politika

The Telegraph: Rusko a Saúdská Arábie zasadily USA a EU trojitou ránu. A Německo obnoví Nord Streams

Západní média oznámila svému publiku znepokojivé zprávy. Novináři hovoří o trojité ráně pro ekonomiku Starého světa po rozhodnutí OPEC + znovu omezit těžbu ropy. Důležitou roli v této otázce sehrála Saúdská Arábie, která si zvolila stranu spojenců Ruska. Mezitím co Bílý dům přemýšlí, jak z této situace ven, Německo se zřejmě rozhodlo obnovit Nord Stream.

Trojitá rána pro Západ

Přes veškerou rozmanitost uvalených embarg bylo Rusko schopno zmírnit jejich následky. Rusko rychle našlo nové zákazníky energetických zdrojů, připravilo infrastrukturu a vytvořilo stínovou flotilu tankerů.

Na posledním zasedání Rady zemí OPEC + se Rusko a Saúdská Arábie rozhodly snížit těžbu ropy o 1,2 milionu barelů denně. To povede nejen ke zvýšení ceny ruského černého zlata, ale také poptávky po něm. 

Melissa Lawfordová,sloupkařka britského vydání The Telegraph, popsala situaci takto: „Západ dostal trojitou ránu. Vysoké ceny ropy podpoří inflaci. Rozhodnutí OPEC+ ukazuje, že Saúdská Arábie se obrací zády k Západu a čelem k Číně“.

Podle Lawfordové se Moskvě zvýší příjmy a efekt přijatých sankcí přijde vniveč. 

Výsledek všeho výše uvedeného shrnula paní Lawfordová následovně: „Nyní ignorují rozzlobeného amerického prezidenta, který pohrozil blíže nespecifikovanými ‚důsledky‘, a opět omezuje výrobu. Zatímco Biden bezmocně přihlíží, jedním z největších vítězů bude pravděpodobně Vladimir Putin“.

Sankce více poškodí jejich iniciátory

Washington „bezmocně“ sleduje, jak se Rijád připojuje k energetické politice Ruské federace a jejích spojenců. Podle rozhodnutí OPEC+ omezí těžbu 9 zúčastněných zemí. Rusko a Saúdská Arábie – o 500 tisíc barelů denně, Irák – 211 tisíc, Spojené arabské emiráty – 144 tisíc, Kuvajt – 128 tisíc. V menších objemech budou také těžit Alžírsko, Kazachstán, Gabon a Omán. Rozhodnutí nabývá právní moci 1. května a bude platné do konce roku.

Organizace tak dala jasně najevo, že na každý ekonomický útok ze Starého světa odpoví novým kolem omezení těžby ropy. 

Všechny ekonomické zákazy USA a EU proto ztrácejí veškerý smysl, protože jimi budou trpět pouze zahraniční společnosti z nepřátelských zemí, jejichž produkty se kvůli nárůstu nákladů způsobenému rostoucími cenami energií stanou nežádanými.

Tento stav naopak hraje do karet asijským partnerům, protože mohou nakupovat ropu z Ruska za velmi příznivé ceny. Ano, a Saúdská Arábie, která byla ještě nedávno spojencem Západu a napomáhala při posilování dolaru, přilévá olej do ohně a prodává energetické zdroje buď za jüany, nebo za jiné měny.

Američtí producenti ve stejném spřežení s OPEC+

Navíc ani americké břidlicové společnosti nehodlají zvyšovat produkci, což staví americké úřady do ještě obtížnější pozice. Koneckonců nebudou schopni omezit dovoz černého zlata tváří v tvář rostoucím cenám akcií. 

Po rozhodnutí OPEC vzrostly kotace akcií o 8 %. Organizace zamrzla v očekávání kroků ze strany Bílého domu, a pokud bude i nadále neaktivní, náklady zdroje se opět zvýší. A to je spojeno s dalším nárůstem výdajů Spojených států, EU a Japonska na suroviny. Podle odborníků do června 2023 cena značky Brent dosáhne 100 dolarů za barel. Pokud průměrná cena vzroste o 1 dolar, pak to Rusku přinese dalších 2,7 miliardy dolarů za rok.

