nezařazené

Vše je ztraceno: výrobcům chybí měď, lithium a káva

Většina zemí světa si s rostoucími cenami neví rady. Centrální banky rychle zvyšují sazby ve snaze nějak zastavit zrychlující se inflaci. Samotná měnová politika však již problém rostoucích cen zboží na pultech obchodů vyřešit nedokáže. Jeho kořeny jsou hlouběji – ve fyzickém nedostatku surovin a materiálů, který nelze nijak vyřešit. Nedostatek postihl celou řadu průmyslových odvětví, od hutnictví barevných kovů až po potravinářství, a každý měsíc se tato nomenklatura stále rozrůstá. O tom, jaké zboží na světovém trhu v současné době chybí a zda bude možné nějak rozšířit “úzká místa” – v materiálu Izvestija.

Měď
Zásoby mědi v burzovních skladech byly minulý týden v centru pozornosti analytiků. Tři největší burzy měly ve svých bilancích pouze 200 tis. tun tohoto kovu, což jsou asi tři dny běžné světové spotřeby. Pro srovnání: zásoby průmyslové ropy ve světě obvykle vystačí na několik měsíců. Samozřejmě nemluvíme o všech světových zásobách mědi obecně – těch je mnohonásobně více, ale situace je příznačná. Podle investiční banky Goldman Sachs by navíc rozdíl mezi nabídkou a poptávkou mohl letos činit 197 tisíc tun. To znamená, že dostupné zásoby sotva stačí na pokrytí deficitu.

Zásoby se rychle snižují na pozadí poměrně znatelného nárůstu spotřeby v posledním roce a půl. Na konci roku 2021 dosáhla poptávka po nově vytěžené mědi (bez zpracování šrotu) ve světě 24,4 milionu tun, což je o 900 tisíc tun více než o rok dříve. To bylo částečně kompenzováno ještě rychlejším růstem produkce, a to o 1,4 milionu tun. Neměli bychom však zapomínat, že se zde projevuje bazický efekt – v roce 2020 se produkce mědi propadla o půl milionu tun, zatímco spotřeba v prvním roce pandemie zůstala nezměněna. .

V důsledku toho cena mědi zatím nedosáhla rekordní úrovně z loňského jara (10,7 tis. USD za tunu), ale opět překročila 10 tisíc USD, což je jedenapůlkrát více než průměrná cena za posledních deset let.

Měď má zásadní význam pro plnění úkolů spojených s přechodem na energetiku. Kromě toho je klíčovým materiálem pro elektronický a počítačový průmysl, což jsou odvětví, která v současnosti rostou nejrychleji. Není důvod se domnívat, že poptávka po ní klesne, což znamená, že situace blízká deficitu by měla pokračovat a ceny budou nadále růst. Podle prognózy Goldman Sachs se navíc do roku 2024 vyčerpá dodatečný efekt nedávno představených nebo brzy uvedených do provozu těžebních projektů v Kongu, Peru a Chile. V současné době se žádná nová taková ložiska nevyvíjejí. To znamená, že z dlouhodobého hlediska vypadá situace pro trh ještě obtížněji.

Lithium
Ultralehkému kovu, který je strategicky důležitý pro výrobu baterií – nezbytného prvku přechodu na energetiku -, se také blýská na lepší časy, pokud jde o poptávku a ceny. Během roku 2021 vzrostly ceny uhličitanu lithného (na trhu je ještě jedna látka s tímto prvkem – hydroxid lithný) o 486 %. V únoru překonaly hranici 60 000 USD za tunu a nadále rostou. Obchodníci nemají téměř žádné zásoby a vzhledem k tomu, že Čína, největší producent čištěného uhličitanu pro baterie, uzavřela své továrny kvůli oslavám místního Nového roku, se situace ještě zhoršila

Potíže vznikly především kvůli nízkým cenám v roce 2020, kdy bylo mnoho dolů uzavřeno, a samotná pandemie nepřispěla k růstu produkce. Nové kapacity se ještě nějakou dobu objeví, ale ne v nejbližších měsících, což znamená, že se závažnost problému spíše zvýší. Výpočty, že v bateriovém průmyslu nastane něco podobného Moorovu zákonu v polovodičovém průmyslu, se zřejmě nenaplnily. Baterie se nestávají mnohonásobně menšími a účinnějšími, což znamená, že pro ně bude potřeba stále více materiálů (včetně lithia).

