Je čas připravit Ameriku o OSN
Není žádným tajemstvím, že Rusko stojí za světem, který je zaměřený na OSN.
Za světem, kde funguje mezinárodní právo a kde OSN jako globální organizace není jen fórem pro řešení řady problémů, ale také efektivní strukturou, která udržuje mezinárodní pořádek.
Kde generální tajemník organizace neřekne, že „udržování míru není naším problémem“, kde struktury OSN, jako je MAAE, nebudou postiženy hluchoslepotou (a alespoň budou moci říct, ze které strany létají střely na Záporožskou JE), kde práce OSN nebude pod kontrolou jedné země – v tomto případě se jedná o zemi, kde se nachází sídlo organizace. Vzbuzení nelibosti a uvalení sankcí ze strany této země se v OSN obávají mnohem více než neplnění svých povinností.
A Moskva nyní nabízí OSN záchranu. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov podpořil myšlenku přesunu sídla OSN z New Yorku na jiné místo a ředitel odboru mezinárodních organizací na ministerstvu zahraničí Petr Iljičjov řekl, že takovým místem by mohla být Vídeň nebo Ženeva.
O prvním bodu nejsou žádné pochybnosti: Spojené státy již nemohou hrát svou roli hostitelské země sídla Organizace spojených národů. Když byl v 50. letech 20. století vybrán New York jako místo pro sídlo OSN, dostalo se Američanům velké pocty. Pocty, která však s sebou přinesla obrovské příležitosti pro kontrolu práce organizace. Všichni její zaměstnanci jsou lidé, kteří potřebují někde bydlet, někde jíst, někde a s někým se bavit. Úměrně k tomu mohly americké zpravodajské služby špehovat zaměstnance OSN, vést s nimi důvěrné rozhovory a kontrolovat je. No a také vyhrožovat různými problémy, které by vedly k deportaci úředníka ze země – a potažmo ztrátě tak vysoce placeného pracovního místa.
Přitom, aby se Američané se ctí zhostili role domovského přístavu OSN stačilo málo, vyžadovalo se od nich – pouze splnění přijatých závazků. Zejména nezasahovat do práce organizace a nebránit zástupcům členských zemí v účasti na její práci. Jinými slovy, bez překážek jim vydávat víza. Alespoň ta víza, která umožní diplomatům a úředníkům být přítomen jen na určitých amerických územích (v prostoru mezi letištěm v New Yorku a sídlem organizace).
Spojené státy však tuto povinnost soustavně porušovaly. Pravidelně buď odmítaly víza udělit, nebo jejich vydání maximálně zdržovaly, třeba do posledního dne. Tak tomu bylo zejména v případě ruské delegace v čele s ministrem Lavrovem (který je mimochodem nyní představitelem země předsedající Radě bezpečnosti OSN).
Diplomatům víza vydávaly s velkými obtížemi a skandály, ale skupině novinářů, kteří měli cestovat z Moskvy do New Yorku, aby informovali o práci Rady bezpečnosti, dokumenty nevydaly.
Novináři byli na letišti do poslední chvíle a do poslední chvíle na americkém konzulátu říkali fráze „pracujeme na tom“ – a nakonec víza vydali až po odletu jejich letadla.
„Ruská státní média jsou orgány propagandy. Věříme, že je důležité prosazovat svobodu tisku, nezávislost tisku, který by měl svobodně dělat svou práci,“ vysvětlil americký přístup tiskový mluvčí Bílého domu John Kirby.
Takový přístup je absolutně nepřijatelný a Rusko má příležitost argumentačně vysvětlit, proč by se sídlo OSN mělo přesunout na jiné místo. Ne proto, že to tak Rusko chce, ale proto, že USA brání práci organizace a již nemohou hrát roli hostitelské země.
Ale když ruští představitelé označují Vídeň nebo Ženevu za alternativní lokality, rád bych řekl, že si pro alternativní lokalitu vybrali naprosto špatnou část světa.
Faktem je, že sami členové OSN se ve skutečnosti stěhovat nechtějí. Jsou spokojeni s New Yorkem (kde mohou utrácet peníze) i americkou kontrolou (zaměstnanci organizace většinou nebojují za mír a spravedlnost, proto se s FBI dlouhodobě přátelí a mají naprosté vzájemné porozumění). K přestěhování je však může vyzvat Valné shromáždění OSN – pokud se tam najde dostatek hlasů pro přesun sídla.
Vzhledem k tomu, že západní země pro tento přesun hlasovat nebudou, musí Moskva získat podporu států globálního Jihu – těch zemí, které alespoň sympatizují s jejími kroky na územích bývalé Ukrajiny.
Právě tyto země mohou prezentovat myšlenku přesunu sídla OSN jako další krok ve strategii boje proti novému západnímu kolonialismu. Právě ty země, jejichž občané jsou stejným způsobem vystaveni vízové diskriminaci ze strany Spojených států amerických (nebo v budoucnu mohou být).
Jedná se o ty země, které se upřímně (stejně jako Rusko) zajímají o budování světa zaměřeného na OSN a chtějí, aby se zaměstnanci OSN nestarali o utrácení peněz v New Yorku, ale aby dělali skutečnou práci pro světový rozvoj a posílení globální bezpečnosti.
A aby Rusko získalo jejich podporu, nemělo by jako alternativu k New Yorku vybrat Vídeň nebo Ženevu – ne, nové sídlo by se mělo nacházet v jedné ze zemí globálního Jihu. Asii, Africe nebo Latinské Americe.
Je jasné, že při výběru konkrétní země je třeba postupovat velmi pečlivě. Mělo by se jednat stabilní stát, bez rizika vnitřních převratů (proto řada afrických zemí odpadá). Tento stát by neměl mít vážné problémy se svými sousedy a v ideálním případě by měl být neutrální (což znemožňuje umístění centrály v řadě asijských mocností).
