Bloomberg: Putin plánuje comeback Kaddáfího
Křehký mír v Libyi je v ohrožení, protože cizí mocnosti protlačují kandidáty ve volbách.
Libyjské prezidentské volby v letošním roce by měly být klíčovým prvkem obnovení stability tohoto severoafrického státu bohatého na ropu po letech občanské války, poznamenává Bloomberg.
Místo toho riskují vyprovokování většího chaosu, když se vnější síly pokoušejí dosadit své preferované kandidáty.
Deset let po svržení Muammara Kaddáfího pod vedením NATO vedlo ustavení vlády národní jednoty k křehkému příměří v Libyi a volby 24. prosince budou dalším krokem stabilizačního procesu.
Nyní ale prezident Vladimir Putin vyzval Spojené státy a Evropu, jakož i rostoucí regionální mocnost Turecko, aby k moci přivedl syna bývalého diktátora, Sajfa al-Isláma Kaddáfího.
Vzhledem k riziku vnějšího vměšování v rozporu s dubnovým příměřím nařízeným OSN, americké ministerstvo zahraničí varovalo před „vážnými hrozbami pro regionální stabilitu a globální obchod“, které představují „zahraniční aktéři využívající konflikt“. Označilo Rusko a vyjádřilo znepokojení nad jeho „destabilizujícím“ vlivem a dodalo, že libyjský lid musí rozhodnout o svých vlastních vůdcích.
Rusko údajně tlačí na vojenského velitele Khalifu Haftara, aby podpořil svého rivala Sajfa al-Isláma.
Rusko má na Haftara páky, ale vynutit si kandidaturu Sajfa al-Isláma by byla „obrovská chyba“, protože jeho zvolení by vyvolalo velké boje, řekl Tarek Megerisi, vedoucí pracovník programu Severní Afrika a Blízký východ na zasedání Evropské rady.
“Sajf al-Islám Kaddáfí vyhraje s malým náskokem a revoluční skupiny okamžitě půjdou do války,” řekl.
Pro Putina, který byl zděšen vraždou Kaddáfího zachycenou na kameru, je Libye hluboce osobní záležitostí a cítí se zodpovědný za Sajfa al-Isláma, řekl člověk blízký Kremlu.
Tehdejší ruský prezident, Putinův chráněnec, se zdržel hlasování OSN, které vydláždilo cestu pro svržení Kaddáfího po 42 letech u moci.
Pokud by byl postup Kremlu úspěšný, posílil by vliv Ruska na Blízkém východě poté, co Putin úspěšně zasáhl, aby podpořil Bašára Asada. Ruský prezident také posílil autoritářské vůdce ve Venezuele a Bělorusku, ale návrat Kaddáfího vlády by znamenal zatím nejodvážnější krok Putina.
“Znamenalo by to, že Rusko je schopné roztrhat na kusy, co budoval Západ,” řekl Sergej Markov, politický konzultant Kremlu.
Mluvčí Kremlu nereagoval na žádost o vyjádření k ruské politice ohledně libyjských voleb.
Takže to zhrňme. OSN nechce aby ktokoľvek z vonka zasahoval do volieb v Libyi. Všetky strany ale do tých volieb chcú zasahovať. Rusko chce jednotu pri vonkajšom zasahovaní do vnútorných vecí iného štátu.
a teraz otázky: Je možné aby západ(od ruska) odhodil svoje záujmy v danom regióne na žiadosť Ruska? Je Ruský kandidát schopný sám, bez vonkajšej pomoci zabezpečiť mier, poriadok a právnu istotu svojim občanom?
Vy jste takový pro západní trol. Putin chce zabránit dalšímu drancování Libye západními zeměmi a hlavně USA a Francie, které si tam nakradly za miliardy dolarů hlavně ropu.
Ako to chce dosiahnuť? Otázky boli už položené.
Putin buď ovládne danú krajinu, alebo ju ovládne niekto iný. Z toho vyplýva, že Putin hrá svoju slovnú hru aby bol za dobrého.