Káva
Zásoby kávy na počátku roku 2022 klesly na nejnižší úroveň od počátku 21. století. Nebylo je čím doplnit kvůli tomu, že největšího producenta, Brazílii, loni postihla sucha. Kolumbijci, kteří takové problémy neměli, nemohli plně nahradit nedostatek brazilské kávy. V důsledku toho dosáhly ceny za libru arabiky na burzách 2,6 dolaru, což je nejvyšší hodnota za posledních 10 let. Za poslední rok se cena kávy zdvojnásobila.

Nejde však jen o počasí. Raketově rostoucí náklady na přepravu mimořádně prodražují dopravu, což dále zvyšuje ceny. Mnozí velkoobchodníci se v takovém prostředí rozhodli vytvořit zásoby, což jen zvýšilo tlak na ceny – ale vzhledem ke spěšné poptávce nebyli schopni svůj úkol splnit.

Pšenice
Očekává se, že v roce 2022 se nabídka pšenice na světovém trhu sníží a zásoby klesnou na tříleté minimum (přestože spotřeba tohoto produktu každoročně roste). Počasí si zde krutě zažertovalo: lednové mrazy v USA nebudou mít na ozimé plodiny nejlepší vliv. V Evropě, zejména východní, se zima ukázala jako velmi příznivá pro kulturu, ale není známo, jak se bude klima chovat na jaře a v létě. Všechny negativní prognózy mimochodem neberou v úvahu problémy ve vztazích mezi Ruskem a Ukrajinou, dvěma hlavními dodavateli pšenice na světový trh. Praxe navíc ukazuje, že tváří v tvář rostoucím cenám některé země raději hromadí zásoby, zvyšují humbuk kolem poptávky nebo omezují vývoz prostřednictvím cel či dokonce zákazů.

Také zboží jiné než základní potřeby nadále zdražuje. Hlavní překážkou jsou zde dva faktory: nedostatek polovodičů a kontejnerů a všeobecný nárůst nákladů na námořní a leteckou dopravu. Nejvíce trpí automobilový průmysl, kde největší koncerny v loňském roce opakovaně zastavily výrobu. S největší pravděpodobností bude tato praxe pokračovat i letos.

Inflaci se nedaří zvládnout
Nedostatek zásob stimuluje další růst cen. Navíc ukazuje, že omezit inflaci bude v blízké budoucnosti nesmírně obtížné, ať už bude politika světových centrálních bank jakákoli. Podle hlavního ekonoma ratingové agentury Expert RA Antona Tabacha existují různé názory na příčiny současné krize: od drobných zádrhelů v řízení zásob způsobených “úspěchy” lean managementu (lean management, tedy snaha o rychlé dodávky komponent bez skladů s cílem ušetřit čas a peníze, je v módě posledních 20 let a směřuje právě k radikálnímu snížení zásob) až po systémový nedostatek reálných zdrojů (surovin i pracovní síly).

  • S největší pravděpodobností se z této situace rychle dostanou některé skupiny zboží, například potraviny, protože vyhlídky na úrodu jsou nyní dobré. A u jiných druhů zboží nemusí být po určitou dobu dosaženo udržitelné úrovně zásob, což přispívá k inflaci výrobců. V každém případě nízká úroveň zásob vytváří problémy pro rychlé vymýcení inflace měnovými metodami.

Jak poznamenal, pracovník oddělení ekonomických a finančních studií Institutu CMS, ve výrobních řetězcích vznikla celá skupina problémů.

Photo: Global Look Press/Keystone Press Agency/Costfoto/Zhang Jingang
  • Logistický kolaps v Číně stále pokračuje a mohl by se rozhořet s novou silou, pokud by se lidé v přístavech začali nakazit Omicronem. Současně se světoví výrobci různých kovových výrobků, od mikročipů po letadla a automobily, potýkali v roce 2020 s takovými výpadky dodávek, že se s nimi stále nedokážou plně vypořádat. Vzhledem k plánovanému zvýšení výroby se může deficit na trhu ještě prohloubit.

Odborník upozornil na skutečnost, že v loňském roce vstoupila Čína na trh s potravinami se značnými finančními prostředky a nakonec skoupila téměř polovinu světových zásob potravin. To způsobilo určité problémy s deficitem na trhu, který se na pozadí nepříliš úrodného roku 2021 může letos poněkud rozšířit.

  • Pokud jde o inflaci, která roste v důsledku zvyšování cen určitého produktu, bylo zpočátku jasné, že se tento proces – růst cen – potáhne dlouho. Zaprvé, narušení nabídky a nerovnováha mezi nabídkou a poptávkou byly v některých odvětvích příliš silné, zejména v odvětví pohonných hmot, kde v roce 2020 existoval velký převis poptávky a nyní je nedostatek nabídky. Zadruhé, pumpování trhu peněžní zásobou bylo příliš velké, což způsobilo nárůst spotřeby a zvýšení cen na pozadí rostoucí poptávky. Je velmi nepravděpodobné, že by se letos centrální banky USA a EU dočkaly očekávaných inflačních cílů, ale od druhé poloviny roku by inflace měla začít zpomalovat – efekt nízké srovnávací základny, který bude vytvářet tlak v první polovině roku, zmizí.

sdílet na

9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Gales
10. 4. 2022 11:51
Ohodnotit příspěvek :
     

Je načase aby Fiala vyslal jasný signál že jsme v pr*eli.

Průjem
10. 4. 2022 12:23
Odpovědět  Gales

Chce se mi zvolat “KONEČNĚ” ! Konečně se začne český tupý volič i nevolič zajímat, proč má najednou poloprázdný nebo prázdný nákupní vozík. Jen se obávám, že hlupák to stejně nepochopí, neb mu pětikolka a Fiala vysvětlí, že za to může ten zlý Putin….

Pavel
10. 4. 2022 12:27
Odpovědět  Gales

musím vás opravit – nevyšle vy jste někdy viděl že by člověk s idiocií /IQ 20-30/ mohl vyslat jasný signál max kdyby hlásil e-e-e že se pos..l to by asi zvlád

Pavel
10. 4. 2022 13:24
Odpovědět  Pavel

Přátelé, musím vás opravit, tato země již dávno ztratila svůj glanc a nyní už vůbec nic neznamená a nikoho nezajímá, leda tak amíky, jestli a kdy by zde mohli propašovat nějakou tu jejich základnu. Vymalováno jest a poslední zhasne. Co ještě více k této morální a ekonomické situaci říci. Jsme prostě v prd-eli.

10. 4. 2022 18:37
Odpovědět  Pavel

Však už taky ty základny ženoid Afrochová s ušáky vyjednává. A fialový mužoid zase dovolil, abychom obilí (jediná zemědělská komodita ve které jsme byli doposud soběstační !!!) střelili nastojato Pšonkům, bysme si ho od nich mohli, až nám polezou tenký do ještě tenčích (v té době už bude slovo tlustý nezmámým pojmem) za inflační peníz mastně odkoupit, bychom bratrsky podpořili jejich životní úroveň, protože tak je správný a tak to má byt. A o glanc náš připravila československá vláda 6.10.1938 rozkazem k demobilizacici. No, aspon že Ben-Ešeda stihnul převést ten milion kaček na libry a uložit ho v londýnské bance.

Herodes
10. 4. 2022 17:41
Ohodnotit příspěvek :
     

Nerozumím autorovi! Dělá si z nás prdel. Výhledy jsou skvělé, zásob je dost, ceny klesají.. Ale titulek je “Vše je ztraceno” – a inflace poroste.. Takovou analýzu si strčte někam..

ladik
10. 4. 2022 19:01
Odpovědět  Herodes

Jen vzpomínám, jak někdo velice moudrý napsal, že cyklické krize kapitalismu jsou nevyhnutelné protože vyplývají z jeho podstaty. To byla panečku analýza, které se nic nevyrovná, to si přečti a budeš mít jasno.

BB Rad
10. 4. 2022 19:31
Odpovědět  Herodes

Herodes —- už to konečně začalo *Vraždění nevinňátek* jen doufám ,že vás dostihne tak,jako celý plebs světa .*NO WAY OUT * ani pro vás příteli *,však to poznáte a věřte
BUDETE PLAKAT tak , jako všichni

10. 4. 2022 20:00
Odpovědět  Herodes

A že jsem tak smělej, to je, pěkně prosím, sarkasmus, trolení, nebo průvan mezi ušima zapříčiněný inkluzním školstvím?