Kamala Harris 2.0: Pět způsobů, jak může americká viceprezidentka restartovat svou pověst.
Tento týden jsme mohli v Oválné pracovně mezi hloučkem novinářů vzácně vidět Joea Bidena a Kamalu Harrisovou, jak vyzařují nejvyšší sebevědomí. Obraz silného a odhodlaného vůdcovství se však neodehrával ve Washingtonu, ale v Muzeu voskových figurín Madame Tussauds v New Yorku, kde byly jejich repliky v životní velikosti zvěčněny pro potomky. Je to pravděpodobně to nejlepší, jak kdy demokratické duo společně vypadalo.
V současné době se zdá, že mezi Bidenem a Harrisovou probíhá vášnivý závod o to, kdo se stane u Američanů nejméně oblíbeným. Harrisová se zatím těší pohodlnému náskoku, ale prezident za ní příliš nezaostává.
So inspiring pic.twitter.com/Zwcky7yRjb
— Daily Wire (@realDailyWire) January 13, 2022
Toto dvojí opovržení je špatnou zprávou pro Demokratickou stranu, která předpokládala, že Harrisová bude přirozenou náhradou za svého šéfa v případě jeho předčasného odchodu z politiky. Devětasedmdesátiletý Biden je nejstarším prezidentem v historii USA a zůstává otázkou, zda se bude v roce 2024 ucházet o druhé funkční období. Budoucí politická kariéra Harrisové je však také nejistá a k obnovení jejího povadlého postavení byl povolán nový ředitel komunikace Jamal Simmons.
S ohledem na tyto myšlenky uvádíme pět věcí, které by Harrisová mohla zvážit, aby posílila svou image u voličů
- Stát se sympatičtějším
Snad nejpodstatnější věcí, která odlišuje velké světové vůdce od průměrných, je šarm a sympatičnost. Například demokratický prezident Jimmy Carter možná předčil svého republikánského rivala Ronalda Reagana, pokud jde o samotnou inteligenci, ale hollywoodský herec, který se stal politikem, svého předchůdce vždy předčil pouze úsměvem a mávnutím ruky. To jsou nevýslovné vlastnosti, které se těžko učí; státníci jsou jimi buď obdařeni, nebo ne. V současnosti se Harrisová usilovně snaží vystoupat na horu charismatu, ale její manýry, řeč těla a konverzace prezidentskou image nevytvářejí.
To bylo bolestně zřejmé v říjnu během diskuse o sluneční soustavě sponzorované NASA, kde Harrisová před mladé posluchače předstoupila s výrazem, jako by právě vystoupila z UFO. Část viny za toto neštěstí lze připsat na vrub personálu Bílého domu, který viceprezidentce umožnil účastnit se takto vykonstruované konverzace, při níž byli skutečně zaměstnáni dětští herci. Harrisové umělá snaha vyrovnat se dětské závrati a odříkávat s nemalou dávkou nadsázky své repliky podle scénáře skončila PR katastrofou.
Abychom Harrisové dali za pravdu, je to těžká doba – uprostřed pandemie s velkou částí zkamenělého obyvatelstva, které se maskuje a společensky distancuje -, aby osobnost politika skutečně zazářila. A přestože Joe Biden úspěšně vedl kampaň proti Donaldu Trumpovi ze svého sklepa, Harrisová se musí vymanit ze současného trendu, kdy se politici izolují od svých voličů. Viceprezidentka, aby ukázala, že má v sobě více života a vitality než její vosková figurína, kterou nyní vystavuje v Tussauds, se musí vydat mimo svou komfortní zónu a splynout s veřejností. Pokud to vyžaduje, aby před kamerou rozdávala rány pěstí a líbala milion plačících dětí, budiž. Kamala Harrisová musí ukázat svou přirozenou, lidskou stránku (nebo to alespoň lépe předstírat), aby navázala kontakt s voliči.
- Vyzývejte zločince
Jediná věc, která může potopit politické ambice rychleji než implozující ekonomika, je pocit, že na ulicích už není bezpečno. Koneckonců, koho zajímá cena benzinu, když vás může zabít jen to, že se vydáte ven? Přesto se mnozí lidé v amerických městech během prvního roku vlády Bidenovy a Harrisovy administrativy cítili méně bezpečně než kdykoli předtím.
