“Chceme je ven”: Iráčtí demonstranti volají po ukončení amerických jednotek

Tisíce pochodů v Bagdádu, dychtící po výzvě šiitského vůdce Muqtada al-Sadr k protiamerické demonstraci. 24. ledna 2020

Tisíce lidí se vydaly do ulic v iráckém hlavním městě, Bagdádu, poté, co vůdce šíitů Muqtada al-Sadr vyzval k pochodu „miliónů silných“, který  by požadoval stažení amerických vojáků ze země,  čímž by se město postavilo na protest.

Demonstrace v pátek přidala další vrstvu k  měsíčnímu protestnímu hnutí, které od října uchopilo hlavní město a šiitskou většinu a požadovalo přepracování vlády, předčasné volby a větší odpovědnost.

V časných pátečních hodinách protestující, včetně mužů, žen a dětí všech věkových skupin, nosili irácké vlajky a pochodovali pod šedou oblohou. 

Reproduktory vystřelily „Ne, žádná Amerika!“ na centrálním náměstí v Bagdádu. Dítě zvedlo plakát s nápisem „Smrt Americe. Smrt Izraeli“.

Americká vojenská přítomnost v Iráku se v zemi stala problémem, protože americký dronský útok zabil íránského generála Qassema Soleimaniho a velitele irácké milice Abu Mahdiho al-Muhandise 3. ledna před Bagdádovým mezinárodním letištěm.

O dva dny později parlament hlasoval pro všechny zahraniční jednotky – včetně přibližně 5 200 amerických sil – aby opustily zemi, a vyzval vládu, aby zrušila svou žádost o pomoc od koalice vedené USA, která spolupracovala s Bagdádem v boji proti ISIL (ISIS) ).

Hlasování však bylo nezávazné a vyšší americký úředník ve čtvrtek uvedl, že Washington ještě musí zahájit rozhovory s Bagdádem o vylodění vojáků.

Al-Sadr,  jehož strana získala největší počet křesel v parlamentních volbách v květnu 2018, se  chopil veřejného hněvu nad útokem dronů, aby nazval „milionu silnou, pokojnou a sjednocenou demonstraci, aby odsoudil americkou přítomnost a její porušování“.

Nejvyšší irácký šiitský muslimský vůdce, Grand Ayatollah Ali al-Sistani, později ve svém týdenním kázání vyzval politické skupiny, aby co nejdříve vytvořily novou vládu, aby zemi zajistily stabilitu a přijaly reformy ke zlepšení života Iráčanů.

Rovněž zopakoval svou opozici vůči zahraničnímu zasahování v Iráku, když předtím odsoudil americké zabíjení Soleimani.

“Irácká svrchovanost musí být respektována … a občané by měli mít právo na pokojný protest,” uvedl.

“Nechceme tady Ameriku”

Páteční shromáždění podporují tradiční šíitské strany, včetně al-Sadrova politického rivala Hadiho al-Ameriho , který stojí v čele bloku Fatah v parlamentu, a také populární mobilizační síly (PMF nebo Hashd al-Shaabi) , zastřešující skupina složená z řada milic, včetně skupin podporovaných Íránem. 

Imran Khan Al Jazeera, který se hlásil z protestu, uvedl, že účast byla „skutečnou ukázkou síly“. 

„Skoro nezáleží na tom, jestli se jedná o milion lidí nebo méně. Velikost a hlasitost davu zajistila, že zpráva byla odeslána nyní.“

Byla přítomna silná bezpečnostní přítomnost, protože demonstranti, většinou pocházející z hlavního města, ale také z iráckých jižních provincií, šli pěšky na místo shromáždění v sousedství Jadriya v Bagdádu, mávali iráckými vlajkami a na sobě symbolickými bílými kryty.

Irácký protest

Mariam, druhá zprava, a její rodina [Linah Alsaafin / Al Jazeera]

„Přišel jsem dnes protestovat proti tomu, že USA jsou v našich zemích,“ řekla Aliam Jazeera, 18 let.

“Chceme osvobodit naši zemi od těchto řetězců útlaku. Byli jsme potlačeni a zraněni vlastními zájmy USA v regionu, takže je chceme z Iráku.”

Aliya al-Ajeel, matka ze Sadr City, řekla: „ Americká okupace nám vzala všechno. Nic nám nezbylo.“

„Od roku 2003 jsme byli zbaveni naší základní důstojnosti a práva žít normální život. Žijeme v zchátralých domech; nemáme práci, žádné platy. Nechceme tu Ameriku.“

https://bit.ly/2TSakhf

sdílet na