nezařazené

Putin se zamýšlí nad energetickou budoucností EU


Rusko může v Turecku zřídit hlavní energetický uzel pro dodávky do bloku


Rusko by mohlo přesunout tranzitní objemy ztracené v důsledku poškození plynovodu Nord Stream do černomořského regionu tím, že v Türkiye zřídí “plynový uzel” pro dodávky do EU, uvedl prezident Vladimir Putin.

Upozornil, že poškozené plynovody je možné opravit, ale o jejich osudu by měly rozhodnout Rusko a EU.

“Mohli bychom … tak učinit hlavní trasy pro dodávky našeho paliva, našeho zemního plynu do Evropy přes Türkiye, vytvořením největšího plynového uzlu pro Evropu v Türkiye,” řekl Putin, během středečního vystoupení na konferenci Moscow Energy Week. “Tedy samozřejmě pokud o to budou mít naši partneři zájem. A samozřejmě záleží také na ekonomické proveditelnosti.”

Podle prezidenta by ruský plyn mohl být do EU stále dodáván prostřednictvím jedné zbývající neporušené části plynovodu Nord Stream 2, ale míč je nyní na straně EU, zda si to přeje. Rusko by mohlo otevřít plynové kohouty na tomto potrubí, pokud by si to blok přál, zdůraznil Putin.

Plynovody Nord Stream 1 a 2 minulý měsíc náhle ztratily tlak po sérii silných podmořských výbuchů u dánského ostrova Bornholm. Incident způsobil masivní únik plynu, jehož velké objemy se dostaly do moře. Praskliny jsou všeobecně považovány za důsledek sabotáže ze strany neznámé strany.

Trasy byly navrženy tak, aby přepravovaly ruský zemní plyn přímo do Německa a obcházely tranzitní státy včetně Ukrajiny a Polska.


Moskva incident označila za teroristický útok a uvedla, že Spojené státy, které dlouhodobě kritizují závislost Německa na ruské energii, by ze zneškodnění tras měly největší politický i ekonomický prospěch. Washington jakoukoli účast popřel. Ministr zahraničí Antony Blinken však incident přivítal jako “obrovskou příležitost” pro Evropu “jednou provždy odstranit závislost na ruské energii”.

V době narušení nebyl ani jeden z plynovodů v provozu. Berlín odmítl certifikovat novější plynovod Nord Stream 2 po jeho dokončení v loňském roce a Rusko koncem srpna zastavilo dodávky starším plynovodem Nord Stream 1 s odvoláním na problémy s údržbou související se sankcemi.

Putin naznačil, kdo stojí za sabotáží plynovodu Nord Stream

Putin naznačil, kdo stojí za sabotáží plynovodu Nord Stream
Výbuchy na plynovodech usnadnily vnucení amerického LNG Evropě, tvrdí ruský prezident
Putin naznačuje viníky sabotáže plynovodu Nord Stream
Ruský prezident Vladimir Putin promlouvá k publiku během fóra Ruský energetický týden v Moskvě © Sputnik / Alexej Maješev
Ze škod způsobených na plynovodu Nord Stream v Baltském moři mají největší prospěch ti, kteří jsou za ně zodpovědní, prohlásil ruský prezident Vladmir Putin.

“Všichni chápou, kdo za tím stojí a kdo z toho má prospěch. Někdo nyní může v mnohem větším měřítku vnutit zkapalněný zemní plyn z USA evropským zemím,” řekl Putin ve středečním projevu na fóru Ruský energetický týden v Moskvě.

Prezident poukázal na to, že americký zkapalněný zemní plyn (LNG) je “rozhodně méně konkurenceschopný než ruský potrubní plyn” kvůli své vyšší ceně.

Pokud jde o výbuchy na plynovodech Nord Stream 1 a 2, Putin uvedl: “V současné době se jedná o velmi vážný problém: “Všechna fakta byla prokázána a zdokumentována. A ideologové a sponzoři těchto zločinů jsou jejich konečnými příjemci; těmi, kdo profitují z nestability a konfliktů.”

