Brettonwoodský systém praská ve švech. Dohoda století zrušena
Joe Biden za své krátké dva roky prezidentování dokázal nemožné – s konečnou platností rozhádat Spojené státy a Saúdskou Arábii. Pokud za Trumpa se daly vztahy mezi Washingtonem a Rijádem ještě označit za spojenecké, v tuto chvíli jsou umírněně nepřátelské.
Saúdská Arábie (SA) vnímá Spojené státy jako potenciální hrozbu, která se v jednu chvíli může pokusit destabilizovat situaci uvnitř království. Odtud mimochodem vychází normalizace vztahů mezi SA a Íránem. Ministerstva zahraničí obou států jsou v neustálém kontaktu a jednají o procesu návratu k neutrálním vztahům.
Nebudu podrobně popisovat, jak se Bidenovi a jeho demokratické administrativě podařilo během pár let zcela anulovat úspěchy předchozích desetiletí. O tom jsou věnovány mé další příspěvky:
Zachraňte systém Bretton Woods. Biden letí do Saúdské Arábie
Čína stahuje Saúdskou Arábii ze zóny vlivu USA
Dnes je jasná jedna věc. Saúdská Arábie přešla od prohlášení a plánů k praktickému zlomu v obchodu století, jehož podstatou byla povinnost prodávat ropu za dolary, což byl jeden z pilířů existence brettonwoodského systému.
Dříve se předpokládalo, že Saúdská Arábie bude prodávat ropu za jüany, minimálně do Číny. Podobné dohody byly uzavřeny během návštěvy Si Ťin-pchinga na Arabském poloostrově v prosinci loňského roku. Tyto dohody byly posíleny oficiálními prohlášeními Pekingu a Rijádu.
K dnešnímu dni neexistují žádné informace, zda se saúdská ropa prodala do Číny za jüany nebo ne. Možná právě probíhá proces zřizování finanční infrastruktury. Bavíme o vážně velkých objemech. To znamená, že bankovní systém SA a Číny by při bilaterálních transakcích neměl pracovat na západním mechanismu přenosu finančních zpráv. Jsem si téměř jistý, že to ve výsledku bude čínský CIPS (obdoba SWIFTu).
Obecně platí, že pro zahájení procesu se musíte důkladně připravit, abyste se vyhnuli riziku blokování plateb. Od Američanů lze očekávat cokoliv.
Saúdská Arábie se však rozhodla nečekat na vytvoření pracovních mechanismů s Čínou a již začala prodávat ropu – a ne za dolary, čímž opustila ropnou dohodu století. To samé udělaly SAE.
Keňa koupí arabskou ropu za keňské šilinky.
Zní to samozřejmě velmi extravagantně, ale fakt zůstává faktem. Keňa má vážné problémy s dolarovou likviditou. Jejich důvody jsou přibližně stejné jako v Egyptě:
Egyptu došly dolary. Zemi hrozí hladomor. Ale existuje cesta ven – přechod na rubly
Krize brettonwoodského systému, posílená vážnými problémy v bankovním sektoru ve Spojených státech, určuje čerpání dolarové likvidity z různých oblastí světa na americký kontinent na podporu finančního sektoru. Dopad se zatím týkal nejchudších zemí.
V Keni došly dolary, země už za ně nemůže nakupovat zboží včetně ropy a ropných produktů. V jakékoli jiné situaci by ropní giganti jako Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty jednoduše energetické zdroje neprodaly, pokud za ně není možné zaplatit v americké měně. Zákazník by se tak jako tak stejně našel. A keňský trh rozhodně není pro Araby prioritou.
Rijád a Abú Zabí však souhlasily, že přijmou keňské šilinky jako platbu za dodávky ropy. Situace je o to zajímavější, že Arabové ve skutečnosti tyto šilinky nemají kam dát. Dohromady SA a SAE prodávají do Keni ropné produkty za 900 milionů dolarů ročně a z této země nakupují zboží jen za pár milionů. To znamená, že většina keňských šilinků se nahromadí na účtech a shoří v inflaci. I když ne příliš velké na poměry afrických zemí (asi 10 %).
Saúdská Arábie a SAE tak vytvořily precedens tím, že odmítly prodávat energetické zdroje výhradně za dolary. Je to ve své nejčistší podobě demonstrativní rozhodnutí, které určuje cestu k východu z ropné dohody století. Není proto pochyb, že v blízké budoucnosti bude ropa z Arabského poloostrova proudit minimálně asijským směrem za jüany a za další měny. No a brettonwoodský systém ztrácí jeden ze svých pilířů. Arabská ropa přestává podporovat dolarovou likviditu.
Pro Pokec24 přeložila Janinna
P.S.
Prezident Keni William Ruto doporučuje svým občanům, kteří mají americké dolary, aby se jich zbavili.
“Dám vám radu zdarma: ti z vás, kteří šetříte dolary, samozřejmě můžete být ve ztrátě, raději udělejte, co musíte, protože trh se během pár týdnů změní,” řekl Ruto.
Uz je nacase udelat z tech zelenych papirku to jediny na co jsou zac – zelene papirky vhodne na podpal!
Tady jsou ty zisky USA z Uarjinského konfliktu, jak bylo v odkazu pod jedním článkem uvedeno v jednom příspěvku. K čemu jim budou “dolárky”, když je nikdo nebude chtít. Teda nikdo, na čí účet USA a spol. dlouho žily.
Jestliže je nějaká země kolonií, dříve nebo později se v ní vytvoří nálady proti tomuto stavu a bud čekat na první příležitost k projevení. Mockrát si vlastenci nabijí držky, ale když se nevzdají, nakonec dosáhnou svého.
A tady si snad někdo myslí, že my jsme na tom lépe? Cha, cha. Jo, to už není zlatý socík a měna podložená zlatem a jinými aktivy národní banky československé. Dnes se může pouze zvolat, vzhůru k Šorošovi, na broučky vám snad nějaké čmrdlíky nechá.
Díky Tošovskému který naše zlato daroval amíkům.
Tohle radši už ani nezmiňuj tuhle židovinu a pak se někdo diví. Ale hlavně ty zlaté mince mají obrovskou hodnotu. Kdoví jak je to s korunou, jestli je ještě pravá a naše. 😥😥🤦♂️
koruna se trochu drží díky ožebračování drobných střádalů
pitomec tošovský
..no vida ho, vykuka! Ještě nedávno to zde kdosi sváděl na Tošenovského.. :-))))
.. v posledním roce II. světové války si USA pořídily do každé ruky jeden masivní klacek. Prvním byla Bretonwoodská dohoda, druhým pokusný výbuch jaderné pumy Trinity 16. července 1945.
Jaderný klacek jim zlomili Rusové v Semipalatinské oblasti 29.srpna 1949. Zlatý klacek je asi dalším na řadě. Tak nějak to vypadá, že SVO je pouze jednou z několika dílčích etap, vedoucích k jednomu cíli.
Máme holé ruce.. cákryš, tohle já už někde slyšel a nedopadlo to!