Bloomberg: Rusko posílí svoji dominanci na globálním trhu s
28. září 2020 – 10:16
Díky druhé největší sklizni v historii, se v této sezóně očekává, že pošle 37,5 milionu tun obilí do zahraničí a znovu získá své místo v žebříčku největších světových vývozců.
„Rusko má zjevně v úmyslu posílit svou pozici dominantní síly ve světové pšenici (export),“ napsal Bloomberg.
Za 20 let přestala země záviset na dovozu pšenice a začala zajišťovat pětinu světového prodeje, protože její úrodné půdy vynášejí více plodin za atraktivní ceny. Více než 100 zemí nakupuje ruskou produkci a Moskva se snaží rozšířit tento seznam o trhy, kde dříve nebylo povoleno jeho obilí kvůli požadavkům na kvalitu, uvedl článek.
Nedávno se jí podařilo tento milník překonat. Alžírsko, hlavní nákupčí pšenice, dalo Rusku zelenou pro zvýšení dodávek. V loňském roce učinila totéž Saúdská Arábie, další země, do které se ruští vývozci „snažili proniknout“, poukázal Bloomberg.
„Můžete vidět ohromující nárůst výroby i vývozu z Ruska,” řekl publikaci James Balsworth, ředitel britské poradenské firmy CRM AgriCommodities. „Rusko značně investovalo do zvýšení svého podílu na trhu, který stále roste.“
Le Figaro: Rusko vsadilo na „obilnou diplomacii“ a rozhodlo správně
Kromě zahájení prodeje do Saúdské Arábie zvýšilo Rusko v posledních letech vývoz pšenice do zemí z Turecka do Brazílie a od Vietnamu do Tanzanie. S druhou největší sklizní v historii se očekává, že v této sezóně přepraví do zahraničí 37,5 milionu tun a znovu získá své místo v žebříčku největších světových vývozců.
„Je jen logické, že dovážející země otevírají přístup k více dodavatelům,” řekl publikaci Andrew Whitelaw, spoluvlastník australské konzultační společnosti Thomas Elder Markets. „To jim pravděpodobně v budoucnu umožní získat obilí za nižší ceny.“
Díky levným dodávkám Rusko v posledním desetiletí připravilo USA a Evropskou unii o jejich podíly na exportním trhu. Má dominantní postavení v prodeji obilí do zemí, jako je Egypt, kde v této sezoně získala 82% svých nabídek.
Zvýšení ruských prodejů do Alžírska bude úderem pro francouzské dodavatele, protože africká země je jejich největším kupujícím a předpokládá se, že se v letošní sezóně francouzský vývoz mimo EU sníží na polovinu. V nadcházejících měsících však může Moskva čelit ještě větší konkurenci Kanady a Austrálie, kde se výnosy zvyšují, zdůraznil Bloomberg.
Ruští zemědělci prošli dlouhou cestu, protože sovětské kolektivní farmy byly nahrazeny soukromými vlastníky. Rostoucí zisky využili k investování do hnojiv a moderního vybavení, čímž dále zvýšili produkci.
„Jejich sklizeň je tak dobrá, že rok co rok otevírají nové trhy,” podělil se o svůj názor s agenturou Bloomberg Georgy Slavov, vedoucí základního výzkumu v londýnské makléřské společnosti Marex Spectron. Nízké náklady na dodavatelský řetězec pomohly Rusku převzít více objednávek u takových vývozců, jako jsou USA, uvedl.
https://bit.ly/34lF3qH: https://bloom.bg/33f4dYJ