“Kdo stojí za sabotáží plynovodů Nord Stream? Zjevně ti, kteří usilují o úplné zpřetrhání vazeb mezi Ruskem a EU, podkopání politické suverenity Evropy, oslabení její průmyslové kapacity a získání kontroly nad jejími trhy,” uvedl prezident.


Jsou to také ti, kteří “mají technické možnosti k provedení takových výbuchů a již se k takové sabotáži uchýlili – byli při tom přistiženi při činu, ale vyhnuli se odpovědnosti,” dodal.

Plynovody Nord Stream 1 a 2, které byly vybudovány za účelem dodávek ruského plynu do EU přes Německo, náhle ztratily tlak 26. září po sérii silných podmořských výbuchů u dánského ostrova Bornholm. Trhliny, které jsou všeobecně považovány za důsledek sabotáže, vedly k masivním únikům plynu a znemožnily jejich provoz. Moskva později uvedla, že jedna z linek plynovodu Nord Stream 2 zůstala nedotčena, a nabídla, že jejím prostřednictvím bude dodávat plyn do Evropy.

Západní média spekulovala o tom, že Rusko mohlo vyhodit do povětří své vlastní plynovody, aby v rámci energetické krize dostalo EU pod ještě větší tlak. Moskva taková tvrzení popřela, přičemž Putin již dříve uvedl, že za tím, co ruská strana označila za “akt mezinárodního terorismu”, mohli stát “Anglosasové”, což je hovorový výraz pro alianci USA a Velké Británie.


Krátce po zjištění úniku informací americký ministr zahraničí Antony Blinken přivítal incident jako “obrovskou příležitost” pro Evropu “jednou provždy odstranit závislost na ruské energii”.

Koncem září tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev uvedl, že Moskva získala “určité materiály, které ukazují na západní stopu při organizaci a provedení” výbuchů na potrubí Nord Stream. Tvrdil, že hlavním příjemcem narušení byly Spojené státy, a jako historický příklad zapojení Ameriky do tohoto typu sabotáží uvedl útok na ropnou infrastrukturu Nikaraguy, který v 80. letech podporovala CIA.

Švédsko nebude s Ruskem sdílet výsledky vyšetřování Nord Streamu – premiérka


Magdalena Anderssonová se odvolává na důvěrnou povahu vyšetřování a zároveň naznačuje, že Moskva by mohla vést vlastní vyšetřování.
Švédsko nebude s Ruskem sdílet výsledky vyšetřování plynovodu Nord Stream – premiérka
Únik plynu na plynovodu Nord Stream 2 při pohledu shora 29. září 2022, švédská ekonomická zóna v Baltském moři © AFP / Handout/Airbus DS 2022/AFP
Švédsko nebude s Ruskem sdílet výsledky vyšetřování výbuchů, které koncem září vážně poškodily plynovody Nord Stream 1 a 2, uvedla premiérka Magdalena Anderssonová.

Švédské úřady tvrdí, že našly důkazy, které ukazují na sabotáž. Ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že Moskva již ví, kdo je hlavním příjemcem útoku.

V pondělním rozhovoru s novináři Anderssonová vysvětlila, že “ve Švédsku je naše předběžné vyšetřování důvěrné, což samozřejmě platí i v tomto případě”.

Poznamenala však, že Rusko může na místě provést vlastní šetření, pokud si to přeje, protože Stockholm z oblasti odstranil kordony.

“Švédská ekonomická zóna není území, kterým Švédsko disponuje,” upřesnila Anderssonová.

Německá policie se domnívá, že výbuchy na Nord Streamu byly “cílenou sabotáží” – SpiegelVÍCE ČTĚTE ZDE: Německá policie se domnívá, že výbuchy na Nord Streamu byly “cílenou sabotáží” – Spiegel
Její protějšek v Moskvě, premiér Michail Mišustin, vyzval Stockholm, aby umožnil ruským úřadům a státnímu energetickému gigantu Gazprom účast na vyšetřování.

