Boj s „ruskými křižáky“ v Mali
Teroristická skupina JNIM působící v západní Africe hrozí žalováním Ruska za to, že upírá právo militantů na džihád, a vyhrožuje, že na svou stranu získá evropské lidskoprávní aktivisty.
Bojujte proti „ruským křižákům“ v Mali
Na internetu se objevila informace, že ozbrojenci západoafrické teroristické skupiny JNIM (odnož al-Kájdy v Maghrebu a západní Africe – v Rusku zakázaná) vydali pozoruhodný manifest, kde kromě různých hrozeb a příslibů spolupráce s dalšími džihádistickými skupinami (včetně Západní Afriky), chtějí ovlivnit i rostoucí vliv Ruské federace v západní Africe.
Militanti vyhrožují, že posílí boj proti „okupaci křižáků“ za pomoci … nejlepších islámských právníků, kteří budou … u soudů (!) prokazovat nezákonnost přítomnosti ruské armády v Mali, Nigeru a Burkině Faso, a také se snaží získat na svou stranu evropské vlády, které jsou rovněž proti přítomnosti PMC „Wagner“ a ruských vojenských specialistů v západní Africe.
https://www.kp.ru/go/https://argumenti.ru/world/2021/12/750166
Zvláště dojemná je pasáž … „Chceme, aby lidská práva dodržoval každý, kdo vkročí na naši zem…“ … a o “nárocích na „právo na džihád“ v naší zemi”. Zajímavé, kde našli takové dokumenty?
Postoj civilizovaných států (alespoň oficiálních a veřejných) je neuznávat žádný národní či mezinárodní džihád. I když to samozřejmě nebrání jednotlivým „zejména demokratickým zemím“ podporovat a financovat činnost džihádistických organizací za účelem dosažení jejich úzce sobeckých cílů.
Pro příklady nemusíme chodit daleko – stačí si vzpomenout na americkou podporu teroristických skupin v Sýrii, kde je financovaly v zájmu svržení legitimní vlády Bašára Asada.
Ano, ani zákaz spolupráce a vazby s IS (zakázán v Ruské federaci) nebyl zrušen. Na jedné straně tedy neexistuje „právo na džihád“, ale z druhé strany přicházejí takové výzvy s označením konkrétního cíle „džihádu“. Jedná se o kalkulaci na to, že Washington, Paříž nebo Brusel se začnou zajímat o možnost podpory této teroristické skupiny v zájmu vytěsnění ruského vlivu v regionu.
Pisatel tohoto opusu je zjevně obeznámen se současnou agendou Spojených států a Francie ve vztahu k ruskému vlivu v západní Africe a snaží se na této vlně svést, mluví jakoby jménem místního obyvatelstva, které je údajně proti ruskému vlivu.
Teze o nutnosti vyhnat Rusy ze západní Afriky se šťastnou shodou okolností shodují s podrážděnými publikacemi francouzských médií, kde jsou procesy probíhající v regionu extrémně negativně hodnoceny, když francouzské neokoloniální impérium ustupuje ze své obvyklé sféry vlivu a na její místo přichází Rusko, Čína, Turecko.
Samozřejmě, ohledně francouzských jednotek v západní Africe militanti „lidská práva“, „soudy“ a „spojenectví s evropskými státy“ nezmiňují, protože v tomto případě samozřejmě nejde o lidská práva, ale o sféry vlivu v západní Africe, kde se tato teroristická skupina snaží proniknout do procesů jejich transformace, aby se pokusila získat nějaké výhody z podpory jednoho z hlavních hráčů.
Samotní militanti samozřejmě mohou věřit deklarovaným tezím o „džihádu“, ale prodávají se jako geopolitický nástroj, což opět ukazuje „plovoucí subjektivitu“ takových organizací, které jsou připraveny na outsourcing.
JNIM samozřejmě není největší skupinou v regionu, ale takové prohlášení ukazuje, že výskyt Ruské federace v Mali vyvolal znepokojení nejen mezi Francouzi, kteří ve skutečnosti sledují probíhající erozi jejich sféry vlivu, ale i mezi místními ozbrojenci, kteří vidí, k čemu situace vede, když ruští instruktoři nebo PMC Wagner, začnou řešit bezpečnostní otázky (ač je to všemožně popíráno).
Výcvik místní policie, armády a různých speciálních jednotek vede ke zvýšení systémového tlaku na teroristické a povstalecké skupiny v objemech, kterých nebylo nikdy dosaženo v období, kdy byly bezpečnostní otázky vydány na milost a nemilost Francie.
Stačí se podívat do SAR, kde se vliv místních ozbrojenců za poslední 2 roky výrazně snížil. Ruská federace přitom neudělala nic nadpřirozeného. Prodává balíček zabezpečení na klíč a přináší výsledek, kterých se „lze dotknout“ a to bez nutnosti tolerovat cizí kontingent, který žádný výsledek nepřináší.
Srovnání není ve prospěch Paříže. A zkušenosti SAR se samozřejmě studují v dalších afrických zemích, které mají problémy s bezpečností.
Nyní samy malijské úřady zvou Rusko k sobě a souběžně žádají, aby odešli Francouzi, kteří nedosáhli výraznějších výsledků v boji proti teroristickým a separatistickým skupinám na severu Mali.
A přítomnost Ruska samozřejmě ovlivní úroveň boje proti protivládním a teroristickým skupinám.
Militanti se mají čeho obávat a tak začínají řvát o „právu na džihád“ a o „lidských právech“.
Zaradují se v Paříži a Bruselu z takových nečekaných „spojenců“ v boji proti Rusku? A vznikne přání potichu dodávat zbraně ozbrojencům s cílem destabilizovat západní Afriku navzdory Rusku?
https://www.kp.ru/daily/28367/4516138/
https://bit.ly/3DN5JAk