V roce 2021 překonala desítka velkých amerických měst roční rekordy v počtu vražd. Šokující je, že těmito novými trendsettery nebyly proslulé metropole vražd, jako je New York, Chicago a Los Angeles, jak by se dalo očekávat, ale spíše středně velké městské oblasti. Například Filadelfie, město s přibližně 1,5 milionu obyvatel, zaznamenala v loňském roce více vražd (560) než dvě největší města v zemi, New York a Los Angeles. To znamená, že Američané ze všech společenských vrstev jsou nyní vystaveni hrůze vražd.
Nápadnou poznámkou pod čarou k probíhajícímu krveprolití je, že všech 12 měst, která loni překonala rekordy v počtu vražd, vedou demokraté. Ačkoli za to Kamala Harrisová nemůže, jako liberálka nese určitou odpovědnost. Demokratická strana v reakci na vraždu George Floyda v roce 2020, kterou spáchal bělošský policista, fandila kampani “defundovat policii”, která získala hodně sil od radikálních progresivistů ve straně, a to navzdory hrozivým varováním některých starších (a rozumnějších) demokratických členů.
Harrisová se musí od tohoto hnutí distancovat a přidat se k umírněným lidem uvnitř své strany, jako je senátor Joe Manchin ze Západní Virginie, který hnutí proti policii brzy shrnul slovy: “Nemůžete defundovat policii, to je hloupost, je to šílené a každý, kdo o tom mluví, je blázen”.
Vzhledem k tomu, že v ulicích propuká násilí a Američané touží po zdání bezpečí, bude muset Harrisová zaujmout tento nesmlouvavý postoj, pokud doufá, že ji budou brát vážně jako budoucí prezidentskou kandidátku. Jako bývalá okresní prokurátorka by to už měla vědět.
The "defund the police" movement, is one of reimagining the current police system to build an entity that does not violate us, while relocating funds to invest in community services.
— Ilhan Omar (@IlhanMN) June 9, 2020
Let’s be clear, the people who now oppose this, have always opposed calls for systematic change. https://t.co/SEh97GS9hg
- Posílení ekonomiky
Joe Biden se sice rád chlubí tím, že americká ekonomika za jeho působení znovu ožila, ale vždy opomene zmínit, že velká část tohoto oživení nastala za Donalda Trumpa. Navíc po ztrátě milionů pracovních míst a růstu v důsledku výluk a mandátů Covid-19, z nichž mnohé zavedli demokratičtí starostové a guvernéři, zbýval pro pošramocenou americkou ekonomiku jediný směr, a to vzhůru.
The analyst. pic.twitter.com/3jUGqrLU4d
— Tim Young (@TimRunsHisMouth) December 29, 2021
Navzdory všem těm sladkým řečem o silném americkém hospodářství, které se řítí kupředu, se za těmito zářivými zprávami dějí – nebo spíše nedějí – velmi znepokojivé věci. Kromě rekordního obchodního a rozpočtového deficitu si spotřebitelé v celé zemi začínají všímat něčeho, co se dříve vidělo jen zřídka: zející díry v regálech obchodů, kde kdysi stály výrobky. V kapitalistické zemi hojnosti je to téměř neslýchané.
Američané jsou svědky počátečních fází narušení dodavatelského řetězce a inflačních tlaků, které se postupem času budou jen zhoršovat. V současné době uvízlo u tichomořského pobřeží více než 100 lodí, které nemohou vyložit svůj náklad. Mezitím od 22. ledna musejí být řidiči kamionů z Kanady a Mexika přijíždějící na hranice USA plně očkováni, aby mohli vstoupit do země. To jen prohloubí krizi v dodavatelském řetězci. Kamala Harrisová zde má jedinečnou příležitost, jak katastrofální situaci řešit již v zárodku.
Vzhledem k tomu, že Nejvyšší soud zablokoval prezidentův mandát k očkování pro podniky, mohla by Harrisová takříkajíc zběhnout a navrhnout, aby byli z mandátu vyňati také řidiči kamionů a pracovníci přístavů. Zoufalá doba si žádá zoufalá opatření a Harrisová musí být v této fázi své kariéry ochotna přijmout některá těžká rozhodnutí, která se jí u volebních uren bohatě vyplatí. Jinou otázkou je, zda má dostatek svobody a odvahy jednat mimo exekutivu.