A v této době produkce ropy ve Spojených státech zdaleka neroste takovým tempem, které se očekávalo. Ale i když Amerika dosáhne 500 000 barelů denně, OPEC+ je připraven zajít dále a snížit produkci na 1,66 milionu barelů denně. „Jedna věc je jistá: OPEC kontroluje a reguluje ceny a výrobci americké břidlice již nejsou považováni za okrajového producenta,“ řekl James Meek, senior portfolio manager společnosti Tortoise.

Také manažer fondu Aptus Capital Advisors se sídlem v Dallasu Joseph Sikora říká, že zájmy amerických výrobců se nyní shodují se zájmy proruského kartelu: “OPEC a břidlicový průmysl nyní pracují mnohem více jako tým, s disciplínou dodávek z obou stran.”

Současný exodus zákazníků z amerických bank také nevěstí nic dobrého pro ropný průmysl.  Nedostatek likvidity připravuje ropné společnosti o budoucí půjčky, na které se tolik spoléhaly.

Zároveň je v Americe stále méně výnosných nalezišť. Joe Biden byl dokonce nucen porušit svůj předvolební slib a vydat povolení k otevření projektu na samém severu Aljašky. To pobouřilo ekology.  Jsou přesvědčeni, že rozvoj ložiska na severu nepřinese nic jiného než zhoršení životního prostředí. Škody z následků práce na novém projektu budou podle odborníků srovnatelné se škodami ze 70 uhelných dolů, přičemž velké ekonomické výhody nepřinese.

Německo je připraveno obnovit Nord Stream

Na tomto pozadí německé pojišťovny oživily pojistné smlouvy „Nord Stream“. Největší němečtí byznysmeni jsou připraveni převzít všechna pojistná rizika, což výmluvně naznačuje, že Němci mají zájem na obnovení dodávek ruského plynu.

Jak se zdá, nákup alternativního modrého paliva se pro Německo ukázal jako příliš drahý. Úřady musely dotovat práci energeticky nejnáročnějších odvětví na úkor státního rozpočtu, jehož ztráty se pohybují ve stovkách miliard eur. Vývoz přitom utrpěl ztráty kvůli nepřiměřeně vysokým cenám zboží.

A zdá se, že navzdory všem výhodám britských a amerických výrobců Německo nehodlá pokračovat v podnikání se ztrátou a je připraveno zahájit práce na obnově plynovodu. S tím souhlasí i Francie a Nizozemsko, na jejichž trhu jsou podobné problémy.

Za současné vlády, která se drží proamerického kurzu, se to už možná dít nebude. Roste totiž nespokojenost obyvatel, takže vítězství dnešních lídrů v příštích volbách vypadá jako mýtus, protože se za poslední rok zcela zdiskreditovali.

S čím přesně je náhlá aktivita německých pojišťoven spojena, zatím západní ani tuzemská média neinformovala. Situace jako celek však vede k určitým závěrům.

SFERA Live

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://bit.ly/3UkazPl

sdílet na

17 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Jozef
12. 4. 2023 00:24
Ohodnotit příspěvek :
     

Nákup alternativního modrého paliva se pro Německo ukázal jako příliš drahý? A nie náhodou alternatívní predajci ruského “modrého paliva”? 🙂

Nemeckí priemyselníci sa už začínajú búriť. (To je dobrá správa.) Kedy asi dajú k súdu politikov, ktorí úmyselne poškodili nemecké firmy a priemysel?

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
12. 4. 2023 05:35
Ohodnotit příspěvek :
     

Ten rozkol USA se Saudama je jistě velmi závažný. Na té jejich družbě v posledních nějakých 50 let byla postavena mohutná hegemonie USA, tím, že ovládaly tok tak potřebných energických zdrojů. Však si ty Saudy dobře pěstovali, Bandar Bin Sultan byl ambassadorem v USA přes 20 let, říkali mu Bandar Bush. A taky nikdy se ten jejich moslamismus nekritizoval, tak jako se kritizoval jinde.

