nezařazené

Norsko odhaluje, zda může zvýšit vývoz plynu do Evropy

Skandinávská země dodává přibližně 20 % evropského zemního plynu ve srovnání s ruskými 45 %.

Norsko, druhý největší evropský dodavatel zemního plynu, nemůže zvýšit dodávky energie do Evropské unie, řekl v úterý norský premiér.

„ Norsko dodává maximum své kapacity, “ vysvětlil norský premiér Jonas Gahr Støre během diskusí o tom, zda by se Evropa měla pokusit o úplnou nezávislost na ruské energetice.

„ Vláda je v kontaktu se společnostmi, které mají na starosti výrobu a export prostřednictvím plynovodů, a dnes dodávají plyn na maximální kapacitu ,“ řekl na společné tiskové konferenci s polským premiérem Mateuszem Morawieckim v Oslu. 

„ Nemůžeme učinit rozhodnutí o zvýšení ze dne na den, protože [produkce] je na stávajících polích maximální ,“ dodal Støre.

Podle oficiálních statistik Norsko dodává 20 až 25 procent poptávky po plynu EU, což z něj činí druhého největšího dodavatele po Rusku. Rusko poskytuje až 45 % evropského plynu, ale kontinent chce nyní snížit svou závislost na této energii jako odpověď na vojenskou ofenzivu Moskvy na Ukrajině.

Oba premiéři také jednali o projektu Baltic Pipe. Podle vedoucích představitelů byl plynovod pro přepravu norského plynu přímo do Polska „ téměř “ připraven, ale do konce roku nebude v provozu.

„ Už jsme skoro hotovi, ale nemyslíme si, že by to mohlo být hotové dříve než v říjnu až listopadu, řekli mi odborníci ,“ prozradil Mateusz Morawiecki během tiskové konference a zdůraznil, že pro Polsko je zásadní, aby se osamostatnilo na ruské energetice. že norský plyn sehrál velkou roli v dosažení tohoto cíle. 

24. února zahájily ruské jednotky útok proti Ukrajině, který ruské úřady popsaly jako „ zvláštní vojenskou operaci “ zaměřenou na „ demilitarizaci a denacifikaci “ země s cílem ochránit obyvatelstvo odtrženeckých oblastí Doněck a Lugansk. Ukrajina a její západní spojenci odmítli tato tvrzení jako záminku pro „ nevyprovokovanou “ agresi proti suverénnímu státu. EU, členové NATO a jejich spojenci po celém světě uvalili v odvetu na ruské představitele a organizace přísné ekonomické sankce, včetně několika zemí zakazujících vývoz ruské ropy a plynu.

sdílet na