USA draze zaplatí za vojenskou pomoc Ukrajině a promarní všechna svá “překvapení”
Washington, 16. září 2022 (HSP/svpressa/Foto:archiv hsp)
Dodávky zbraní ze Západu posouvají obranu Ruska na novou úroveň – a Ukrajinci to už zažívají na vlastní kůži.
Ilustrační foto
Ukrajinská média nyní hodně píší o chystaných dodávkách systémů NASAMS a IRIS-T SAM, které budou na Ukrajině do konce roku. Abychom byli spravedliví, je to pro ruské ozbrojené síly špatná zpráva, protože ukrajinské protiletadlové síly ani nezapínají radary, ale míří svými raketami na naše letadla podle souřadnic z letounů AWACS, které pročesávají oblohu Polska a Rumunska. Naše armáda se zabývá vnějším zaměřením, což velmi ztěžuje likvidaci protivzdušné obrany AFU, píše Alexander Sitnikov.
Pokud není možné sestřelit boeingy E-3 Sentry pohybující se ve vzdušném prostoru NATO, pak, jak se říká, sám Pánbůh přikazuje soustředit se na komunikační kanály. Ve skutečnosti bylo zničení datové sítě nepřítele vždy prioritou, a to již od dob cara Gorocha. Tehdy jsme lovili nepřátelské posly a teď se jimi pro nás staly internetové stanice Starlinku.
Proto v USA vypukla panika, když se objevily první informace o bezpilotních letounech kamikadze “Geran-2”. Pentagon jej označuje za klon íránského průzkumného letounu Shahed-136, který mimo jiné vyhledává vysílače jakýchkoli rádiových signálů. Podle internetového zdroje Pentagonu The War Zone by se jeho pasivní radarový vyhledávač mohl stát studenou sprchou pro ukrajinskou protivzdušnou obranu a komunikační síly.
Vše začalo tím, že tisková služba ministerstva obrany citovala fotografii údajně sestřeleného bezpilotního letounu Geran-2 kamikadze. Mimochodem, na fotografii je vidět pouze poškozený svislý ocasní stabilizátor s malým fragmentem delta křídla. Což nepřímo naznačuje spíše úspěšný útok na pozemní cíl než zachycení ve vzduchu.
Zábavné je, že ukrajinští odborníci došli k pozoruhodnému závěru, že právě na základě zohaveného kusu kovu, který měla AFU k dispozici, se jedná o perský původ. Nabízí se otázka, proč si myslí, že klasická konstrukce letadla je íránskou zvláštností?
Není se však čemu divit. Kyjevský režim nejenže spoléhá na moderní západní vojenskou pomoc s luxusními zbraněmi, které Rusko zřejmě nemá, ale neúnavně tento příběh propaguje jako svůj vlastní “triumf”.
Americká The War Zone však nevylučuje, že v tomto případě jde o čistě ruský výrobek založený na technologii Shahed-136. To znamená, že ruská pasivní vyhledávací munice má podobné vlastnosti a úlohy jako její íránský protějšek. Stručně řečeno, při nedostatku spolehlivých informací o “Geranu-2” lze fantazírovat o škodách, které je Šahed-136 schopen způsobit AFU. S tím nelze polemizovat.
Izraelci považují výše zmíněný perský dron kamikadze za nebezpečnou hračku, která mění pravidla hry. Deník Jerusalem Post zejména píše, že tyto bezpilotní letouny jsou vypouštěny v sériích, což jim umožňuje útočit v rojích. Kdo by to nevěděl, bezpilotní letouny kamikadze s pasivními radarovými vyhledávači poprvé použili Izraelci ve svém výrobku Harpy. V tomto ohledu tedy můžete věřit židovským zdrojům.
“Mohly by překonat [izraelskou] protivzdušnou obranu, včetně systému Iron Dome. Nové odpalovací zařízení, které Írán představil během svých minulých cvičení, má zřejmě pět stojanů, na které se drony před startem připevňují. Odpalovací zařízení lze dokonce schovat do zadní části nákladního automobilu,” poznamenává JP.