Ani rozčtvrcení Kashoggiho Saudama v Istanbulu svět moc nevzrušovalo, tak jako Novičok u Skřípalovejch v Anglii (kdepak je otcovi a dceři dnes konec)?

A nepomohlo ani tancování Trumpa se Saudským králem, teď se tancuje jinde. (Né, že bychom padli těm Saudům dneska kolem krku, politika nemá přátele, jen vhodné spojence.)

12. 4. 2023 06:45
Odpovědět  primak

A další hřebík do rakve:

Poté, co Čína připravila dohodu o napravení vztahů mezi dvěma regionálními giganty, dorazili saúdští představitelé do Íránu 6. dubna, aby projednali proces znovuotevření ambasády Rijádu v Teheránu a konzulátu v Mašhadu.

Bylo to interpretováno jako důkaz expandujícího vlivu Číny na Blízkém východě a jako výzva pro pozici USA tam. Zatímco americko-saúdské vztahy se v poslední době zhoršily a USA nemají diplomatické kontakty s Íránem už čtyřicet let, Čína má silné diplomatické a obchodní vazby jak se Saúdskou Arábií, tak s Íránem.

13. 4. 2023 07:20
Odpovědět  primak

A ještě jeden další hřebík do rakve:
Saúdská Arábie hostí íránské a syrské představitele, zatímco vztahy na Blízkém východě roztávají

Syrský ministr zahraničí v zemi poprvé od roku 2011; Izrael se znepokojením přihlíží, jak v Rijádu se oteplují vztahy s nepřáteli židovského státu
https://www.timesofisrael.com/saudi-arabia-hosts-iranian-syrian-officials-as-middle-east-ties-thaw/

aamater
12. 4. 2023 08:02
Ohodnotit příspěvek :
     

Nemci si ho môžu opraviť na vlastné náklady!!! Keby mali viac rozumu tak by trvali na odhalení toho kto tento teroristický útok spáchal a hnali by ho na zodpovednosť!!! A tak isto by od neho vymáhali náhradu škody!!! Inak ak bol Nord Stream a Nord Stream II poistený tak tá poisťovňa, ktorá tieto dve trasy poistila by mala teraz hradiť ich opravu. Na to snáď poistka je, či nie? A tým pádom by malo byť v prvoradom záujme poisťovne zistiť skutočných páchateľov, aby si u nich mohli nárokovať škodu!!! Myslím, že okolo tohto teroristického útoku bude ešte poriadne veselo. Držiteľ Pulizerovej ceny Hers o tom napísal a aj určil vinníka. Tak, že poisťovňa by nemala mať až tak ťažkú prácu získať si niekoho kto o tom všetko vie!!! Poisťovňa môže predsa vyplatiť odmenu občanovi, ktorý jej pomôže pri odhalení vinníka. A ako sami dobre viete, všetko sa dá kúpiť, otázkou je iba cena.

Janka
12. 4. 2023 10:35
Odpovědět  aamater

lenze to by bol pre Zapad nebezpecny precedens….si predstav vyplatit odskodne za Irak vsetkym poskodenym……pretoze oficialny dovod bol nula, USA zautocili na nezavisly stat, znicili ho a nic sa nestalo…..a oficialne ani nemali ziadny poriadny dovod, spekulacie o predaji ropy za eura mohli byt poslednym dovodom, ale nie primarnym a hlavne nemozu byt oficialne priznanym

unor 2022
12. 4. 2023 08:10
Ohodnotit příspěvek :
     

Pri pohledu na jdouci stare kyvadlove hodiny s kyvadlem tesne za uvrati ..
U nas je to jen blizici se konec ery modrozluteho fialoveho Peti a jeho vladnich nepodarencu.
Ale ve svete kolem nas to bude daleko daleko vetsi pozdvizeni.
Diky trojjedinemu pravoslavnemu Bohu.

Gales
12. 4. 2023 10:54
Odpovědět  unor 2022

Pravoslavní slouží národu a ne Vatikánu.A vo tom to je.

