Okamura mluvil v kuse šest hodin. Poslanci budou jednat i přes noc
Ostře sledovanou schůzi Poslanecké sněmovny, na které se mělo jednat o přijetí novely pandemického zákona, zatím ovládl Tomio Okamura. Předseda SPD mluvil bez přestávky asi šest hodin, než ho přerušil místopředseda sněmovny Jan Skopeček (ODS), neboť v sále nebyl přítomen žádný z ministrů. Mezitím koalice prohlasovala prodloužení schůze do nočních hodin, tomu chtěl Okamura svým obstrukčním projevem zabránit. Krok nazval „protidemokratickým pučem“.
Tomio Okamura mluvit jako řečník s přednostním právem bez přestávky zhruba od 14. hodiny. Původně chtěl vydržet řečnit až do 21. hodiny, čímž by znemožnil prodloužení jednání. Pauzou, kterou vyhlásil místopředseda sněmovny Jan Skopeček ale vznikl prostor pro úspěšné hlasování o prodloužení schůze. Poslanci budou tedy jednat do pozdních nočních hodin. To zvedlo ze židle nejen Okamuru, ale také předsedkyni klubu hnutí ANO, Alenu Schillerovou, která požádala o dvouhodinovou pauza na poradu klubu. Došlo podle ní k porušení jednacího řádu, protože se hlasování o prodloužení schůze mělo uskutečnit už před 19. hodinou. Schůze má pokračovat od 22:23.
Opoziční hnutí Svoboda a přímá demokracie zahájilo ve sněmovně opět už při úpravách programu schůze dolní komory další vlnu obstrukcí, aby zabránilo schválení vládní novely pandemického zákona. Předseda SPD Tomio Okamura využil svého přednostního řečnického práva a své rekordně dlouhé vystoupení ani po šesti hodinách nedokončil. Vládu obvinil mimo jiné ze zavádění totality. Koaliční většina ve sněmovně má sílu návrhy SPD na doplnění programu zamítnout. Počátkem února se sněmovna dostala kvůli obstrukcím SPD ke schválení programu až po 23 hodinách od začátku jednání.
Okamura uvedl, že poslanci jeho hnutí navrhnou projednání svých 21 předloh a podrobně je zdůvodní čtením jejich předkládacích zpráv. Sám Okamura se rozhodl navrhnout další desítku bodů. Požadoval mimo jiné diskusi „o neúnosné situaci s nepřizpůsobivými v městech a obcích České republiky“, kterou podle něj vláda odmítá řešit. Název diskuse Okamura během své řeči změnil čtyřikrát, odmítl jej předložit písemně.
Podobně měnil předseda SPD i název debaty o situaci nízkopříjmových důchodců, ve své řeči se několikrát opakoval. Chystaná valorizace penzí podle Okamury není zásluhou vlády, ale zákonnou povinností. „I kdyby byli ve vládě Marťani, tak se ten důchod o 8,2 procenta zvedne,“ prohlásil Okamura, čímž připomenul výrok někdejšího předsedy vlády a ČSSD Jiřího Paroubka, který kdysi prohlásil, že by byl ochoten vládnout i s Marťany.
Předseda SPD požadoval projednat také například zmrazení platů politiků, zvýšení příspěvků na péči pro zdravotně postižené a daňových slev na poplatníka, jmenování bývalého předsedy TOP 09 a exministra financí Miroslava Kalouska do správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny nebo dohodu týkající se dolu Turów. Okamura uvedl, že cílem jeho hnutí je zabránit přijetí nejen novely pandemického zákona, ale také zavedení korespondenční volby poslanců a prezidenta nebo doplnění rad České televize a Českého rozhlasu. Obvinil vládní koalici ze snahy politicky ovládnout obě veřejnoprávní média. „To je neuvěřitelný, to je totalita,“ prohlásil.
Okamura odmítl výtky, že nemluví k věci, i když hovořil například o rušení cukrovarů. Protestoval proti tomu, aby se ve vlastní debatě k pandemickému zákonu omezila řečnická doba na maximálně deset minut na jednoho řečníka. Požadoval, aby sněmovna projednala „umlčování politických oponentů“. Vládní koalici obvinil šéf SPD z arogance moci, kabinet podle něj odmítá řešit zdražování, a naopak zdražuje potraviny. „Jediné, co děláte, že jste poštvali celníky proti občanům, kteří si šli nakoupit levně do Polska,“ prohlásil. Ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) označil Okamura za bezskrupulózního člověka, který se chce SPD mstít a zneužívá svůj úřad pro politický boj, neboť hnutí má být ministerstvem údajně zařazeno mezi dezinformátory.
Novelu pandemického zákona chce koalice prosadit k počátku března, aby mohla pokračovat některá omezení kvůli epidemii koronaviru. Pokud ji sněmovna neschválí, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce vládu požádat o vyhlášení nouzového stavu. Podle Okamury tím vláda podvedla voliče a Válek by měl rezignovat nebo být odvolán. Sněmovna se musí novelou znovu zabývat kvůli tomu, že ji těsným poměrem hlasů zamítl Senát. Podle SPD i opozičního hnutí ANO je novela zbytečná a omezuje základní práva a svobody, zatímco v jiných zemích EU se protikoronavirová opatření rozvolňují. Předchozí schvalování vládní novely ve sněmovně trvalo zejména kvůli obstrukcím SPD více než 35 hodin.
https://bit.ly/34Yemwa
Zdravím Tomia Jakova Okamuru!
Takže pouze *SAMURAJ *se jako jediný zajímá o dobro ČR !???!
—- A TEN ZBYTEK JE JEN BANDA ZAPRODANCŮ —- v cizích službách. Tristní stav politiky v ČR
Jediná volitelná strana ke SPD. Jinak opravdu nikdo. Poslanci za ANO jsou stejní kolaboranti a korouhvičky jako jejich předseda. Jenom jalové kecy, ale skutek žádný. Doufám, že lidé dostanou ve volbách rozum a nebudou za prezidenta volit toho čobola. Dobrou volbou by byla paní Vitásková, protože z toho panoptika, které chce kandidovat se mi chce zvracet.
A Vy věříte tomu, že volby jsou demokratické?
To je paradox, že? Xenofobní Češi nevolí T. Okamuru proto, že je z poloviny Japonec. Přitom jediný v PS brání zájmy, suverenitu a vlastenectví Čechů.
Bravo Tomio, děkuji!!!
Tomio Okamura, jak sám říká, napůl Japonec. je jediný, jehož strana se bije za práva českých občanů, v České republice. Je na nás, lidech, abychom ho podpořili v míře, co nejvyšší. Bije se za nás a je mu vyhrožováno otrávením kyanidem primářem Strakou, zatímco zrádcovská pětikolka ryčí, že byly zveřejněny jejich soukromé adresy. Už aby byly tahle pakáž ve věznicích.