nezařazené

Ceny elektřiny: Chraňte lidi, tady máte nástroj. Vláda dostala dopis

Stát má povinnost chránit občany před energetickou chudobou a cenovými šoky při nákupu energií. Proto skupina Kudy z krize zaslala poředsedům sněmovních stran dopis, ve kterém doporučuje kroky, které by plnění této povinnosti skutečně zajistily.

Skupina Kudy z krize již v říjnu oslovila veřejnost s výzvou, aby se postavila hrozbě zániku našeho národa. Politická reprezentace podle signatářů (Petr Hampl, Ivo Budil, Martin Konvička nebo Lenka Procházková) není schopná situaci řešit, ani pochopit hloubku problémů.

Nyní skupina přichází s prvním pracovním výstupem, který se týká energetiky. Pro jeho prezentaci si zvolila formu dopisu adresovaného předsedům politických stran.

Připomíná, že v zemi nastala situace, kdy statisíce domácností bez jakéhokoliv varování ztratily dohodnuté dodávky energií a musí si shánět nové za výrazně vyšší ceny, což mnohým přináší vážné existenční starosti.

Doposud se přitom nenašel nikdo kompetentní, kdo by občanům vysvětlil, co se vlastně stalo. Nebyl zmíněn vliv unijního projektu Green Deal a spekulací s emisními povolenkami, stejně jako dopad vyhrocování vztahů s Ruskem do oblasti energetiky.

Autoři dopisu upozorňují, že stát je povinen chránit domácnosti před likvidačními cenami energie, a to přímo ze zákona. Upozorňují na znění bodu 10 písm. h) a bodu 11 písm. i) § 98a  zákona č. 458/2000 Sb., energetický zákon.

ZÁKON SI PŘEČTĚTE ZDE

Vláda by navíc podle nich měla situaci řešit na úrovni Energetického regulačního úřadu, a to formou vyhlášky. Toto řešení může být důležité i do budoucna, protože se dá očekávat, že podobné cenové šoky se v důsledku nepromyšlené klimatické politiky budou opakovat.

„Příslušné orgány se musí s předstihem připravit na situace, kdy ambiciózní projekty Evropské unie nejsou provázány s opatřeními, jež by bránila nezodpovědnému chování finančně silných aktérů a chránila veřejnost před dopady jejich spekulací,“ vyzývají.

Doporučení skupiny Kudy z krize jsou tedy následující: Změny v energetickém zákoně, které by reflektovaly novou situaci. Dále přestat prodávat českou elektřinu přes nestabilní německou burzu v Lipsku. A do třetice rozhodnutím ERÚ nebo Ministerstva financí zastropovat cenu elektřiny a zemního plynu pro koncového spotřebitele.

„Energetická politika státu je natolik strategicky důležitou oblastí, že si nemůžeme dovolit ignorovat ani otázky regulace cen elektřiny a zemního plynu pro koncové spotřebitele, nemůžeme si dovolit podceňovat význam uskladňování zemního plynu v rámci státních hmotných rezerv a nesmíme si dovolit ponechat českou elektrizační soustavu napospas ani spekulantům s cenami energie, ani stejně nebezpečným, protože zcela nedomyšleným projektům nikomu nezodpovědných evropských úředníků,“ končí dopis.
https://bit.ly/3C2Dyw4

sdílet na

2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře