Přední odborníci varovali, že rozšíření NATO povede ke konfliktu. Proč je nikdo neposlouchal?
Západní zahraničněpolitičtí myslitelé od Kennana po Kissingera viděli v postupu NATO na východ nebezpečnou hru.
Ruská invaze na Ukrajinu vyvolala vážnou reakci po celém světě, zejména v západním světě – což je pochopitelná reakce proti útočné válce v rozporu s mezinárodním právem. Je však také pravda, že tento výsledek předpovídali přední světoví experti na zahraniční politiku po celá desetiletí.
Konkrétně odborníci neustále varují, že rozšíření NATO na východ by vyvolalo konflikt s Ruskem. Takže to vyvolává otázku, jak jsme se sem dostali, když před tím tolik lidí varovalo? Než se dostaneme k odpovědi, zde je několik příkladů těchto varování.
Pro začátek, přední americký odborník na Rusko George Kennan, muž, který položil základy americké zahraničněpolitické strategii studené války, řekl, že expanze NATO do střední Evropy v 90. letech byla „nejosudnější chybou americké politiky v celém období po studené válce“. Válečná éra.” Varoval, že rozšiřování NATO poškodí americko-ruské vztahy tak hluboce, že se Rusko nikdy nestane partnerem a zůstane nepřítelem.
Velvyslanec USA v Sovětském svazu v letech 1987-1991 napsal devět dní před invazí esej, v níž odpověděl na otázku, zda se v té době dalo krizi zabránit. “Stručně řečeno, ano,” vysvětlil. Na otázku, zda ji bylo možné předvídat, odpověděl: “Rozhodně. Rozšíření NATO bylo nejzávažnější strategickou chybou, která se stala od konce studené války.”
Přední odborník na mezinárodní vztahy John Mearsheimer poskytl rozhovor po ruské invazi a vysvětlil, že situace „začala v dubnu 2008 na summitu v Bukurešti, kde poté NATO vydalo prohlášení, že Ukrajina a Gruzie se stanou součástí [NATO].
Podle něj „Rusové tehdy dali jednoznačně najevo, že to považují za existenční hrozbu, a udělali čáru v písku.“ Mearsheimer v rozhovoru diskutoval, jak o této otázce léta tvrdil, že otázka vstupu Ukrajiny do NATO je klíčová pro klíčové zájmy ruské národní bezpečnosti.
Slavný odborník na ruská studia Stephen Cohen v roce 2014 během toho roku během konfliktu na Ukrajině s Ruskem varoval, že „pokud přesuneme síly NATO k ruským hranicím… očividně to militarizuje situaci [a] Rusko neustoupí. To je existenciální.”
Bývalý americký ministr zahraničí Henry Kissinger, jeden z nejuznávanějších amerických strategických myslitelů všech dob, v roce 2014 prohlásil , že „Ukrajina by neměla vstoupit do NATO“. To proto, že by to z Ukrajiny udělalo divadlo v konfrontaci mezi Východem a Západem. Řekl, že „zacházet s Ukrajinou jako se součástí konfrontace mezi Východem a Západem by na desetiletí potopilo jakoukoli perspektivu přivést Rusko a Západ – zejména Rusko a Evropu – do kooperativního mezinárodního systému.
Existuje mnoho dalších, včetně bývalého ministra obrany USA Williama Perryho, rusko-amerického novináře Vladimira Poznera Jnr., ekonoma Jeffreyho Sachse, bývalého náměstka generálního tajemníka OSN Pina Arlacchiho, bývalého ředitele CIA Billa Burnse, bývalého ministra obrany USA Boba Gates a další , které Arnaud Bertrand uvedl ve skvělém vláknu na Twitteru na toto téma.
S tím vším, široce známým a hojně diskutovaným, se dostáváme zpět k otázce: proč? No, nejspíš to souvisí s ovládnutím Evropy a zajištěním toho, aby se samotné NATO nerozpadlo. V tomto smyslu ruská invaze na Ukrajinu zajistila tento cíl a další.
Madrid bude letos v červnu hostit velký summit NATO, na kterém bude vytvořen první strategický koncepční dokument NATO od roku 2010, který byl hlavním tématem sporů jak na evropském kontinentu, tak za rybníkem ve Washingtonu. Bude to pracovní strategický rámec aliance minimálně na příští desetiletí a bude jasně definovat její cíle.
Předtím jsme viděli, že Evropa, zejména Francie, prosazuje společnou evropskou obrannou strategii – o které se, abych byl spravedlivý, říkalo, že „doplňuje NATO“ , ale navzdory tomu tak jasně, že Washington tomuto postoji běžně vzdoroval. . Po akcích USA, které otřásly evropskými lídry, zejména po dohodě AUKUS , učinila administrativa prezidenta Joea Bidena jasné ústupky, které se jí pravděpodobně nelíbily.