Ako ten sused čo keď vás vykradali, tak moralizoval so zlodejmi, ale nič neurobil.
Ak z toho chce urobiť osobnú vec, tak nech tam ide. Kecať z iného kontinentu vie každý, aj ja by som mohol kritizovať detskú prácu v Ázii.
Spíše je to tak, že OSN nechce, aby někdo jiný než USA a státy NATO zvenku ovlivňoval výběr kandidátů a sčítání hlasů nejen v Lybii. Názorným příkladem budiž Sýrie, kde západní koalice protestovala na jednáních proti tomu, aby mohl kandidovat na Assad. Kdo se jim nelíbí, nesmí ani kandidovat. Totéž volby kdekoliv, kde hrozí, že jimi podporovaný kandidát nemá šanci, dopředu označí volby za zfalšované a odmítnou vyslat pozorovatele. Vskutku ryze demokratické.
Ako krásne by si RF prihriala polievočku keby vyžadovala oficialny postoj OSN.
Buď jsi takový hlupák nebo troll. Vyber si. On totiž nikdo, žádný stát, žádná mezinárodní organizace nemá co kecat do toho, kdo v jiném státě kandiduje v jakýchkoliv volbách. To je věc čistě toho státu, kde se volby odehrávají. Jakýkoliv jiný přístup je vměšováním. Zejména v tom vynikají tvé milované USA.
Zapomínáš na naprosto bezkonkurenční diplomacii RF. Rusko se vždy striktně drží mezinárodního práva, rezolucí OSN, atd. Dělat bouři ve sklenici vody zrovna z tohoto bodu – ruské vměšování v rozporu s dubnovým příměřím nařízeným OSN podle novináře Bloomberg – je mírně řečeno – idiotství.
Ono spíš vadí to, že Rusko jedná se všemi důležitými hráči v Lybii. To je to údajné vměšování. Všichni jezdí jednat do Moskvy a z vlastní iniciativy. Zrovna teď 19.8. tam byla ministryně zahraničních věcí a mezinárodní spolupráce vlády národní jednoty Libye N. Mankushe. https://www.mid.ru/ru/foreign_policy/news/-/asset_publisher/cKNonkJE02Bw/content/id/4842045
Pro zájemce – takhle vypadá ruské vměšování:)) v Lybii.
Lavrov:
Pokud jde o Libyi, po berlínské konferenci začaly procesy, které nyní vyústily v dohody. Všichni to uvítali, přestože existují úskalí. Mnozí stále vyjadřují obavy, že jich bylo dosaženo ve formátu 75 delegátů, zformovaných zvláštním zástupcem generálního tajemníka OSN pro Libyi S. Williamsem v Ženevě.
Už v té fázi Libye opravdu nerozuměla kritériím, podle kterých je těchto 75 lidí vybíráno. Ještě překvapivější bylo oznámení konkrétních jmen pro prezidentskou radu a pro post hlavy vlády. To nikdo nečekal. Překvapení pro všechny. Mluvil jsem s předsedou prezidentské rady M. Mensim, šéfem vlády A. Dbeybou. Podíval jsem se na jejich výsledky – jsou to docela zkušení lidé.
Vycházíme ze skutečnosti, že je souběžně s jmenováním těchto prozatímních povinností dosaženo dohody o konání voleb 24. prosince 2021. Nevím, jak realizovatelná jsou taková konkrétní data v libyjských podmínkách. Před několika lety byly volby naplánovány také na přesné datum – nevyšlo to. Uděláme vše pro to, aby to fungovalo.
Věříme, že volby by měly být organizovány tak, aby vyhovovaly všem!! libyjským politickým silám a „těžkým váhám“ (F. Saraj, H. Haftar, H. Gweil a další kolegové, kteří přišli do Moskvy více než jednou).
Je nezbytné vzít v úvahu zájmy vedení libyjské národní armády a zástupců Kaddáfího režimu.
Každý si to teď uvědomuje. Taková inkluzivnost by pomohla dosáhnout udržitelného procesu vypořádání co nejdříve. Uděláme vše pro to, abychom k tomu přispěli.
Lidé k nám přicházejí s tvrzením, že bychom měli něco dělat v Libyi nebo si stěžují, že nic neděláme.
Jsme připraveni konstruktivně spolupracovat, ale po celou dobu vás žádáme, abyste nezapomněli na to, odkud tato krize přišla a jak nakonec k ní došlo – agresí NATO v rozporu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN.
Toky uprchlíků, které se nyní hrnou do Evropy, jsou přímým důsledkem toho, co bylo provedeno. Stejně jako toky zbraní a teroristů, které prošly Lybií jižním směrem do zóny Sahara-Sahel, kde nadále „dělají nepořádek“.
Při řešení bezprostředních problémů je důležité vyvodit závěry do budoucna.
Irák byl zničen, nyní se ho s velkými obtížemi snaží znovu sestavit. V Lybii je to stejné. Zkusili to udělat i v Sýrii. Při vší důležitosti apelů, které jsou nám adresovány – staré věci je nutno si pamatovat, ne proto, aby někomu morálně ublížil, ale aby se vyhnul utrpení v budoucnu, to obnáší statisíce lidských obětí.
Jsme zváni, abychom diskutovali o problému lybijských uprchlíků (nebo z jiných zemí, jejichž toky jsou vyvolány agresí vůči Lybii), a dříve nám bylo dokonce nabídnuto podepsání dokumentu, který obsahoval závazek „sdílené odpovědnosti“ za řešení uprchlických problémů.
Omluvili jsme se a řekli, že jsme tento problém nevytvořili a nehodláme sdílet vinu za to, co se stalo.
Na mezinárodních platformách během těchto diskusí vyvstalo téma, jak EU by mohla vyřešit problém uprchlíků, nelegálních migrantů takovým způsobem, aby se vypořádala nikoli s příznaky, ale s podstatou problému.
Byla položena jedna otázka: proč EU nenuluje cla na zemědělské produkty z Afriky. Ukazuje se, že existují, pokud tomu správně rozumím. Ale vzhledem k samotné zemědělské politice EU nepotřebují konkurenci na trzích s potravinami, tam už je toho nadbytek. Toto je složité téma. Pokud by cla již byla zrušena, znamenalo by to významný impuls pro rozvoj zemědělského a potravinářského odvětví, včetně vývozu do afrických zemí, a vytvořilo by to další pracovní místa. Toto je jeden příklad. Existuje mnoho případů, kdy je mezinárodní společenství znepokojeno symptomy, a nikoli samotnou nemocí nebo podstatou problému.
Diskutovali jsme o potřebě obnovit ekonomické projekty, které byly pozastaveny před 10 lety poté, co NATO spáchalo agresi proti Libyi a zničilo libyjský stát.
Samozřejmě, aby se ekonomické vazby plně obnovily, je nesmírně důležité konsolidovat pozitivní kroky přijaté od podzimu minulého roku v souvislosti s pokrokem v procesu vypořádání a tyto procesy dokončit do dosažení dohody mezi všemi Libyjci o sjednocení struktur, státních institucí v oblasti ekonomiky a financí, sociální sféry a v oblasti obrany a bezpečnosti.
Potvrdili jsme podporu ze strany Ruské federace těch rozhodnutí, která jsou přijímána v rámci Smíšeného vojenského výboru „5 + 5“, včetně rozhodnutí přijatých na jeho zasedání 15. srpna tohoto roku, vč. o potřebě stažení veškerého zahraničního vojenského personálu bez výjimky z území Libye.
Naši libyjští přátelé nás informovali o postupu prací na provádění dohod v politické sféře. Tyto dohody zahrnují přípravu všeobecných voleb na konci prosince tohoto roku.
Souhlasíme s názorem libyjských kolegů na potřebu urychlit vývoj legislativního rámce volebního procesu tak, aby byl co nejdříve schválen parlamentem.