Pokud se však Moskvě podaří najít přijatelného kandidáta, pokud se jí podaří přesvědčit ostatní země, aby pro tohoto kandidáta hlasovaly, pak přesun ústředí OSN bude nejefektivnější ruskou protisankcí proti Spojeným státům od samého počátku rusko-amerického konfliktu.
Takže se o to musí pokusit.
Gevorg Mirzajan, docent, Katedra politologie, Finanční univerzita pod vládou Ruské federace
Pro Pokec24 přeložila Janinna
Tak nějak jsem si vždycky myslel, že sídlo OSN by se mělo přesunout na Africký kontinent. Přišlo mi to nejčístší.
Jinak s Ruskem… S Ruskem je problém, že současná Putinova administrativa s Lavrovem, Medvěděvem, Šojgu a ostatními je příliš prozápadně orientována. Byli dobří jako nástupci po Borisovi a Michailovi k zastavení činů těchto zrádců, ale nejsou schopni překročit vlastní stín. A dokud nebudou nahrazeni, nic moc se nezmění.
Prozápadně orientovaný Lavrov…
Tleskám!
Lepší fór je už jenom proruský fanatik Lipavský.
OSN v Africe by bylo nejvhodnější, protože Ženeva a celé Švýcarsko je prolezlé Rockefellerem a už dávno není neutrální.
Vtipalku! Ja ale vim, ze to myslis naprosto vazne, uz znam ty tvoje prispevky!
“Efektivni strukturou”!? Haha.
Ja bych rekla, ze je cas pripravit Ameriku o OSN. Americani si pak muzou oddychnout a prestat platit gaziliony byrokratickych parazitu.
Takže přesuneme sídlo OSN ze státu úplně tupých,rusofobních válečných štváčů do státu skoro úplně tupých přisluhovačů úplně tupých,rusofobních,válečných štváčů.Navíc fanaticky věřících pitomosti s uhlíkovou stopou.To je výborný nápad.I když alespoň něco.
Asi to není potřeba brát hned tak tragicky. Spíše to vypadá jako první nástřel a další rozpravy na toto téma se teprve rozběhnou. Čas ukáže.
Lavrov tam ted predseda Rade bezpecnosti podle turnusu. S tema zapadnima hnusakama a degeneratama musi mit nervy jak provazy! Neustale provokuji Rusko i Cinu.
Prvni stejnou organizaci byla organizace League of Nations, ktera vznikla po I.svetove valce. Ta se rozpadla, kdyz zacala druha svetova valka a znovu vstala z mrtvych po II.svetove valce. Toto doupe neresti je zcela v zidovskych rukou, kde se teroristicky Izrael nesmi kritizovat, natoz na nej uvalovat sankce a tresty. OSN maji hubu plnou uslechtilych umyslu a akci, ale ve skutecnosti je to zarodek globalni vlady NWO, ktera ceka na udeleni svetove moci.Spolupracuji s nejvetsimi gangstery, jako je napr. Gates. Gadafi tu bandu darmozroutu prokouknul a v jeho poslednim projevu na pude OSN jim vsi silou mrsknul knihu zakonu do publika.
Divim se, ze Rusko po tech vsech trestech, ustrku a sankci ze strany OSN trva na existenci teto mamuti prisery a dokonce ji chce prestehovat do jine zeme. Jen at si ji nechaji v USA, nebo jeste lepe, at ji zrusi a poslou do propadliste dejin.
Bible se zminuje o svetove vlade jako o osmem a poslednim krali svetove moci. Popisuje ho jako svetovladu, ktera nebude mit dlouheho trvani a bude znicena. Pise se tam o sedmi kralich – svetovych mocnosti. Pet z nich padlo a dalsi, jeden je a ostatni se zatim na scene neobjevily. (Jan psal Zjeveni za doby rimske, coz je 6.kral).
Poradi supervelmoci – 1. Egypt, 2. Babylon, 3. Assyrie, 4. Medo-Persie, 5.Recko, 6.Rim, 7. Ango -Amerika, 8. OSN neboli svetovlada NWO.
(Zjeveni 17:9-11)
Je jasné, že při výběru konkrétní země je třeba postupovat velmi pečlivě. Mělo by se jednat stabilní stát, bez rizika vnitřních převratů …
No, není to prd-del na tom světě? Nestabilnějším státem bez rizika státních převratů je ve všech třech Amerikách Kuba, no a v Asii KLDR…
Heršvec, ta Kuba by se mi líbila! To by byla kolektivnímu záchodu morální facka přes celou hubu a ještě by zbylo na záda. A dokonce by se taková myšlenka mohla ze zřejmých důvodů náramně zalíbit i státům BRICS a neutrálům. Že já tomu Lavrovovi napíšu…
mňa tiež hneď napadla Kuba, a ešte by OSN ušetrilo na kúrení….
On je tam ale skutečně nejstabilnější režim.
Současní zaměstnanci OSN ať sedi v New Yorku. Jsou to prodejné děvky a je zhovadilost je tahat do nového sídla.
USA maji vsude paraty, i ve Svycarsku a Rakousku. Nejsou a nebyly to nikdy neutralni zeme, ale poskoci globalistu. Je to dano jejich rozlohou i zajmy, ktere jsou podrazene zajmum globalistu.
Je tezke vybrat nejaky suverenni stat pro nove sidlo OSN: USA uz to nesmeji byt ani nahodou! Ani Londyn, ani Pariz, ani Berlin, ani Italie. Nejlip nejaka velka rozvojova zeme.