Jak je možné, že si anticivilizační aktivisté připadají užiteční?
Jsme zvyklí vidět aktivisty jako lidi, kterým se prostě nechce pracovat. Je to správný a pravdivý pohled.
Ale kdo se s nimi dostane do bližšího kontaktu, všimne si, že je to ještě vážnější.
Mnoho z nich tomu opravdu věří!
Americký sociální psycholog David Riesman kdysi napsal, že upřímný je ten, kdo věří vlastní propagandě.
Je normální, že lidé si osvojují takový pohled na svět, který podporuje jejich ekonomické zájmy. To jsem snad dostatečně vysvětlil v páté kapitole Prolomení hradeb.
Přesnější je tedy říct, že aktivisté upřímně věří takovým ideologiím, které ospravedlňují, že nemusí chodit do práce.
Častěji slyšíme o záporném pólu těch ideologií – docela obyčejném strašení. Jestli vlády okamžitě neuvolní ohromné peníze, planeta Země se zhroutí. Nebo se nás zmocní Putin. Nebo dojde k povstání extrémní pravice a budou obnoveny plynové komory. Nebo povstanou muži z bílé dělnické třídy a nastane masové znásilňování.
Po celé tisíce let žili lidé špatně a uboze, v zajetí svých předsudků a temnoty mysli. Potom se objevilo světlo pokročilého feminismu.
Všimněte si, že v tom nikde není žádný reálný problém ani žádná reálná hrozba. Pochopitelně. Pracovat na odstranění skutečného problému by totiž vyžadovalo vyvinout skutečné úsilí.
Hrozilo by také, že problém bude vyřešen, a to nikdo nechce.
Ale neziskovkářský mýtus má i svůj pozitivní příběh. Zní přibližně takto. Po celé tisíce let žili lidé špatně a uboze, v zajetí svých předsudků a temnoty mysli. Potom se objevilo světlo pokročilého feminismu.
Lidé konečně zjišťují, že existuje 96 pohlaví, a že penis a vagina jsou jen „sociální konstrukty“.
Až se tato pozitivní znalost rozšíří, budou lidé osvobozeni, a začne se jim lépe žít. Zlepší se vztahy. Bude uvolněna obrovská kreativita. Práce expertů gender studies má tak vyšší přínos pro národní bohatství než práce energetiků nebo strojařů. A nezapomínejme. Oni tomu opravdu upřímně věří!
Když se nad tím zamyslíme, je možné si představit, že by nějaký expert prováděl celý život složité pokusy, zkoumal lidský mozek a nakonec skutečně objevil něco, co přinese takové revoluční zlepšení života. Budiž. Jenže tady světlo přináší lidé, kteří se pár měsíců učili jednoduché poučky, a kterým chybí i běžné středo-
školské znalosti fyziky a biologie, o životní zkušenosti nemluvě.
Emoce musí být neustále vybičovány na maximum.
Stačí totiž sebemenší závan logického myšlení a celá ta konstrukce se rozpadne – multikulti, klimatické legendy i gender začnou být docela obyčejně hloupé
Což je jedním z důvodů, proč je s aktivismem spojeno tolik hysterie. Emoce musí být neustále vybičovány
na maximum. Stačí totiž sebemenší závan logického myšlení a celá ta konstrukce se rozpadne – multikulti, klimatické legendy i gender začnou být docela obyčejně hloupé a směšné.
Ahoj.
z článku
“….Emoce musí být neustále vybičovány na maximum.
Stačí totiž sebemenší závan logického myšlení a celá ta konstrukce se rozpadne – multikulti, klimatické legendy i gender začnou být docela obyčejně hloupé….”
Jako na-PŘÍKLAD
Omluva Milana Kundery.
Za přicházející globální kolaps životního prostředí bychom měli v prvé řadě vinit bohaté lidi a jimi podporovaný kapitalistický kult bohatství.
Bohatí lidé horečnatým a sobeckým hromaděním bohatství vytvářejí největší uhlíkovou stopu způsobující globální oteplování.
Dnes lituji, že jsem se jako aktivista v disentu podílel na kolapsu bývalých socialistických hospodářských a politických systémů ve východní Evropě.
Za socialistických systémů byly výrobní prostředky a veškeré území celospolečensky vlastněno.
Což by dnes, pokud by to ještě existovalo, dalo celé společnosti do ruky mocný nástroj a základnu, jak přistupovat udržitelně k naší existenci na zeměkouli a radikálně změnit způsob jakým vyrábíme zboží, používáme přírodní suroviny, energii a všechny veřejné statky.Socialismus (vedle anarcho-socialismu) byl a doposud stále zůstává, nejrealističtější ekonomickou a politickou platformou, která může zbrzdit globální oteplování, které ohrožuje život na celé planetě. Socialistický ekonomický systém je založen na myšlence rovného sdílení všech zdrojů, na společném vlastnictví území a na myšlence produkování k životu pouze nejpotřebnějšího zboží, které je vyráběno tak, aby bylo trvanlivé.
Naproti tomu kapitalistický systém (schovávající se za jménem demokracie) je v přesném opaku k této myšlence, neboť je založen na nekonečném ekonomickém růstu, na filozofii plánované krátkodobé životnosti výrobků a neomezeném drancování přírodních zdrojů.
Hlavním ekonomickým a politickým cílem kapitalismu je zvýšení soukromých zisků, bez ohledu na skutečné potřeby lidí a udržitelnost životního prostředí. A protože je kapitalistický ekonomický systém vlastněn a diktován různými soukromými, navzájem soutěžícími vlastníky výrobních prostředků, tak se společnost zákonitě nedokáže dohodnout na žádné jednotné akci, která by zpomalila nebo zvrátila katastrofální globální klimatický kolaps.
Proto se chci omluvit, že jsem jako součást československého disentu slepě pomáhal zavést principy takzvaných individualistických lidských práv, která ve svých důsledcích vedou jen k sobectví a atomizaci členů společnosti, tak typické pro kapitalistickou společnost.
Taková práva jsou falešnými lidskými právy.
Nyní uznávám, že zásady lidských práv by neměly být odděleny od přírodních práv a globální ekologie.
Dnes lituji, že jsem pomohl zničit socialistické systémy.
Zvláště se chci omluvit mé šestileté vnučce, která bude v budoucnu platit krutou cenu za mé bývalé chybné kroky.
Stačilo opravit předcházející režim.
Umožnit cestování, studijní pobyty a drobná řemesla.
Milan Kundera