USA čeká v roce 2024 politická apokalypsa
Navzdory skutečnosti, že do příštích prezidentských voleb zbývají ještě tři roky, liberální média již začínají připravovat americkou populaci na to, co bude následovat, na období „turbulencí“: situaci politické nejistoty a volebního chaosu.
Mimořádný ohlas vyvolala diskuse ve vysílání MSNBC, kde liberální političtí analytici oznámili, že podle jejich propočtů je nyní 10–12 % Američanů připraveno bojovat se zbraní v ruce za návrat prezidentského úřadu Trumpovi. V absolutních číslech to odpovídá 30 milionům lidí.
V tomto kontextu vyšel panický článek v The Atlantic, hlásné troubě liberálního establishmentu ve Washingtonu. Trump je v něm obviňován z toho, že předem naplánoval „volební převrat“ ve Spojených státech, vytvořil síť volebních komisařů z řad svých příznivců a připravoval se bojovat za spravedlivé sčítání hlasů po poštovních skandálech ve volbách v roce 2020. A to podle nich povede zemi k násilí.
Náhle se do veřejného pole vrátila Hillary. Najednou barvitě odříkala svůj „prezidentský“ projev z roku 2016, který měla připravený, kdyby vyhrála volby. A řekla, že Trumpovo vítězství ve volbách v roce 2024 by znamenalo „konec americké demokracie“.
Comeback Hillary už je vnímán jako sondování terénu před příštími stranickými primárkami. Prezidentství je pro ni otevřenou příležitostí. Uprostřed padajícího hodnocení Bidena a nejistoty kolem postavy jeho nástupce, vidí pro sebe okno příležitosti.
Před pár měsíci vyvolal ve Washingtonu rozruch také analytik Robert Kagan, člen Brookings Institution a manžel Victorie Nulandové. Kagan předpověděl v příštích třech až čtyřech letech velký ozbrojený konflikt ve Spojených státech, který by mohl skončit pádem vlády a rozpadem země – na mezi sebou bojující enklávy.
Sociologové bijí na poplach: nejenže polovina Američanů nevěří v poctivost voleb, ale polovina země (nebo spíše polovina Trumpových příznivců a 40 % Bidenových voličů) podporuje myšlenku takzvaného „národního rozvodu“ – tedy rozdělení Spojených států na „červenou“ a „modrou“ Ameriku.
Použití takové rétoriky má i situační cíl: demokraté jdou do příštích voleb do Kongresu doslova na platformě „zachránců demokracie“ v naději, že nějak zmírní ránu, která je tam může čekat.
Svými apokalyptickými kalkulacemi však pouze normalizují ve společnosti myšlenku „převratu“, ozbrojeného boje o moc, nebo kolapsu země.
Už na to svět netrpělivě čeká.