historiepolitika

Vladimir Putin, poučení z Norimberku

Projev k účastníkům fóra Norimberk Lessons.

Vladimir Putin promluvil k účastníkům mezinárodní konference Poučení Norimberku.

Prezident Ruska Vladimir Putin: 

Kolegové, přátelé,

Nejprve bych chtěl upřímně poděkovat všem účastníkům mezinárodního fóra Norimberské lekce:
politikům a vládním úředníkům, výzkumníkům a odborníkům, právním odborníkům, zástupcům muzejní komunity a nevládním organizacím. Vím, že jste přišli z celého Ruska i z mnoha dalších zemí.

Jsem si jist, že téma fóra vás zajímá nejen z profesionálního hlediska, ale také z hlediska pocitu osobní odpovědnosti za uchování historické pravdy o druhé světové válce. Chápete význam norimberských verdiktů, norem a zásad, procesy platné pro reakci na dnešní výzvy a hrozby.

Procesy byly zahájeny před 75 lety, šest měsíců po drtivé porážce nacistů, a celý svět se na to díval. 

Nemilosrdný nacistický režim, který rozpoutal kriminální válku a dopustil se zvěrstev nebývalého rozsahu,
byl poražen. Vojenský triumf musel být doplněn politickým, právním a morálním odsouzením nacismu a jeho smrtící ideologie.

Konkrétní lidé, vysoce postavení nacističtí úředníci, stáli za masovým terorem, krvavými vraždami, zotročováním a záměrným vyhlazováním celých národů. Státy, které utrpěly agresi, a miliony lidí, které musely snášet nelidské problémy, bolesti a utrpení, měly veškerá práva na odplatu a nevyhnutelné veřejné trestání zločinců.

Od roku 1942 Sovětský svaz důsledně prosazoval své zásadní postavení ohledně zřízení otevřeného mezinárodního vojenského tribunálu během všech rozhovorů se spojenci, kteří, jak víme, původně upřednostňovali mimosoudní kolektivní politické rozhodnutí popravit nacistické vůdce.

Na konci války mnoho předních politiků uznalo potřebu odsouzení a v srpnu 1945 podepsal Sovětský svaz, Spojené státy, Velká Británie a Francie dohodu o zřízení soudu. Dalších 19 zemí podpořilo tuto iniciativu a udělilo tribunálu status lidového soudu.

Když sovětský lid vydržel ty nejtvrdší a nejkrutější údery agresora a obětoval tolik na cestě k vítězství, měl své vlastní hodnocení, aby se vyrovnal s nacisty, za ty, kteří padli na bojišti, za ty, kteří byli zraněni a zmrzačení, pro města, která ležela v troskách a vesnice spálené a srovnané se zemí, a pro masové zabíjení na okupovaném území.

Tato zvěrstva na sovětských civilistech byla diktována zvláštními nacistickými směrnicemi a byla nacisty povýšena na úroveň státní politiky. 

Během druhé světové války utrpěl Sovětský svaz obrovské nenapravitelné ztráty a mezi miliony obětí byli většinou buď vojáci, kteří zemřeli jako váleční zajatci, nebo civilisté, kteří byli divoce a nemilosrdně vyhlazeni.

Rusko nyní aktivně otevírá své archivy. Spolu s pátracími akcemi to pomáhá odhalit a koncipovat hrozné události, ke kterým došlo během této války, které zůstaly dodnes neznámé, stejně jako odhalit fakta o masových vraždách sovětských civilistů, včetně starších lidí, žen a dětí, nacisty a jejich stoupenci.

Takové trestné činy nemají žádnou promlčecí lhůtu. 

Norimberský tribunál prohlásil své posouzení těchto činů a vypracoval kritéria trestného činu proti lidskosti, která definovala samotnou koncepci genocidy a položila základ Úmluvě OSN o genocidě z roku 1948.

Norimberská rozhodnutí jsou stále aktuální i dnes. 

Před měsícem na základě těchto rozhodnutí soletský [okresní] soud v Rusku uznal brutální popravu tisíců mírumilovných, nevinných lidí poblíž vesnice Žestjanaja Gorka v Novgorodské oblasti jako genocidu. 
Jednalo se o první takový precedens v ruské právní praxi.

Neustále odkazujeme na poučení z Norimberského procesu; chápeme jejich důležitost pro obranu pravd historické paměti, pro vytvoření opodstatněného a solidního případu proti záměrnému narušení a padělání událostí druhé světové války, zejména nehanebných a lstivých pokusů rehabilitovat a dokonce oslavovat nacistické zločince.

Řeknu ještě víc. 

Povinností celého mezinárodního společenství je chránit rozhodnutí Norimberského procesu, protože se týkají zásad, které jsou základem hodnot poválečného světového řádu, a norem mezinárodního práva. 

I dnes zůstávají pevným a spolehlivým základem pro konstruktivní dialog a spolupráci, přičemž zapomenout na ně nebo se je snažit podkopat představuje ránu pro globální bezpečnost. 

Proto Rusko tyto otázky vytrvale klade na všech vyjednávacích platformách.

Doufám, že toto fórum přispěje k věcné a zasvěcené moderní interpretaci historického odkazu norimberských procesů a že vaše závěry a doporučení budou cenné a těší se zájmu světového společenství.

Přeji vám plodnou práci a vše nejlepší.

Děkuji.

https://bit.ly/35LuKOq

sdílet na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře