Během slavnostního podpisu smlouvy s Gazpromem maďarský ministr zahraničí tvrdě reagoval na Ukrajinu
Nikdo nemá právo zasahovat do energetických rozhodnutí Maďarska.
V pátek 27. září to oznámil ministr zahraničních věcí a zahraničních ekonomických vztahů Maďarska Péter Szijjártó, píše Izvestija.
“Protestuji proti tomuto pokusu zasahovat do vnitřních záležitostí Maďarska a zajišťování vytápění v zimních obdobích,” řekl Szijjártó na tiskové konferenci po podpisu smlouvy na dodávku plynu do konce roku 2036 s Gazpromem.
Poznamenal, že je to záležitost Maďarska a žádná jiná země nemůže zasahovat a ovlivňovat energetická rozhodnutí země. Maďarský ministr zahraničí navíc uvedl, že země se neúčastní debaty mezi Ruskou federací a Ukrajinou o tranzitu plynu a nechce se do tohoto sporu zapojit.
“Zajišťujeme, aby byly byty Maďarů v zimě teplé, to je naše věc, nemá to nic společného s žádnými mezivládními a smíšenými komisemi. Žádám vás, abyste se nenechali zmást, to jsou dvě různé věci. Když jedu do Kyjeva, nikdy se nedívám na to, kdo v Kyjevě předtím byl, kdo co podepsal,“ uzavřel Szijjártó.
Dnes ruský holding „Gazprom“ a Maďarsko podepsaly smlouvu na dodávku 4,5 miliardy metrů krychlových plynu na dobu 15 let. Slavnostní podpis se konal v Budapešti. Zúčastnili se ho místopředseda správní rady, generální ředitelka Gazprom Export Elena Burmistrova a Péter Szijjártó.
Ve stejný den ukrajinské ministerstvo zahraničí uvedlo, že Kyjev překvapilo rozhodnutí Budapešti podepsat novou dlouhodobou smlouvu s ruským koncernem Gazprom na dodávky plynu obcházející Ukrajinu. Na pozadí rozhodnutí učiněného Maďarskem Kyjev inicioval odložení pátého setkání o ekonomické spolupráci ministrů zahraničí obou zemí a také slíbil, že ukrajinská strana požádá Evropskou komisi o poskytnutí posouzení souladu nové maďarsko-ruské dohody o plynu s evropskou energetickou legislativou.
Na konci srpna se Rusko a Maďarsko dohodly na nové dlouhodobé dohodě o dodávkách ruského plynu, která vstoupí v platnost 1. října letošního roku. Dokument bude platný 15 let.
Maďarsko odřízlo Ukrajině ruský plyn
Moskva a Budapešť podepsaly dlouhodobou dohodu o dodávkách plynu. Poprvé v historii bude modré palivo proudit do Maďarska a obcházet Ukrajinu. V Kyjevě bylo toto rozhodnutí vnímáno extrémně negativně. Poškozenou stranou je ale v této situaci pouze Ukrajina – nová smlouva ji připravuje o schéma virtuálního reverzu plynu, který bude muset Kyjev opět koupit z Ruska.
Smlouva byla na Ukrajině nazvána „výhradně politickým, ekonomicky neodůvodněným rozhodnutím přijatým za účelem potěšení Kremlu a na úkor národních zájmů Ukrajiny a ukrajinsko-maďarských vztahů.“
Ministerstvo zahraničí Ukrajiny také zrušilo zasedání společné ukrajinsko-maďarské komise pro hospodářskou spolupráci, naplánované na příští středu. Kyjev navíc slíbil, že se obrátí na Evropskou komisi se žádostí o posouzení souladu rusko-maďarské smlouvy s evropskými energetickými zákony.
Samotná Evropská komise zatím odmítla komentovat dohodu uzavřenou v Budapešti.
“Slyšeli jsme o tom, ale neviděli jsme potvrzení a podrobnosti, takže je příliš brzy na to, abychom se v této fázi vyjadřovali,” řekl zástupce komise.
“Pro Kyjev znamená smlouva velký problém,” připouští Stanislav Tkačenko, profesor katedry evropských studií na Fakultě mezinárodních vztahů Státní univerzity v Petrohradě, expert klubu Valdaj. – “Na diplomatické úrovni jsou vztahy mezi Maďarskem a Ukrajinou již napjaté. Kyjev se však omezí na stížnost v Bruselu a nebude moci přijmout žádná další, rozhodnější opatření.“
Tkačenko si je jist, že do toho nezasáhne ani Brusel, ani Washington.
“Nyní je každý sám za sebe.”
V situaci následného hospodářského oživení, nafouknutých cen plynu a klesajícího zájmu o Ukrajinu po celém světě, se neudělá nic pozoruhodného z hlediska ochrany jejích zájmů,“ předpovídá politolog.
Pokud jde o samotnou smlouvu, ta je výhodná pro Budapešť i Moskvu, domnívá se Tkačenko. Tváří v tvář rostoucím cenám energií v Evropě si Maďarsko zajistí nepřetržité dodávky na patnáct let. Současně se zvýší důvěra v Gazprom – jako dodavatele – což pozitivně ovlivní hodnotu jeho cenných papírů, naznačil Tkačenko.
Podle jeho slov se Moskva posledních deset let připravovala na to, že dlouhodobé smlouvy úplně zmizí, a absence takových dohod činí investice do infrastruktury riskantními.
“Situace se však mění. Částečně z politických důvodů – Maďarsko má s Ruskem snad nejlepší vztahy ze všech zemí EU, připomněl Tkačenko. „Roli hrají i šíleně vysoké ceny plynu na spotovém trhu.“
Expert nevylučuje, že nyní se mnoho evropských zemí po Maďarsku postupně vrátí k praxi dlouhodobých smluv: „Mezi nimi může být Rakousko a Itálie. Energetické problémy ve Velké Británii jsou již zřejmé.“
“Abychom porozuměli významu tohoto prohlášení ukrajinské strany, je třeba připomenout, že Ukrajina údajně dováží významné objemy plynu zpětně z Maďarska. Ale ve skutečnosti ho nedováží, ale bere ho z tranzitního potrubí. A teď tam tyto objemy nebudou.“
“Ukrajina se bojí, že objemy plynu, které má Gazprom dodávat do Evropy, bude nyní distribuovat mezi pevně fixované kupující,” souhlasí profesor Tkačenko.
“A počínaje 1. lednem příštího roku Moskva řekne Kyjevu:
“Splníme smlouvu a zaplatíme vám 1 miliardu dolarů podle pravidla „ber nebo plať“, ale přestaneme přepravovat. Pak Ukrajinu čeká ekonomická katastrofa. Koneckonců odebírala plyn přímo z potrubí, které nyní již nebude pumpovat v opačném směru. Polovina Ukrajiny, včetně všech průmyslových oblastí, tedy zůstane bez plynu.“
Smlouva podepsaná v pondělí dává Moskvě na Kyjev takové politické páky, o jakých se jí mohlo jen zdát, uzavírá Tkačenko.