nezařazenépolitika

Ministr zahraničí USA zahájil novou studenou válku

Rusko ztratilo status hlavního nepřítele Spojených států, Pompeo vyhlásil válku Číně. EU si musí vybrat.

Ministr zahraničí USA Mike Pompeo přednesl historický projev, který lze srovnat s Churchillovým projevem z roku 1946 ve Fultonu, kdy vyhlásil studenou válku SSSR. 

Pompeo hovořil o nesmiřitelném boji až do hořkého konce – jenom nyní nepřítel není Moskva, ale Peking. 

Amerika se naopak snaží všemi možnými způsoby vtáhnout Rusko do své koalice.

Státní tajemník Spojených států Mike Pompeo vystoupil v pátek v prezidentské knihovně Richarda Nixona v Yorba Linda v jižní Kalifornii s řečí o „Komunistické Číně a budoucnosti svobodného světa“.

Rusko ztratilo status hlavního nepřítele Spojených států

Pompeo oznámil kolaps politiky s Pekingem za poslední půlstoletí.

Vedoucí ministerstva zahraničí připomněl strategii, kterou prezident Richard Nixon neočekávaně přijal v roce 1971. Potom se Washington začal sbližovat s Mao Ce-tungem, aby ho získal v souboji se Sovětským svazem na svou stranu. Kromě toho USA později začaly rozsáhlé investice do rudé Číny, při očekávání, že s rostoucí prosperitou ve Středním království bude „více svobody a Čína bude vůči ostatním zemím přátelštější“. 

“Angažovanost, kterou jsme prováděli, nepřinesla v Číně takovou změnu, jakou chtěl prezident Nixon,”
bědoval Pompeo.

Maův následovník, současný prezident Čínské lidové republiky Xi Jinping, byl ministrem USA označen za zastánce totalitní ideologie, „jehož chování odráží touhu po světové hegemonii založené na čínském komunismu“.

“Musíme čelit tvrdé pravdě, kterou se musíme řídit v příštích letech a desetiletích, pokud chceme svobodu v 21. století, nikoli čínské století, o kterém sní Xi Jinping. Jak objasnil prezident Trump, potřebujeme strategii, která chrání americké hospodářství a náš způsob života. 

“Svobodný svět musí nad touto novou tyranií triumfovat,“ řekl mluvčí. 

Podle něj Čína dělá stejné chyby jako SSSR. Mezi nimi – nedodržování vlastnických práv a právního státu. 
Současná americká vláda, věří Pompeo, si musí být jistá, a musí použít metody Ronalda Reagana, který zahájil rozsáhlou konfrontaci se Sovětským svazem.

Státní tajemník poznamenal, že jednání orgánů ČLR ohrožuje bezpečnost a prosperitu obyvatel „svobodných zemí světa“, v souvislosti s tím by tyto státy měly „rozhodnými metodami dosáhnout změn v chování ČLR“. 

Státní tajemník vyzval vytvořit ve světě nové spojenectví proti Pekingu, s možností, že by Washington do něj mohl dokonce vtáhnout Moskvu. Podle hlavy americké diplomacie taková možnost „pramení z přirozeného vztahu mezi Čínou a Ruskem“.

Mimochodem, podobná myšlenka byla dříve vyjádřena Pompeovým náměstkem Stephenem Biganem s tím, že „Rusko čelí vážnému problému souvisejícímu s přítomností Číny na jeho jižní hranici. Skutečnost, že se to nyní skrývá kvůli soupeření obou zemí se Spojenými státy, není pevným základem čínsko-ruských vztahů,”
řekl Bigan.

Kreml však již Pompeovu výzvu odmítl a nazval Čínu „spojencem“ – zemí, se kterou má „zvláštní partnerský vztah“. Prezidentův tiskový mluvčí Dmitrij Peskov v této souvislosti řekl, že se Moskva
„Nikdy neúčastní aliancí proti někomu.“ 

„Nejsme proti nikomu a všechno, ať už jde o integrační asociace nebo politická sdružení, je zaměřeno na rozvoj dobrých sousedských a vzájemně prospěšných vztahů. Rusko se neúčastní žádných spojenectví proti někomu,“ řekl Peskov.

Při zahájení rusko-čínských diplomatických konzultací odpověděla mluvčí ministerstva zahraničí Maria Zacharová Pompeovi ještě jinak:

„Teď to není jen agresivní rétorika, podporovaná neméně agresivními činy, ale nyní je to pokus vyvolat nějaký střet ve veřejné sféře Ruska a Číny. To vás mohu ujistit, že neuspějí.“

Ekonom Anton Ljubič nazval Pompeův projev deklarací studené války s Čínou. 

Podle jeho názoru je Yorba Linda srovnatelná s městem Fulton v Missouri, kde Winston Churchill oznámil začátek studené války v březnu 1946. Navíc odborník nevyloučil, že nyní mají Rusko a Čína šanci změnit roli ve hře, kterou začal Richard Nixon v roce 1971.

Vasilij Kašin, vedoucí výzkumný pracovník Ústavu pro Dálný východ Ruské akademie věd, expert Centra pro analýzu strategií a technologií, nazval Pompeoův projev, mírně řečeno, nikoli první deklarací studené války. Dříve viceprezident Mike Pence přednesl podobné projevy. Také byly provedeny změny v amerických strategických dokumentech, ve kterých byla Čína jako nepřítel dána „na stejné úrovni jako Rusko“.

„Tato řeč Pompea však z hlediska intenzity překonává všechny předchozí. Byla doručena světu na pozadí skandálu uzavření čínského konzulátu. A říká, že všechno se vrací do svého přirozeného stavu. 
Od této chvíle se Čína stala hlavním nepřítelem Spojených států,“ řekl Kašin novinám VZGLJAD. 

