nezařazené

Akademik Ruské akademie věd popřel údaje o šíření koronaviru dětmi

Školáci nejsou aktivními nositeli koronavirové infekce, uvedl 23. října ředitel výzkumného ústavu pro epidemiologii a mikrobiologii Rospotrebnadzor, akademik Ruské akademie věd Areg Totoljan.

Vědec poznamenal, že předpoklad, že děti nesou infekci v asymptomatické formě, je mylný. Podle jeho slov častěji dospělí infikují děti, a ne naopak.

„V jedné ze skandinávských zemí byla provedena studie, která ukázala, že je to naopak: děti neinfikují dospělé, ale dospělí infikují děti,” cituje RIA Novosti Totoljana .

Stává se to proto, že virus infikuje tělo pouze pokud se mu podařilo proniknout do buněk. V tomto případě je hlavní „vstupní bránou“ receptor ACE2, kterého je v buňkách těla stále více s přibývajícím věkem. 
Zastoupení tohoto receptoru u dětí je tedy minimální a u dospělých maximální, zejména u starších osob,
vysvětlil akademik.

“A tady existuje přímá souvislost se statistikami nemocnosti. Pokud vezmeme celou dětskou populaci, ne více než 10% ve struktuře případů COVID-19 jsou děti. Četnost nebo podíl nemocí u dětí je výrazně nižší než v jiných věkových skupinách,“ uvedl epidemiolog.

Totoljan dodal, že u dětí kvůli nízkému zastoupení receptoru ACE2, i při infikování koronavirem, dochází k buněčné infekci velmi pomalu. Vzhledem k tomu, že dítě má málo infikovaných buněk, bude počet virových částic na sliznicích malý, a proto je mnohem menším nositelem infekce než dospělý.

Na začátku října dospěli vědci Princetonské a Kalifornské univerzity a Univerzity Johnse Hopkinse, k závěru, že největší roli při šíření koronaviru ve světě hrály děti a mladí lidé.

Současně na začátku září vedoucí Rospotrebnadzor Anna Popova naopak poznamenala, že děti téměř nikdy nepřenášejí koronavirovou infekci na dospělé. Na konci srpna Rospotrebnadzor uvedl, že nejtrvalejší imunita vůči koronavirové infekci v Rusku byla zjištěna u dětí mladších 13 let.

https://bit.ly/37yCSDg

sdílet na