“Neumlčí mě”
Angelique Coetzee je lékařkou, která poprvé diagnostikovala variantu koronaviru Omikron, léčila první pacienty – a vše jasně popsala. Ale to nikdo v Evropě nechtěl slyšet, byla pod tlakem vlád. V exkluzivním rozhovoru vyprávěla o svých zkušenostech.
Již dříve byl zveřejněn rozhovor s Angelique Coetzee v Daily Mail, ve kterém se podělila o své vlastní zkušenosti s léčbou pacientů s diagnostikou omikronu a kritizovala západní země za zavedení nepřiměřeně tvrdých opatření na začátku vlny.
Tentokrát Angelique Coetzee poskytla rozhovor německému listu Die Welt.
WELT: Prý vás požádali, abyste popsala Omicron stejně vážně jako předchozí varianty. Je to tak?
Angelique Coetzee: Bylo mi řečeno, abych veřejně neprohlašovala, že jde o mírnou nemoc. Byla jsem požádána, abych se zdržela takových prohlášení a řekla, že jde o vážnou nemoc. Odmítla jsem.
V rozhovoru pro německý list Die Welt Coetzee řekla, že také čelila kritice odborníků z Velké Británie a Nizozemska, kteří v té době neviděli jediného pacienta s omikronem, ale aktivně tvrdili, že omikron nemůže být mírné onemocnění na základě počtu mutací.
WHO však poskytuje jasnou definici závažnosti onemocnění: COVID-19 je považován za mírný, pokud lze pacienta léčit doma, nevyžaduje hospitalizaci a kyslíkovou terapii. V případě těžkého průběhu koronaviru potřebuje pacient další kyslík a léčbu v nemocnici.
Podle Angelique Coetzee u pacientů s omikronem pozorovali od počátku výrazně mírnější klinický obraz než u kmene delta. Byla vyzvána, aby se o tom nevyjadřovala a říkala, že nemoc je mnohem závažnější, než se ukázalo v praxi, ale Angelique Coetzee odmítla tuto skutečnost zamlčet.
Coetzee věří, že:
1- většina lékařů a vědců komentujících COVID-19 má daleko od klinické praxe a nezabývá se skutečnými pacienty,
2- mnoho z nich má jiné zájmy než zdraví pacienta –propagace určitých produktů za finanční odměnu.
To má vliv i na zavádění restrikcí: řada „nesmyslných“ opatření na národní úrovni „závisí na politické situaci a na tom, že někteří představitelé akademické obce prosazují vlastní agendu“.
To plně platí i pro WHO.
V lednu, poté, co vyšlo najevo, že omicron byl pacienty tolerován mnohem lépe než jiné kmeny, generální ředitel WHO Tedros Ghebreyesus řekl:
“Zatímco se zdá, že průběh omicronu je ve srovnání s deltou méně těžký, zejména u těch, kteří byli očkováni, neznamená to, že by měl být klasifikován jako lehký.”
Rozhovor Angelique Coetzee není zdaleka jediným důkazem tlaku na lékaře, aby vytvořili určité veřejné mínění o COVID-19.
Ne vždy se přitom takový tlak uplatňuje přímo: převládající konsenzus v lékařské komunitě o koronaviru jako extrémně závažném onemocnění vede k tomu, že většina disidentů si netroufá vyjádřit svůj názor ze strachu, že utrpí jejich autorita, postavení a kariéra a granty jsou častěji rozdělovány mezi ty, kteří prokáží obecně přijímaný názor.
Ale kde je hranice mezi skutečnou vědou a politickými rozhodnutími, která jsou vědci nuceni zdůvodňovat?
****
Na lince je Angelique Coetzee, předsedkyně Lékařské asociace Jižní Afriky, která jako jedna z prvních (v listopadu loňského roku) objevila kmen Omicron v Pretorii a poukázala na rozdíly v jeho symptomech:
“Byla jsem nucena popsat kmen jako nebezpečnější, než ve skutečnosti je.”
“Bylo mi řečeno, abych veřejně neříkala, že jde o relativně mírné onemocnění, a abych stále mluvila o jeho závažnosti. Odmítla jsem.
Jsem klinický lékař a klinický obraz byl takový, že nic nenasvědčovalo tomu, že máme co do činění s velmi závažným onemocněním. Průběh byl z velké části lehký – to samozřejmě neznamená, že nemůžete onemocnět a že se vůbec neprojevují žádné příznaky.
Definici „lehkého průběhu COVID-19“ uvádí sama WHO – jde o pacienty, které lze léčit doma, nepotřebují kyslík a hospitalizaci. Vážné onemocnění je stav, kde vidíme akutní plicní infekce – lidé často potřebují kyslík nebo dokonce umělé dýchání. To je něco, co jsme viděli u delty, ale ne u omikronu.
Proto jsem lidem, kteří na mě vyvíjeli tlak odpověděla – nemohu říct co požadujete, protože vidíme úplně jiný obrázek.
Chtěla bych zdůraznit, že zdroj tlaku na mě nebyl v Jižní Africe, ale v Evropě.
Moje zprávy a popis onemocnění je vyhodily ze zajetých kolejí. Jak je možné, že nemoc má v Jižní Africe snadný průchod, ale v Evropě se stala velmi nebezpečnou? Je to jen to, co chtěli slyšet vaši politici.”
A WHO – zpívá své staré písně. Představení nekončí, vymyslíme další varianty.
KAPSKÉ MĚSTO, 11. února (Reuters) – Hlavní vědec Světové zdravotnické organizace Soumya Swaminathan v pátek řekla, že svět ještě není na konci pandemie COVID-19, protože bude existovat více variant koronaviru.
“Viděli jsme, jak se virus vyvíjí, mutuje… takže víme, že bude více variant, více variant obav, takže nejsme na konci pandemie,” řekla Swaminathanová novinářům v Jižní Africe, kde byla na návštěvě s generálním ředitelem WHO Tedrosem Adhanomem Ghebreyesusem.