okamžitě by to rozhodně nešlo, i kdyby měli podporu daleko větší než “stoosmičkovou”. Staví se mnohem pomaleji, než bourá a bouralo se víc než 30 let.- a s podporou mnohých ještě dnes.
Národ není monolit, je tu tisíc a jeden zájem a ze dne na den získat podporu LIDÍ, je iluzorní.

Jinak nejsem odborník, ale když si mohou i dnes v mnohém “dupnout” proti rozhodnutí Unie Polsko a Maďarsko, je celkem jasné, že ten český marasmus je jednoznačně vinou českých vlád – abych byla spravedlivá, nejen dnešní fialové, ale všech polistopadových.
A začátek byl v rozprodeji, předání a rozdání všeho, pak už to šlo samospádem – včetně toho vzdělání.

Dnešní vláda akorát silně přitvrdila, protože si potřebuje taky nahrabat a už skoro nemá z čeho. A ještě si na krk dobrovolně uvázala podporu Ukrajiny.
A přece nebude škodná, že!

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
jiří
22. 5. 2023 17:57
Odpovědět  Albi

Nejen tu Ukrajinu uvázala, ale na naše krky.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
22. 5. 2023 21:10
Odpovědět  Albi

No, já si myslím, že je to tahání vovčanů na vařené nudli. Ale abych řekl pravdu, nemám náladu to bod po bodu rozklíčovávat. Jen jsem byl zvědavý.

Autor
22. 5. 2023 17:50

Záleží jak to bere. J8 osobně bych to vidděl jedině tak, že by se EU zrušila a na jejím místě by vznikla jiná společnost a jiných základech, na vzájemné rovnosti zemí v hospodářském i politickém smyslu, proože to, co ubíjí EU je např. situace s protekcionismem pro zemědlství v odstupňovaém žebříčku, kdy největší dotace dostává Německa, Francie a někde u konc jsme my. A tak podobně dále.
V žádném případě by však taková organizece nesmělka být na byrokratickém zkladě jako EU a měla by být vyžadována tvrdě odpovědnost od každého, bez výjimky. Ale co to plácám, copak b se na západě našlo dost politiků, kteí by brali na see odpovědnost?

22. 5. 2023 21:44
Odpovědět  Peter 008

Já tomu šíbrovi, nemůžu si pomoct, nevěřím ani slovo. To co tam bleje je obdoba volání po socialismu s lidskou tváří, akorát že v tomto případě pro změnu po kapitalismu s lidskou tváří. A to, co tam žvástá o tom, jak by všechno, co vovčanům slibuje, šlo i v rámci Eurosajuzu, jen kdyby vláda… je už nestydatá lež. Dubček si ve své naivitě aspoň upřímně myslel, že se v už etablovaném systému lze vymknout ze systému, ale tenhle všivák musí moc dobře vědět, že nelze a že drze lže.
Ale už nemám náladu mu zde tu masáž bod po bodu rozklíčovávat a zdůvodňovat, proč je toto lež a toto nesmysl a toto manipulace, tak, jak to mám v hlavě – ono to převést do textu zabere sakra času – když volební manipulací v předstihu je to komplet, od počátku do konce. Ale byl jsem zvědavý, tak jsem to sem hodil.

jiří
22. 5. 2023 17:53

Jestli můžu jako jiří, tak za mě je to řízený kašpárek.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
22. 5. 2023 21:50
Odpovědět  jiří

Řízený, to ano, ale sichr ne Kašpárek. To je fialový signál. Tohle je spíš řízený Krysař z Hamelnu.

Eva
23. 5. 2023 08:04

Já jsem nějak přestala věřit po odsouzení “Z” na demonstraci a po distanci od těch, kteří chtěli, aby byla z Národního muzea odstraněna ukr. vlajka.

23. 5. 2023 18:51
Odpovědět  Eva

To už si myslel, že vovce dostatečně oblbnul a že si už může dovolit se pomaloučku odkopávat.

Pavel z Moravy
22. 5. 2023 18:06

Jestli chtějí být ovce zblbnuty, ať mu věří.

