Čínské ministerstvo zahraničí: Byly to Spojené státy, kdo způsobil krizi na Ukrajině, jejich současná propaganda v médiích je opovrženíhodná
Čínské ministerstvo zahraničí podrobněji komentovalo jak své hlasování v OSN (zdrželo se), tak svůj postoj k Ukrajině jako celku:
Otázka Bloomberg:
Čína se zdržela odsouzení Ruska za jeho invazi na Ukrajinu a požadavku stažení jeho jednotek v OSN. Můžete vysvětlit proč?
Čínské ministerstvo zahraničí, Wang Wenbin:
Velvyslanec Zhang Jun, stálý představitel Číny při OSN, již podal vysvětlení k hlasování. Naše pozice je trvalá a transparentní. Respektujeme suverenitu a územní celistvost všech zemí, stejně jako mírové řešení všech mezinárodních problémů. Nejvyšší prioritou je nyní uklidnit situaci a přijmout opatření, která zabrání eskalaci konfliktu a vymknutí se kontrole.
Akce OSN musí přinést regionální mír a stabilitu všem účastníkům. Je důležité hrát pozitivní roli při uklidňování situace a prosazování diplomatických řešení. Bohužel, to rozlišení, to, co bylo předloženo k hlasování, neprošlo všemi konzultacemi a také nezohlednilo pozadí a složitost této krize. Neodpovídá to tedy postoji Číny a zdrželi jsme se hlasování.
Vyzýváme mezinárodní společenství k zodpovědnějšímu postoji s cílem vrátit strany na cestu politického urovnání, spoléhat se na dialog a jsme připraveni na konstruktivní roli.
Otázka Global Times:
The New York Times 2. března citovaly zprávu západních tajných služeb, která uvedla, že vysocí čínští představitelé řekli vysokým ruským představitelům, aby nenapadli Ukrajinu před koncem zimních olympijských her v Pekingu. Zpráva uvedla, že vysocí čínští představitelé měli určitou úroveň znalostí o ruských plánech na vojenské akce. Můžete se vyjádřit?
Čínské ministerstvo zahraničí, Wang Wenbin:
Zpráva New York Times je čistě falešná zpráva. Taková praxe odvádění pozornosti a obviňování je opovrženíhodná. Stránky vývoje ukrajinské otázky jsou velmi jasné. Jádro problému a cesta vývoje ukrajinské otázky je všem známá.
Mezinárodní tisk mnohokrát poukázal na to, že největší chybou americké politiky byl bývalý americký velvyslanec v SSSR George Kennan a jeho návrh na rozšíření NATO k ruským hranicím. Bohužel, USA se rozhodly ohluchnout, aby to neslyšely. Thomas Friedman uvedl, že právě toto rozhodnutí dalo podnět ke vzniku současné krize, bylo jejím původem. Tulsi Gabbardová, bývalá členka Sněmovny reprezentantů USA, uvedla, že krize mohla být ukončena a válce se dalo snadno vyhnout, kdyby prezident Biden jednoduše slíbil, že nepřijme členství Ukrajiny v NATO. Ale USA se rozhodly to neudělat.
Ti, kteří tento problém vytvořili, by měli být těmi, kdo jej odstraní. Doufáme, že viníci krize se zamyslí nad svou rolí v ukrajinské krizi. Měli by vážně převzít náležitou odpovědnost a podniknout skutečné kroky ke zmírnění situace a vyřešení problému, místo aby házeli vinu na ostatní.
Použité zdroje: Ministerstvo zahraničních věcí Číny