nezařazené

Gincburg: Vakcínu Pfizer je těžké přepravovat a skladovat

Ředitel centra Gamaleja Alexandr Gincburg hovořil o obtížích, které mohou nastat při distribuci vakcíny vyvinuté farmaceutickou společností Pfizer, uvádí agentura TASS.

Podle odborníka je vakcína obtížně transportovatelná kvůli skladovacím vlastnostem: preparát může být transportován pouze při velkých mínusových teplotách. K tomu se budou muset použít speciální boxy.

“Na první pohled je zřejmé, že vakcína Pfizer bude mít velmi velké problémy s logistikou. Vakcína je skladována při minus 75 – minus 80 stupňů Celsia. I v Evropě bude logistika velmi obtížným problémem,
řekl Gincburg.

Vakcína proti koronaviru, vyvinutá společnostmi Pfizer a BioNTech, je skladována při nízké teplotě, jsou pro ni potřebné takové podmínky během přepravy, které se mohou stát překážkou distribuce léčiva, uvedla média.

Po výrobě je vakcína zmrazena a musí být skladována při teplotě nepřesahující mínus 70 stupňů Celsia, uvádí Kommersant s odkazem na Bloomberg.

Po dodání do vakcinačního centra musí být lék rozmražen a injikován do pěti dnů, jinak bude nepoužitelný. 
V případě vakcinace je nutné dát pacientovi druhou injekci za měsíc, takže transportní proces bude muset být opakován.

Plán dodávek očkovacích látek společnosti Pfizer otevírá mnoho obrovských a složitých logistických výzev pro ty, kteří chtějí koupit experimentální vakcínu Pfizer poté, co prokázala „mimořádné“ výsledky.

Je třeba poznamenat, že pro přepravu vakcín bude muset být vybudována drahá infrastruktura, ale ne všechny země si to budou moci dovolit. Zmrazení musí být zajištěno v každé fázi přepravy:
na letištích, pozemní dopravě, atd. To bude vyžadovat „obrovské investice“ a existuje obava, že přístup k vakcíně si budou moci dovolit pouze bohaté země.

Euforie z prvních zpráv je nyní zředěna vědomím, že země budou muset vybudovat od nuly výrobní, skladovací a hluboce zmrazené přepravní systémy nezbytné pro přežití vakcíny. To si vyžádá obrovské investice a koordinace, což znamená, že zaručený přístup budou mít pouze bohaté země.

Dříve oznámená cena jednoho očkování – 39,90 $.

Ve výsledku by mohla být cena příliš vysoká pro mnoho rozvojových zemí.

“Výroba vakcíny je nákladná, její součásti jsou nestabilní, vyžaduje také přepravu prostřednictvím logistického řetězce s hlubokým zmrazením a má krátkou trvanlivost,” uvedl Ding Sheng, ředitel pekingského institutu Global Health Drug Discovery Institute.

Dokonce i v bohatých zemích, které mají předem objednané dávky, včetně Japonska, USA a Velké Británie, bude dodávka vakcíny Pfizer čelit značným překážkám, pokud dojde k poruše nákladních vozidel, výpadku elektřiny a onemocnění zkušených pracovníků. Faktem je, že po rozmrazení může být vakcína skladována v chladničkách při teplotě 2-8 stupňů Celsia po dobu maximálně pěti dnů.

“Nedodržení velmi nízkých teplot může znehodnotit velké množství vakcíny,” řekl Michael Kinch, specialista na vakcíny na Washingtonské univerzitě v St. Louis.

Donald Trump dříve uvedl, že americká vakcína proti koronaviru bude připravena až po prezidentských volbách, které se konaly 3. listopadu 2020. Podle prezidenta politické prostředí brání procesu vývoje.

9. listopadu společnosti BioNTech a Pfizer oznámily průběžné výsledky testů pro třetí fázi vakcíny proti koronaviru. Podle nich je riziko nákazy koronavirem při použití vakcíny o více než 90% nižší než bez očkování.

Evropská komise podepíše smlouvu s německou bioinženýrskou společností BioNTech a americkým farmaceutickým gigantem Pfizer na dodávku 300 milionů dávek vakcíny.

V pondělí oznámili výrobci vakcín úspěšnou třetí fázi klinických studií s vakcínou proti koronaviru, která má být zaregistrována v listopadu.

https://bit.ly/2GY2nmE
https://bit.ly/36w2gXY
https://bit.ly/3kpf07E

sdílet na