Na světě je nejvíc migrantů v historii. Evropa ale jejich hlavním cílem není

Počet migrantů ve světě strmě roste, podle Organizace spojených národů (OSN) jejich počet v letošním roce dosáhne 258 milionů. Počet lidí, kteří tak letos žijí v jiné zemi, než ve které se narodili, se tak za poslední čtvrtstoletí zvýšil o takřka sto milionů osob. A přestože si Evropa stýská, že se jí pod současnou migrační vlnou podlamují kolena, ohniska migrační krize jsou jinde ve světě. 

Data už nejspíš lepší nebudou. Agentura OSN, Mezinárodní organizace pro migraci (IOM), odhaduje, že na cestu za lepším životem se aktuálně připravuje dalších 23 milionů lidí. Ačkoliv si ale Evropa v posledních letech stěžuje, jakoby byla jediným kontinentem, který migrační vlna trápí, naprostý opak je pravdou.

Server Deutsche Welle totiž vypočítává světová ohniska, která jsou migrací rovněž zasažená – často výrazněji, než samotná Evropa. Například východ Afriky. Tok lidí, kteří utíkají z občanskou válkou rozervaného Somálska do sousední Etiopie, je neustávající. Ta se ve světovém žebříčku zemí, které hostí největší počet migrantů, proto umístila na pátém místě – za Íránem a Libanonem.

Na svou štědrou politiku vůči uprchlíkům láká migranty z okolních států například i Uganda, kam míří lidé především z Jižního Súdánu a z Demokratické republiky Kongo. Pokud se totiž těmto uprchlíkům a migrantům podaří z konflikty zničených zemí hranici s Ugandou překročit, dostanou tam kus země, který mohou obdělávat.

Mezi další ohniska migrace patří centrální Amerika – proud migrantů a uprchlíků zde směřuje z Latinské Ameriky až do USA, kde většina z nich hledá naději na lepší život. Ačkoliv neexistují přesná data, jak velkému počtu lidí se nakonec podaří mexicko-americkou hranici překročit, podle odhadů žije v USA až 11 milionů lidí, kteří tam jsou nelegálně.

Dalším migrantům a uprchlíkům, kteří do USA míří, hrozí nebezpečí především poblíž hranice USA, kde se dostávají do moci kartelů převaděčů, kterým se nevyplatí říkat “ne”. Pokud totiž jejich služby odmítnou, častokrát naleznou svou smrt doslova na prahu země svobody jako varování pro další, kteří by snad za převedení přes hranici nechtěli platit. 

Stále více pak v poslední době sílí migrační proudy i na jihovýchodě Asie, kde se uprchlíci a migranti z Barmy a Bangladéše snaží dosáhnout břehů Thajska, Malajsie a Indonésie. V tomto případě jde především o muslimskou menšinu Rohingů, kterých z Barmy před perzekucemi uteklo již několik stovek tisíc.

Podle údajů OSN v posledních letech rostou čísla nejen migrace světové, ale i té, která se odehrává v rámci hranic jednotlivých států. Počet lidí, kteří jsou migranti uvnitř vlastní země totiž dosáhnul 763 milionů lidí. To znamená, že celkově je tak na světě přes miliardu migrantů.

https://www.info.cz/svet/na-svete-je-nejvic-migrantu-v-historii-evropa-ale-jejich-hlavnim-cilem-neni-21039.html

sdílet na

6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Editor
27. 4. 2019 14:55
Ohodnotit příspěvek :
     

Ahoj ty pracovitej:)) a tady už píšu komentář normálně, tak nevím.
To by asi migranti koukali, kdyby jim v Německu dali kus země, který by mohli obdělávat. Když jim to stačí ke štěstí a hlavně k životu v Ugandě. Tady je krásně vidět, že není migrace jako migrace.

Editor
27. 4. 2019 15:34
Odpovědět  josh-xy

To já při ranní kávičce jsem stavěla na segoš:)) Tak co už u vás pršelo? Tady zrovna začíná regulérní bouřka. Už hřmí.
Jo, někdy okolnosti přinutí se přesídlit. Já jsem v tomhle konzerva.

Editor
27. 4. 2019 16:20
Odpovědět  josh-xy

chi, chi,… matu denní dobou? Počasí nic moc, tak jsem doma a doháním resty.. peru – tedy pračka pere:)), žehlím a tak. Tady párkrát zahřmělo a trochu zapršelo… a je to pryč.
Jo, segoš = segedín.:)) Mňam, pochutnal by sis:)