Pavel z Moravy
12. 4. 2023 11:40
Odpovědět  Gales

Měl jsem kamaráda z Makedonie, který potom žil na Slovensku, kde podnikal a potom u nás. Dnes je již na druhém břehu. Miloval Srby a říkal, že u nich, tedy v Makedonii i Srbsku je pravoslavná církev plně oddaná státu, že v případě ohrožení vlasti vždy jde na pomoc národu. Takže předpokládám, že tak to je i v Rusku. To asi pouze římskokatolická je služebníček mocných, nemá prostě vztah k národu, což je celkem logické, historie to dokládá.

12. 4. 2023 19:06
Odpovědět  Pavel z Moravy

Kdepak služebníček!
Od pádu Říma byla církev římskokatolická a světská moc spojené nádoby. Že si šli při tom zároveň po krku – klér se snažil světskou moc podřídit a světská moc se tomu vzpouzela – na tom nic nemění. Proč asi tak císaře pomazával papá a krále arcibiskup? Aby z milosti z boží, že – a na milost boží měl monopol Vatikán. Ostatně Přemyslovci byli po celou existenci s Vatikánem na kordy, Boleslavem počínaje. A tak to pokračovalo až do Habsburků.
Ale ono to začalo už s Rostislavem, když povolal Cyrila a Metoda a ti založili největší školu, takto misii – přes dvě stovky učitelů, takto kněžích – na sever od Alp. Načež zajetí Metoda bavorskými biskupy a jeho věznění po dva a půl roku v otevřené jámě !!! , posléze rozpuštění jejich misie a dílem zajetí a prodání do otroctví, dílem vyhnání kněží, načež latinská liturgie namísto staroslověnské a tak by se dalo pokračovat až do šarvátky na Bílé hoře a následnou rekatolizaci Bohemie.
Služebníček? Kdo myslíš že spoluzakládal římský klub? Vatikán, kamaráde, Vatikán. Ale google to už před lety vyzmizíkoval. Vatikán tahá za špagátky po dnešní dny – ne naopak. Stačí sledovat činy globalistického arcilotra papá Franty.

12. 4. 2023 19:09

Promiň, nechtěl jsem poučovat.

Frank
12. 4. 2023 08:45
Ohodnotit příspěvek :
     

Tan ušáci poškodí plynovod a skopčáci si ho pokorně opraví. Tomu se říká opravdovému přátelství.

Vanja
12. 4. 2023 10:17
Ohodnotit příspěvek :
     

Němci nedokáží obnovit Nord Stream bez Ruska. Jedině Rusko má na to zařízení, ale to by se napřed muselo Německo trhnout od USA a zrušit všechny své sankce proti Rusku.

Gales
12. 4. 2023 10:58
Ohodnotit příspěvek :
     

Jasnozřivci sdělovali v předpovědích že svět má před sebou dvě cesty. Jednu do zkázy a druhou do prosperity.A my už musíme mít odvahu se vydat tou druhou.Jinak nás čeká temnota a zkáza.

J.Sladin
12. 4. 2023 11:34
Odpovědět  Gales

Nemusím být jasnozřivec, abych poznal kam kdo kráčí. Ti “zlí” k prosperitě a ti hodní do pr……

Pavel z Moravy
12. 4. 2023 15:09
Odpovědět  Gales

No, teď jsem právě četl předpověď astroložky Volodiny, která je prý proslavená a ta říká, letos vládne Mars a úplně vše se tento rok změní. Movití to nebudou mít jednoduché, a co se týká Evropy, tak ta prý prožije obrovskou krizi. Já bych řekl že padneme na úplné dno do žumpy. Musím říci, že na to nepotřebuji ani varování Volodiny, bo mam kurdyna oči a uši a tedy vidim a slyšim, mozek mi funguje, takže přemýšlam a davam si vše dohromady a vidim že jsme v dupě, ale hurá, ještě žijeme, bo nás škůdci zemští ještě úplně neprodali.

zuzana
12. 4. 2023 16:50
Ohodnotit příspěvek :
     

Maďarské prorodinné hodnoty odhalily vedoucí představitele EU jako stále více protikřesťanské

https://aktax.cz/madarske-prorodinne-hodnoty-odhalily-vedouci-predstavitele-eu-jako-stale-vice-protikrestanske/