nezařazené

Migranti káceli stromy, aby prolomili plot na polsko-běloruské hranici

Varšava obviňuje převážně blízkovýchodní migranty, kteří se pokoušejí přejít z Běloruska, z ničení překážek na hranicích, zatímco polský prezident spolupracuje s několika bývalými sovětskými republikami za účelem „obrany Evropy“.

“Máme co do činění s organizovaným ničením pohraničních opevnění,” napsal v pondělí odpoledne úřad polského premiéra na Twitteru spolu s leteckými záběry polsko-běloruské hranice. “Dochází také k přímým útokům na příslušníky polské pohraniční stráže, policisty a vojáky.”

Náhled na nové kartě

Podél hranice se utábořily stovky migrantů , kteří se snaží dostat do Polska a požádat o azyl v EU. Video ukazuje, jak někteří z nich používají pokácené stromy k přemostění příkopu podél hranice a prolomí plot z ostnatého drátu, zatímco polská policie a pohraničníci se řadí na druhé straně.

Na hranici bylo údajně vysláno asi 12 000 polských vojáků, aby zastavili to, co Varšava nazvala „hybridním útokem“ Běloruska. Vláda v Minsku již v červnu uvedla, že sankce EU proti Bělorusku jsou formou hybridní války a že již nebudou bránit migrantům ze třetích zemí ve snaze překročit hranice.

Polsko oslovilo Brusel i NATO a situaci na hranicích označilo za invazi. Prezident Andrzej Duda v pondělí na Twitteru uvedl, že jednal s prezidenty Litvy, Lotyšska, Estonska – ale také Ukrajiny a Gruzie – všech bývalých sovětských republik, stejně jako Běloruska, a poděkoval jim za jejich „plnou podporu a pochopení“.

“Bráním našich hranic my [Poláci] bráníme Evropu,” řekl Duda.

Poděkoval také „vůdkyni demokratického Běloruska“ Světlaně Tichanovské, opoziční aktivistce, která hledala útočiště v Litvě po loňských prezidentských volbách, o nichž tvrdila, že je „ukradl“ prezident Alexandr Lukašenko.

“Největší pokus o násilný vstup do Polska” právě probíhá, říká nejvyšší představitel

„Masivní“ vlna migrantů dosáhla polských hranic z Běloruska, přičemž speciální služby země to popisují jako největší pokus o násilný vstup do země.

Potenciální žadatelé o azyl, kteří doufají, že překročí zalesněnou hranici, jsou převážně mladí muži, řekl v pondělí Stanislaw Zaryn, mluvčí polského ministra-koordinátora speciálních služeb.

„Skupinu migrantů, kterou Bělorusové shromáždili ve velkém davu, tvoří většinou mladí muži. Dosud největší pokus o násilný vstup do Polska právě začal,“ uvedl Zaryn na Twitteru.

Úředník také zopakoval obvinění, že Minsk kontroluje a řídí tok migrantů směrem k Polsku, a trval na tom, že nový dav je pod „přísnou kontrolou ozbrojených Bělorusů“.

„Oni rozhodují, jakou cestou se skupina vydá. Toto je další běloruská nepřátelská akce namířená proti Polsku,“ uvedl Zaryn dříve v samostatném tweetu a sdílel video údajně natočené z Běloruska blízko demarkační linie.

Situace na hranici mezi oběma národy je od června postupně napjatější poté, co běloruský prezident Alexandr Lukašenko oznámil, že Minsk se již nebude snažit zastavit migranty pocházející především z Blízkého východu, kteří se snaží dostat do EU prostřednictvím svého země. Polsko i Brusel opakovaně obviňují Bělorusko z „vyzbrojování“ migrace, nasazování letů z problémových destinací, jako je Irák a Írán, a nabádání lidí k přechodu. Úředníci označili tento údajný plán za formu hybridní války v Minsku.

Varšava zesílila zabezpečení svých hranic ve snaze odrazit nelegální tok migrantů, přičemž podle polských údajů bylo letos zaregistrováno 23 000 pokusů o překročení hranice. Minulý měsíc země také schválila nový projekt hraničního plotu v hodnotě 400 milionů dolarů, který má zabránit migrantům venku.

Polsko a Německo nezvládnou migrační krizi na běloruských hranicích samy – německý ministr vnitra

Polsko a Německo nebudou schopny samy zvládnout migrační krizi na běloruské hranici, prohlásil německý dočasný ministr vnitra Horst Seehofer a vyzval všechny členy EU, aby se spojili při ochraně hranic bloku.

„Musíme pomoci polské vládě zajistit jejich vnější hranici. To by byl vlastně úkol Evropské komise. Nyní na ně apeluji , aby jednali ,“ řekl Seehofer v úterý deníku Bild.

Musíme stát při sobě. Polsko nebo Německo si s tím samy neporadí.

Asi 3000 migrantů z Blízkého východu a Afriky, kteří se chtějí dostat do Polska a požádat o azyl v EU, v současnosti obléhá hranici mezi Polskem a Běloruskem.

Seehofer obvinil běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka z využívání těchto lidí „k destabilizaci Západu“ a vyzval „všechny státy EU“, aby se sjednotily v boji proti těmto pokusům.

Ministrova slova odrážela slova šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové, která v pondělí označila události na polsko-běloruské hranici za „hybridní útok“ zorganizovaný Minskem s cílem destabilizovat Evropu a vyzvala k sankcím.

Polsko uvedlo, že migranty hlídají ozbrojení běloruští vojáci, a dokonce je obvinilo z narušení jeho hranic.

Běloruské ministerstvo obrany v úterý odmítlo tvrzení o porušování hranic ze strany svých vojáků i jakékoli zapojení do podpory migrační krize a označilo obvinění Varšavy za „nepodložená a nepodložená“.

Na konci června Lukašenko řekl, že Bělorusko již nebude zadržovat migranty, kteří se chtějí dostat do EU přes jeho území. Tento krok byl reakcí na sankce, včetně omezení vzdušného prostoru, které Brusel uvalil na Minsk poté, co Bělorusko v květnu zastavilo let irského Ryanairu s opozičním blogerem Romanem Protaševičem na palubě.

Krátce po Lukašenkově oznámení ohlásily země sousedící s Běloruskem nárůst pokusů o překročení hranic. Brusel obvinil Minsk, že nasazuje lety z problémových destinací, jako je Irák nebo Írán, a záměrně povzbuzuje potenciální migranty, aby se pokusili vstoupit do EU. Bělorusko uvedlo, že jakákoli jednání s evropským blokem o otázce migrantů mohou začít až poté, co zruší všechny sankce vůči zemi.
https://bit.ly/3n0snzG

sdílet na

2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
abc
10. 11. 2021 07:42
Ohodnotit příspěvek :
     

Migranti jsou překvapivě sebevědomí

Drak
10. 11. 2021 12:13
Ohodnotit příspěvek :
     

Kdysi, když naše republika přijala kubánské vojáky, kteří byli nasazeni, někde v Africe a které Kuba odmítla přijmout zpět, způsobili tito v Blatné roztržku s obyvateli a poté potyčku i s přivolanými členy VB, přičemž jednomu z nich ukousli prst. Po příjezdu pracovníka velvyslanectví Kubánské republiky, byla jeho první otázka: Kolik jste jich zastřelili? Po odpovědi, že žádného, prohlásil, že to byla největší chyba.