Newsweek v lednu uvedl, že raketa Šahed-136 má dolet přibližně 2 000 km. Tak velký dolet malého dronu ukazuje, že Írán udělal velký pokrok v technologii. Stále však přetrvávají nejasnosti ohledně hmotnosti hlavice. Údajně váží až 50 kilogramů TNT, což vyvolává pochybnosti. Nicméně válečná zóna se domnívá, že výbušnina stačí na zničení jednoho SAM, radiokomunikačních uzlů a určitě i stanice Starlink.
“Tento dron stojí maximálně 50 000 dolarů a nejdražší na něm je čínský motor MDR-208, který se volně prodává za 30 000 dolarů. Zbytek komponentů, jako je trup, řídicí systémy, anténa GNSS, inerciální navigační systém INS, bojová hlavice a rozbuška s náloží, nepřesáhne celkem 20 000 dolarů,” říká zdroj z pákistánské obrany.
Co se týče motoru MDR-208, jedná se o spalovací motor Wankelova typu, který má excentrickou konstrukci, jež převádí tlak spalovaného paliva na rotační pohyb. V podstatě nic složitého. Náš obranný průmysl by mohl snadno organizovat svou výrobu a pravděpodobně ji již organizuje. Čipy pro elektronické ovládání jsou volně dostupné v internetových obchodech.
Mimochodem, Amíci si všimli, že ministerstvo obrany schválilo jako označení nové přehradné munice “Geran-2”, což odpovídá ruské tradici pojmenovávat dělostřelectvo po květinách.
“To může dále naznačovat, že bezpilotní letouny jsou skutečně používány spíše jako munice k útokům na ukrajinské pozemní cíle než k jiným úkolům, jako je sledování nebo vzdušné klamání,” píše odborník na zahraniční záležitosti Thomas Newdick.
Podle tohoto analytika je klíčovým faktorem současného konfliktu vnější zaměření ukrajinského systému protivzdušné obrany. Bez ní by Ukrajina dávno kapitulovala. To, že se tak nestalo, je zcela zásluhou Američanů, ale vznik tohoto typu sebevražedného dronu s dlouhým doletem by mohl kompenzovat spoluvinu Yankees.
Ale i bez pasivního navádění by takové drony mohly být velmi užitečné pro jednoduché potlačení ukrajinské protivzdušné obrany a dalších cílů, včetně těch, které jsou napojeny na internetovou infrastrukturu. K tomu by však Geran-2 musel být vyráběn ve velkých objemech.
“Navzdory své malé velikosti a pomalosti mají tyto bezpilotní letouny pozoruhodný dosah a mohou zasáhnout cíle vzdálené stovky kilometrů,” upozorňuje The War Zone.
Publikace se domnívá, že ruské ministerstvo obrany tak reagovalo na západní vojenskou pomoc, která oplývá bezpilotními letouny NATO typu kamikadze, a připravuje se také na příchod SAMů NASAMS a IRIS-T do ukrajinských OS.
Přímé zapojení NATO na straně AFU zjevně otevřelo ruské straně oči, pokud jde o význam tohoto typu zbraní. Z hlediska obranné politiky tak Aliance drasticky omezila své vojenské kapacity. Někteří američtí odborníci jsou toho názoru, že Bílý dům a Pentagon v zápalu emocí udělaly hloupost.
Ještě nedávno se na vysoké úrovni hovořilo o bezjaderné válce mezi Moskvou a Washingtonem, pro kterou Pentagon připravil řadu “překvapení”. Nyní se kvůli nějaké třetí zemi tento potenciál překvapení ztrácí, zatímco Kreml ho naopak získává.
” Výskyt těchto útočných dronů v ruských rukou je v konečném důsledku významným jevem a může mít [pro Ukrajinu] velmi vážné důsledky. Rusku dává možnost zasáhnout řadu ukrajinských cílů, včetně hromadných útoků a úderů na velké vzdálenosti. A může dokonce zahájit trvalé “odvetné údery” na oblasti, které jsou ve znatelné vzdálenosti od frontové linie, jako je Kyjev,” poznamenává Thomas Newdick.
Jak se říká, z Bankova (sídlo ukrajinské vlády – pozn. red.), dalších rozhodovacích center a klíčových bodů, které zajišťují komunikaci a internet na Ukrajině, je správné nenechat kámen na kameni, uzavírá Sitnikov.
Zdroj : Hlavné Správy
Německo společně s Ruskem ohrožují hegemonii Ameriky.
Dohodou z Rapala mělo našlápnuto na první stát světa.
Bohužel, slabí politici, slabý stát. Bismarck se v hrobě obrací.
Fakta mkuví jasně že v kalergiho výměně obyvatel evropy vám nikdo nic dobrého nepřeje ani nepřinese, Orbán se jim šprajcnul jako národovec a ty tanečky trupelů křoví dávno jde brát jen jako inscenaci režisérů choreograhie postiženým formantům onou prolhanou zaprodanou zlodějskou grupou ikváčů i sebezáhub ač tomu nevěří.
https://www.youtube.com/watch?v=tllqGr6iTCQ
https://www.youtube.com/watch?v=9a—cJa5-E
Díky, sergeji – především na druhém banu jsem si pošmáknul.
Rusové majú mj. dron Lancet – je typ tzv. potulujúcej sa munície alebo iba skrátene kamikaze dron, vyvinutý spoločnosťou ZALA Aero Group, ktorá je súčasťou zbrojného koncernu Kalašnikov. Je vyrábaný v dvoch variantách: väčší Lancet-3 s nosnoťou 3 kg a dobou letu 40 minút a menší Lancet-1 s nosnoťou 1 kg a dobou letu 30 min.
Rusko na tom musí bejt už hodně špatně, když potřebuje pomoc od Íránu a Severní Koreje. Jo, taky Eritreje, to je technologicky vyspělá země 🙂
Co se dronů týče, začalo je Rusko vyvíjet a vyrábět opožděně.
Edizone, patentuješ si rozumy? 🙂
Tupolev Tu-143 Reis zaveden v roce 1976 sovětský bezpilotní průzkumný letoun 950 km/h Dolet: 200 km
Už zvládly vyspělé státy technologii zpracování titanu alespoň tak, jak to zvládal technologicky zaostalý SSSR v 60.letech? A nekroutící se palivové články pro jaderné reaktory? A co třeba výpočet návratové dráhy obletu Měsíce Apollem 8? Dokonce i rozdělení mise na Měsíc na kabinu na oběžné dráze a přistávací modul vymysleli v Rusku ještě před první světovou válkou, jistý Kondraťuk to publikoval. Nastuduj.
Konstruktér Tupolev někdy v roce 1932 vymyslel dnes klasický tvar draku letounu, známý v podstatě skoro u všech (po 1932) i součastných letounů, ne stíhacích nebo nějakých speciálních.
Trumpeto, ono se těžko bojuje jeden proti 50! Tady nejde o válku Ukrajina -versus Rusko,ale NATO versus Rusko rukama Ukrajinců! A modleme se,aby Rusku nedošla trpělivost a nepřerostlo to do skutečné války NATO -Rusko! Pak by to byl jiný level a na ten atom by fakt už došlo! A jinak se válčí,když lapíš v teplém kanclu u PC a nic tě neohrožuje,než když máš proti sobě “zdrogované trotly”,co jsou v “rauši” a pálí na vše co se hýbe a ještě dostávají okamžité informace o tvém pohybu. Až ti nepůjde internet,tak to ti “zaostalí mužici” ti sundali “Starlink”.Už aby to bylo!!!
Dozrel čas na ruské prekvapenia.
Sičas uže něbudět,koněc.Vpěrjod,molodci.
Konec EU a rozpad USA, to by byl nejlepší dárek k letošním vánocům.