22. 5. 2023 21:53
Odpovědět  Pavel z Moravy

No, zahájil volební kampaň sakra s předstihem.

Albi
22. 5. 2023 22:24

Zase se aspoň dřív “vyčerpá”.

23. 5. 2023 13:31
Odpovědět  Albi

Taky pravda. Mě spíš mrzí, že lidi jsou furt stejně nepoučitelný.

Vaska
22. 5. 2023 20:26

můj osobní názor – veškorá opozice je řízené divadlo – ti co se tomu vymykaj jsou znemožněni a zatím jen politicky likvidováni a nebo kriminalizováni

23. 5. 2023 13:36
Odpovědět  Vaska

Hezkej pojem taky je upozaďováni. Například ta debata na tv Bureš “kudy z krize” by správně měla probíhat ve veřejnoprávní TV a široce přetřásána v majstrýmu.

Spam Teuton
22. 5. 2023 12:33
Ohodnotit příspěvek :
     

Ukrošvábové mi jsou naprosto lhostejní, žádné sympatie vůči těmto pijákům z řepy pálené samohonky necítím. Ale vytáčí mne, když se kvůli nim zde u nás zdražuje a zvedají daně. A kvůli nim to je, protože Fiala do Banderlandu poslal 70 miliard korun, které chce teď formou toho svého konsolidačního balíčku vytřískat u nás. Ukrošváby na nás – stejně jako v roce 1968 – poslalo snad samo peklo.

eFPe
22. 5. 2023 16:03
Odpovědět  Spam Teuton

Teutone, ono se to dá dobře zhnojit.
Nejprve to budou chudáčci ukrajinci. Pokud se stane, že budou problémoví, nepřizpůsobiví, atd atd, najednou už to budou za* rusáci.Bo najednou se bude hodit, že vlastně píší stejně mluví stejně.Když už tady musíme brát uprchlíky, určitě budete souhlasit, že radši 100 lidí z Ukrajiny, než deset ze zemí, kde mají setsakra odlišné návyky.

zuzana
22. 5. 2023 16:35
Ohodnotit příspěvek :
     

Putin chválí ruské síly, Wagnerova skupina kontroluje Bachmut

https://aktax.cz/putin-chvali-ruske-sily-wagnerova-skupina-kontroluje-bachmut/

Radegast
22. 5. 2023 17:17
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak co uděláme s tím Reinhardem Fialou?!
27. květen se blíží a největší NATO letecké cvičení AIR DEFENDER od 12. do 23. června 2023 taky?

jiří
22. 5. 2023 18:40
Odpovědět  Radegast

Bylo by od Rusů hezké, kdyby jim to cvičení trochu opepřili nějakým REB.

zuza
22. 5. 2023 17:18
Ohodnotit příspěvek :
     

dnes som čítala niekde Prigožinove vyjadrenie k Zalužného zraneniu – prišiel o svoju pýchu, robili mu plastiku, ale nepodarila sa, takže ak vôbec prežije, bude si musieť pri čuraní sadnúť.
A spomenula som si, ako sa nejaký ukrofašistický hajzel pred mesiacom vyhrážal, že budú ruských zajatých vojakov kastrovať. Takže tie božie mlyny predsa melú….

jiří
22. 5. 2023 18:54
Odpovědět  zuza

Oni už je kastrovali a mučili od začátku. Byla o tom i videa, co si zfetovaný ukronáckové natáčeli a dávali na sítě, aby odradili ruské vojáky bojovat. Většinu těchto zmr dů zlikvidoval nebo zajal Kadyrovo ACHMAT, zbytek začišťují Prigožinovo WAGNER a Ruský SPECNAS.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
22. 5. 2023 21:56
Odpovědět  zuza

Jiný za zbavení se piňďoura platěj těžký prachy, a on to má zadara.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Administrátor
P.A.Semi
23. 5. 2023 00:47
Ohodnotit příspěvek :
     

kromě zdvojených odstavců…

Český přepis je “Časov Jar”, ne “Chasov Jar”…

πα½