Čínské ministerstvo zahraničí: USA by měly přestat rozdmýchávat oheň na Ukrajině a svalovat vinu na Čínu
USA kritizovaly návštěvu Si Ťin-pchinga v Rusku.
Čínský prezident Si Ťin-pching ve středu opustil Moskvu po dvoudenním summitu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Návštěva čínského vůdce v Rusku vyvolala ostrou a nepřátelskou reakci ve Spojených státech. Mluvčí Rady národní bezpečnosti Bílého domu John Kirby řekl, že Washington nevěří, že Peking je schopen být nestranným prostředníkem mezi Moskvou a Kyjevem ohledně konfliktu na Ukrajině.
“Nemyslím si, že můžeme Čínu rozumně považovat za nezaujatého hráče,” řekl mluvčí Rady národní bezpečnosti americké administrativy.
Kirby poznamenal, že Čína se zdržela kritiky ruské speciální vojenské operace na Ukrajině a pokračovala v nákupu ruské ropy, i když Západ uvalil na Moskvu sankce.
Čína, dodal John Kirby, také „papouškuje ruskou propagandu“.
Prohlubující se vztah mezi Pekingem a Moskvou je z velké části poháněn jejich společným zájmem zpochybnit globální vliv USA, řekl mluvčí Rady národní bezpečnosti John Kirby.
Kirby si také stěžoval, že Si Ťin-pching, který navštívil Moskvu, nikdy nemluvil se Zelenským a nenavštívil Ukrajinu.
“Prezident Si uznal za vhodné přiletět do Moskvy. Ani jednou nemluvil s prezidentem Zelenským, nikdy nenavštívil Ukrajinu,“ řekl Kirby.
Ministerstvo zahraničí Číny odpovídá na otázky západního tisku:
Bloomberg: John Kirby, mluvčí Rady národní bezpečnosti USA, kritizoval čínského prezidenta za to, že jel do Moskvy, zvláště předtím, než mluvil s Volodymyrem Zelenským. Řekl také, že Čína papouškuje ruskou propagandu. Jak na to ministerstvo reaguje?
Wang Wenbin: Zaznamenal jsem poznámky pana Kirbyho, které jste právě citoval. Tvrdil také, že postoj Číny k otázce Ukrajiny nelze považovat za nestranný. Rádi bychom poukázali na to, že Čína není tím, kdo vyvolal ukrajinskou krizi, není ani stranou krize; Čína neposkytla zbraně kterékoli straně konfliktu.
Od vypuknutí krize čínská strana nastínila čtyři principy, vyzvala ke společnému úsilí, sdílela postřehy a zveřejnila čínskou pozici k politickému urovnání ukrajinské krize, přičemž aktivně usiluje o vyřešení krize prostřednictvím dialogu a jednání. V otázce Ukrajiny nemáme žádný sobecký program. Nestáli jsme opodál, ani jsme nepřilévali olej do ohně a nevyužívali situaci k sobeckému účelu. Vše, co jsme udělali, se scvrkává na podporu rozhovorů o míru.
USA tvrdí, že postoj Číny nelze považovat za nestranný. Znamená to, že nalévání zbraní do konfliktu by mělo být vnímáno jako nestranný postoj? Znamená to, že způsobení eskalace krize by mělo být považováno za nestranné? Znamená to, že dovolit, aby se krize přelila do zbytku světa, by mělo být považováno za nestranný postoj?
V otázce Ukrajiny sílí hlasy pro mír a racionalitu. Většina zemí podporuje zmírnění napětí, stojí za mírovými rozhovory a jsou proti přilévání oleje do ohně. To je také postoj Číny. Návštěva prezidenta Si Ťin-pchinga v Rusku je cestou přátelství, spolupráce a míru. Mezinárodně byla vřele přijata.
Vyzýváme USA, aby se zamyslely nad svou vlastní rolí v otázce Ukrajiny, přestaly přiživovat plameny a přestaly obviňovat Čínu. Budeme i nadále pevně stát na straně míru a dialogu a na správné straně historie a spolupracovat se zbytkem světa, abychom sehráli konstruktivní roli při usnadňování politického urovnání ukrajinské otázky.
…
CCTV: Podle lidí obeznámených s touto záležitostí Rusko zahájilo tichou proceduru ohledně návrhu rezoluce Rady bezpečnosti, kterou navrhlo o plynovodech Nord Stream. USA a některé další západní země v Radě bezpečnosti prolomily mlčení a vznesly námitku proti zřízení mezinárodní nezávislé vyšetřovací komise. Jaký je komentář Číny?
Wang Wenbin: Dopad výbuchu Nord Stream byl obrovský. Většina členů mezinárodního společenství požadovala, aby byla odhalena pravda o tomto incidentu. Návrh rezoluce navržený Ruskem má vyzvat OSN, aby zahájila mezinárodní vyšetřování výbuchu.
