V Huawei začaly padat hlavy

V Huawei začaly padat hlavy: Američtí špióni v top managementu

Huawei začala propouštět zaměstnance – ve vztahu ke Spojeným státům. Ti, kteří pracovali nebo studovali
ve Spojených státech nebo mají povolení k pobytu v této zemi, ztratí své funkce. Huawei věří, že americká rozvědka verbuje takové lidi pro službu ve prospěch Spojených států a tak se snaží tomu zabránit. 
První, kdo byl propuštěn, byli dva vedoucí pracovníci – vedoucí velké divize a ředitel HiSilicon, „dcery“ Huawei pro vývoj procesorů.

Boj proti „nepřátelským“ rozvědčíkům

Huawei začala propouštět špičkové manažery, kteří mohou mít vazby na americké zpravodajské služby. 
Dva důležití zaměstnanci přišli o práci, a to může být pouze začátek zdlouhavé čistky kádrů.

Podle Nikkei Asian Review Huawei dlouho plánovala snížit počet zaměstnanců, ale uprostřed amerických sankcí a obecného zhoršení vztahů mezi Spojenými státy a Čínou se rozhodla propustit některé lidi, kteří
by se mohli ukázat jako američtí špióni. 

Mluvíme o zaměstnancích s americkým občanstvím nebo povolením k pobytu, protože především o ně by mohla mít zájem americká zpravodajská služba za účelem náboru do svých řad.

Kdo přišel o práci

Čistka v řadách Huawei začala ředitelem technologie v HiSilicon Technologies, největšího čínského vývojáře různých čipů, včetně mobilních procesorů, a dceřinou společností Huawei na částečný úvazek. 

Tento post zastával Sunhom ​​Steve Paak , který je nyní nucen hledat jinou práci.

Společnost mu sestavil Wang Xin-shi (Wang Hsin-shih), dnes již bývalý šéf rozvoje divizí Huawei Technology. 
Oba pracovali ve svém oboru po dlouhou dobu – před nástupem do HiSilicon pracoval Sunhom ​​Steve Paak jako starší viceprezident pro vývoj polovodičů, zatímco Wang Xin-shi byl prezidentem tchaj-wanské společnosti Faraday Technology, dceřiné společnosti United Microelectronics, jedné z největších výrobců čipů v celém světě. V době zveřejnění tohoto materiálu oba vedoucí pracovníci opustili Huawei.  Podmínky jejich propuštění nejsou zveřejněny, stejně jako jejich plány dalšího zaměstnání. Zůstává také neznámé, kdo je nahradil.

Huawei se bojí špionů

Podle Nikkei Asian Review je vrchní vedení společnosti Huawei vážně znepokojeno tím, že americké zpravodajské agentury by mohly kontaktovat (nebo kontaktovali) a najmout několik zaměstnanců společnosti v Číně a na Tchaj-wanu. Především se jedná o vrcholový management společnosti a Huawei má v úmyslu eliminovat skutečnou i potenciální možnost dohledu ze strany Spojených států cestou verbování jejích zaměstnanců.

Hrozba propouštění se vznáší nad těmi zaměstnanci Huawei, kteří z nějakého důvodu byli po dlouhou dobu
ve Spojených státech. To platí i pro ty, kteří pracovali ve Státech na zakázku nebo studovali na amerických univerzitách.

Huawei se však nebude omezovat pouze na propouštění potenciálních amerických špionů. Od října 2019 má její personál více než 194 tisíc lidí ve 170 zemích světa a mnoho zahraničních kanceláří spolu komunikuje. 
Společnost Huawei přijala dodatečná opatření k zajištění bezpečnosti takové komunikace, aby snížila pravděpodobnost úniku dat, a to i v důsledku činnosti amerických špionů.

Propouštění v USA

Snížení v top managementu v Číně a na Tchaj-wanu předcházelo masivní propouštění zaměstnanců Huawei
ve Spojených státech. Na konci července 2019 přišlo o práci 600 zaměstnanců Futurewei, dceřiné společnosti
v oblasti výzkumu a vývoje. Nikdo z nich však nebyl v podezření z možné špionáže – jak poznamenali zástupci společnosti Huawei, důvodem propuštění byla „různá jednání americké vlády, která vedla ke snížení podnikání společnosti Huawei.

600 lidí – to je více než 70% zaměstnanců Futurewei, které na začátku července 2019 mělo 850 zaměstnanců. 
Společnost Huawei původně neměla v úmyslu rozpustit téměř celou společnost své americké „dcery“, navíc měla společnost obdržet rozsáhlé investice ve výši 600 milionů USD, což osobně potvrdil zakladatel a generální ředitel společnosti Huawei Ren Zhengfei.

Nezávislý Huawei

Konfrontace mezi Huawei a americkými úřady trvá již téměř dva roky, protože prezident USA Donald Trump na jaře 2018 obvinil Huawei ze špehování pro čínskou vládu svým telekomunikačním zařízením
a chytrými telefony. Důkazy o vině po celou tu dobu nebyly poskytnuty, nicméně to Trumpovi nezabránilo
v zavedení řady sankcí, které sabotují aktivity Huawei na globální úrovni.

Nejvíce Trump zasáhl Huawei v květnu 2019, když mnoho amerických IT společností odmítlo spolupracovat
se svým čínským protějškem. Patřily k nim například Google, Intel, Qualcomm a Broadcom a poté se k nim připojily nejprve Microsoft a poté britská ARM. Pro společnost Huawei to znamenalo vážné problémy v práci, protože Google odebral licenci pro Android, Microsoft – na aktualizaci pro Windows a ARM na svou architek-
turu procesoru. Huawei využila všechnu západní intelektuální hodnotu ve svých vlastních produktech.

V říjnu 2019 mnoho společností obnovilo partnerství s čínským technologickým gigantem – zejména Google vrátil licenci pro Android, Microsoft po přímé hrozby ze strany čínských úřadů neodebraly Huawei licenci pro OS Windows, a ARM se rozhodla už vládu neposlouchat. Během této doby se však závislost Huawei na západním vývoji výrazně oslabila.

9. srpna 2019 tedy společnost vydala svou vlastní univerzální platformu Harmony OS pro notebooky, tablety, smartphony, chytré televizory a další typy zařízení a začátkem října 2019 zahájila prodej výkonných notebooků řady MateBook bez Windows. Byl nahrazen distribucí Deepin Linuxu vyvinutého v Číně a obsahujícím značné množství patentovaných aplikací, které pokrývají většinu každodenních uživatelských úkolů. 

Na konci září 2019 společnost Huawei oznámila vlajkovou loď smartphonů Mate 30 a Mate 30 Pro se dvěma důležitými funkcemi – za prvé, oba smartphony pracují na Androidu 10, ale nepodporují služby Google, což se stalo precedentem mezi gadgety nejvyšší úrovně, a za druhé, jsou založeny na nejnovějším čipu Kirin 990.

Tento procesor byl vyvinut společností HiSilicon, stejnou, kterou včera vedl uvolněný Sunhom ​​Steve Paak,
a jedná se o první mobilní čip na světě s integrovaným 5G modemem.

https://www.cnews.ru/news/top/2019-10-18_v_topmenedzhment_huawei_zatesalis

sdílet na