Prezident Vladimir Putin v pondělí na zasedání ruské bezpečnostní rady situaci komentoval slovy, že navzdory odepření přístupu k vyšetřování “všichni dobře víme, kdo je konečným příjemcem tohoto zločinu”.

Již dříve Putin obvinil “Anglosasy”, což je ruský hovorový výraz pro alianci USA a Velké Británie, že stojí za tím, co Moskva označila za “akt mezinárodního terorismu”.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken útok přivítal jako “obrovskou příležitost” pro Evropu “jednou provždy odstranit závislost na ruské energii”.

Plynovody Nord Stream 1 a 2 náhle ztratily tlak 26. září po sérii silných podmořských výbuchů u dánského ostrova Bornholm. Praskliny vedly k masivním únikům plynu a znemožnily jejich provoz.
https://bit.ly/3CwsvOh

sdílet na

6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Masunta
12. 10. 2022 20:38
Ohodnotit příspěvek :
     

Pan Putin se zamýšlí nad věcí pro něho nedůležitou.

Masunta
13. 10. 2022 08:57
Odpovědět  Masunta

Avšak zo soláru a z vetra je lacná energia, nie?
Je lacná vďaka tomu, že sa dotuje a znižuje to cenu v energetickom mixe. Lenže, aby sme ňou nahradili všetky odstavené zdroje, museli by sme inštalovať násobky toho, čo využívame. Potom by to ale prestalo byť zaujímavé a výnosné.
Zároveň potrebujeme vypínať elektrárne fungujúce na zemný plyn. Čím sa dá nahradiť, ak nechceme uhlie?
No práve. Núka sa tu jadro, ktoré má tiež svoje riziká. Sledujeme, čo sa deje v Záporožskej elektrárni, keď tam vznikol výpadok a museli nabehnúť krízové generátory, aby zabezpečili dostatok elektriny pre chladenie odstavených reaktorov.
Avšak, je to druh zdroja, ktorý je tu už desiatky rokov, incidenty sú výrazné, no nie je ich veľa. Myslím si, že to je stabilný vankúš, ktorý celej sieti dodá bezpečnosť, stabilitu, istotu dodávok a na tomto môžeme stavať.

Masunta
13. 10. 2022 08:27

Nereagujte na trolla ani těmi nejlepšími argumenty a nebude ukojen.Troll jistě oceňuje i palce dolů, protože vidí, kolik lidí jej četlo. Reakce právě chce, aby opětoval a získal další reakce, ale měl by tu být jako kůl v plotě. I za nejlepší protiargumenty je troll placen – od kusu.
Díky i tobě se tu má troll jako ve vatičce. Nadhodí úplnou blbost o které ví, že proruské bolševiky rozdráždí a čeká v klídku na reakci někoho, jako jsi právě ty. Hlavně že tě baví vydělávat mu peníze.
Zase čekám alespoň jednu reakci od nějakého duševního přízemního neukojeného naháče na sousloví proruský bolševik. Jsou i proameričtí bolševici. Podivnost, však ?

Gales
13. 10. 2022 11:11
Ohodnotit příspěvek :
     

Jedinným řešením pro Evropu je vyhnat z ní anglosaské Jidáše a trhnout se od nich.Jinak jsme všichni v rici.

jirik
13. 10. 2022 11:20
Odpovědět  Gales

dobré články psával zesnulý břetislav olšer, ostravský novinář na rukojmi.cz, kde se věnoval i konci druhé světové války a odchodu amerických spojeneckých vojsk, kdy tzv. omylem bobmardovaly české podniky! Pokud se jakýkoliv politik,…zástupce státu postaví proti anglosaským Jidášům bude mít dost turbulentní život….

Nospike
24. 10. 2022 15:30
Ohodnotit příspěvek :
     

Švédsko nebude s Ruskem sdílet výsledky vyšetřování Nord Streamu – premiérka
V tom je velká špinavost! Proč asi nechtějí sdílet informace?

Měla by být naprostá samozřejmost, že veškeré informace budou sdílet jak s Ruskem tak s veřejností celého světa!!!