Čína s tímto přístupem souhlasí a podporuje ruský návrh rezoluce. Mezinárodní vyšetřování pod záštitou OSN, nejautoritativnější a nejreprezentativnější mezinárodní organizace, může vytvořit synergii s existujícími vnitrostátními vyšetřováními a rychleji vést k pravdě.
Čína podporuje Radu bezpečnosti v diskusích o příslušných otázkách a hraje konstruktivní roli při vyjednávání návrhu rezoluce. Některé rozvojové země, které zasedají v Radě bezpečnosti, rovněž předložily legitimní návrhy a doporučení.
Čína v Radě zaznamenala postoj některých západních zemí. Doufáme, že budou mít na paměti svou odpovědnost za pravdu, opustí geopolitické a sobecké zájmy, budou věrohodně plnit svou povinnost a odpovědnost jako členové Rady bezpečnosti, konstruktivně se budou účastnit jednání o návrhu rezoluce a budou usilovat o brzký konsensus ohledně rezoluce.
Pro Pokec24 přeložila Janinna
https://www.fmprc.gov.cn/eng/xwfw_665399/s2510_665401/202303/t20230322_11047208.html
Kdyby nebyl býval by teď Kirby americkým “nějakým něčeho” mluvčím, kdo by jej kdy byl by vůbec poslouchal?
Stejně je to paradox. Čína mluví o míru a přitom vlastně rozpoutává válečnické nálady “v naší civilizaci”. Až vzniká takový pocit, že jakmile začne Čína skutečně (jemně a v náznacích doopravdy vyhrožovat “naší civilizaci”) promění se “naše civilizace” v jednu monolitní mírovou “ufňukanost”.
Konečně bychom také společně mohli udělat něco konstruktivního… žijeme v naší České zemi a mluvíme česky… teroristický stát na území severní ameriky není v češtině usa ale SSA… bude dobře mluvit naším českým jazykem a používat správnou zkratku pro zločinecké gaunery… SSA
No, taky by se daly nazvat Spojenými státy severoamerickými a zkratka by tedy byla SSS.
To do kedy sa z tým darebáckym štátom USA chce Čína hrať na slepú babu? Čína by mala konečne ísť a pripojiť Taiwan opäť k Číne!!! A to skôr ako darebácky štát USA stihne navoziť na Taiwan zbrane!!! Čína by sa mohla poučiť z chýb ktoré RF urobila, keď dôverovala politikom zo západu!!!
Nastal čas aby drak vzlétl – a zamířil dštít oheň na východ.
Teď už nezůstane sám.
Je to ještě mnohem horší – nebo lepší, jak chcete: Svatý Jiří do něj přestal šťouchat kopím, řekl, že možná bude lepší, když budou čelit světu spolu a vypadá to, že na tom drakovi nakonec pojede.
To není nějaká připitomělá mezinárodní kočkovaná – tohle je zásadní proměna velmi zásadního archetypu.
A mimochodem, co mě se týče, teda oheň a síru by nemuseli dštít.
Medvěd vlídně mručel celý 2021, potom ke konci roku už za mír přímo skučel.
Nikdo jej neposlouchal,
Ba co víc, dělali si z něho srandu.
Je mi líto všech mrtvých, ale co ti chudáci na východní Ukrajině od r.2014, ti nikoho nezajímali, jako by nebyli.
Takže drak a medvěd bohužel bojovat musí, kvůli vlastní existenci.
Bojovat musí, ničit nemusí. Zatím vypadá, že to vědí.
To s vzájemně vylučuje.
USA je jednoznačně zločinecký stát a stále více států se proti nim vymezuje. A na pindy nějakého Kirbyho kálí Bílý tesák. Do USA přibendrovali dobrodruzi a zločinci z celé Evropy a podle toho to tam tak dodnes vypadá. Geny jsou geny. Jenže jejich hegemonie končí a oni chudáci čumí, jak jim ujíždí rychlík a jediné na co se zmůžou je dělat po světě bordel a kňučet. Kdo chce, tak si může najít, co za posledních sto let mají zm.rdi z USA na triku. Jsou to miliony mrtvých a ta americká chátra si dovoluje kritozovat ostatní a slintat o demokracii?!
…přivandrovali…
V OSN dojde na lámaní chleba.Tam se ukáže kolik jidášů ještě podporuje kriminálníky USA.
“OSN, nejautoritativnější a nejreprezentativnější mezinárodní organizace…”
Ha! ha! ha!
Nahraďte slovo “organizace” slovem “trafika” a bude to tak akorát přesně 😀
Stejné jako NA TO. NA CO? NA HO!