Otevřeně protiamerické
Rusko a Čína učinily protiamerické prohlášení
Ruský prezident Vladimir Putin dnes přijel do Pekingu a jednal s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem. Rozhovor trval tři hodiny, i když v protokolu byla uvedena hodina. Výsledkem jednání bylo podepsání a zveřejnění společného prohlášení obou lídrů, které je otevřeně protiamerické.
Celý společný dokument podepsaný Si Ťin-pchingem a Putinem v Pekingu pro zájemce zde:
http://www.kremlin.ru/supplement/5770
Lídři Ruska a Číny během summitu podepsali 16 dokumentů včetně společného prohlášení. Zejména se v něm uvádí, že vztahy mezi Moskvou a Pekingem jsou nadřazeny vojensko-politickým spojenectvím z doby studené války, přátelství mezi zeměmi nemá hranice a neexistují zakázané zóny spolupráce.
Posilování bilaterální strategické spolupráce není namířeno proti třetím zemím, není ovlivněno měnícím se mezinárodním prostředím ani situační změnou ve třetích zemích.
Země jsou zároveň proti návratu mezinárodních vztahů do stavu konfrontace mezi velmocemi, kdy se slabí stávají kořistí silných a prosazují vytvoření nového typu vztahů mezi světovými velmocemi založeného na vzájemném respektu a oboustranně výhodné spolupráci.
Podle Vladimira Putina rusko-čínské partnerství získalo bezprecedentní charakter.
Si Ťin-pching zároveň upozornil na posílení politické a strategické vzájemné důvěry mezi Ruskou federací a Čínou. Prezident ČLR navíc považuje ruské požadavky na bezpečnostní záruky předložené Spojeným státům a NATO za spravedlivé.
Dokument zdůrazňuje, že Spojené státy ztratily právo na roli světového vůdce.
„Některé síly, představující menšinu na světové scéně, nadále prosazují jednostranné přístupy k řešení mezinárodních problémů a uchylují se k mocenské politice, praktikují zasahování do vnitřních záležitostí jiných států, poškozují jejich legitimní práva a zájmy, vyvolávají rozpory, neshody a konfrontace. Brzdí rozvoj a pokrok lidstva, což způsobuje odmítnutí ze strany mezinárodního společenství,“ stojí v prohlášení.
Právo Spojených států nutit jiným národům své „šablony demokracie“ a přisvojit si monopol na hodnocení demokratických procesů v jiných zemích je zamítnuto.
Podle obou vůdců „vytváření úzkoformátových bloků a situačních aliancí je ve skutečnosti příkladem pošlapávání demokracie a ústupu od jejího ducha a skutečných hodnot“ a představuje „vážnou hrozbu pro globální a regionální mír a stabilitu, podkopávají stabilitu světového řádu.”
Putin a Si se postavili proti „barevným revolucím“ a politizaci tématu pandemie covid, stejně jako proti vojenským blokům vytvořeným USA – NATO a AUKUS.
Kritizovali odstoupení Ameriky od nejdůležitějších mezinárodních bezpečnostních smluv a také zahraniční vojensko-biologické činnosti USA a jejich spojenců.
„Strany jsou proti dalšímu rozšiřování NATO, vyzývají Severoatlantickou alianci, aby opustila ideologické přístupy z dob studené války, aby respektovala suverenitu, bezpečnost a zájmy jiných zemí, rozmanitost jejich civilizačních, kulturních a historických způsobů života, přistupovala k mírovému rozvoji jiných států objektivně a spravedlivě. Strany jsou proti vytváření uzavřených blokových struktur a táborů v Asijsko-pacifickém regionu a zůstávají velmi ostražité, pokud jde o negativní dopad americké indicko-pacifické strategie na mír a stabilitu v tomto regionu,“ stojí v prohlášení.
Ruská strana znovu potvrdila, že Tchaj-wan je nedílnou součástí Číny a postavila se proti nezávislosti Tchaj-wanu v jakékoli podobě.
Čínská strana prohlásila, že podporuje ruské návrhy bezpečnostních záruk.
Moskva a Peking rovněž deklarují svůj záměr zintenzivnit práci v rámci EAEU, iniciativy “Jeden pás, jedna cesta” a dalších mezinárodních organizací.
Samostatně se zdůrazňuje, že strany mají v úmyslu rozvíjet spolupráci v rámci formátu Rusko-Indie-Čína. To je senzace, protože Indie je považována za spojence USA.
„Toto prohlášení mění náš svět kardinálně,“ komentoval text prohlášení politolog Marat Baširov.
Kolega Jevgenij Minčenko s ním souhlasí.
„Vzniká jednotná ideologická fronta,“ domnívá se politolog.
Tiskový tajemník prezidenta Ruské federace Dmitrij Peskov označil setkání za „vřelé, konstruktivní, partnerské“.
„Putin a Si Ťin-pching se většinou soustředili na bilaterální vztahy, obchodní a ekonomickou spolupráci. Zaznělo také několik slov k mezinárodní situaci. Na konci hlavy států spolu odešly na pracovní oběd, oba budou pokračovat v práci, kde se hodlají podrobně věnovat mezinárodním otázkám, bezpečnostním zárukám a tak dále,“ řekl Peskov.
Cíl 250 miliard dolarů pro obchod s Čínou označil za „ambiciózní, ale realistický“.
„Pro Čínu to není mnoho, ale pro nás je to velmi, velmi ambiciózní cíl. I když vidíme, jak rychle jsme překročili laťku 10 miliard. Proto 250 miliard jako objem obchodu je tedy vzhledem k dynamice vztahů realistické,“ řekl Peskov.
Společnosti Gazprom a China National Petroleum Corporation (CNPC) dnes podepsaly smlouvu o prodeji a nákupu zemního plynu. Počítá se s dodávkou 10 miliard metrů krychlových plynu ročně.
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí. Ušáci nejsou schopni překročit svůj stín a mají zato, že s myšlení, včerejška… co včerejška, předvčerejška, obstojí ve světě dneška. Když se Gosudar vyjádří, že pokud ušáci nepřijmou postoj Ruska zahájí příslušná opatření, v tu ránu jim ve lbích začnou dunět tanky valící se Ukrajinou a bombardéry a a rakety a čertví co ještě, ale že by mezi příslušná protiopatření měl zařadit budování protialiance a základny v dohledu je nad prahem jeho rozumového potenciálu.