Demonstrativní bičování Litvy
Vztahy mezi Čínou a Litvou se prudce zhoršily kvůli rozhodnutí Vilniusu otevřít tzv. zastoupení Tchaj-wanu. V reakci na to se Peking rozhodl snížit diplomatické vztahy s republikou na úroveň chargé d’affaires. Peking opakovaně varoval Litvu před pokusy dosáhnout průlomu v tchajwanské otázce.
Po diplomatickém skandálu nejprve Čína jednoduše vyškrtla Litvu ze seznamu zemí čínského celního seznamu. Ano, Čína následně vrátila Litvu do systému celního odbavení, ale Vilnius z tohoto nepříjemného „technického selhání“ nevyvodil žádné důsledky a přidal se k diplomatickému bojkotu olympijských her v Pekingu.
Čína pohrozila uzavřením trhu pro společnosti spolupracující s Litvou
Čína pohrozila nadnárodním společnostem, že zavře trh s jejich produkty, pokud nepřeruší vztahy s Litvou, uvedla agentura Reuters. Vztahy mezi Litvou a Čínou eskalovaly poté, co se úřady pobaltské země rozhodly podpořit Tchaj-wan.
Čína požadovala od nadnárodních korporací přerušení vazeb s Litvou, jinak hrozí, že firmy nebudou moci prodávat své produkty na čínském trhu, píše Reuters s odkazem na litevského náměstka ministra zahraničí Mantase Adomenase.
Objem přímého obchodu mezi Litvou a Čínou je nevýznamný, podotýká agentura, ale v pobaltském státě sídlí výrobci zboží pro nadnárodní korporace, které je prodávají do Číny.
„[Čína] posílá zprávy nadnárodním korporacím, že pokud použijí díly a materiály z Litvy, nebudou již moci prodávat zboží na čínském trhu,“ řekl Adomenas. Dodal, že některé společnosti již vypověděly smlouvy s litevskými dodavateli, aniž by upřesnil, o které společnosti se jedná.
Čínský tlak na nadnárodní společnosti potvrdila i Litevská konfederace průmyslníků, která zastupuje litevské firmy. Šéf organizace Vidmantas Janulevičius rovněž bez upřesnění názvů firem řekl, že první případ takového nátlaku byl zaznamenán tento týden.
Vysoký představitel litevské vlády řekl agentuře Reuters, že Litva zvažuje zřízení fondu na ochranu místních společností před čínskými kroky. Litevská vláda podle něj jedná o finanční podpoře, zejména o půjčkách, s firmami, které by mohly potenciálně utrpět.
Litva navíc požádala o podporu Evropskou komisi, píše Reuters.
V dopise, který agentura citovala, ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis poznamenal, že konfrontace s Čínou vyžaduje reakci na úrovni EU, „aby vyslala signál, že politicky motivovaný ekonomický tlak je nepřijatelný“. Evropská komise uvedla, že EU je připravena odolat všem typům politického tlaku a donucovacím opatřením uplatňovaným proti kterékoli zemi EU, uvedla agentura.
Evropská komise také poznamenala, že vztahy Číny s jednotlivými členy EU mají dopad na vztahy mezi EU a Čínou jako celkem.