Společné prohlášení Vladimira Putina a Donalda Trumpa způsobilo paniku ve Washingtonu
Prezidenti Ruska a USA si včera připomněli 75. výročí historického setkání amerických a sovětských vojsk u řeky Labe, jakož i spojenectví a spolupráci států během druhé světové války.
Danou spolupráci vyzvedli, jako příklad budování vzájemné důvěry a spolupráce. Zdůraznili, že událost před 75 let je milníkem, který předznamenal porážku nacistů. Vladimír Putin a Donald Trump ve svém společném prohlášení zdůraznili, že obě země mohou spolupracovat i v současnosti.
Ve Washingtonu toto společné prohlášení vyvolalo bouři nevole a téměř paniku:
je to možné, aby Rusko a USA spolupracovaly?
V Bílém domě a na Kapitolském kopci spatřili i další nebezpečí:
americký prezident fakticky uznává Moskvu za partnera a přiznává, že Rusko je velmoc, na kterou je třeba brát ohled a se kterou je třeba mít dobré vztahy.
Ruská média a analytici žádné podobné “nebezpečí” nezpozorovali a uvedli, že společné prohlášení prezidenta Ruské federace Vladimira Putina a prezidenta Spojených států amerických Donalda Trumpa u příležitosti 75. výročí setkání na Labi je dobrým signálem k obnově dobrých vztahů mezi státy a dobré atmosféry na celé mezinárodní scéně.
“25. dubna 2020 si připomínáme 75. výročí historického setkání sovětských a amerických vojáků, kteří si potřásli rukama na poškozeném mostě přes řeku Labe. Tato událost byla předzvěstí rozhodující porážky nacistického režimu. Setkání na Labi je vyvrcholením kolosálního úsilí mnoha zemí a národů sjednocených v rámci Deklarace OSN z roku 1942. Tento společný zápas si vyžádal obrovské množství obětí milionů vojáků, námořníků a civilistů v mnoha vojenských operacích.
Uznáváme také vklad milionů mužů a žen, kteří na pracovním frontě vyrobili obrovské množství vojenské produkce určené k použití po celém světě. Pracovníci a podniky sehráli klíčovou roli při zajištění spojeneckých sil prostředky nezbytnými pro vítězství.
“Duch Labe” je příkladem toho, jak mohou naše země odložit rozpory, vybudovat důvěru a spolupracovat jménem společného cíle. V boji proti nejzávažnějším výzvám 21. století vzdáváme hold statečnosti a odvaze všem, kteří spolu bojovali, aby porazili fašismus. Jejich hrdinský čin nebude nikdy zapomenut,”
uvádí se ve společném prohlášení prezidentů Ruska a USA.
Zatímco v Kremlu společné prohlášení prezidentů považují za signál, že dva státy mohou úspěšně spolupracovat, v Bílém domě a na Kapitolském kopci toto prohlášení odsuzují a o spolupráci nestojí.
Deník The Wall Street Journal, uvedl, že “neobvyklé” prohlášení se objevilo v období, kdy Washington nedůvěřuje Moskvě a stále ji kritizuje a Pentagon a státní department dokonce považují Rusko za nepřítele a kritizují ho například i za aktivity ruského letectva v Středozemním moři , přičemž aktivity amerického letectva ve stejném regionu považují za opodstatněné … Ministerstvo obrany USA obviňuje Rusko ze šíření lží o koronaviru.
Komplikovanou situaci pro The Wall Street Journal komentovala bývalá analytička americké rozvědky a autorka knihy “Svět Putina” Angela Stentová. Podotkla, že právě Moskva navrhla Washingtonu společnou deklaraci:
“Putin chce, aby Spojené státy potvrdily, že moderní Rusko,
jako i Sovětský svaz, je velmocí,” cituje deník Stentovou.
The Wall Street Journal poznamenává, že v administrativě amerického prezidenta se obávají, že dané prohlášení může poškodit nebo i zničit negativní nálady vůči Rusku, které se vytvořily v průběhu posledních desetiletí, a mnozí američtí politici tyto změny nechtějí.
Uvádí však, že podobné společné prohlášení lídrů dvou zemí není novinka a v roce 2010 s podobným společným prohlášením vystoupil tehdejší prezident USA Barrack Obama a ruský prezident Dmitrij Medveděv.
Eugen Rusnák
https://bit.ly/2VYQ5xR