Bylo to jasné z přečtení rozhovoru mezi Bidenem a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem v září 2021, který zahrnoval větu: „Spojené státy také uznávají důležitost silnější a schopnější evropské obrany, která pozitivně přispívá k transatlantické a globální bezpečnost a je komplementární k NATO.”
Ruská invaze na Ukrajinu zdánlivě přes noc omladila NATO a uvedla Evropu do nejvyšší pohotovosti. To je evidentní na středobodu zahraniční politiky Německa a oznámení, že v přímé reakci na situaci na Ukrajině zvýší své vojenské výdaje na více než 2 % svého HDP; Švédsko a Finsko údajně zvažovaly vstup do NATO; a dokonce i Švýcarsko ukončuje svůj neutrální status a připojuje se k sankcím EU vůči ruským aktivům.
Červnový summit v Madridu nepochybně pozvedne pro-NATO hlasy, které by jinak byly považovány za extrémní, diskusi o větší rozpolcenosti mezinárodního systému a nepochybně přímé zmínky o Rusku – možná i Číně – ve strategickém koncepčním dokumentu organizace. To vše je úhledně v souladu s americkou zahraniční politikou.
To vše má zároveň výhodu rostoucí závislosti na Americe – zejména v případě zemního plynu, kdy je Nord Stream 2 nyní vyřazen a Rusko je ekonomicky dusno – a na vojenském hardwaru, což je vojensko-průmyslový komplex jistě rád . o.
Nic z toho nesnižuje roli Ruska v konfliktu. Napadla Ukrajinu a bez ohledu na její odůvodnění se dopustila porušení mezinárodního práva. Ale strategickí myslitelé na Západě jasně předpovídali, že se to stane, a proto se můžeme jen domnívat, že to zapadá do širší agendy zde popsané.
S ohledem na to je jasné, že každý, kdo skutečně podporuje ukrajinský lid, musí být zásadně proti rozšiřování NATO. Obyvatelé EU také utrpí spad, a to jak z ekonomického hlediska, tak možná i z hlediska základní fyzické bezpečnosti. Ale připomeňme si, že až do ruské invaze dělala Evropa – hlavně Německo a Francie – vše, co mohla, aby situaci rozptýlila, a to navzdory pokraji Washingtonu.
Bradley Blankenship je americký novinář, publicista a politický komentátor. Má syndikovaný sloupek v CGTN a je nezávislým reportérem pro mezinárodní tiskové agentury včetně Xinhua News Agency.
K čemu jsou západním ideologům odborníci, pokud mají vlastní racionální názor? Viděli jsme to u covidu, vidíme to u ničím neopodstatněného zničujícího green dealu, vidíme to u iracionální a víceméně ničím neopodstatněné energetické krize, vidíme to i nyní, kdy Rusko řeklo dost. NATO má jako první článek “řešit veškeré mezinárodní spory, v nichž mohou být zúčastněny, mírovou cestou takovým způsobem, aby nedošlo k ohrožení mezinárodního míru a bezpečnosti a spravedlnosti”.
Když Rusko vidělo uplatňování tohoto článku v Jugoslávii, Afghánistánu, Sýrii, Libyi či Iráku (a to uvádím jen ty nejkřiklavější případy), nemohlo být na pochybách o “mírumilovném” jednání NATO na svých hranicích. Válka je vždy nejhorším dialogem, ale nikdo nedal Rusku sebemenší šanci k dialogu jinému.
prezident Zelenskyj je nefalšovaný hrdina. Putin může pózovat nahý na medvědovi a pořád bude vypadat jako dickhead (čur*k). Vážení čtenáři toto kanálu s kremelskými výkaly: svět Putinovi NEFANDÍ. Radši budeme chvíli bez plynu než trpět toho senilního agresora s pochroumaným egem a neschopnou armádou. Ať si klidně vyhazuje do povětří jaderné elektrárny. Brzy prohraje.
Naštěstí se Kreml sám totálně odkopal a jeho propagandě dle průzkumů věří už jen 10% populace. Za covidu jste měli víc čtenářů, co? Lidi měli strach, ale čeho se máme bát teď? Putin se znemožní sám před celým světem, dejme tomu čas. už má nakročeno.
UKRAJINA dává celému světu lekci úžasného hrdinství a její prezident všem ukazuje co znamená být velkým politikem a státníkem ochotným obětovat vše za svůj stát a svoji vlast. Ukrajinci, kteří žili a pracovali mezi námi nasazují své životy za svou vlast. My se postaráme o jejich ženy a děti
a doufáme, že je opět přivítáme mezi námi jako hrdiny a vítěze.
Zdá se, že máte univerzální příspěvek – je již pod více články. Plně zapadáte do analýzy v článku “Ohromující zbraň Západu”