- Navštivte americko-mexickou hranici
Pravděpodobně nejhorším rozhodnutím prvního roku Kamaly Harrisové ve funkci bylo, že v nejhorších chvílích migrační krize nenavštívila americko-mexickou hranici. Zatímco se země potýkala s rekordním počtem nelegálních přechodů – odhaduje se, že jich bylo asi 1,72 milionu – Harrisová se konečně rozhodla navštívit hranici – 94 dní poté, co ji Bílý dům pověřil řízením situace. Uprostřed pandemie byla taková nápadná nečinnost téměř neodpustitelná, zejména proto, že ilegální migranti byli krátce po příjezdu přehazováni po celé zemi. Aby toho nebylo málo, Harrisová oznámila své rozhodnutí navštívit hranici až týden poté, co bývalý prezident Donald Trump prohlásil, že oblast navštíví.
Příští týden se má Harrisová objevit v Hondurasu, aby se zúčastnila inaugurace nově zvolené honduraské prezidentky Xiomary Castrové. To by byla dobrá příležitost znovu navštívit americko-mexickou hranici – možná na více než jeden den – ve snaze rozptýlit ty přetrvávající vzpomínky na Harrisovou politováníhodnou odtažitost od její první velké krize.
Vysoce postavený státní zástupce chválený Kamalou Harrisovou je obviněn z federálního obvinění.
Přečtěte si více: Kamalou Harrisovou chválený vrchní státní zástupce je obviněn z federálního zločinu.
- Uložte probuzené příšery do postele
Demokratická strana utrpěla v loňském roce velkou porážku, když se Glenn Allen Youngkin, bývalý obchodní ředitel, stal prvním republikánem, který vyhrál guvernérské volby ve Virginii od roku 2009. Hned první den ve funkci minulý týden Youngkin zrušil povinné očkování a masky, které mnozí ve státě kritizovali jako protiústavní omezování svobody a volnosti. Co však obyvatele Virginie na Youngkinovi skutečně zaujalo, byla jeho obhajoba rodičů v jejich boji proti státu za to, co se učí ve veřejném školství.
První nařízení nového virginského guvernéra zakazovalo výuku kritické rasové teorie, což je velmi kontroverzní koncept, který viní dědictví “útlaku bílých” z údajného nedostatku rovnosti v dnešních Spojených státech. Nový guvernérův příkaz by také ukončil výuku teorie transgenderu ve třídách.
Tady by si Kamala Harrisová měla vzít poznámky. Během guvernérských debat demokratický kandidát Terry McAuliffe poznamenal, že si nemyslí, že by “rodiče měli školám říkat, co mají učit”. Tato poznámka byla naprosto hluchá, protože přišla uprostřed ostrých sporů mezi rodiči a místními školními radami o to, co se ve třídách učí.
Jak ukázalo Youngkinovo překvapivé vítězství, Američané chtějí mít větší vliv na to, co se jejich děti ve škole učí, ne menší. Jak však politická levice reagovala na obavy rodičů, které vyjadřují na zasedáních školních rad? Národní asociace školních rad, která zastupuje tisíce školských úředníků, přirovnala jednání těchto hlasitých rodičů k “formě domácího terorismu a zločinů z nenávisti”. Generální prokurátor Merrick Garland poté vydal memorandum, v němž mobilizoval FBI, aby sledovala rodiče, kteří na schůzích školních rad vyjadřují nesouhlas.
Je zřejmé, že takový přístup k demokratické diskusi a nesouhlasu, zejména ze strany rodičů vyjadřujících své pocity ohledně školské politiky, není způsob, jak vyhrát volby. Harrisová by měla učinit kroky k tomu, aby se distancovala od těchto katastrofálních probuzeneckých hnutí, inspirovaných radikály v řadách, které hrozí zničit Demokratickou stranu, stejně jako její snahy stát se první ženou na postu POTUS.
Je zřejmé, že Harrisová má v příštích třech letech co dělat.
Komu není z hůry dáno v apatyce nekoupí. Ještě při anglosaském naturelu.
. 6. Získejte Darwinovu cenu.