Navíc tento den měl přijít již dříve, ale kvůli krymským událostem se Spojené státy nadále zaměřovaly na Rusko, takže Peking získal strategický odpočinek, tím si je politolog jistý. 

“Americká domácí politika se vyvinula takovým způsobem, že jak pro republikány tak i demokraty se stalo výhodné démonizovat Čínu. Rusko opouští jejich zorné pole, což vůbec neznamená, že se naše vztahy zlepší,“ je si Kašin jistý.

Výsledek nové studené války je však nepředvídatelný, protože ve všech ohledech, s výjimkou jaderných zbraní, je Čína silnější než SSSR na začátku konfrontace se Spojenými státy. “Spojené státy však čelí závažné hospodářské, humanitární a politické krizi. Není zcela jasné, jak se z toho dostanou. Pro Washington jsou tedy počáteční podmínky nové studené války mnohem horší, než na začátku té předchozí,“ uvedl zdroj.

Podle odborníka je současná Čína zemí s jiným potenciálem a širšími mezinárodními vazbami než Sovětský svaz 50. let. Čína navázala partnerství s Ruskem, které je velkým státem,” dodal Kašin.

Andrej Kortunov, generální ředitel Ruské rady pro mezinárodní záležitosti, nevylučuje, že Bílý dům opravdu chce opakovat geopolitickou kombinaci prezidenta Nixona a ministra zahraničí Henryho Kissingera, který na počátku 70. let podporoval Peking v boji proti SSSR. 

“Ale teď s Ruskem nebude možné takový program provést. Vztahy mezi Moskvou a Pekingem se přibližují i k úrovni vojensko-politické aliance. Například Rusko nedávno sdílelo s Čínou technologii systémů včasného varování pro jaderný útok na dlouhou vzdálenost,“ vysvětlil Kortunov. 

Podle něj nemůže Washington nabídnout Moskvě nic cennějšího než je ruská spolupráce s Čínou.

“Faktory, které sjednocují Moskvu a Peking, převažují nad možným symbolickým Washingtonským “perníkem”

A obecně:
Americký prezident Donald Trump nemá žádné trumfy pro vyjednávání s Moskvou. Vztahy jsou tak špatné, že Moskva by mohla teoreticky těžit pouze z vyváženějšího přístupu ke vztahům v americko-rusko-čínském trojúhelníku.

Mezitím v samotné podnebeské říši odpověděli bez zbytečné diplomacie na „Fultonský“ projev ministra zahraničí. 

“Pompeo provedl škodlivé útoky proti Čínské komunistické straně a sociálnímu systému naší země. 
Jeho prohlášení postrádají přesvědčivý základ, jedná se o absolutní zkreslení skutečností,“ uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Wang Wenbin. Podle něj Peking nemá v úmyslu změnit Spojené státy, které „také nebudou moci změnit ČLR“.

Později také jeho šéf, ministr zahraničí Wang Yi, učinil prohlášení:

„Čína nebude tančit podle Spojených států a nezamýšlí tolerovat nezodpovědné činy americké strany,“
uvedl ministr pro TASS . 

„Za zhoršující se čínsko-americké vztahy mají vinu pouze Spojené státy. Snaží se zastavit proces čínského rozvoje. Co se týče spojenectví “svobodných zemí světa”, které se Washington snaží spojit proti Číně, „jejich výzvu nebude následovat žádný normální nezávislý stát“, je si ministr jistý. 

Wang připomněl, že Čína je stále odhodlána konstruktivně vést dialog se Spojenými státy:
„Stojíme o oboustranně prospěšnou spolupráci a budeme rozhodně bránit naši suverenitu a podporovat národní hrdost.“

***

V projevu ministr zahraničí USA uznal chybnou politiku sbližování s Čínou, kterou Spojené státy sledují posledních 50 let. Od nynějška budou Američané využívat veškerý pákový efekt proti Číně. 

Je možné, že budou také uplatňována vojenská nátlaková opatření, to znamená, že konfrontace ze studené války se rozroste na válku horkou. Do těchto válek se zapojí NATO a EU. 

K účasti na nové křížové výpravě byly přizvány další země, včetně Ruska.

Rusko se již této kampaně odmítlo zúčastnit, ale země EU si budou muset velmi brzy vybrat a učinit velmi obtížné rozhodnutí.

Pokud by došlo k silové konfrontaci s Čínou, pak po zahájení války na tichomořském vojenském předmostí stáhne Washington většinu svých sil z Evropy. 

V tomto konfliktu již Rusko není hlavním protivníkem Spojených států. 

Pokud Brusel nebude chtít bojovat za zájmy Washingtonu ve vzdáleném Jihočínském moři, bude muset vytvořit evropské ozbrojené síly nezávislé na NATO a obnovit vztahy s Ruskem.

Při takovém scénáři, v pobaltských státech, na Ukrajině a v Polsku již nebude třeba podporovat servilní režimy. Těmto zemím mohou být sníženy dotace z rozpočtu EU, bez těchto dotací se režimy v pobaltských státech rychle zhroutí. Následovat bude řada dalších zásadních změn v rovnováze evropských a mezinárodních sil.

Pompeo:
Richard Nixon měl samozřejmě pravdu, když v roce 1967 napsal:
„ Svět nemůže být bezpečný, dokud se Čína nezmění.“ … Nyní je čas, abychom tato slova slyšeli.

https://bit.ly/30MaYPb
https://bit.ly/2Bwk4H2

sdílet na